İHL'leli olmaktan gurur duyuyorum

İnsan hayatında bazı önemli anlar ve ayrıntılarvardır. Bunların en başında okul gelir. Okul insan hayatına yön veren insanınyetişmesini sağlayan ve insanın hayatta attığı her adımda onu takip eden adetabir gölge gibidir.

Bu noktada hayata bizleri hazırlayan ailelerimizinyapmış oldukları tercihlerle belki de ilk adımı atarız. O mukaddes yerler çünküALLAH(C.C) ilk emridir. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) birçokhadisinde ve hayatında bu konuya vurgu yapmış okumanın ve ilim öğrenmenin nekadar önemli olduğunu hem söylemiş hem de tatbik etmiş. Hz.Ali (R.A) Bana bir harf öğretenin kölesiolurum sözleriyle de ilim öğrenmenin ve öğretmenin ne kadar önemli olduğu dabir kez daha tatbik ve tasdik edilmiş.

İnsanların hayatlarına yön veren okul hayatlarımezun olduktan sonrada devam eder.Herzaman mensubu ve mezunu olmaktan onur ve gurur duyduğum İzmit imam Hatip Lisesi’nindün yine her yıl geleneksel olarak yapılan ve Temmuz ayının ilk haftasına denkgelen Kocaeli imama Hatip Mezunları ve Mensupları Derneğinin öncülüğündedüzenlenen bu anlamlı günde gerçekten geçmişteki arkadaşlarımızla dostlarımızlabir araya gelmek gerçekten ayrı birduygu.

Kurulduğu günden beri o kurumdan mezun olmuş amahala kaç yaşına gelmiş büyüklerimiz de oradaydı. İşte bu nokta da emeği geçentüm arkadaşlara teşekkürleri mi sunmak isterim.

Ayrıca okula ilk başladığım günden bu güne çok zamangeçmiş ama geçekten orada aldığımız terbiye bizlerin hayata hazırlanmasın dagerçekten de önemli olduğunu düşünenlerden biriyim. Çünkü orada bizlere verilensade eğitim değil.

Aynı zamanda bir şeylerde öğreniyorduk. Öğrendiklerimizdehayat içerisinde hem insanlara karşı davranışlarımızda hem Vatan Millet veMukaddesat uğruna yeri geldiğinde canımızı seve seve vermeyi öğretti, iştebugüne geldiğimizde kedimizi birçok konuda sorgulayarak hareket ede biliyorsakben şahsım adıma söylüyorum o sıralara ve o hocalarımız borçluyum bir kez dahaonların ellerinden öpüyorum.

Belki o günlerde onlara kızı yorduk ve belki deöfkeleniyorduk ama o günlerde söylediklerinin ne kadar önemli olduğunu bugünlerde daha iyi anlaya biliyorduk.

O dönemlerden anımsadığımız farklı bir algı vardı. Diğerokullardaki arkadaşlarım hep sorardı. İmam Hatipte Okuyorsun imam mı olacaksın?Bende hayır diyordum. Çünkü İmam Hatiplerden sadece imam değil memleketin herköşesinde ve her biriminde hizmet edebilecek ve gerçekten de bunu başarıylayapabilecek diğer okullardaki arkadaşlarıyla aynı işleri yapabilecek kapasitede insanların yetiştiğini o günde söylüyordum ve bu günde buna şahit olmakgerçekten de onur ve gurur veriyor.

Elbette Ülkemiz Müslüman bir ülke ve doğal olarakdin adamlarının yetişeceği bir kurumun olması şarttır. Nasıl ki dünya’da varbizde de olmalı ama şu da bir gerçek ki orada yetişen insanların hem ilmi hemdini eğitim almaları onların hayat içerinde farklı görevler de bulunamayacağıanlamına gelmez işte bu noktadan hareketle önemli olan başarılı insanlaryetiştirmek ve ülkemize hizmet etmek.

İnsanların yetiştiği yerden daha önemli bir gerçekvar aslında insan olmayı başara bilmek ve insanlara insanca muamele ede bilmek.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.