Çanakkale Kahramanlık Destanı

Önceki akşam bir kezdaha tarihimizle geçmişimizle gurur duyduk. Tarihimizde birçok destan var amaÇanakkale Destanı bir milletin var oluşu ya da yok oluşunun mücadelesi idi. Üçkıtada at koşturan ecdadımız, dünyaya hükmeden bir ecdadın torunlarıydık. Amaaramıza sokulan nifak tohumları artık bir milletin var ya da yok olması ilekarşı karşıya kaldığı bir zafer olduğu için Çanakkale’yi çok önemsiyoruz.

İştebunu konu alan Abdülkadir Katra’nın yazıp yönettiği Çanakkale Destanı adlı oyunBaşiskele Kaymakamı Sayın Ali Partal’ın gayretleri ve Başiskele BelediyeBaşkanı Hüseyin Ayazın destekleriyle Başiskele halkının izlemesi sağlandı.Bundan dolayı hem Kaymakam Ali Partal’a, Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz’a veemeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Ancak, ilçemizdetoplumsal faaliyetlerde her zaman sınıfta kalıyoruz. İlgisizlik diz boyu.Halkımız nedeni bilinmeyen bir sebepten ötürü toplumsal etkinliklere ilgigöstermiyor. Belki kimsenin umurunda değil ama bu duruma ilçe yöneticilerininacilen çözüm bulmaları kaçınılmaz artık.

Tarihimizinen önemli konusu ele alınmış binlerce km uzaklıktan ilçemize gelen tiyatrosanatçıları ve bedelle ölçülmeyecek olan bir hazırlık ve o günün yaşatılacakolmasına gösterilen ilgi ilçemizin ne yöneticilerine ne de ilçe halkınayakışmadı.

Şimdi istersenizbilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde kaçırdığımız o destanı izleyen biri olarakizlenimlerini sizinle paylaşmak istiyorum.

Gerçekanlamda ve manada o destanın yazılışını o kadar güzel anlatıyorlardı ki gözyaşlarınaboğulmamanız imkânsızdı. Birde düşünün o hadisenin gerçeğini yaşadığınızı. Ooyuncular belki figürandı onu oynuyorlardı ama hepimizin dedeleri nineleribizzat o kahramanlık destanını yaşamışlardı. Pekala, kimdi onlar? Edirne’den, Van’a,Ardahan’dan, Hopa’ya, Trabzon’dan, İzmir’e, Yozgat’tan, Erzincan’a uzanan yanimemleketin her tarafından her köşesinden, her etnik kökenden insan oradaydı. Benizlemeyenlerin bu anlamda çok hoş bir gösteriyi kaçırdıkları konusundagerçekten üzüntü duydum.

O duyguyu bir kezdaha yaşamanın hazzı gözlerdeki hüzün aslında özlemini duyduğumuz bir geleceğedoğru bizleri yönlendirdiğinin işareti idi. Neden derseniz Birlik ve beraberlikruhuna kinden daha çok ihtiyacımız var. Ülkemizin geleceğini birlikte inşaedebilmek adına, ezan dinmez bayrak inmez vatan bölünmez nidalarına veÇanakkale ruhuna yarınlarda dünyaya öncülük eden bir ülke olabilmek adınaaramıza sokulan ve sokulmak isteyen nifak tohumlarına yer açmamalıyız.

Gayemizortak vatanımız tek gelecek nesillere bırakabileceğimiz ecdat yadigarı bu güzelcennet vatanın uğruna canlarımızı seve seve dün atalarımız verdi. Bugün bizler,yarınlarda çocuklarımız ve torunlarımız verecek. Bundan kimsenin şüphesiolmasın.

Unutmamak lazımbugün birileri asıllarını geçmişini inkar etmeye çalışıyor olabilir. İçte vedışta düşmanlarımız olabilir. Bu güçlü ülke insanının kalkınmasını geçmişimizi,bizlere bir şeylerle unutturmak istiyor olabilirler. Çünkü bugün baktığımızdayapılan ve televizyonlarda onca gösterilen filmler ve diziler bizleri bazıdeğerlerimizden uzaklaştırıyor. Bu gibi gösterileri, tiyatroda da olsa gelecekkuşaklara aktarmak gerekir.

Buazmi gösteren tüm oyunculara bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.