Kocaeli’nin gururu kızlar ve kadınlar

Sanayinin ve teknolojinin merkezi Kocaeli’de ulusal ve uluslararası bilimsel, sosyal ve toplumsal farkındalık yaratan ödüllük projeler yapılıyor.

Vali Hüseyin Aksoy milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in önerisiyle “Marifet İltifata Tabidir” diyerek proje sahibi öğretmen ve öğrencileri ödüllendiriyor.

Ama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Türkiye’yi Ankara’dan yönettiği, taşrayı yok saydığı için bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un programının tanıtımı ve başarının kamuoyu ile paylaşımı konusunda cimri davrandı.

Sayın bakan bakanlıkta öyle bir ekip kurmuş ki Vali Hüseyin Aksoy’un törenlere katılmasını istediği isimler bile listeye alınmamış.

Ödül verilen öğretmenlerle öğrencilerin bağlı olduğu milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik de dışlananlar arasında.

Ama törene katılmayan ne kadar üniversite hocası varsa davet edilmiş!

Umarım bu tür etkinliklere kimlerin neden davet edilmesi ve paydaşların unutulmaması gerektiğini, Kocaeli’nin Ankara’dan bakılarak sahiplenilemeyeceğini bakanlığın işgüzar yöneticileri öğrenirler.

Gelelim asıl konumuz, Birleşmiş Milletler tarafından 1985 yılında kabul edilen

11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü” törenine.

Ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un Kocaeli’yi tercih etmesine.

Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında erkekler öne çıkarılırkenkadınların ve kız çocuklarının daha az yetenekliymiş gibi gösterildiği bir dönemde sayın bakanın Kocaeli ziyaretini önemsiyorum.

Çalışanların yüzde 28’ini kadınların oluşturduğu Kocaeli’de Vali Hüseyin Aksoy’un “Huzurevi, Kocaeli Kadın Sağlığı Eğitimi, Kadın ve Çocuk İzleme Merkezi, Engelli Bilgi Bankası” projeleriyle ilgilenmesini ve sahiplenmesini önemli buluyorum.

En çok da ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceye girerek “bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında biz de varız” diyen 13 kız öğrenci,4 kadın öğretmen, bir iş kadını, bir kadın akademisyenin başarı öykülerini dinlemesini ve ödüllendirmesini.

Seçime sayılı günler kala siyasilerin bilgiyi, bilimi ve teknolojiyi tüketen değil, üreten bir nesil yetiştirmek yönündeki projeler yerine“domates, biber, patlıcan, soğan” kavgası yapmaları üzse de eğitimde güzel işler yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı Kocaeli’nin Türkiye Birincisi olduğu“Okur Yazarlık Seferberliğinin” ilk yılında Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırması gibi.

Kız çocuklarının okullaşma oranının son 10 yılda liselerde yüzde 45’ten yüzde 83’e, yükseköğretimde yüzde 13’ten yüzde 47’ye yükselmesi kadınların ve kızların fırsat verildiğinde neler yapabileceğini göstermesi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler müdürlüğü yetkilileri nedense önceki gün bakan Zehra Zümrüt Selçuk,11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Gününde Kocaeli’nde yaratılan farkındalıklara ortak olarak kızları ve kadınları onurlandırmıştır.

Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezini gezerek Kocaeli’nde bilim adına yapılanlara yakından tanıklık ederek önerileriyle burada görev yapan ve hizmet alanları cesaretlendirmiştir.

Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Gününde; Kadınları bilim ve teknoloji ile buluşturan,kızların bu konudaki farkındalığını arttıran kurum ve kişilere, herkese teşekkür ediyorum.

Ödüllü kadın ve kızlarımızı, onları yetiştiren rehberlik eden öğretmenlerimizi kutluyor, sayılarının erkekleri geçecek kadar artmasını diliyorum.

Büyükşehir Belediyesi Bilim Merkezinde bakan Selçuk ve beraberindekilere eşlik eden, özellikle Sanayi 4 0, Kodlama, 3 D Yazılım Atölyelerindeki başarılı açıklamalarıyla dikkat çeken Dr. Kemal Taha Hülagü’yü kutluyorum.

ALTIN KIZLARIMIZ

İşte, “bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında biz de varız” diyen kadınlarımız ve kızlarımız;

1.Şadiye Öztürk, Kocaeli Fen Lisesi biyoloji öğretmeni. Uluslararası Bilim Olimpiyatı (INSPO 2018-Mühendislik Kategorisi) Proje yarışması BİRİNCİSİ.

2.Öğretmen Şadiye Öztürk, öğrenci Doğa Başer Kocaeli Fen Lisesi. Türkiye Üstün Zekalılar Derneği Ulusal Yetenek ve Mentör Ağı Teknolojisi Yarışması Türkiye ÜÇÜNCÜSÜ.

3)Zeynep Sude Çetin, Gölcük Fen Lisesi öğrencisi. Yaşam

Alanlarının Temizlenmesi Uluslararası Bilim Yarışması BİRİNCİSİ.

4)Atike Yıldırım, Kartepe Pirelli Anadolu Lisesi öğrencisi. ODTÜ 15. Uluslararası Robot Günleri Yarışması Türkiye BİRİNCİSİ.

5)Melike Portakal Erdoğan, Derince Fatih Ortaokulu öğretmeni. Microsft Türkiye ve Habitat Derneği Minik Parmaklar Geleceği Kodluyor (Kodu Cup 2018) Türkiye BİRİNCİSİ.

6)Ezgi Çetinkaya, Körfez Uluğbey Ortaokul öğrencisi. Prof. Dr. Gazi Yaşargil Fen Bilimleri yarışması MANSİYON.

7) Öğretmen Şeyda Deniz ve öğrenciler Duru Altıntaş, Zeynep İmam, İpek Turan, Deren Yıldırım, Erendiz Işık, Defne Güç KartepeBahçeşehir Koleji. Minik Bilim kahramanları Buluşuyor (JR.FLL FUARI) Bilim Kahramanları Derneği Ulaslararası Türkiye En İyi Mekanik Tasarım ÖDÜLÜ.

8)Öğretmen Aslı Taş, öğrenci Ayşe Ece TaymazBaşiskele TED Özel ortaokulu. TÜBİTAK-12 Ortaokul öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması BİRİNCİLİK.

9)Tuana Aksu, Hasret Beytaş Dilovası Enka MTAL. Uluslararası SRC E-Parti Robot Yarışması İKİNCİLİK.

10)Doç. Dr. Rezzan Demir Çakan, Gebze Teknik Üniversitesi.

11)Gıda Mühendisi Duygu Yılmaz, Kadın girişimci.

SONUÇ: Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un Kocaeli ziyaretinde etkinliklere davet edilen konukların belirlenmesinde sıkıntı yaşansa da Vali Hüseyin Aksoy çok önemsediği “Engelli Bilgi Bankasını” anlatma fırsatı buldu.

***************

İBRAHİM ARACI YAPTI

REKTÖR SAHİP ÇIKTI

ERDOĞAN AÇACAK

Emniyet güçlerinin uyuşturucu başta olmak Kocaeli halkının güvenliği ve huzuru için aldığı önlemlergururlandırıyor.

Eğitimde kaliteden başarıya, teknolojiden fiziksel yapılanmaya kadar hayata geçirilen projeler örnek alınıyor.

Sağlıkta dün ile kıyaslanamayacak kadar her alanda yaratılan farkındalıklar gıpta ile izlenirken büyük ses getiriyor.

Özel sektör ile devlet kurumları hizmet kalitesinde yarışırken karlı çıkan hep vatandaş oluyor.

Çağdaş bilimsel gelişmeler ışığında hizmet veren Rektörlüğünü Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün yaptığı Kocaeli Üniversitesi bünyesinde eğitim ve hizmet veren Araştırma ve Uygulama Hastanesi gibi.

İlk 4 yılını üniversitenin alt yapısı ve fiziki yapılanmasına ayıran, ikinci döneminde Araştırma Üniversitesi olmak için start veren Sadettin hoca ile konuşurken kararlı gördüm.

Makam odası penceresinden, “Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezini” gösterirken açmak, hasta kabul etmek için gün saydıklarını söyledi.

Ardından “Üniversitemizin her zaman yanında olan, maddi ve manevi destek veren İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin yaptırdığıbu çok özel hastanenin resmi açılışını Kocaeli’ye ilk ziyaretinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a yaptırtmak istiyorum” dedi.

Koruma Klor Alkali AŞ sahipleri Aracı kardeşlerinin Umuttepe Yerleşkesinde anneleri Semahat Aracı’nın adını yaşatmak için yaptırdıkları “Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezi” temeli 6 Haziran 2014 tarihinde atılmıştı.

İbrahim Aracı ve kardeşleri kanser hastalarının yanı sıra Alzheimer, Demans (Bunama), Parkinson ve hareket bozukluğuolan fiziki sorunu bulunmayan hastalara hizmet verecek hastaneyi zamanında bitirdi ve üniversiteye devretti.

Aracı kardeşlerin kaliteden ödün vermediği, VİP odalar dahil 110 yatak kapasiteli hastanede her şey hazır olmasına rağmen çalışacak personel kadrosu alınamadığı için açılış gecikiyordu.

Devreye Sadettin hoca girdi ve Araştırma ve uygulama Hastanesinin borçları dahil, hizmet alımlarında her türlü desteği veren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kapısını çaldı.

Daha önce alınan 60 hemşire kadrosuna ek olarak 30’u güvenlik 60’ı temizlik olmak üzere 90 kadro almayı başardı.

İlana çıkıldı, başvurular alındı, sınavlar yapıldı, 90 personel belirlendi, güvenlik soruşturmaları tamamlandı.

Bölgenin prestij hastanesinin açılması için her şey hazır. Bugünlerde hasta kabulüne başlayacak.

Resmi açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaparak, toplumsal ve sosyal alanda eğitim ve sağlık projeleriyle, katkılarıyla, yaptırdığı tesislerle teşekkürün ötesinde övgüyü fazlasıyla hak eden İbrahim Aracı ve kardeşlerini onurlandıracak.

SONUÇ:Semahat Aracı Onkoloji Hastanesi ve Palyatif Bakım Merkezi temeli 6 Haziran 2014 tarihinde dönemin bakanı Fikri Işık, vali Ercan Topaca, rektör Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Başkan İbrahim Karaosmanoğlu tarafından atıldı. Açılışı önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vali Hüseyin Aksoy, başkan Karaosmanoğlu yapacak. Koruma Klor Alkali AŞ sahipleri Vefa İbrahim, Kemal, Zümran ve Ayşe Aracı kardeşler temel atma da olduğu gibi açılışta da hazır olacaklar, sonrasında da ellerini hastaneden eksik etmeyecekler.

***********************

KOYUN KİME HANGİ

MESAJI GÖNDERDİ!

Okullar ve müdürleri eğitimde yakaladıkları kalite, sınavlarda gösterdikleri başarı, yarışmalarda kazandıkları madalyalar ve yarıştıkları projelerde aldıkları ödüllerle anılırlar.

Kocaeli Fen Lisesi, Muammer Dereli Fen Lisesi, Kocaeli Anadolu Lisesi, Pirelli Anadolu Lisesi, Barbaros Hayrettin Lisesi, İzmit MTAL, Fevziye Tezcan MTAL, Fatih Ortaokulu gibi.

Bu arada hiçbir başarıya imza atmayan, yıllardır olaylarla, soruşturmalarla dikkat çeken Gazi Anadolu Lisesi ise son günlerde müdür Zeki Koyun’unaçıklamasıyla gündem oluşturuyor.

Müdür Koyun, “Gemisini kurtaran kaptandır derler ya biz de kendimizi kurtardık. Gazi Anadolu Lisesi taşındı taşınacak dendi fakat biz taşınmadık, yerimizde kaldık. Okul aile birliğini, öğrencilerimizi ve kendinizi alkışlayabilirsiniz” demiş.

Önce İzmit Lisesi mezunlarının ardından Yavuz MTAL Müdürü Adem hocanın karşı çıkmasına rağmen her iki okulda Nuh Çimento Eğitim Kampüsüne taşındı.

Gazi Anadolu Lisesinin milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in talebi, Vali Hüseyin Aksoy’un onayıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılında taşınacağı bilinirken Koyun’un açıklamasına bir anlam veremedim.

Ne demek, “Gazi Anadolu Lisesi taşındı taşınacak dendi fakat biz taşınmadık, yerimizde kaldık.”

Gazi Anadolu Lisesinin taşınmasına karar verildi de okul müdürü, öğretmenler ve aile birliği karşı çıktı diye mi vazgeçildi.

Koyun’un, Nuh Çimento Eğitim kampüsüne taşınmak istemeyen Yavuz MTAL müdürü Şahinkaya’nın başına gelenlerden haberi yok galiba.

Sahi, Koyun, başına gelecekleri bilmiş olsaydı Nuh Çimento Eğitim kampüsüne taşınmamayı kutlarken böyle bir açıklama yapar mıydı?

Bana sorarsanız yapmazdı. Ama Koyun bu, ne yapacağı belli mi olur!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder

#

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?