İnsan Hakkı En Kutsal Haktır

Heray “İnsan Hakları Kurulunun” toplantıları her ilçede olduğu gibi Başiskele’dede Kaymakamımız Ali Partalın Başkanlığında gerçekleşiyor. Toplantımızı dün yinegerçekleştirdik.

İlçe sınırlarıiçerisinde bulunan iki önemli kuruma da ziyarette bulunduk. Bu kurumlardan birtanesi çocuk yetiştirme yurdu. Bir tanesi de kadın sığınma evi. Bu iki kurumda toplumumuzdacidden ihtiyaç duyulmasını arzu etmediğimiz ama mutlak suretçe işlev olaraktaen fazla ihtiyaç duyulan iki kurum.

Gerçekmanada bu iki kurumun çalışmaları konusunda kaymakamımızın özel gayretleri var.Gerçekten bunu takdir ediyorum. Bizlerde bugün kurul üyeleriyle berabergerçekleştirdiğimiz ziyarette o kurumların önemsendiğini de görmek bizlerimutlu etti.

Tabii ki oralardayaşanan olumsuzlukları da gördüğümüzde buları sizlerle paylaşacağız. İnsanhakları kurulunun işlevi dolayısıyla aslında kurulu tam olarak halka iyianlatmamız gerektiği kanısındayım. Çünkü her hangi bir dilekçenin dahigelmemesi oldukça düşündürücü. Neden diyecek olursanız 70 bin nüfuslu birilçede hiç mi insan hakkı ihlali olmaz? diye de düşünmeden edemiyor insan. Keşkehiç olmasın ama mutlaka oluyordur. İnsanlar asla bu konuda bir yerlerebaşvurmaktan çekinmesinler.

Bubağlamda önümüzdeki günlerde önemli hizmetler sunulacak. İnsanların toplucagittikleri yerlere insan haklarıyla ilgili şikâyet kutuları konacak. Aynızamanda teknolojide kullanılarak insanlar elektronik posta ortamında şikâyetleriniulaştıra bilecekler. Bu konuda bireysel olarakta gördüğünüz aksaklıklarıeksiklikleri bizlerde ulaştıra bilirsiniz.

Bu konuyaherkesin katkı sunmasını arzu ediyorum. Çünkü toplumlar birlikte kikazanımlarıyla var olup birlik beraberlik içerisinde hareket ettikleri sürecebaşarı sağlana bilir. Aksi takdirde bireysel mücadeleler bir yere kadar başarısağlar.

Aslındainsanlarımız bir araya geldiklerinde yaşadıklarını kendi aralarında konuşmayıtercih ediyorlar. Olaylara yaklaşımları farklı oluyor. Kimi kime şikâyetedeceğim mantığıyla hareket ediyorlar. Aslında bugün bazı çalışmalarıniçerisinde sivil toplum kuruluşlarından insanlarında yer alması bu konudakiaksaklıkları gidermeye yardımcı olur. Buda olayların daha hızlı ve çözülmesindefarklı görüşlerin olmasına ve farklı çözüm önerilerinin sunulmasına yön vermişoluyor.

Bu konuda dahafazla bir şeylerin yapılması için sivil toplum kuruluşlarının desteği vekatılımıyla gerçekleşecektir. Mutlak suretle artık eskisi gibi her şeyi devletyaptı, oldu değil. İnsanlarında yönetime katılımlarını sağlayacak işler yapmasıgerekmektedir.

Toplumlarınmevcudiyetini devam ettirecek birlik beraberliği tesis edecek ve geleceknesillere iyi bir gelecek bırakmanın temelinde toplumun birlik beraberliğineverilen önem yatmaktadır.

İnsana saygı ve insan hakkıher şeyden üstün olmalı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.