Tatilde öğrencilere sorumluluk verelim

17 Eylül 2018 pazartesi günü başlayan 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna gelindi.

Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik saat 10.00’da Darıca Zeki Gezer Ortaokulunda düzenlenen karne dağıtım törenine ve öğrencilerin akademik eğitimleri yanında yetenekleri doğrultusunda spor, müzik ve sanat alanlarında faaliyet göstermeleri amacıyla hazırlanan “Keşfedilen Yetenekler Projesi” müzik dinletisine katılacaklar.

Saat 11.00’de Darıca Bağlarbaşı Ortaokulu spor salonunda düzenlenecek “Darobotica 1. Robot ve Kodlama Festivalinde” öğrencilerle birlikte olacaklar.

Festival kapsamında yapılan yarışmalarda derece alan öğrencilere ödüllerini, hayırseverlere belgelerini verecekler, kodlama atölyelerinin toplu açılışını yapacaklar.

Karnelerini alacak 395 bin 435 öğrenci ile bin 84 okulda görev yapan 25 bin 321 öğretmen 2019-2020 eğitim öğretim yılının başlayacağı 9 Eylül’e kadar tatile çıkacak.

Yaklaşık 9 ay okula giden, bitti denilen sınavlara hazırlanan öğrenciler tatile çıkmasına çıkacak da velileri o ortamı hazırlarsa!

Öğretmenler her yarıyıl ve yaz tatili öncesi olduğu gibi öğrencilere “tatil ödevi” vermezse!

Tatillerde öğrencilerine sayfalar dolusu ödevler veren, çocuklarını “yarış atı” gibi sınavlara hazırlayan anne ve babalara küçük bir önerim olacak;

Teknolojinin öne çıktığı, sosyal medyanın tavan yaptığı günümüzde “Akranlarıyla değil de ekranlarıyla arkadaş olan” öğrencilere tatil ödevi vermeyelim, sınav hazırlıklarına bir süre mola verelim.

Çocuklarımıza yaşamın sadece okul ile sınırlı ve her şeyin sınav olmadığını hatırlatacak, sorumluluklar kazandıracak programlar yapalım.

Cinsiyet ve yaş durumuna göre ev işlerinde anneye, çarşı pazarda babaya yardımcı olmalarını isteyelim.

Örneğin; sofra kurdurarak, kahvaltı hazırlattırarak dayanışma ve yardımlaşma fikrini aşılayalım.

Market, manav, fırın dahil küçük küçük siparişler vererek alış-veriş alışkanlığı kazandıralım.

Misafir kabulünde ve misafirliğe gidildiğinde hal-hatır sorma dahil nasıl davranılacağını öğretelim.

Ya da çocuklarımızı bir esnafın yanında çalıştırarak boş dolaşmamasını sağlayalım.

En çok da unuttuğumuz örf, adet, gelenek-görenek ve değerlerimizi hatırlatalım.

Ve internet kullanmasına, arkadaş buluşmalarına, gezi ve tatil yapma isteğini belli kural ve sınırla içinde izin verelim.

Sıkışıp kaldığı dar kalıplardan ve dört duvar arasından çıkarıp sosyalleştirecek, sorumluluklar kazandıracak programlar yaparken özgüvenlerinin yükseltilmesine özen gösterelim.

BAŞARILI AMA ŞANSSIZ

2018-2019 eğitim öğretim yılının bu son günü sadece vali, milli eğitim müdürü, okul yöneticileri, öğretmenler öğrencilere karne verirken biz de “Kocaeli’de eğitimin karnesine” bakalım.

Eğitimi yakından takip eden, başarılı projeleri kamuoyu ile paylaşan, yanlışları eleştiren biri olarak geliniz bir yılda yapılanlara göz atalım.

Kocaeli eğitim-öğretimde başarılı bir yıl geçirirken yaşanan üzücü olaylar nedeniyle şanssız ve talihsizdi.

Başarıda en büyük pay;Bakanlığın örnek aldığı farkındalık yaratan projelere imza atan, eğitim sorunlarını dert edinen, okulların başarı çıtasını yükseltmek için 7/24 özveriyle çalışan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in.

Rasim hoca ve ekibininbaşarısı; okullaşma, eğitim kalitesini arttırma, öğretmenlere motivasyonve itibar kazandırma, müdürleri hizmet içi eğitimden geçirme gibi kararlar ve uygulamalarla sınırlı değil.

Bir:“Kocaeli Eğitimde Dönüşüm” çerçevesinde hayata geçirilen“Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon” (ODAK projesi) bakanlık tarafından örnek alınarak “2023 Eğitim Vizyonu”na kondu.

İki:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın 1 Ocak 2018’de başlattığı“Okuma Yazma Bilmeyen Kalmasın”kampanyasında Kocaeli Türkiye birincisi oldu.

Üç:Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine istihdam yaratmak amacıyla yaklaşık 100 sanayici ile “Mesleki Eğitim İşbirliği” protokolü imzalayarak nitelikli ve aranan eleman yetiştirilmesine olanak sağladı

Dört: Hayırseverlerin katkısı ve devlet bütçesinden sağlanan ödeneklerle yapılan okul sayısındaki artış nedeniyle derslik başına düşen öğrenci sayısı 40-50-60’lardan ilk ve ortaokulda 25, liselerde 23, mesleki öğretimde 24’e geriledi.

Beş; Modern eğitim ortamlarında değişime ve gelişime açık, insan odaklı ve kaliteli eğitim öğretim sunma vizyonu doğrultusunda AR-GE başta olmak üzere her alanda projeler üretildi.

Altı: Dört yıl önce -2.75 ile Türkiye ortalamasının altında olan Kocaeli Başarısı Rasim Hocanın özverili çalışması, okul müdürleri ve öğretmenleri motive etmesiyle bugün + 6.85 ilke Türkiye ortalamasının çok üstüne çıktı.

Yedi: Milli eğitimi yönetmeye soyunan bazı sendika yöneticilerinin kişisel ve keyfi istekleriyle zaman zaman “meydan okumaları” karşısında dik durarak milli eğitimi sendikaların değil Rasim Hoca gibi özgüveni yüksek müdürlerin yönettiğini kanıtladı.

Sekiz: Kocaeli milli eğitimin hazırlayıp geliştirdiği “Hayat Boyu Öğrenme Eylem Projesine” katılan tüm aktörlerin eylem planı çalışmasındaki performanslarını milli eğitim bakanlığı tüm illere örnek gösterdi.

Dokuz: Yurt içi ve yurt dışı yapılan kültür, müzik, spor ve sanat yarışmalarında dereceye giren okul ve ödül alan öğrenci sayısı o kadar çok ki yazmaya kalksam yer kalmayacak.

ŞANSSIZLIKLAR ÜZDÜ

Rasim Hocanın öncülüğünde hayata geçirilen farkındalık yaratan projeler bakanlık tarafından takdir edilerek diğer illere örnek gösterilerek başarıya imza atılırken yaşanan üzücü olaylar üzdü.

Rasim Hoca başta olmak üzere tüm eğitimciler üzülmenin ötesindeöğretmenini öldürecek kadar gözü dönmüş, insanlıktan nasibini almamış, canavarlaşan öğrenciler yetiştirmenin burukluğu yaşandı.

Yaşananlar üzücü olaylar bireysel de olsa eğitim-öğretimde yaşanan tüm güzelliklerin önüne geçerek yakalanan başarıya gölge düşürdü.

Bir:Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı, öğrencisinin bıçak darbeleri sonrası yaşamını yitirdi. Şehit öğretmenimizin eşi ve çocuklarıyla öğretmen arkadaşlarına Rasim Hoca başta olmak üzere herkes sahip çıktı. Bakan Ziya Selçuk’un talimatıyla şehidimizin adı verilenlise proje okul kapsamına alındı.

İki:Hereke Nuh Çimento MTAL dokuzuncu sınıfta okuyan bir öğrencinin velisi kamuoyunu yanıltan iddialarla kendisini banyoda asarak intihar etti.

Üç: Gölcük Anadolu Lisesi 9. Sınıf öğrencisi okulun üçüncü kattaki sınıf penceresinden atlayarak intihar etti.

Dört: Derince Turgut Reis İlkokul birinci sınıf öğrencisi okulun bahçe demir kapısı altında kalarak yaşamını yitirdi.

Beş: Öğrencileri ve velileri tarafından değişik gerekçelerle darp edilen, tacize uğrayan rapor alan öğretmenleri yazmıyorum.

Bu arada eğitim sendikalarının “sivil insiyatif hakkımızı kullanıyoruz” diyerek başlattıkları topluma ve öğrencilere rol model olması gereken öğretmenlerin kılık kıyafetteki sınır tanımaz özgürlükleri ve keyfilikleri öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırmaya yetti.

Kot pantolon ve şalvarla kravatsız, sakallı derse giren erkek öğretmenlerle güne gider gibi daracık pantolon ve blüzle, önlüksüz istediği kıyafetle derse giren kadın öğretmenler mesleğin prestij kaybetmesine neden oldu.

SONUÇ: Sık sık değişen yönetmelikler ve sınav sistemlerine, sendikaların üye artışını eğitim kalitesinin artması, başarı çıtasının yükselmesinin önünde tutmasına rağmen Kocaeli’de eğitim-öğretim başarıyla noktalandı. Sendikaların ve sendikalardan cesaret alan okul müdürlerinin zaman zaman efelenmelerine, vali ve milli eğitim müdürüne kafa tutmaları, meydan okumaları karşısında Rasim Hocanın her zaman olduğu gibi 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında da dik durması, özveriyle çalışan öğretmenlerin yanında yer alması başarının artmasında etkili olmuştur. Tatile çıkacak tüm öğrenci ve öğretmenlere iyi tatiller, cumartesi ve pazar günü YKS’ye (Yükseköğretin Kurumları Sınavı) girecek 12. sınıf öğrencilerine başarılar diliyorum.

******************

BAYRAM GAZETESİ MİBELEDİYE BÜLTENİ Mİ

Yıllar önce İstanbul, Ankara, İzmir Gazeteciler Cemiyetlerinden sonra yerel gazetelerin de başlattığı “Bayram Gazetesi” geleneği zamanla bazı gazete patronlarının “mızıkçılık” yapması nedeniyle sonlandırıldı.

Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin Ramazan ve Kurban Bayramlarında çıkardığı “Bayram gazetesi”, Bizim Kocaeli Gazetesi’nin yayın hayatına girdiği 2000’li yılların başında sahibi Güngör Arslan’ın geleneği bozacağını açıklamasının ardından gazetelerin patronları da bu çağrıyı fırsat bilerek gazetelerini bayram tatillerinde de yayınlamaya başladı.

O gün bugün Kocaeli’de “Bayram Gazetesi” çıkmıyor.

Bir süre önce sevgili Nurettin Kolaylı, bire bir görüştüğü gazete sahiplerini ikna ederek Ramazan ve Kurban Bayramlarında gazeteler yerine Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin (KOGACE) “Bayram Gazetesi” çıkarmasını başardı.

Ve geçtiğimiz günlerde kutladığımız Ramazan Bayramında gazeteler çıkmaz, çalışanlar tatil yaparken KOGACE uzun aradan sonra “Bayram Gazetesi” çıkardı.

Bayilerde göremediğim, günler sonra bir şekilde ulaşarak incelediğim “KOGACE Bayram Gazetesi” hayal kırıklığı yaşattı.

Ücretsiz dağıtılan 16 sayfa tablyot boy Bayram Gazetesini incelediğimde hani KOGACE’nin logosu olmasa, cemiyet başkanı Cemal Kaplan’ın yazısını okumasam “Belediyelerin Bülteni” olduğunu düşünecektim.

Baştan bak Belediye haberi. Sona bak belediye haberi, iç sayfalar belediye haberi.

Hiç birisinde imza olmayan belediyelerin çalışmalarının yer aldığı

yıllar sonra ilk kez yayınlanan “Bayram Gazetesi”nde yayınlanmasını sağlayan Nurettin Kolaylı ile ilgili en küçük bir haber olmadığı gibi Başkan Kaplan’ın yazısında da teşekkür göremedim.

KOGACE yönetimi keşke “hazırlığımız yok” deyip ilk sayıyı Ramazan Bayramı yerine Kurban Bayramında çıkarmış olsaydı.

Kimse kusura bakmasın. Bayram Gazetesi, üyesi, olduğum KOGACE’ye hiç ama hiç yakışmadı!

GAZETENİN AMACI

Yıllar sonra ara verilen Bayram Gazetesi’nin ilk sayısını çıkaran KOGACE yöneticileri keşke “Bayram Gazeteleri” amacını, ne için çıkarıldığını araştırmış olsalardı.

Çok yoğun çalıştıklarından olsa gerek ilk sayıda belediyeler haber bültenine çevirdikleri Bayram Gazetesi amacını öğrenmek konusunda çalışma yapmayacaklarından anlatayım:

Bir: Bayram Gazetesi, değişik gazetelerde tüm yıl çalışan patronundan muhabirine kadar herkesin bayram yapmasını sağlamak.

İki: İşsiz gazetecilerin mesleklerini yapmalarına ya da çalışanlar arasında ekonomik sıkıntı çekenlerin senede iki kez de olsa gönüllü çalışarak gelir elde etmelerine yardımcı olmak.

Üç: Farklı gazetelerde çalışan gazeteciler için tam bir dayanışma ve yardımlaşma ortamı oluşturmak.

Dört: En önemlisi de bayramlarda çıkan tek gazete olduğundan rekabetçi anlayışla hazırlanmıyor.

Beş: Ramazan Bayramında çıkarılan Bayram Gazetesini, umarım KOGACE Başkanı Cemal Kaplan ve yönetim kurulu üyeleri de beğenmemiştir.

Altı: Kurban Bayramına daha çok zaman olduğuna göre, bugünden çalışmalara başlanır, KOGACE’ye yakışır bir Bayram Gazetesi yayınlanır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mert - Sayın Ataman İzmit'te okulların tam güne geçmesi ile ilgili hiç bir çalışma yok herşey oluruna bırakılmış.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Haziran 17:54

Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?