Bir öğretim yılı daha başlarken

Uzun bir yaz tatilinin ardından okulların açılmasına çok az zaman kaldı.Dolayısıyla ebeveynlerde,öğrencilerde heyecanlı bekleyiş başladı.Bu hali çarşıda ,pazardada görüyoruz.Renk renk ,boy boy okul çantaları kırtasiye reyonlarında cicili bicili defterler kalemler vs...Bir hareketlilik canlılık gözleniyor etrafta.Okula yeni başlayacak çocuk ve ailesinde yeni bir dönem başlamakta.Belki biraz zorlanılsada sabır ve fedakarlıkla bu dönemde aşılacaktır.Bütün bunlar işin görünen tarafında kalıyor.Gelin birde görünmeyen boyutundan bakalım olaya.Öğretim nedir?Eğitim nedir?
Öğretim=Belli bir amaca göre gereken bilgileri verme işi,tedris,ders verme işi.
Eğitim=Çocuk ve gençlerin toplum yaşayışında yerlerini alma, kişliklerini geliştirmelerine yardım etme.
Öğretim önemli bir süreç fakat eğitim çok daha önemli.Eğitimli olmak;toplumda kendine saygın bir yer edinmektir.Kişilik sahibi, etik kurallara ve değerlere saygılı mefküre sahibi olmak ancak ve ancak doğru eğitimle mümkündür.
Üzülerek belirteyimki yıllardır eğitim ve öğretim sistemimizde istikrarı ve başarıyı yakalayamadık. Okullarda okutulan derslerin bir çoğu çocuklarımıza ileriki yaşamlarında bir faydası olmayacak bilgiyi içeriyor.Umarım yeni düzenlemelerle bu ve benzeri sorunlar giderilir.Bununla beraber kişisel gelişim ve değerler eğitimi verilmesi çok yerinde bir uygulama olacaktır düşüncesindeyim.
Bu günkü gençlik hızla gelişen iletişimin ,teknolojinin istilası altında, hedefsiz gayesiz ve mefküresiz bir durumda .İstediği her şeye kolayca ulaşabilmekte ve zorluk nedir bilmemektedir .Bu yüzden yeni nesil eskinin kıymetini bilmiyor .Aldığı bir malın eskimesini beklemiyor yenisi çıktımı hemen ona sahip olmak istiyor ,yani bir tüketim toplumu olduk,çocuklarımızıda tüketmeye özendiriyoruz.
Ebeveynler olarak her isteğini ve ihtiyacını karşılamak için türlü zorluklara katlanıp aman evladım okusun diye fedakarlık yapıyoruz. Eminimki bunu tüm ebeveynler seve seve yapıyor, yapmalıda , AMA;Sanırım şu önemli ayrıntıyı hep gözardı ediyor yada önemsemiyoruz.Gözümüzden kıskandığımız evlatlarımızı ideal sahibi ufuk sahibi, oalrak eğitemiyoruz. Hayata bakışımız hep maddi olunca manevi bir değer olan mefküre sahibi gençlik yetiştirmekte zorlanıyoruz. Hatta önemsemiyoruz.
OYSA;Ülkemizi, milletimizi ileriye götürecek olan mefküre sahibi gençlik olacaktır. Dünyevi anlamda doyuma ulaşmış olan gençliğimize manevi değerleri öğretmek ve bunun iççn yapılması gerekenleri daha fazla yapmak durumundayız.
Kimliğini tarihini, geçmişini, nereden gelip nereye gittiğini bilmeyen gençliğin bir HEDEF ve UFKU olamaz.Bu necip milletin körpe yavruları uyuşturucu maddelerin, ahlaksızlığın kurbanı olmamalı.Beyin ve enerjisini insanlık için ülkesi için , devleti için kullanan , kutsal davası için tüm dünyaya kucak açacak gençleri yetiştirmek için her kesime görev düşüyor.
Bunun için şuurlu olmak ve düşünmek zorundayız. Her şeyi devletten yada öğretmenden beklemek yerine ailenin yapması gereken çok şey olduğu kanaatindeyim. Zira ilk mektep aile yuvası, ilk öğretmen ise ANNEDİR.
Buna göre doğru bilgiyle karakter eğitimli görüş sahibi nesli yettiştirmek için aile , okul öğretmen üçlüsüne çok görev düşüyor.
Efendim bu duygularla herkese kolaaylıklar diliyor 2014,2015 eğitim öğretim yılının hayırllı olmasını temenni ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Melek Engin Aktemur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?