Yeni tören alanı ve Cumhuriyet Bayramı

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy göreve başladığı 29 Haziran’da, önceliğinin “güvenlik”, olmazsa olmazının “eğitim”, hedefinin “sağlık, turizm ve sosyal projeler” olduğunu açıklamıştı.

Aradan geçen 15 ayda; polis ve jandarmanın gösterdiği performans, uyuşturucuyla mücadele başta olmak üzere güvenlikte sorunsuz bir dönem yaşandı.

Okul öncesinden liseye eğitimin her kademesinde kalitenin ve başarının yakalanması, öğretmen-öğrenci ve veli memnuniyetinin arttırılması, tekli öğretime geçilmesi için ortaya konan irade ve alınan kararlar sonrası eğitime “sıfır” sorunla girildi.

Turizm, sağlık, sosyal sorumluluk projeleri, halkla olan ilişkiler, kurumlarla olan diyaloglarda oldukça önemli mesafeler alındı.

Önceki görev yerlerinde turizme yaptığı yatırımlarla ünlenen Sayın Valinin 2019 önceliklerinin ilk sırasını “turizm” alacak gibi geliyor.

Nereden mi biliyorum?

Geçen hafta çaylarımızı yudumlarken anlattıklarından, MARKA’da yürütülen turizm ile ilgili proje ve çalışmalardan.

ESKİ TÖREN ALANI

TÖREN ALANI DAR GELİYOR

Bir saatten fazla süren o sohbette Sayın Vali ile güvenlik, eğitim, sağlık, turizm yanı sıra Kocaeli’nin ve ülkenin önemli konularını ve sorunlarını da konuştuk.

Paylaşabileceğim en önemli konu başlığı; Resmi Bayramlarda ve önemli günlerde toplanılan “Tören Alanı”.

İzmit’in 41 yıllık hafızasını bilen, 41 yılda yaşadıklarını yazarak tarihe not düşen biri olarak “Tören Alanı” ile ilgili düşüncelerimi söyledim.

Yıkılan eski valilik binası bahçesindeki “Atatürk Heykeli” öyküsünü anlattım.

Ve Sayın Vali’ye TÜİK verilerine göre nüfusu 360 bini geçen, gündüzleri bir milyona ulaşan İzmit’te son günlerde sıkça gündeme gelen “Tören Alanı” konusundaki düşüncelerini sordum.

Cevabı, “Törenlerde Atatürk Heykeline çelenk koyarak saygı duruşunda bulunduğumuz tören alanı eğimli, dar ve yetersiz” oldu.

2001 yılından buyana Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır, Kocaeli’de aralıksız 17 yıl görev yapan Türkiye’nin tek ve deneyimli Valisi olarak “Yeni Tören Alanı” yer konusunda görüş açıklamadı, yorum yapmadı.

Ama “Tören alanı eğimli, dar ve yetersiz” diyerek yeni bir tören alanına ihtiyaç olduğu mesajı verdi.

Görüşlerimi ve düşüncelerimi anlatırken en uygun yerin, 41 yıl boyunca 17 valiye ev sahipliği yapan yıkılan eski valilik binasının bugün “Kent Meydanı” olarak düzenlenen bahçesi olduğunu söyledim.

2015 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldıktan sonra altı 357 araç kapasiteli otopark, üstü “Kent Meydanı” olarak düzenlenen alanın 3 yıl aradan sonra yeniden “Tören Alanı” olarak kullanılabileceğini anlattım.

O tarihte sökülen Atatürk Heykeli’nin, kaybolmuşsa yenisinin yaptırılarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun ve ilanının 96. yılı 29 Ekim 2018’e yetiştirilebileceğini belirttim.

Umarım, bugünlerde Sayın Vali Hüseyin Aksoy ve Sayın Büyükşehir Belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bir araya gelir, Kent Meydanı olarak açıklanan alana Atatürk Heykeli koyarak “Tören Alanı” olarak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına yetiştirirler.

YENİ TÖREN ALANI

************************

KOTO MTAL’E YAZIK OLDU

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO), 211 yıllık kurumsal kimliğini gururla temsil ederken FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütünün 15 Temmuz’da kalkıştığı darbe girişimi sonrası başkanı Murat Özdağ’ın tutuklanmasıyla prestij kaybetti.

Yaşanan güven bunalımı, Necmi Bulut ve ekibinin göreve gelmesiyle son bulurken herkesi kucaklayan anlayışı, olumlu açıklamaları üyeler başta olmak üzere kamuoyunu rahatlattı.

KOTO’da her şey yoluna girdi denilirken KOTO Özel Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (MTAL) Müdürü Özcan Bedel’in 2017-2018 Eğitim Öğretim yılının ilk gün istifası yeni bir krizin habercisi oldu.

Özcan hocanın istifası kurum içi bir tasarruf olarak gösterilmek istense de arka planda yaşananlar KOTO MTAL’de ciddi ve keyfi müdahalelerin kuruma zarar verdiğini gösteriyor.

Başarılı sanayici, hayırsever iş adamı Fehmi Yıldız’ın Arslanbey OSB içinde yaptırarak işletmek üzere KOTO’ya devrettiği MTAL, özel okul olup milli eğitim yönetmeliklerine tabidir.

İktisadi işletmeden sorumlu KOTO meclisince seçilen 2 üyeden Yıldırım Yılmaz’ın görev, yetki ve sorumluluğunu aşarak okulu yönetmeye kalkması, öğretmen ve personel üzerinde baskı oluşturması, milli eğitimden izin almadan bir odayı kendisine tahsis ederek kapısına “yönetici odası” yazdırması hiç de doğru olmamış.

Belli ki KOTO Özel Arslanbey OSB MTAL ile sahibi olduğu Özel Yıldırım Sürücü kurusunu karıştırmış.

KOTO Özel Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin hangi koşullarda kurulduğunu, 3 yılda nereden nereye geldiğini, müdür Özcan Bedel’i bir kalemde silerken katkılarını ve kazandırdıklarını unutmuş.

Öğrencilerini mesleki ve teknik öğretim alanında yetiştirirken uyguladığı eğitimle marka olmayı hedefleyen mesleki eğitimdeki 37 yıllık deneyimleri ve başarıları yok sayılan Özcan hocanın yerine yöneticilik deneyimi olmayan beden eğitimi öğretmeni Recep Karaaslan görevlendirilmiş.

Belli ki KOTO meclisince İktisadi İşletmeler üyeliğine seçilen Yıldırım Yılmaz,

KOTO Özel Arslanbey OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini istediği gibi yönetmeye soyunmuş. Hayırlı olsun!

Sözleşmesinin bitimine 3 yıl varken görev, yetki ve sorumluluk alanına müdahale edilmesine tahammül edemeyen Özcan hoca istifa dilekçesini verdiğinde 2015 yılında müdür ataması yapılırken olduğu gibi keşke milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ile görüşülmüş olsaydı!

O tarihte okulun başına FETÖ okullarında yöneticilik yapan bugün tutuklu bir kişinin getirileceğini engellediğini hatırlayabilselerdi!

15 Temmuz sonrası FETÖ okulları gibi KOTO Okulunun da kapatılabileceği ihtimalinin Rasim hocanın müdür atamasına müdahalesiyle engellendiğini anlayabilselerdi!

Ya da Özcan hocanın istifasını kabul etmeden önce KOTO MTAL’nin 465 öğrenci ve velisine sorulsaydı!

KOTO MTAL bir özel okul olsa da atamalardan işleyişine kadar milli eğitim kuralları geçerli. Benden hatırlatması.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

eğitimci - Böyleadam gibi yapanların onu insanın ayakta kalması zor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 16:42
01

eğitimci - Kim kime hükmediyor .Galip beye saygılar sunuyorum.Doğru yazan ćok azaldı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 16:42


Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?