Düşük profilli yöneticiler

Başbakanların, bakanların, milletvekilleri ve belediye başkanlarının “düşük profillisi” olanından seçilerek(!) görev verilenlerin olduğu bir ülkede, yüksek profilli belediye meclis üyelerini, il ve ilçe yöneticilerini beklemek sanırım çok manasız bir beklenti…

O sebeple de mevcut il, ilçe yöneticileri ile belediye meclislerindeki üyelerden, şehirleri ve ilçeleri için proje, fikir, düşünce, talep, siyasi baskı, toplumsal baskı, mahalle baskısı vs. üretmelerini pek de beklememek lazım sanırım..

Sosyal bilimler zor bir bilim. Soyutlukla var olan, somut ve analitik olması bile tereddüt ve ikna noksanlığına gebe bir bilim dalı…

Dolayısıyla da özellikle de toplum adına yapılan iş ve görevlerin, yine toplum adına fayda ya da zarar sağladığı, değer kattığı ya da değersizleştirdiği, geleceğe daha faydalı hizmetlerin olduğu ya da olmadığı gibi ölçümlerinin çok zor yapılabildiği bir bilim dalı.

Eleştirilerin önü açık ve bol kepçe anlayacağınız.

O sebeple de memnuniyet kadar mennuniyetsizlik, övgü kadar sövgü, teşekkür kadar teessüf de yapılıyor, yapılacaktır da..

Mesela Eski ve Yeni Gölcük Belediye Başkanı Ellibeş’in otuz beş senedir yetkili makamda olduğunu düşünürsek, “Eski Gölcük” ve “Yeni Gölcük” için ilçenin ekonomisi, sosyal hayatı, kültürü, gençlerin farkındalıklarının ve gelişimlerinin önünde bir engel mi, yoksa destekçi mi oldu sorusunun cevabını da bulabilmek, yine sosyal bilimlerin zor bir sonucu olsa gerek…

Yapılan binalar, tesisler, yenilenen kaldırımlar, yollar, nüfus ve yapılaşmanın genişlemesi üzerine verilen yol, su, elektrik, temizlik hizmetleri, hangi kapsama alınmalı? Alınıyor?

Görevleri mi? Hizmetleri mi?

İlçenin geneline eşit ve gerekli olan hizmetler verildi mi? Adaletli bir hizmet anlayışı ile kaynak aktarımı sağlanabildi mi?

Tüm bu sorular ve yanıtlar ile takdir, bireylerin şahsi değerlendirmelerinin olağan sonucu elbette..

Aslında bu, bütün belediye başkanları ve topluma hizmet etmekle sorumlu, yetkili makamlar için de geçerli.

Yapılanları görünce sevinmek, mutlu olmak, takdir etmek gerek. Teşekkür etmek, ellerinize, emeğinize sağlık diyebilmek de gerek.

Son zamanlarda belirgin bir şekilde Değirmendere’ye de hizmet edildiğini görmek, yolları, kaldırımları, dere kenarlarını güzelleştirmek, sıfatını beğenmediğim “prestij caddeler”le cadde ve sokakların olması gerekene kavuşturulma çalışmaları memnuniyet verici.

Özellikle de, benim de doğup büyüdüğüm, “Yalı Mahallesi Restorasyon” projesi gerçekleştirildiği için başkan Ellibeş başta olmak üzere, emeği geçen herkese binlerce kez teşekkürler.

Ama neden bunca yıldır ayrımcılık yapıldığını, kendilerine oy vermeyen belde ve mahallelerde yaşayan (ki Değirmendere malum olunduğu üzere tüm Kocaeli’ye hitabeden bir belde) insanlara hizmet verilmediğini de sormak gerek..!

Sormak derken, yanıt verilsin de demiyorum. Çünkü verilebilecek cevap yok!

Soralım ki, hala beklenen Değirmendere Kuruçeşme plajı ve marinası, inlibağ tüneli gibi “beklenen eserler”, en başta Değirmendere olmak üzere Gölcük’e, Kocaeli’ne değer katacak hizmetlere karşı duyarlı ve bilinçli olunsun, görmezden, duymazdan gelinemesin…!

Yapılan hizmetler için tekrar teşekkür ederken, demek ki “Çalışınca Oluyor” muş da demeyi ihmal etmeyelim…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.