Babasının tecrübesi ile başarı merdivenlerini tırmanan iş adamı

Semrel AŞÇI – Pınar GÜL

İlimizin genç, dinamik ve başarılı iş adamlarından biri olan Ekcan Şirketler Grup İcra Kurulu Başkanı Yakup Ekşi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. 21. Dönem Anavatan Partisi Kocaeli Milletvekili ve Ekcan Şirketler Grup Yönetim Kurulu Başkanı olan babası Sefer Ekşi’den yönetimi devralan Yakup Ekşi, babasından edindiği tecrübelerle daha da yükselttiği Ekcan Şirketler Grup’un hayata geçirdiği projelerini gazetemizle paylaştı.

Semrel Aşçı: Yakup Ekşi kimdir?

Yakup Ekşi: 4.4.1984 Kocaeli doğumluyum. İnşaat mühendisiyim. Uzun yıllar okudum, birazcık haylaz bir öğrenciydim. İlkokul, ortaokulu burada okudum. Liseyi Ankara'da, üniversiteyi de İstanbul'da tamamladım. Sonra İngiltere'de bir dönem okudum. Dönünce de sektörlerimizde yavaş yavaş çalışmaya başladık. Birebir mesleğimi yapıyorum dersem yalan olur. Ben biraz daha yöneticilik yapıyorum. Bizim bünyemizde inşaat, otomotiv, yapı malzemeleri, turizm bulunuyor. Bu alanlarda çalışmaya devam ediyoruz. Evli ve iki çocuk babasıyım.

ŞİRKETİMİZDE ÇOK SESLİLİK YOKTUR

S.A: İş hayatınıza ne zaman ve nasıl giriş yaptınız?

Y.E: Okulum bitti. Askerlik de bitince İstanbul'daki şantiyelerde işe başladım. Sonra da işe başladım. Oradan sonra Kocaeli Valiliği ihalesine hazırlandım. Kısmet oldu ve işi kazandık. O şantiyede çalışmaya devam ettim. Tabi babam beni çocukluğumdan beri şantiyelere götürür, yaptığımız işleri gösterirdi. Teknik eğitim aldık. Şirket yönetmeye çalışıyoruz. Kurumsallığa çok fazla inanan bir insan değilim, ama kurum kültürü olsun isterim. Aile şirketi olarak devam etmeyi uygun görüyorum. Şirketimizde çok seslilik yoktur. Aile bağlarımız kuvvetlidir bizim. O sesi biz evde çıkarırız, genelde de hemfikir oluruz. Örneklerim iyiydi benim. Babam iyi bir ticaret insanı ve iyi bir politikacıydı. Amcam keza öyle.

BİZDEKİ ZORLUK DEVEDE KULAK

S.A: Sefer Ekşi'den bu bayrağı teslim almak nasıl bir süreçti. Zorlandığınız oldu mu?

Y.E: Bir bayrak teslimi demeyelim ona. Yönetimi bana devretti. Sefer beyi Allah başımızdan eksik etmesin. Evet bir şirket ayrılığı yaşadık. Sefer bey yönetim kurulu başkanı iken politikaya fazla zaman ayırdığı için şirketi Recep bey yönetiyordu. Sefer bey ile Recep bey şirketi ayırma kararı almadan önce ben Sefer beyin yerine vekaleten bakıyordum. O dönem sancısız geçti desek yalan olur, ama şu an memnunuz. Amcam Recep bey ile de ilişkilerimiz iyi. Evet zordu, ama Sefer beyin başarılarının yanında bu zorluk devede kulak diyebilirim.

S.A: Ekcan Grup neler yapar?

Y.E: Ekcan Grup, alt yapı üst yapı olmak üzere birçok inşaat projesinde kendini kanıtlamış bir müteahhit firmasıdır. Kamu binaları, hastaneler, üniversiteler, ticari iş merkezleri, oteller gibi her türlü yapı cinsi firmamızın iş bitirmesinde mevcuttur. Şu anda Başiskele’de yaptığımız Villa Hirazen projemiz satışta. 32 adet özel villa ve 20 adet ikiz villadan oluşan projemizde konforu doğa ile buluşturduk. İstanbul’da Mod Çekmeköy Konut Projemiz devam ediyor. Projemizde 2+1 ve 3+1 daireler yer alıyor. Konutların büyüklükleri 104 ile 151 metrekare arasında değişiklik gösteriyor. Çocuk oyun alanları, kapalı otopark, süs havuzu gibi özelliklere sahip. Otomotiv sektöründe Ekcan Otomotiv adında bayiliğimiz var. Otomotiv grubumuzun Opel markası altında 4 yıldır satış ve hizmet dallarında bölge birinciliği alıyor. Kimseye kaptırmıyor. Turizm sektöründe Bodrum’da Kefaluka Otel’imiz, yapı malzemeleri ile ilgili Fa Yapı adı altında başka bir şirketimiz var. O da Batı Karadeniz bayisi gibi büyük bir bayidir. Kendi altında yaklaşık 50-60 tane tali bayisi olan, o da nereden baksanız Ekcan Grup kadar ciroya sahip bir firmadır. Bunların yanı sıra Ekcan Sigorta, Ektur, Ekcan Mimarlık ve B.O.F Spor Salonumuzla hizmet veriyoruz. Ayrıca ufak ufak madencilik ile ilgileniyoruz, öğrenmeye çalışıyoruz.

KOYAŞ’A TÜM KOCAELİ SAHİP ÇIKMALI

Tabi bunların yanı sıra Başiskele Ovacık Mahallesi’nde Kullar yolu üzerinde kurulacak olan dev otomobil markalarını temsil eden Kocaeli Kaya, Ernaz, Haldız Grup, Keleşler, Fertan Group, Adaşen Otomotiv gibi firmaların katılımıyla oluşturulan Kocaeli Otomotiv Yönetim Ticaret A.Ş’nin (KOYAŞ) paydaşlarındanız. KOYAŞ projesi 154 bin metrekarelik bir alanda kuruluyor. İçerisinde otomotivle ilgili aranan her şey rahatlıkla bulunacak. İçinde otomobil müzesi, tarihi alanlar, ünlü markaların satış, bakım ve onarım işleri de yer alacak. Türkiye’de bu projenin uygulandığı ilk ve tek il Kocaeli. O yüzden tüm Kocaeli’nin böylesine dev bir projeye sahip çıkması gerekiyor. KOYAŞ A.Ş. olarak da bir proje hayata geçiriyoruz. Adı Opark. KOYAŞ işin kurumsal markası, Opark ise ticari tüketici markamız. 150 Milyon TL’ye mal olacak olan projenin açılış tarihini ise 19 Mayıs 2019 olarak planlıyoruz.

YAPAMAYACAĞIMIZ ŞEY YOK

S.A: Ekcan Grup olarak inşaat, turizm, otomotiv gibi önemli alanlarda varlığınızı hissettiriyorsunuz. Önemli projelere imza attınız. Çok yorucu olmuyor mu?

Y.E: Güne 05.45 gibi başlıyorum. Geç yatma gibi de bir huyum yok. Oldum olası çok erken kalkardım. Şirkete gelip günün programına bakıyoruz. Cumartesi pazarları da çalışmıyorum. Ekcan Grup’a ait B.O.F Spor Salonumuz var, ama gidemiyorum. Oradaki saatlerimiz de dolu. Ama kendim koşu yapıyorum. Zor oluyor elbet. İnsanlar Ramazan ayında şantiyede 35-40 derecede demirci olarak çalışıyor. İnsanoğlunun gerçekten yapamayacağı şey yok.

KAPTI-KAÇTI MÜTEAHHİT DEĞİLİZ

S.A: İnşaat sektörü son yıllarda revaçta. Dolayısıyla rekabet ortamınız da genişledi. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

Y.E: Ben atadan, babadan müteahhidim. Güçlü bir kadrom var. Aynı zamanda Kocaeli’nin yerlisiyim. Türkiye standartlarında bina yapıp satarsanız bunun lüks olup olmaması önemli değil. Siz kime hitap ediyorsunuz, kime daire satıyorsunuz? Önemli olan bunu satıp satamadığınız. Biz oturup harç karıştırmıyoruz. Betonu, demiri hazır alıp kullanıyoruz. Evet bir yarış var. Ama ben İstanbul’da orta sınıf ve üstüne proje de yapıyorum. Lüks konut da yapıyorum ticari de. Satışlarım İstanbul’da tahminimden aşağıda giderken Kocaeli’de tahminimden çok yukarıda gidiyor. Ben daha iyi yapıyorum anlayışına katılmıyorum. Benim hedef kitlem belli ben ona satıyorum. Ama tabi ki bir rekabet söz konusu. O da kaliteyi getiriyor. Biz kaptı-kaçtı müteahhit değiliz. Benim yaptığım projelerin hepsi banka garantili.

SANAYİLEŞMEDE BÜYÜMELİYİZ

S.A: Kocaeli’de turizm yatırımlarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu kente nasıl turist çekilir?

Y.E: Ben yeni neslin sosyal medyayı çok çok kuvvetli kullandığını düşünüyorum. Hepimiz hangi restorana gideceğimize oradan bakıyoruz. Bunu insanları çekmek için kullanmalıyız, ama karşımıza da sunacağımız şeyler olmalı. Kocaeli’de böyle yerlerimiz var. Geliştirilebilir. İnanılmaz güzel sahillerimiz yok, olması da beklenemez. Biz sanayi kentiyiz. Biz bence yerli turisti çekmeliyiz ama Kocaeli’nin geliri turizm değil. Bizim sanayileşmede büyümemiz lazım.

İŞ İMKANLARI DAĞITILMALI

S.A: Bir dönem gündemden düşmeyen Yerli Otomobil Projesi ile ilgili neler söylemek istersiniz?

E.Y: Yerli Otomobil Kocaeli’de yapılsın, daha çok istihdam sağlansın isterim. Türkiye’de bütün yatırımı Batı’da tuttuk. İç Anadolu ve Doğu bundan faydalanamadı. Sonra da kültürel gelişime ulaşamadı ve biz bundan şikayetçi olduk. Evet iş imkanları dağıtılmalı. Yıllardır Anadolu’dan İstanbul’a doğru kamyonlar dolu gider, boş döner. Böyle olmamalı, tam anlamıyla dağılmalı diye düşünüyorum. Yerli Otomobilde talipli şehirlerden biri Bursa. Bursa bize desteği olan bir il. Bursa’da olması bizi zarara götürmez. Bursa da gelişsin, Gölcük Yalova yolu da. Osman Gazi Köprüsü ile zaten bir atağa geçtik. Ama tabi ki bütün büyük projeler Kocaeli’de yapılsın isterim. Sanayinin getirdiği bir kirlilik oluyor mu, oluyor. Bizim Kocaeli’nin yeşili çok güzel. Arka tarafından Otoban yapımı başladı. Karamürsel tarafından bağlanıyor. Viyadüklerle geçileceği, Bahçecik tarafının zedelenmeyeceği söyleniyor. Bu tarz sanayilerin gelmesi de doğa konusunda bir miktar bizi üzebilir, ama dünya gelişiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?