Seçimlerin 25 yıl öncesi 25 yıl sonrası

31 Mart’ta yapılan, 23 Haziran’da İstanbul’da yenilenen Belediye Başkanlığı seçimleri ve sonuçları daha çok konuşulacak, tartışılacak

Siyasiler, araştırmacılar, akademisyenler, yorumcular televizyon kanallarında anlatarak, gazeteciler köşelerinde yazarak bugünü yorumluyor, gelecekle ilgili öngörülerde bulunuyor.

Geliniz AK Parti ve CHP’nin 25 yıl öncesi ile sonrasını, yalnız İstanbul’u değil Türkiye genelini değerlendirmek için zaman tünelinde yolculuğa çıkalım.

25 yıl sonra “Tarih tekerrür mü etti?” sorusuna cevap arayalım.

Önce Türk siyasi tarihinin kilometre taşlarını oluşturan partileri tanıyalım;

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 9 Eylül 1923’te Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu.

Ara dönemleri saymazsak İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Deniz Baykal, Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlık yaptı.

CHP bünyesinden HP, SHP, SODEP, DSP gibi Cumhuriyet Halk Partisi geleneğinden gelen partiler çıktı.

Necmettin Erbakan’ın kurduğu Milli NizamPartisi (MNP), Milli SelametPartisi(MSP), RefahPartisi (RP), FaziletPartisi(FP), SaadetPartisi

(SP) değişik gerekçelerle kapatılarak farklı isimlerle yeniden yoluna devam etti.

Erbakan ekolünde yetişen, milli görüş geleneğinden gelen Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları 14 Ağustos 2001 tarihinde Erbakan ekolünden gelen Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)’yi kurdular.

“Yoksulluk, Yolsuzluk, Yasaklar” ile mücadele etmek için kurulan AK Parti, iktidarını genelde 17, yerelde 15 yıl aralıksız ve tek başına sürdürüyor.

Son 25 yılda başka? Adnan Menderes ile özdeşleşen Demokrat Parti’yi devam ettiren Süleyman Demirel’in AP ve DYP’si, 12 Eylül 1980 ihtilali sonrası Turgut Özal’ın 4 eğilimi kucaklayarak kurduğu ANAP’ı, 12 Eylül ihtilal bildirisini okuyan albay Alparslan Türkeş’in kurduğu MÇP ve Devlet Bahçeli’nin lideri olduğu MHP var.

Seçimlerin kaderini belirleyen Kürtlerin temsilcisi olduğunu söyleyen HDP, ile Meral Akşener’in kurduğu İYİ Parti ve diğerleri yeni olduğu için 25 yıl değerlendirmesine almıyorum.

25 YIL ÖNCE VE SONRA

Kısa bir özetten sonra 25 yıl önce belediye başkanlığı seçimlerinde yaşananlara göz atalım.

26 Mart 1989’da yapılan yerel seçim sonuçlarına göre Nurettin Sözen (SHP) İstanbul, Murat Karayalçın (SHP) Ankara, Selahattin Solak (SHP) Adana,

Yüksel Çakmur (SHP) İzmir Belediye Başkanı seçildi.

27 Mart 1994 seçimlerinde SHP İstanbul’da Zülfü Livaneli, Ankara’da Korel Göymen, İzmir’de Yüksel Çakmur’u’ aday gösterdi.

RP ise İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Melih Gökçek, İzmir’de Süleyman Akdemir ile yarışa girdi.

Sonuçlar açıklandığında seçimin galibi İstanbul’da Recep Tayyip Erdoğan (RP), Ankara’da Melih Gökçek (RP) oldu.

Başkanlığın el değiştirdiği bir diğer il Adana’da Selahattin Çolak (SHP) koltuğu Aytaç Durak’a (ANAP) bıraktı.

SHP adayları İstanbul, Ankara, Adana gibi Büyükşehirlerde kaybetti.

Bir başka benzerlik, İstanbul başkanlık seçimine AK Parti’nin 31 Mart sonrası olduğu gibi SHP’de (CHP) 25 yıl önce 27 Mart 1994’te İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm seçimlere itiraz etmişti.

Gelelim 1994 ile 2019 seçimlerinin benzerliklerine:

Bir:27 Mart 1994’te Ankara’da seçim akşamı SHP adayı Korel Göymen’in kazandığı açıklandı, RP’nin itirazı sonrası başkanlık el değiştirerek SHP’den RP’ye geçti ve YSK Melih Gökçek’in başkanlığını açıkladı.

İki:31 Mart 2019’da İstanbul’da il seçim kurulundan mazbatasını alan CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı AK Parti’nin itirazı üzerine 18 gün sonra iptal edildi. 23 Haziran’da yenilenen seçimde İmamoğlu oylarını yüzde 9 arttırarak 3 ayda ikinci kez başkan seçildi.

Üç:31 Mart 2019’da Mart’ta 25 yıl öncesinin tekrarı değil ama benzeri yaşandı. İstanbul’da CHP adayı Ekrem İmamoğlu AK Parti adayı Binali Yıldırım, Ankara’da CHP adayı Mansur Yavaş AK Parti adayı Mehmet Özhaseki, Adana’da CHP adayı Zeydan Kayalar MHP adayı Hüseyin Sözlü karşısında seçim kazandı.

Dört:CHP 25 yıl önce SHP olarak kaybettiği İstanbul, Ankara ve Adana Belediye Başkanlıklarını 25 yıl aradan sonra Ankara ve İstanbul’da AK Parti (RP), Adana’da MHP’den geri aldı.

Beş:25 yıl önce RP’lilerin tüm kesimlerin oyunu alabilmek için meyhanelerde, diskoteklerde bile seçim çalışmaları yaptığı gibi 31 Mart’ta İmamoğlu camileri, türbeleri dolaşarak, yasin okuyarak dikkatleri üzerine çekti.

Altı:1994’te olduğu gibi 2019’da da kampanya çok sert geçerken tartışmaların ana konusu İstanbul idi.

Yedi:25 yıl önce RP adayı Erdoğan adı anketlerde öne çıkmasıyla ana medyanın büyük bölümünün saldırısına uğradığı gibi 31 Mart’ta da CHP adayı İmamoğlu adı öne çıkınca iktidar medyasının boy hedefi oldu.

31 MART 1994

*********************************************************************

TAHİR HOCA, TOPLU TAŞIMADAKİÇOK BAŞLILIĞI ÇÖZMEDE KARARLI

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın ile ne zaman konuşsam söze, trafik, ulaşım ve toplu taşımadan başlar.

TAHİR BÜYÜKAKIN

Gittiği her yerde önceliklerinin ilk sırasına trafik, ulaşım ve toplu taşımayı almıştır.

Verdiği röportajlarda, yaptığı açıklamalarda, katıldığı toplantılarda vermek istediği mesajlara trafik, ulaşım ve toplu taşımadaki düşüncelerini anlatmakla başlamıştır.

Bürokrat olarak çalıştığı genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterliği döneminde mesaisinin büyük bölümünü trafik, ulaşım ve toplu taşıma projelerine ayırmıştır.

Siyasetçi olarak oturduğu başkanlık koltuğunda önceliği yine trafik, ulaşım ve toplu taşıma oldu.

Büyükşehir Belediyesi teşkilat şemasında meclis onayıyla ilk değişikliği trafik, ulaşım ve toplu taşıma birimlerinde yaptı.

Sizin anlayacağınız; Tahir Hoca Kocaeli’nin 50 yıl sonrasını planlarken hep trafik, ulaşım ve toplu taşıma ile yattı trafik, ulaşım ve toplu taşıma ile kalktı.

Tahir Hoca makro iktisat, para ve kriz ekonomisi üzerine yaptığı akademik kariyerinden daha fazla enerjiyi Kocaeli’nin trafik, ulaşım ve toplu taşıma projeleri üzerine harcadı.

Bugün masasında metrodan tramvaya, trafikten ulaşıma, tüm toplu taşıma araçlarını tek çatı altında toplamaktan konforlu, güvenli, seri seyahata kadar Kocaeli için çok önemli dosyalar var.

Kocaeli’nin trafik, ulaşım ve toplu taşıma sorununu çözmek Tahir Hocanın birincil önceliği ve olmazsa olmazıdır.

BALAMİR GÜNDOĞDU

SALİH KUMBAR

AHMET ÇELEBİ

NELER DEĞİŞECEK

Olaya toplu taşımanın kamu hizmeti olduğu bilinciyle kar veya zararına bakmadan kolları sıvayan Tahir Hoca işe özel halk otobüslerini “havuzda” toplamakla başlamak istiyor.

Şehir içi yolculukta yüzde 15’lerde olan toplu taşıma payını yüzde 30’lara çıkarmak için geçmişte ciddi çalışmalar yapmış, önemli mesafe almıştı.

Genel sekreterken başlattığı havuz sistemi Büyükşehir’den ayrılmasının ardından Kocaeli geneline yaygınlaştırılamadığı gibi İzmit 5. Nolu Kooperatifte de aksamalar oldu.

Araç sahiplerinin hakça yararlanacağı, paranın adil paylaşılacağı kooperatif araçlarını kiralama çalışması askıya alındı.

Yeni yapıyla ilgili çalışmayı hayata geçirebilmesi için öncelikle Ulaşım Park AŞ’nin kooperatiflerin rakibi olduğu, haksız rekabet yaptığı algısını değiştirmek gerekiyordu.

Bu amaçla Ulaşım Park AŞ’nin başına 2007 yılından buyana UKOME’de değişik görevlerde bulunan, Kocaeli Ulaşımının hafızası olarak bilinen Salih Kumbar’ı getirdi.

Ulaşım Park AŞ’nin kooperatiflerin rakibi olmadığı aksine uzlaşıcı, uyum içinde çalışan, birleştirici ortağı olduğu mesajı verdi.

Çeşitli kamu kurumlardaki performansı, belediyecilikteki başarılarıyla takdir toplayan Balamir Gündoğdu’nun genel sekreterlik görevine başlamasıyla toplu taşımadaki çok başlılığa ve çok sesliliğe son vermek için düğmeye basacak.

Araç yenilemek, havuza girmek, araç kiralamak dahil Büyükşehir Belediyesi Toplu Taşıma projelerine karşı çıkan, zam dışındaki görüş ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmayan özel halk otobüsleri kooperatiflerinin bundan sonra işleri zor.

Çünkü karşılarında ulaşım ve toplu taşıma konusunda deneyimli genel sekreter ile Ulaşım Park AŞ genel müdürü ve onlara hedeflerin gerçekleştirilmesi için her türlü desteği veren Tahir Başkan var.

Bu arada toplu taşıma araçlarının şehre girmeden, yolcuların tramvay aktarmalı seyahat etmesine olanak sağlayacak terminallerle ilgili çalışmaların sonuna gelindi.

Trafiğin rahatlaması için batıdan gelen araçlar için Mannesman Boru fabrikası alanında Batı terminali yapılacak, Seka camii karşısındaki terminal iptal edilecek.

Doğudan gelen araçların şehre girmesi yasaklanırken otobüs terminali yanındaki Doğu Terminali tramvay aktarmalı hizmet verecek şekilde düzenlenecek.

SONUÇ:

Bir: Tahir Hoca Kocaeli trafiğini rahatlatmak, toplu taşımada çok başlılığa ve çok sesliliğe son vermek, ulaşımda havuz sistemi ve araç kiralama konusunda ısrarcı ve kararlı.

İki: Hedeflerinin ve beklentilerinin gerçekleşmesini engelleyecek, öteleyecek hiçbir öneriye destek vermeyecek.

Üç: Büyükşehir Belediyesinde daha etkin, verimli ve tasarruflu çalışma, ulaşım hizmetlerinin kalitesini arttırmak için genel sekreterliğe Balamir Gündoğdu, Ulaşım ve Trafik Yönetimi Daire Başkanlığına Ahmet Çelebi, Ulaşım Park AŞ genel müdürlüğüne Salih Kumbar getirildi.

***********************************************

337 OKUL MÜDÜRÜ VE“BİZİM YAKA” FARKI

Milli eğitim bakanlığının, 31 Mart seçimleri öncesi açıklanmasını durdurduğu okul ve kurum müdür atamaları güncelleşerek cuma günü açıklandı.

Bizim Yaka Kocaeli gazetesi her zaman olduğu gibi “Haberde Öncü Yorumda Güçlü” farkını bir kez daha gösterdi.

4 ve 8 yılını dolduran okul müdürlerinin puan üstünlüğüne göre tercihleri doğrultusunda yeni okullarını milli eğitimden önce kamuoyu ile paylaştı.

Sayıları 337 olarak açıklanan ve yeni okullarında bugünlerde başlaması beklenen müdürlere başarılar diliyorum.

Bugün listeyi tekrarlamayacağım ama çok konuşulan müdürlerle ilgili gözlemlerimi paylaşacağım:

Bir: Eğitim Bir Sen, prenslerinden Cahit Elginkan Anadolu Lisesi müdürü Ayhan Erin’in okulunda kalması için puanı fazla olan Atila Demir’i tercihinden vazgeçirmek çok uğraştı ama başarılı olamadı. Atila Demir her türlü baskı karşısında dik durarak Cahit Elginkan’a müdür oldu. Ayhan Erin Muallim Naci Anadolu Lisesine giderken Eğitim Bir Sen de ilk golü yedi.

İki: Nuh Eğitim Kampüsündeki Nuh Çimento MTAL’ye (Yavuz MTAL) atanan Süleyman Toktaş tercihini değiştirmeyince Eğitim Bir Sen yönetimindeki Sergülen Kurt başka okula gidince EBS ikinci golü yedi.

Üç: Eğitim Bir Sen, Kartepe Dumlupınar ilkokulu müdürü ve aynı zamanda son günlerde çok konuşulan, çok tartışılan ENSAR Vakfı Başkanı Musa Taşçı’nın okulunda kalmasını çok istiyordu ama olmadı. Musa Hoca Derbent Ata İlkokuluna giderken Dumlupınar İlkokuluna Gürbüz Erben atandı.

Dört: Kapatılarak öğrencileri Nuh Çimento Eğitim kampüsündeki İzmit Lisesine nakil edilen Gazi Lisesi’nin müdürü Din Kültür ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Zeki Koyun İzmit İbn-i Sina İmam hatip Ortaokulu müdürü oldu.

Beş: Eğitim Bir Sen’in üyesi olmadığı halde sahip çıktığı, vali ve milli eğitim müdürüne “meydan okuduğu” Adem Şahinkaya Namık Kemal Anadolu Lisesine gitti.

Altı: 29 Ekim ortaokul müdürü İsmail Demircan gelen baskılar karşısında fazla direnemeyince tercihi Hızırreis Ortaokulundan vazgeçerek okulunda kaldı. Hızırreis Ortaokuluna Ali İlengiz müdür oldu.

Yedi: Baskılar karşısında tercihini değiştirmeyen bir başka müdür Zeki Kalaç. Zeki Hoca dik durarak Gölcük Barbaros Anadolu Lisesinden İzmit Halk Eğitim Müdürlüğüne geldi.

Sekiz: Eğitim Bir Sen’in koruması altına aldığı iddia edilen Yahya Kaptan MTAL’ye Muallim Naci Anadolu Lisesi müdürü Ergin Aktop atanırken EBS istediğini burada da alamadı.

Dokuz: Hicabi Utandı Hızır Reis İlkokuluna, Cemal Aygüzel 23 Nisan İlkokuluna, Eyüp Özer Mehmetçik İlkokuluna, Erkan Mert Yarbay Refik Cesur İlkokuluna atandı.

On: İlyas Tosun TBMM, Abdullah Ünüvar Ulugazi, İbrahim Ergün Akmeşe, Alper Yazıcı Türkan Dereli, Halit Keser Akçakoca, Nevzat Aktaş Atatürk, Serkan Yazar Kazım Karabekir, Yahya Gürkaş Yahya Kaptan, İsa Dede Sinan Dereli Ortaokulunda kaldı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

ZÜLFİKAR - BU HABERİ OKUYUNCA YİNE VE YENİDEN KANAAT GETİRDİM Kİ BAZI İNSANLARIN MESLEKİ YETERLİLİĞİ SÖNMEYE MAHKUM BİR BALON GİBİ.BU TİPLERİN TEK KABİLİYETİ İÇLERİNE ÜFLENMİŞ İKİ NEFES SAYESİNDE ŞİŞKİN VE PİŞKİN OLMAK.GAZETE OKURU BİLE OLAMAYACAK ADAMLAR GAZETE YAZARI OLUYOR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Haziran 16:28

Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?