Dini Aforizmalarım (3)

Bu gece tövbekâr olanların beraatı, tövbelerini tutmalarına bağlıdır. Her insanın çirkin yüzü vardır; ya tövbe eder üzerine toprak atıp gömersin yahud güzelce maske yapar üzerini örtersin. Her insanın güzel yüzü vardır; ya tövbe eder üzerini yıkarsın yahud güzelce maske yapar çirkinliği örtersin. Bütün insanlara “Rahman” ve ümmete “Rahim” sıfatıyla tecelli eden Rabbim, tövbesini tutma gayretindeki biz kullarına dünyada ve ahirette “Rahmet” et. Allah, günahı sevabı bir arada sözde bir Müslüman olmanı istemiyor; Allah günaha tövbe etmiş tutmakta olan gerçek bir Müslüman olmanı istiyor.

*

Allah’ın rızasını kazanmak için her şey mubah değildir.

*

Paçamızdaki çamurdan yaratıldığımız halde insanlarla alay edip şımarabiliyoruz. Evrende toz kadar bile olmadığın halde, evren kadar bir egoyla şımarma…

*

Sonsuz gibi görünen evrende “dünya” adındaki tozun içinde, evreni yaratan ilaha inanmak öyle az bir şey değildir… Ölü bir evrende dünyayı canlandıran Allah için, canlı bir ahirette ölüleri diriltmek çok kolaydır… Kur’an’ı ne kadar doğru anlarsan, kendini o kadar düzeltebilirsin. Neden Kur’an müşrikleri ve münafıkları konu ettiği kadar, ateistleri konu etmiyor?

*

İçindeki şeytana dönüşme…

*

Büyük oğluma ön ad olarak hayatta en sevdiğim insanın adını verdim; küçük oğluma da en sevdiğim insanın damadı ve yeğeni olan cengaverin adını…

*

Erkek evliya olsa, en son kadın inanır.

*

Aptallar şirke bile bile, ahmaklar şirke bilmeden girerler. Ben senin o çok değer verip de yedi kat sarıp sakladığın ilahını sadaka diye veriyorum.

*

Ümmet ihmal edilince bilim ve teknikten uzaklaşıp, sadece dirisine kandil kutlatıp, ölüsüne Yasin okuyarak talaş kesen bir topluma dönüştük. Ümmete camide secde etmeyi öğretenler, caminin dışında da Allah’a secde etmeyi öğretemediler. Bütün bir ümmet olarak devamını sevdiklerinizle beraber Cennette yaşayacağınız bir bayram diliyorum.

*

Ancak gerçeği kilitleyen anahtarı kullanarak kilidi açabilirsin. Gerçeği sır sananlar onun cılkını çıkarırlar; “Hak” apaçıktır, asıl sır olan “batıl”dır.

*

Allah senin rolünü de rolündeki karakterini de “seninle” belirler. Allah “değişmeyen” yazgıyı “kendisi” yazar; “değişen” yazgıyı “bizimle” yazar.

*

Saygısızca ulu orta oruç tutmayanlar yüzünden, utanıp saklanarak oruç tutmayanları takdir ediyorum. Oruç tutamayacak olanlara duyuru: İmkânınız varsa, Ramazan’da her gün bir fakir doyurabilirsiniz…

*

Resulullah Bedir Harbi’ni yatarak duayla değil, koşarak mücahede ile kazanmıştı.

*

Bir kısım ilahiyatçılar hem TV’de din diye hem para karşılığında anlattılar hem doğru yerine hurafe anlattılar ve hem de para karşılığında dini doğru anlatanları hedef aldılar.

*

Kur’an’ı yaşantısından çıkarıp atanlar, mushafı fırlatıp atanlara güzel örnek olamadılar; ne mutlu Kur’an-ı Mubin’i yaşayanlara…

*

Ölüler şehid olamazlar; şehidler ölemezler… Dinsizin hakkından imansız gelebiliyor da imanlı mı gelemeyecek?

*

Allah’tan emin olan şirke düşmez.

Meleklerden emin olan yardımdan da emin olur.

Kur’an’dan emin olan içindekileri merak eder.

Resulullah’tan emin olan ahlakını model alır.

Ahiretten emin olan dünyaya kapılmaz.

Not: Bu makale, dini konularda bir olay yaşadığımda ihtiyaca binaen içimde doğan ilham ile söylenmiş sözleri ihtiva etmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yüksel Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?