Bir varmış bir yokmuş

Henüz bozulmadığımız hissiyatlarımızın daha kuvvetli olduğu zamanlardı.

Amellerimiz zayıftı belki ama toplumsal hassasiyetlerimiz, ahlaki hassasiyetlerimiz, nezaketimiz, zarafetimiz ve birbirimize olan bağlarımız çok daha güçlü kuvvetliydi...

Mahallemizde komşu teyzelerimizin, komşu amcalarımızın; sokakta oyun oynayan çocukların başlarını okşadığı yemek ikram ettiği su ikram ettiği zamanlardı…

Daha sokaklarımızda kedilerin köpeklerin birbirini kovaladığı, kuş cıvıltılarının yankılandığı, her tarafın asfalt ve beton yığını olmadığı zamanlardı.

Sabahları evleri ısıtan kömür sobalarından çıkan isin kapladığı sokaklarda, çocukların güvenle neşeyle mahalle mekteplerine gittiği, el ele tutuşup birbirini gözettiği zamanlardı.

Koca koca lüks okul binalarının, yemekhanelerin olmadığı, annelerin sabahları besmeleyle kaldırıp, o şefkatli elleriyle çocuklarının beslenme çantalarını hazırladığı zamanlardı..

Şarkılarımızın türkülerimizin anlamlarını yitirmediği, bir küçük kağıt parçasının kıymetli olduğu zamanlardı.

Belki bugünkü kadar ekonomik refah yoktu ama aç kalanın, açıkta kalanın korunup kullandığı, komşusu aç iken kendisinin tok yatmasını kendisine haram etmiş insanların zamanıydı.

Örflerimizin, adetlerimizin, geleneklerimizin korunduğu zamanlardı.

Özel günlerin dört gözle beklendiği öncesinde herkesin-annelerin, babaların, anneannelerin, babaannelerin, dedelerin- hazırlıklarına başladığı zamanlardı.

Ramazan bayramlarımız vardı kurban bayramlarımız vardı…

Bayramlarımızın bayram gibi yaşandığı tatile dönüşmediği, dost akraba, hısım ziyaret edildiği helalleşmelerin olduğu vakitlerdi.

Ramazanlarımız vardı iftar vaktine yakın sokakların cıvıl cıvıl olduğu, insanların iftarlarını restoranlarda açmadığı, birbirlerinin evlerini bereketlendirdiği zamanlardı.

İnsanların koştura koştura pide sıralarını beklediği etrafı sıcak pide kokularının sardığı vakitlerdi.

O vakitler ki Ramazan'ın sadece aç kalmak olmadığını anlamanın, bize verilen nimetlerin israf edilmediği vakitlerdi.

Bizim güzel vakitlerimiz vardı. Bizim çok güzel vakitlerimiz vardı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sabahattin Yamak - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet Ergüney - Yüce dinimiz İslamın yaşandığı, Kur’an’ın emirlerinin değerli kabul edildiği, geçmişin önemsendiği güzellikler dolu yarınlar niyazıyla.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 16:48

Anket Çöp tesisi Kandıra'ya yapılmalı mı?