Çok önemli projeye Kocaelispor desteği

Valilik koordinatörlüğünde düzenlenecek olan, geçtiğimiz günlerde duyurusu yapılan “Engelsiz Kocaeli İçin Çal”projesinin duyuru çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda haftasonu Kocaelispor’un Muğlaspor ile oynadığı 3. Lig 3. Grup müsabakasında öğrenciler ve futbolcular seremoni de birlikte pankart açtı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülecek olanprojenin amacı; ilimizde eğitim gören çeşitli özel gereksinimli öğrencilere yönelik toplumsal farkındalığı artırmak, engelli bireylere yönelik devlet-toplum dayanışmasınakatkıda bulunmak. Bu projeyle özel gereksinimli öğrencilerin projede üretken halegetirilerek özgüvenlerini arttırmak da, çok önemli bir adım olacak. Projede yer alacak özel gereksinimli öğrenciler ile normal gelişim gösteren öğrenciler arasındaki işbirliği ve dostluğun arttırılması, onların da topluma katılması bakımından oldukça mühim. Bu açıdan da projeye katkıda bulunanları tebrik etmek gerekiyor. Tabi işin bir de tanıtım boyutu var. Projeyle ilimizin önemli tarihi ve turistik yerlerinde yapılacak çekimlerden oluşturulacak videoklip, kentin turizm potansiyeline de katkı sunacak. Maç öncesi açılan pankarta, tribünlerden gelen destek de, toplumun farkındalığını ortaya koyması açısından çok önemli.

--------------------------------------------

Biri sevginin, diğeri acının karesi

Önceki hafta ilimizde faaliyet gösteren bir sendikanın Seka Devlet Hastanesi önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasını takip ettik. Hava da bir hayli bozuktu. Sağanak yağmurun altında gerçekleştirilen basın açıklamasında kendi ıslanmamız bir yana, fotoğraf makinelerimizi, kameralarımızı korumak amacıyla birkaçımız şemsiyemizin altında haberi takip ettik. O sırada şemsiyemize sığınan biri daha vardı: Bir sokak köpeği. Her an her yerde karşımıza çıkan sevgiye muhtaç canlılar. Bir yandan arkadaşımızın fotoğrafladığı bu kare yüzümüzü gülümsetirken diğer yandan dün akşam Whatsapp'tan gelen diğer kare canımızı acıttı. Yerde yatan bu köpek ise iddialara göre zehirlenerek ölmüş. Gölcük'te kimliği belirsiz kişilerce zehirlendiği belirtilen köpeğe belediye ekiplerinin de duyarsız kaldığı konusunda şikayet var. Gölcük Belediyesi'nin bu tür durumlarda duyarsız kaldığını sanmıyoruz, ancak sokak hayvanlarının bu durumuna karşı önlemlerin arttırılması gerektiği de bir gerçek.

------------------------------------------------------

Yaya geçidi, oto geçidi olmuş

Kentlilik kültürü konusunda birçok sıkıntı yaşadığımız bir gerçek. Bunlar içinde en dikkat çekici olanları engelli yollarına, yaya geçitlerine, kaldırımlara, gelişigüzel ve uygunsuz park eden araçlar. Kaldırımlara ve yaya geçitlerine uygunsuz park edilen araçlar nedeniyle yayaların bu alanları gerektiği gibi kullanamaması bir yana, engellilerin yaşadığı sıkıntıları anlatmaya gerek bile yok. Yine bir sürücü umursamazca aracını yaya geçidi üzerine park ederek, yaya haklarını rahatça çiğnemiş. Bu tür durumlarla sık sık karşılaşan vatandaşlar, “Tüm uyarılara rağmen, engelli yollarına, kaldırımlara ve yaya geçitlerine araç park edenleri anlamak mümkün değil. Uyarılara aldırış etmeyen sürücüler hakkında yasal işlem yapılmalı. Herkes birbirinin hakkına sahip çıkmalı” şeklinde konuştular. Ne kadar yasal işlem yapılsa da, kent yaşamı ve kültürüyle ilgili bu duruma çözüm bulmak, sanırım duruma gördüğü yerde müdahale edecek vatandaşlar olarak bizlere de düşüyor. Böyle durumlarla karşılaşanlar, durumu hemen ilgililere bildirirlerse, sanırım hayat hepimiz için daha da kolaylaşacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sokağın Sesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?