Yanlışları da görmek doğruları da söyleyebilmek gerekir

Bazıları için yazı yazmak hep bir şeylere muhalefet etmektir.
Benim için de sosyal hayatın akışı içerisinde insanlara faydası olabilecek ve kimi zaman insanların dile getirmek istediği kimi zaman da yetkililere ulaştıramadıkları konuları ele alıp onlara faydalı olabilmektir.
İşte bunun için de daha özgün yazılar yazmam gerektiğine inanıyorum.
Belki yazdıklarımız bazen bazılarının hoşuna gitmese de kimse kusura bakmasın hepimiz bu toplumda yaşıyoruz.
Doğruları da yanlışları da görüyoruz.
Yazdıklarımızda her zaman birilerinin hoşuna gitmese de hakkaniyet ölçüsünde olmalıdır.
Nitekim bu güne kadar doğrulara doğru yanlışlara da yanlış demeye gayret ettik bundan sonra da öyle yapacağız.
Örneğin geçtiğimiz günlerde bir haber izledim tacizcilerle ilgili yapılan yeni yasal düzenleme de ağır cezaların geleceği konuşulurken sanki ödül verilircesine bazılarının serbest kalabilecekleri ve bununda Ak Parti Milletvekillerinin imzalarıyla yani oylarıyla gerçekleşecek olmasına inanın çok üzüldüm.
Bundan aylar önce minik yavrularımızın ya tacize uğramaları ya da hunharca öldürülmeleri herkesin yüreğini dağlamış ve bunun üzerine vicdanları yaralayan bu olayların bir daha yaşanmaması için belli tedbirlerin alınacağı konuşulmuştu.
Ve hükümette bu konuda gerekli adımları atacağını belirtmiş en azından hem acılı ailelerin yüreklerine hem de toplum vicdanına su serpilmişti.
Şimdi ise bunun tam tersinin yapılıyor olması gerçekten de vicdan sahibi herkesi üzmektedir.
Şimdi sormak lazım bunu yapanlara acaba aynı şey sizlerin kendi çocuklarınıza yapılmış olsa ya da en yakınınıza ne yapardınız.
Bütün bunları göz önünde bulundurarak parmaklar kalkmalı ya da bu yapılana itiraz edilmeli.
Ben her zaman söylüyor ve yazıyorum yanlış yapan kim olursa olsun itiraz edilmeli en azından bu konuda doğru şeyler yapılması için mücadele edilmeli.
Her şeye koşulsuz ve şartsız evet denmemeli.
Bu gün gerçekten de ona doğru bir yönelme olduğunu görmekteyiz insanlar muhalifse her şeye muhalefet etme gereği duyuyor eğer iktidar da ise yani iktidarın içerisinde ise her hangi yanlış bir duruma itiraz edince ya da farklı şeyler söyleyince hain ilan ediliyor.
Dolayısı ile insanlar bu iki unsur arasında bazen sıkışıp kalıyor ve vicdanlarının sesine değil de dış seslere kulak vermek ve o şekilde davranmak zorunda kalıyorlar.
Bu da toplumda yanlış şeylere de sebebiyet verebiliyor.
Bazen de diğer insanların hak ve hukuklarının korunması gereken yerlerde onların haklarının gaspı gibi oluyor.
Bu da toplum vicdanını yaralıyor.
Karar merciinde ve kanunu uygulama merciinde olanlar ve onlara bu izni verenler de sorumluluk yüklüyor.
Dolayısı ile kanun yapıcı ve uygulayıcıları da vatandaşlar olarak bizler seçtiğimiz için onların her yaptığında aslında bizlerin de payı olduğu için onları denetlemek ve yanlış yaptıklarında bunu dile getirmek haksızlık değil herhalde ya da hainlikle nitelendirilmesi çok yanlış bana göre.
İşte insanların oturup bunları düşünmeleri gerekir.
Sadece bu tacizcilerle ilgili bir durum değil elbette yapılan bütün işlerde yanlışları da doğruları da söylemek gerekiyor.
İşte günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz şey siyasetin ve hayatın içerisindeki bu kirlilikten toplumumuzu kurtarmak gerekir.
Vicdanları yaralayacak kararlara kim imza atıyor kim bunlara parmak kaldırıyor onay veriyorsa ben kendi adıma iki elim onların yakasında olacak.
Belki bu dünyada onlara gücüm yetmez ama inanın mahşerde adalet var olduğundan hiç şüphem yok.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?