AK Parti’deki iç çekişme seçim kaybettirmez ama

AK Parti kurulduğu 14 Ağustos 2001’den itibaren parti kapatılmasını ve terör örgütü FETÖ’nün 17/25 Aralık 2013’te sivil, 15 Temmuz 2016’da silahlı darbe girişimlerini yaşadı.

2009’daki küresel krizi “Türkiye’yi teğet geçti” diyerek savuşturdu ama bugünlerde önce silah ambargosu ardından uygulanan ekonomik ambargo ile mücadele ediyor.

ABD-Türkiye gerginliği sonrası Doları 7.00 TL’ye, Euro 8.00 TL’ye doğru tırmanışa geçti.

İçte ve dışta siyasi ve ekonomik krizler yaşamasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğini yaptığı AK Parti, 17 yılda girdiği 6 milletvekilliği, 3 belediye başkanlığı, 2 cumhurbaşkanlığı, 3 halkoylaması olmak üzere toplam 14 seçimin tamamını kazandı.

Genelde ve yerelde aralıksız 16 yıl tek başına iktidar olurken ezber bozdu, rekor kırdı.

AK Parti, bir ilk’e imza atarken doğal olarak yoruldu, milletvekili aday belirleme sürecinde yaşanan alışık olunmayan değişimin 31 Mart 2019 yerel seçimlerine de yansıması kaçınılmaz görünüyor.

Kocaeli teşkilatlarında bir süredir gözlenen, son bayramlaşma töreninde üstü örtülmeye çalışılan kıpırdanmaların önümüzdeki günlerde “bayrak açma” boyutuna taşınacağı mesajını veriyor.

AK Parti gibi, “Adalet, hak, hukuk, birlik, beraberlik” felsefesi üzerine kurulan, “Kol kırılır yen içinde kalır” anlayışıyla hareket eden bir siyasi ekipte kapalı kapılar arkasında konuşulanların kamuoyu önünde tartışılmaya başlaması, seslerin yükselmesi yakında kılıçların kınından çıkacağını gösteriyor.

AK Parti kültüründe, CHP ve MHP’de olduğu gibi lidere “başkaldırma, isyan etme” yaşanmaz, tam aksine 17 yıldır tanık olduğumuz “lidere biat, bağlılık” artarak devam edecektir.

Büyükşehir başta olmak üzere 13 belediyede yapılması düşünülen değişikliğin “güç ve gövde gösterisine” dönüştürüleceği izlenimleri AK Parti’ye zarar verecektir.

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın 17 yıldır uygulanan parti disiplini ve hiyerarjisinin bozulmasına, kanaat önderlerinin dışlanmasına, CHP’de olduğu gibi parti içi muhalefet yaratmak isteyenlere, “Aferin, partiyi bölmeye devam edin” demeyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı Kocaeli’de böyle bir girişimi sezmesi halinde yıllarca yol arkadaşlığı, kader birliği yaptığı dava arkadaşlarının itibarsızlaştırılmasına seyirci kalmayacaktır.

24 Haziran’da beklediğini alamayan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini MHP’nin desteğiyle gerçekleştiren Sayın Erdoğan, 2019’da yapılacak yerel seçimleri riske sokacak kişisel hesaplaşmalarına izin vermeyecektir.

Böyle bir durumda, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin dediği gibi dışarıdan, taraf olmayan,Kocaeli’yi tanıyan, Kocaeli seçmeninin sıcak bakacağı alternatif isimler aday gösterilir.

Büyükşehir başta olmak üzere bazı ilçelerde “vuruşarak” aday olmak isteyenlere duyurulur.

BÜYÜKŞEHİR SONUÇLARI

1990’larda CHP’nin “ideolojik belediyecilik”, 2004-2018 arası AK Parti’nin “Sosyal ve Hizmet Belediyeciliği” yerini, 2019’da “Vatandaşla El Ele, Gönül Gönüle Belediyeciliği” alacak.

Nereden mi biliyorum? AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin açıklamalarından.

Seçime 7 ay kala Büyükşehir Belediye Başkan adayı senaryolarının yazıldığı bugünlerde önceki seçimlere göz atalım.

AK Parti’nin birlik ve beraberlik halinde hareket ettiği, adaylarının etrafında kenetlendiği günlerde aldığı oylara bakalım.

CHP adayı Sefa Sirmen rakipleri İsmail Kalkandelen, Osman Pepe, Meral Akşener, Hayrettin Uzun karşısında seçim kazanarak 1989-1994 arası İzmit, 1994-2002 yıllarında İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptı.

28 Mart 2004, 29 Mart 2009, 30 Mart 2014 seçimlerinde AK Parti adayı İbrahim Karaosmanoğlu Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Aralıksız 3 dönem 15 yıl Kocaeli’yi yöneten Başkan Karaosmanoğlu, rakipleri Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya, Saffet Sancaklı, Tahsin Tarhan gibi milletvekilliği yapan adaylarla yarıştı.

SONUÇ:AK Parti, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanlığını önceki yıllarda olduğu gibi 31 Mart 2019’da da açık ara kazanmak istiyorsa geçmiş hesaplaşmayı ve parti içi kavgayı bir kenara bırakmalıdır.

30 Büyükşehirden aralarında Kocaeli’nin de bulunduğu 18’ini alan AK Parti, 7 ay sonraCHP adayını bile şaşırtacak sürprizle karşılaşmak istemiyorsa bugünden tek aday etrafında kenetlenmelidir.

FOTOĞRAF

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN

******************

ANADOLU LİSELERİNDEN SONRA

KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ DE DOLDU

Pazartesi günü ortaokul mezunlarının girdiği LGS sonuçlarını değerlendirirken Eğitim Bölgesi ve Sınavsız Mahalli Yerleştirme Sistemi ile öğrenci alan Anadolu liselerinde boş kontenjan kalmadığını yazmıştım.

Bugün, lise mezunlarının katıldığı YKS sonrası açıklanan Kocaeli Üniversitesi kontenjan ve tercih rakamlarını paylaşmak istiyorum.

KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün tespitleri ve değerlendirmesine geçmeden önce fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulların kontenjanlarına göz atalım.

2018-2019 Akademik yıla ait YÖK lisans eğitimi için 6 bin 776, ön lisans için 7 bin 237 olmak üzere toplam 14 bin 13 kontenjan verdi.

Sınavlar sonunda 6 bin 477 öğrenci lisans, 6 bin 974 öğrenci ön lisans olmak üzere toplam 13 bin 451 öğrenci Kocaeli Üniversitesini tercih etti.

Lisans ve ön lisanlarda yerleşme oranı yüzde 96 olurken, jeofizik gibi yıllardır tercih edilmeyen ancak Temel Bilimlerde olduğu için kapatılamayan bölümlerin tercih edilmemesi nedeniyle toplam 562 kontenjan boş kaldı.

Bir milyon 794 bin 144 öğrencinin tercih hakkı bulunurken sadece bir milyon 206 bin 811’inin tercih ederken 587 bin 333 aday tercih yapmazken devlet üniversitelerinde yüzde 88, vakıf üniversitelerinde yüzde 76, toplam yüzde 84’te kaldı.

Kocaeli Üniversitesi’nin yüzde 96 olan tercih oranını Türkiye ortalaması yüzde 88 ile kıyasladığımızda aradaki fark daha iyi görülmektedir.

Geliniz şimdi de Kocaeli Üniversitesi’nin bir yılda nereden nereye geldiğini görmek için 2017-2018 Akademik yıl kontenjan ve tercih oranlarına bakalım.

6 bin 981 lisans, 9 bin 704’ü ön lisansa olmak üzere toplam 16 bin 685 kontenjana karşılık 6 bin 752 lisans ve 6 bin 146 ön lisans olmak üzere toplam 12 bin 898 öğrenci yerleşti, 3 bin 787 kontenjan boş kaldı,

Yerleşme oranı lisans eğitiminde yüzde 97, ön lisans eğitiminde yüzde 63 olmak üzere yüzde 77 oldu.

Geçen sene öğrencilerin tercih etmediği Uzunçiftlik Nuh Çimento MYO makine, kaynak, Köseköy MYO lastik, Karamürsel MYO elektronik bölümü ile yüzde 10 dolan Turizm ve Otelcilik MYO’nun tercih edilmediğini yazmazsam aradaki farkı doğru anlatamamış olurum.

ÇITAYI YÜKSELTTİK

Kocaeli Üniversitesi’nin bu senki tercih edilmesi ile geçen seneki kontenjan açığını Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagu’ya sordum.

Sadettin hocanın cevabı, “Galip hocam, 83 bin öğrenci mevcudu ile Türkiye’nin en kalabalık üniversitelerinden biriyiz. Öğrenci mevcudunun yarısını 2 yıllık meslek yüksekokulları oluşturuyor. Meslek yüksekokullarının tercih edilmeyen bölümlerinin kapatılmasını YÖK’e teklif ederek kabul ettirdik. Bu seneki listelere baktığımızda büyük çoğunluğunda yüzde 100 doluluk olduğunu görürüz. Jeofizik gibi Temel Bilimler bölümünün kapatılması söz konusu olmadığından tercih edilmeyen bu bölümleri açmak zorundayız. Yüzde 100 doluluğun yüzde 96’ya düşmesinin nedenlerinden biri de bu” oldu.

YKS sonuçlarından ve öğrencilerin Kocaeli Üniversitesi’ni tercih etmelerinden memnuniyetini anlatırken, “Aldığımız önlemler, yaptığımız çalışmalar sonunda üniversitemizin çıtasını yükselttik. Kocaeli Üniversitesinin tanılırlığını anlattık. Lise mezunları, Kocaeli Üniversitesinin tercih edilir üniversite olduğunu kabul ettirdik. Özellikle İstanbul’da ulaşımdan konaklamaya kadar çeşitli sorunlar yaşayan öğrenciler yakınındaki Kocaeli Üniversitesini tercih ettiler” dedi.

Sadettin hocanın verdiği bilgiye göre, Tıp, Diş Hekimliği, İlahiyat, Hukuk Fakülteleri ile mühendislik fakültesinin mekatronik bölümü Türkiye’deki devlet üniversiteleri sıralamasında ilk 10’da yer alıyor.

Sadettin hoca, Tıp Fakültesi ve Mühendislik Fakültesinde yapılan yenileştirmelerin de öğrenci tercihinde etkili olduğunu söylerken bir de müjde verdi, “Körfez Belediyesi tarafından yaklaşık 4 yıl önce inşaatına başlanan yaklaşık Körfez Kampüsü bitti. Taşınma ve yerleşmeler devam ediyor. Burada tüm fakültelerde hazırlık eğitimi alan öğrencilerin eğitimini vereceğiz. Halen 2 binin üstünde öğrenci hazırlık okuyor. Bu rakamın 4 bine çıkacağını düşünerek hazırlıklarımızı buna göre yaptık” şeklinde konuştu.

************

MARYLAND REKTÖRLERİ

KOÜ’NÜN KONUĞU OLDU

ABD Maryland eyaletiyle 2012 yılında imzalanan kardeş şehir protokolü kapsamında Türkiye’ye gelen rektörler Kocaeli Üniversiteni de ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü ile görüştü.

Maryland - Kocaeli Kardeş Şehir Komiteleri İşbirliği kapsamında gerçekleşen toplantıya ABD heyetinden Maryland Loyola Üniversitesi Rektörü Rev. Brian F. Lınnane, S.J, Capitol Teknoloji Üniversitesi Rektörü Bradford L. Sıms, Maryland Independent Üniversitesi Rektörü Tina M. Bjarekull, Maryland Baltimore Üniversitesi Rektör Yardımcısı Philip J. Rous, Maryland Eyaleti Yüksek Öğretim Komisyonu Başkanı Anwer Hasan, Türk-Amerikan Ulusal Yürütme Kurulu Başkan Yrd. Gunay Evınch ve Maryland College-Park Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ahmet H. Aydilek katıldı.

Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün ev sahipliğinde gerçekleişen toplantıda Rektör Yardımcıları Prof. Ercüment Çiftçi ile Prof. Dr. Ahmet Küçük, Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Zafer Cantürk, Genel Sekreter Dr. Fatih Akbulut, Uluslararası İlişkiler Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Banu İnan-Karagül ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden Uğur Işık, Bayram Can, Selin Perihan Erdem ve Bayram Çolakoğlu hazır bulundu.

******************************

GENEL SEKRETER BAYRAM’IN

“NUH KAMPÜSÜ” AÇIKLAMASI

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram’ı uzun yıllar genel müdürlüğünü yaptığı İSU’da tanıdım.

Ezber bozan projelerine tanık olduğum, sohbetinden büyük keyif aldığım Sayın Bayram çalışkanlığını, özverili ve başarılı çalışmalarını takdir ettiğim az sayıda bürokrattan biridir.

Olayları ve sorunları “mühendis” gözüyle değerlendirerek çözen, yapıcı eleştirilere her zaman açık olan İlhan Bey pazartesi günkü yazımda “Nuh Eğitim Kampüsü çevre düzenlemesi için para isteyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, milli eğitim para vermezse dış duvarları yapar çevre ve bahçe düzenlemesine karışmayız” deyince işler aksadı. Milli eğitim 2.5 milyon TL vermeyi kabul edince çevre ve bahçe düzenlemesi başladı. Ekiplerin hızlı çalışmasına rağmen 17 Eylül’e yetişmesi imkanız” cümlesine takılmış.

Akşam geç saatlerde arayarak, “Hocam haksızlık etmişsin. Nuh Eğitim Kampusünün 17 Eylül’e yetişmemesinin sorumlusu biz değiliz. Milli eğitim kampüsün çevre ve bahçe düzenlemesi için daha önce birkaç kez ihale yapmış ama sonuç alamamış. Onun üzerine Sayın Valimiz beni aradı, okulun çevre ve bahçe düzenlememesini yapmamızı istedi. Milli eğitimin parası olduğunu ve 2.5 milyon TL ödeme yapacaklarını söyledi. Biz de çalışmalara hızlı bir şekilde başladık. Hepsi bu dedi.”

O yazıda Büyükşehir Belediyesi dahil sorumlu aramaktan çok Nuh Eğitim Kmapusünün 17 Eylül’e yetişemeyeceğini, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin çalışması sonunda ancak 29 Ekim’de açılacağını vurgulamak istemiştim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.