LAYE ve Bağı Bozan Tilkiler

Uzun zaman önce kaleme aldığım bir yazımın başlığıydı “LAYE Ekibi”.

Yani “

LAf Yetiştirme Ekibi”.

Boş laflara, şaşkınlık yaratacak sözlere, yersiz ve anlamsız serzenişlere, gidip gelen akıllara, dönüp duran düşüncelere karşı alaycı üslupla karşılık verecek bir ekip ti önerdiğim.

Bugün, yine aynı ekibin oluşturulmasını önermek geliyor içimden.

Önce alıştır, sonra yapıştır gitsin.. Önce kamuoyu oluştur, gündemi değiştir, ilgililerin(!) dikkatlerini başka konulara çek, oyala, oyunun içine al, asıl değişimleri görmelerine engel ol!

Diğerleri de maalesef ki oyuna gelmeye, gündemi sürdürmeye, oyun içinde oyuncu olmaya, adeta dünden razıymışçasına devam ettirmeyi sürdürüyorlar…

Üst akıl

Varlığına daha da inandığım bir oluşum..

Kayıtları tutulmayan, üyeleri bilinmeyen, dehalarını göremediğimiz, bilemediğimiz, tespit edilemeyen bir güç..!

Yoksa “bağı bozan tilkiler”in bu kadar bol olduğu gündemler, sadece tek kişiyle oluşması mümkün değil.

Geçmişi belli, meziyet belli, kabiliyet belli..!

Benliğimize musallat olan, inançlarımızı körelten, doğrularımızı şaşırtarak yanlışlarımızı çoğaltan, keşkelerimizin artmasına sebep olan, istenmeyen sonuçların baş sorumlusu olan, bazen toplumların ve ailelerin, bazen işyerlerinin, bazen de arkadaşlıkların ve dostlukların arasını açan, bağlarını kopartan ve baş suçluları olan“Bağı Bozan Tilkiler”.

Kıskançlık tilkisi

Ekseriyette çevremizdeki birçok insanda bulunan bu tür tilkiler, hafızaların kaybedilmesinin de bir şeklidir. Bu tilkiye sahip olanlar kim olduklarını unuturlar. Kendi kabiliyetlerini idrak edemedikleri gibi yetersizliklerini de farkında değildirler. Bu bakımdan daima bir savunma pozisyonunda bulunmaktadırlar. Kendi önemlerini düşürmemek için kendi noksanlıklarını tamamlamak yerine, başkalarının üstün vasıflarına karşı kendilerini korumak durumunda hissedip, hem kendilerini hem de etrafındakileri kemiren kanser gibi bir virüsle dolaşırlar.

Öfke tilkisi

Bir kere azdı mı, şu iki noktanın tartışmasına asla imkân vermezler. Birincisi; gösterilen sebeplerin artık onlar için sebep olmaktan çıkmasıdır. Asla dinlemezler, duymazlar, görmezler. İkincisi ise; kendi yaptıklarını asla görmezler, tenkitleri almazlar, artık kendi kumandalarını bile kaybederler. Onlara göre, gerek kendisi ve gerek bütün kaynakları oyun dışı bırakılmalıdırlar…

Korku tilkisi

Kendilerine güvenemediklerinden dolayı etraflarını rakiplerinin sarmış olduklarına inanırlar ve kendilerinden daha etkili, bilgili, gelecek vadeden birilerini görmeye asla tahammül edemezler. Kendi korkuları, onların Allah korkusunun bile eksilmesine, yitirilmesine sebep olur, “adaleti”, “hakkı”, “hukuku” ve en önemlisi “kul hakkını” bile unutturur… Korku tilkisi sahibi kişiler, nefislerine karşı saygı gösteremezse, zamanla etrafındaki insanlar ve toplum da ona saygı göstermezler.

Hırs tilkisi

Kıskançlık ve korkunun kardeşi, öfkenin babası sayılır. Bu kişiler, sahip olmaya ve kudrete karşı olan açlığını hiçbir zaman tatmin edemezler. Kendileri için iyi olan her şeyin toplum için de iyi olduğu şeklinde yanlış anlayışla karıştırırlar. Hakikatin esnek olduğunu, işbirliğinin de sadece kendisi ile iş birliği yapılması gerektiği olarak anlarlar. Kendilerine rakip olabilecek potansiyel tehlike(!) olarak gördüklerine yaşama hakkı tanımazlar ve sadece onun şan ve şerefi, menfaati için çalışmalarını beklerler…

***

Hülasa; bize düşen, bağı bozan bu tilkileri bilmek, görmek ve bireysel ve toplumsal hayatımıza etki edenlerle karşılaştırmak. Sadece yapılanı ve söyleneni değil, kendimizi LAYE ekibinden sayıp, duyduklarımızı, gördüklerimizi ona göre değerlendirebilmek.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?