Kent Meydanını köpekler işgal etti

Bildiğiniz gibi Büyükşehir Belediyesi tarafından eski Valilik binasının bulunduğu alana yapılan Kent Meydanı ve Otopark, geçtiğimiz haziran ayında hizmete girmişti. Halkın "Yapıldı ama bomboş bir alan" diye tabir ettiği meydanda henüz yalnızca fıskiyeler var. İzmit halkının yapılmadan önce beklentisini yüksek tuttuğu, ancak yapıldıktan sonra da tam anlamıyla karşılayamayan Kent Meydanı'na zaman zaman sokak köpekleri kamp kuruyor. Önceki hafta da değindiğim sokak köpeklerinin akıbeti ne olur bilemem ama her gün etrafa korku saçtıkları kesin. Her ne kadar hayvan dostu da olsak bu konuda fobisi olan insanların da varlığını unutmamak gerek diyerek buna göre çözüm yolları bulunmalı. İzmit’in ortasında sürü halinde kamp kuran sokak köpeklerinin görüntüsü, açıkçası kente yakışmıyor.

-----------------------------------------------

Yamalara harcanan emeğe yazık

Kocaeli Rehabilitasyon Merkezi'nin hemen aşağısındaki 81 numaralı özel halk otobüsünün güzergahında bulunan durağın karşısındaki asfalt çatlamış. Belediye de çatlayan kısma ek yaparak yoldaki kusuru gidermiş. Ancak gelin görün ki yamalı kısmın ömrü kısa sürmüş. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi ve Umuttepe Hastanesi'ne giden bu yol, halk tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Bunun üzerine ağır tonajlı araçlar da eklenince asfaltı yamamak sağlıklı bir çözüm gibi görünmüyor. Bu gibi durumlarda da insan "Harcanan emeğe yazık" diye hayıflanıyor. Eğer bu emek harcanacaksa, bir kez harcanıp çözüme ulaşılabilse keşke.

------------------------------------------

Kaldırım mı değil mi?

Geçtiğimiz hafta akşam saatlerinde Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen bir organizasyondan dönüyordum. Dönüşte Seka Camii'ni Tren Garı'na bağlayan incecik kaldırımdan geçtim. Şehir merkezine bağlanan yoldan araçlar vızır vızır geçerken o ince kaldırıma çıktığımda yürümekte zorlandım. Zorlanmamın sebebi, kaldırımın hemen tavanında bulunan D-100 karayolunun çıkıntısıydı. Kaldırıma eş değer durumda olan bu çıkıntı insanı, acaba burası kaldırım mı değil mi diye düşündürmüyor değil. Aynı yolun karşı tarafından ise bariyer geçiyor. Bu aksaklık giderilirse vatandaşa kolaylık sağlanacaktır.

-----------------------------------------------

Müzeler Atatürk'ten sınıfta kaldı

Geçtiğimiz cumartesi günü Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 80'inci yılında bir kez daha saygı ve özlemle andık. Tüm Türkiye'de olduğu gibi ilimizde de bir gün öncesinden kamu kurumlarına, evlere, işyerlerine, caddelere Atatürk'ün posterleri, Türk bayrakları asılırken 10 Kasım sabahı saatler 09.05'i gösterdiğinde saygı duruşunda bulunulup bayraklar yarıya indirildi. Diğer yandan da Kocaeli Valiliği bir dizi anma programları düzenledi. Ancak Atatürk’ün 16 Ocak 1923’te İzmit’te ilk ve son basın toplantısını yaptığı Saray Müze ve Atatürk ve Redif Müzesi'nde 10 Kasım’a özel hiçbir hazırlığın görülmemesi açıkçası üzdü. İlimizin duayen gazetecisi köşe yazarımız Galip hocamızın da köşesinde yer verdiği bu konuya ben de üzülerek yer vermek istedim. Ulu Önderin ölümünün 80. yıldönümünde bir hazırlık yapmayan bu iki müzenin de sınıfta kaldığı aşikar. Bırakın bayrakları yarıya indirmeyi, ortada bayrak bile olmaması gerçekte düşündürücü. Neyse ki Valimiz Hüseyin Aksoy da durumun farkına varınca, olaya en kısa zamanda el atacağını söyledi. Sayın Valimizin hassasiyetini biliyoruz. Gerekenin yapılacağına ve müzelere Türk bayrağı asılacağına eminiz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sokağın Sesi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?