Siyasette iktidar, Eğitim Bir Sen’de koltuk kavgası!

2018-2019 eğitim-öğretim yılının sonuna yaklaşıldı.

Ara sınıflarda okuyan öğrenciler tatilin başlangıcı 14 Haziran’ı iple çekiyor.

8. Sınıf öğrencileri 1 Haziran’da yapılacak LGS’ye (Lise Geçiş Sınavı) hazırlanıyor.

Lise mezunları, 15-16 Haziran’daki YKS’yi (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) bekliyor.

Öğrenci ve veliler sınav telaşı yaşarken 4 yıl önce müdür atananlar 382 okula yapılacak yönetici atamalarıyla yatıp kalkıyor.

Eğitim-öğretimi, eğitim kalitesini, öğretmen motivasyonunu, öğrenci başarısını düşünen yok.

Özellikle Eğitim Bir Sen’li (EBS) müdürlerin tek düşündüğü ya okullarında kalmak ya da merkezde daha iyi bir okula kapağı atmak.

Günlerdir sendika yöneticilerine yakın müdürlerin puanları karşılaştırılıyor, kimin hangi okulu tercih edeceği yönünde kulisler yapılıyor.

EBS yöneticilerinin bu kadar müdahalesine karşı çıkanlar tepkilerini direnerek gösteriyor, direnemeyenler EBS üyeliğinden istifa ediyor.

Hani, eğitimle ilgilenmesem, nelerin yaşandığını bilmesem, kimin neyin hesabı yaptığını tahmin etmesem ben de sizler gibi müdürlerin milli eğitim tarafından belirlendiğini, valinin onayıyla göreve başladıklarını düşüneceğim.

Ama öyle değil. Müdürlerin puanları ve tercihleri doğrultusunda düzenlenen listeleri müdür Fehmi Rasim Çelik imzalıyor, Vali Hüseyin Aksoy onaylıyor.

Sizin anlayacağınız; Hiçbir takdir hakkı olmayan, tercihlere müdahale edemeyen müdür ve vali “noterlik” yapıyor.

Önlerine konan listeleri imzalamak ve onaylamaktan başka bir işlem yapmıyor, yapamıyor, yaptırmıyorlar.

Öyle olunca da milli eğitimi yönettiğini sanan sendika yöneticileri çıkıp, milli eğitim il müdürüne kafa tutabiliyor, valilere “Suç işleyen okul müdürüne soruşturma açılır, ceza verilirse ortalığı başınıza yıkarız” diyerek meydan okuyabiliyor.

Ve son günlerde yaşananlar 31 Mart seçimleri ve İstanbul sonuçları sonrası yaşananları geçti.

Sizin anlayacağınız, siyasette iktidar kavgası yapılırken Eğitim Bir Sen’de koltuk kavgası yaşanıyor.

NECDET YAŞA

EBS VE TERCİHLER

Son günlerde İzmit’te eğitimcilerin en çok konuştuğu konuların başında;

yeniden görevlendirme başvurularının 3 Mayıs’ta sona ermesine rağmen 7 mayıs akşamına kadar uzatılmasının ardından yaşananlar geliyor.

EBS yöneticilerinin kendilerine yakın gördükleri düşük puanlı müdürleri istedikleri okula görevlendirebilmek için yüksek puanlı müdürlere uygulanan baskı iddiaları yer alıyor.

Eğitim kalitesini arttırmak için elini taşın altına koymayan, devletin en üst düzeyde her türlü desteği verdiğini unutup şehit öğretmen Necmeddin Kuyucu üzerinden prim yapmaya çalışan, milli eğitimi yönetmeye soyunan EBS ile ilgili iddialardan bazıları:

Bir: Puanı düşük EBS üyesi Elginkan Anadolu Lisesi müdürü Ayhan Erin’in okulunda 4 yıl daha görev yapması için yüksek puanlı Atila Demir’e baskı yaparak başka liseyi tercih etmesi istenmiş. Sonuçta bir dönem Kocaeli Anadolu Lisesi müdürlüğü yapan, halen Namık Kemal AL müdürü olan Atila Demir, Elginkan Anadolu Lisesini tercih etmiş. Baskılara muhatap olmamak için rapor alarak İzmit dışına çıkmış.

İki: Düşük puanlı EBS üyesi Nuh Çimento MTAL (Yavuz) müdürü Adem Şahinkaya’nın İzmit Halk Eğitim Merkezi müdürü olabilmesi için yüksek puanlı Muhammed Kocakaya’ya başvuru yapmaması için baskıda bulunmuş. Şahin Yaşlık, Kocakaya’yı iknaya çalışırken en yüksek puana sahip Barbaros Hayrettin Anadolu Lisesi müdürü Zeki Kalaç İzmit Halk Eğitimi tercih ederek EBS’nin oyununu bozmuş.

Üç: İzmit (Hızırreis) Ortaokulu müdürlüğünü tercih eden 29 Ekim Ortaokulu müdürü İsmail Demirhan EBS üyesi olmadığı için devreye şube müdürü sokularak vazgeçmesi istenmiş. Olaya milli eğitim bakanlığımüdahale edince EBS’nin müdür yapmak istediği Ali İlengiz başka bir okulu tercih etmek zorunda kalmış.

Dört: Uzun süredir yakalandığı amansız hastalıkla hastanede mücadele veren Yahya Kaptan MTAL (Ticaret Lisesi) müdürü Necdet Yaşa’dan puanı yüksek olduğu için Kanuni (Sağlık) MTAL müdürlüğünü tercih etmesi istenince 4 yıldır okul müdürlüğü yapan Yılmaz Yiğit tepkisini 16 yıldır üyesi olduğu ve yönetimlerinde görev aldığı EBS’den istifa etmiş. Yazıyı kaleme aldığım saatlerde Necdet Yaşa'nın tercihini çektiğini öğrendim.

Beş: Dilovası halk eğitim müdürlüğüne Dilovası önceki belediye başkanı Ali Toltar’ın kardeşi Mehmet Zeki Obdan Ortaokul müdürü Salih Toltar’ın getirilmesi için formül aranıyormuş.

Milli Eğitim bakanlığının tercih süresini uzatmasının ardından İzmit’te yaşananlar ve iddialar böyle.

Bakanlığın, “3 Mayıs akşamına kadar yapılan ve ilçelerde onaylananlara dokunmamak” şartı getirmeden tercih süresini uzatması sonrası yaşananlara kimsenin itirazı yok.

Şahin Yaşlık ve yönetiminin daha önce sahip çıktığı müdürler üzerinde ısrar etmesini manidar, fırsatı baskı ile lehlerine çevirme girişimlerini yadırgıyorum.

Sonuçta uzatmalarda iş inada binip, kişilerle sendikalar arası yarışa girince yaşananlar hiç de etik olmamış.

Denebilir ki, 382 müdür görevlendirmesi içinde 3-5 kişi ile ilgili tercih değişikliğini gündeme taşımanın yanlış olduğunu düşünenler olabilir.

Eğitim Bir Sen’in gol yediği okul tercihinde, gazetecilik refleksiyle kamuoyunu bilgilendirmek doğru bir davranış.

Geçmişte yaşanları hatırlayıp şu yazdıklarımı dikkate aldığımızda yaptığım iş EBS’nin nasıl bir sendikacılık yaptığını göstermesi bakımından da önemli.

Bir: EBS Şube Başkanı Şahin Yaşlık, 24 Kasım Öğretmenler Günü programını eleştiren il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile ilçe müdürü Ömer Akmanşen’in Ayhan Erin’den özür dilemelerini istemişti. EBS Başkanının ısrarla Cahit Elginkan Anadolu Lisesinde kalmasını istediği Ayhan Erin, sınıf öğretmeni iken kursla din kültür ahlak öğretmeni olmuş, okulun tüm bilgi ve belgelerini geçtiğimiz günlerde vefat eden memura teslim ettiğinden sıkıntı yaşanmasına neden olmuştu. Şimdi birileri çıkıp bu son cümleyi eleştirebilir ama neden sık sık liyakattan bahsettiğime güncel ve somut örnek olduğu için yazdım.

İki:Yaşlık, ikinci yarıyılın başladığı 4 Şubat’ta Nuh Çimento Eğitim kampüsüne taşınmamak için direnince hakkında soruşturma açılması ve ceza verilmesi halinde eğitimcilerin tepki gösterecekleri “tehdidinde” bulunmuştu.

SONUÇ: EBS yönetiminin yeniden görevlendirilecek 382 okul müdüründen 3-5 isme sahip çıkmak adına baskı oluşturmasını doğru bulmuyorum. Milli eğitim bakanlığının atama yönetmeliğini değiştirmeden, tercih takvimi dolmuşken süre uzatması sosyal barışın bozulmasına neden olmuştur. Puan tercihiyle yapılan görevlendirmeler vali ve müdürü “noter” yapmıştır.

*****************

NUH ÇİMENTO MTAL

TABELASI TAKILDI!

Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık vakfı tarafından eski cezaevi arsası üzerine yaptırılan eğitim kampüsü 4 Şubat’ta açıldı.

İzmit Anadolu Lisesi tüm eksikleri giderip, girişe yeni tabelasını takarak 2018-2019 eğitim öğretim yılı ikinci yarıyıla yeni binasında başladı.

Nuh Eğitim Kampüsüne gitmemekte direnen ve ısrar eden Yavuz MTAL müdürü Adem Şahinkaya Vali Hüseyin Aksoy’un talimatıyla taşınmak zorunda kaldı.

Ama adı “Nuh Çimento MTAL” olarak değiştirilen tabelayı okul girişine takmadı.

4 Şubat’tan buyana 2 aydır tabelasız eğitim-öğretim yapan okulun “Nuh Çimento MTAL” tabelası nihayet önceki akşam okul girişine takıldı.

Bana öyle geliyor ki dün okulda “Üretim Şenliği” olmasaydı yine takılmayacaktı.

Bu arada tabela takılmasına takıldı ama eksikler dolu.

Sarı zemin yok. Daha da önemlisi, “NUH ÇİMENTO MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSES” yazılmış

Sondaki “İ” harfi unutulmuş!

2 ay sonra, eksikleriyle, “İ” harfi unutularak takılmış olsa da güzel olmuş, okul girişindeki yeri boş kalmaktan kurtulmuş!

****************

ÖZCAN KAL FEN LİSESİ

MATEMATİK YARIŞMASI

İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi müdürü “eğitim gönüllüsü” Ali Paşa Naipoğlu performansıyla, birikimiyle, disiplinli yönetimiyle, öğrencileri “baba şefkatiyle” kucaklamasıyla tanıdığım çok az sayıda eğitimcilerdendir.

Eğitimin sorunlarını dert edinen, çözüm bulmak için özveriyle çalışan, başarıya odaklı, oturduğu koltuğu layıkiyle dolduran, kararlarıyla örnek gösterilen Ali Paşa’yı beğenmenin ötesinde takdir edenlerdenim.

Önceki dönemlerde müdürlük yaptığı okullara aidiyet duygusuyla bağlanan, öğrencilerin başarısı için sürekli proje üreten Naipoğlu’nun son uygulaması,

“Yerim Seni Matematik Yarışması”.

Okulun matematik zümresince öğrencilere “Matematik Dersini Sevdirme ve İlgiyi Arttırma” projesi kapsamında resmi ve özel ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı “Yerim Seni Matematik Yarışması” 5 Mayıs Pazar günü okulda yapıldı.

Değişik ortaokullardan 487 öğrenci sınıflarda yarışırken velilerinin heyecanla koridorlarda beklemeleri “Yerim Seni Matematik Yarışması” ne kadar önemsediklerini gösteriyordu.

15 Mayıs Çarşamba günü okulun resmi internet sitesinde yayınlanacak yarışma sonuçlarına göre ilk 3’e giren öğrencilerden birinciye 2 bin, ikinciye bin 500, üçüncüye bin TL para ödülü ve plaket Şehit Özcan Kan Fen Lisesinin 2019-2010 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreninde verilecek.

Yarışmanın yürütme kurulu; İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen, şube müdürü Yakup Yaman, okul müdürü Ali Paşa Naipoğlu’dan oluşuyor.

Yarışma sorumluluğunu müdür baş yardımcısı Bayram Hasan Gülşen’in yaptığı sınav hazırlama ve değerlendirme komisyonunda matematik öğretmenleri Tuğba Demir Akar, Gülcan Gümüş Özdemir, Elvan Uruş, Engin Yıldırım, Naci Sarı, Evrim Mutlu Uçar, Fikriye Kahya, rehber öğretmenler Fatih Peki, Özlem Balcı’yı herkese örnek gösteriyorum.

Bugünlerde okul müdürleri yerlerinde kalmak ya da daha iyi bir okulu tercih edebilmek için sendika yöneticileri kapısında nöbet tutarken, İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi müdürü Ali Paşa Naipoğlu ve ekibini özverili çalışmalarını takdir ediyorum.

“Matematik Dersini Sevdirme ve İlgiyi Arttırma” projesi ile yarattıkları farkındalık nedeniyle İzmit Şehit Özcan Kan Fen Lisesi müdür, öğretmenler, okul aile birliği yöneticileri, öğrenci ve velilerini yürekten kutluyorum.

Önümüzdeki yıllarda Ali Paşa Naipoğlu ve ekibinin yakaladığı performansla

Kocaeli’de çıtayı daha yukarılara çıkaracağına inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

ali paşa - Ali paşa bu projeyi başka okullardan örnek almış.Bu sıradan bir proje her lise nerdeyse bu ya matematik ya da fen yarışma projeleri yapıyor.Ali paşa ticareti ve Ankara dan nasıl okula ödenek alınır bunları iyi bilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31
05

ali gür - eğitimci rumuzuyla yazan arkadaş ...konuyu nasıl bağladın hemen din e. yalanmı ismail demircana tercih değiştırdiğiniz yalanmı ibrahim ergün olayı... yalanmı ayhan erin sevdası.. sendikanın prensleri sözü yalanmı...lütfen boşverin. sende biliyosun dogruyu ama cesaret edemiyosun hepsi bu

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31
04

ismail aslan - ALİ BEY O OKULU TÜRKİYE ŞAMPİYONU YAPAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31
03

Ali Paşa Naipoğlu - İsmini yazmaktan imtina edip adımı kullanarak yorum yazan klavye kahramanı bilmeni isterim ki eleştiriniz beni mutlu eder.Ancak şunu bilmelisin ki hayatımda kimsenin fotokopisi olmadım.Milletim için hep ürettim, insan yetiştirdim ve yaptıklarımla gurur duyuyorum.Eleştiriniz projeyi hazırlayan 9 matematik öğretmenimi küçük düşürücü ifadeler içerdiğinden sizi kınıyorum.Öğretmenin emeğine saygı duymayan eğitimci, asla öğretmen olamaz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31
02

eğitimci - Gazetecilik yapmadığınız aşikar. EĞİTİM-BİR-SEN 'e takıntılısınız.TÜRK EĞİTİM SEN'e sevdalısınız. Acaba din ile ilgili bir sorun mu yaşıyorsunuz?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31
01

Gölcüklü - Madem bu tip projeleri her okul yapıyor sormak isterim siz yaptiniz da elinizden tutan mi oldu? Kocaeli ilinde Ali beyin egitimciligini eleştirenlerin aynada bir-kac saniye kendilerini bakmasını tavsiye ederim ben Ali bey gibi nasıl olurum diye düşünmek için. Ama fazla düsünmeyin olamazsınız......

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mayıs 16:31