Yeni siyasi oluşum TDH'ye ne getirir, ne götürür?

Türkiye'nin siyasi hayatı sürprizlerle doludur. Türkiye Değişim Hareketi, siyasi yaşantısına geçtiği yıllarda yeni bir harekat olarak gelecekken son anda CHP'nin başına Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçmesiyle birlikte rafa kalkmıştı. O hareketin organizesi de yıllardır Şişli Belediye Başkanlığı koltuğunda olan Mustafa Sarıgül'de idi. Lakin bundan birkaç gün önce tekrar bu hareketin gündeme gelmesinin nedeni; CHP deki başarısızlık ve tutarsız politikalar olarak gösteriliyor.

Böyle bir hareket günümüzde ne kadar başarılı olur tartışılır ama şöyle de bir gerçek var bugün hali hazırda hiçbir partinin iktidar alternatifi olmadığı da malum. Böyle bir hareketin iktidar olması ihtimal dahilinde olmasa da muhalefete direkt olarak ortak olur.

Mustafa Sarıgül gibi birçok kişi tarafından takdir edilen bir ismin kuracağı parti eğer ki sadece sol kesime hitap eden bir yapı içerisinde olmaz, kısır döngülerle uğraşmayacak bir yapıda kurulur, her kesimden insanı bünyesinde barındıracak olursa tüm partilerden kendisine yandaş bulabileceği de kuvvetle muhtemeldir.

İlimizde nasıl bir yapı olur bunu şimdiden kestirmek belki zor ama malum CHP'nin durumu belli diğer partilerin de durumları ortada. Bu durum aslında iktidarın pek de hoşlandığı bir durum olmayacaktır.

Ben her zaman şunu savundum; Ak Parti'nin bu kadar uzun süre iktidarda olmasını aslında kendi çalışmalarına bağlamak mümkün ancak bunun yanında muhalefet yapamayan partilerin de AK Parti'nin iktidar süresinin uzamasına elbette katkı sağladığı herkesin malumudur.

Türkiye Değişim Hareketi olarak hayata geçirilecek olan yeni siyasi hareketin nasıl bir yapıda olacağını önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz.

Ülke siyasetinde şuan ki yapısı itibariyle buna ihtiyaç var mı derseniz var çünkü giderek siyaset farklı bir boyut alıyor çünkü iktidar her yaptığının doğru olduğunu düşünüyor. Muhalefet ise yapılan her şeye yanlış demeye devam ediyor. Bu sebeple her şeyden önce siyasete farklı bir boyut kazandıracak yeni bir harekete ihtiyaç var. Yoksa mevcut kirlenmiş siyaseti biraz daha kirletecek bir yapının ne ülkemize nede ilimiz siyasetine bir fayda getireceğini düşünmüyorum.

Onun için oluşacak bu yeni siyasi hareketin geniş tabanlı olması durumunda halkın beklentilerini karşılayacak, en azından kararsız olan büyük kesimin umudu olabilecek bir zenginlikte olması herkes gibi benimde arzumdur.

Mustafa Sarıgül'ün başında olacağı bir siyasi hareket kimlerin oyuna etki eder diye düşünecek olursak: Bir kere CHP'nin oylarının bir kısmını, DSP'nin oylarının bir kısmını MHP'nin ve AK Parti'nin de oylarının bir kısmını alır ve kararsızların da oyunu alacağını düşünüyorum.

Elbette kurulacak bu yeni hareketin hangi siyasi partiye ne kadar etkisi olur onu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.