Çöp depolama alanı için değil yakma tesisi için yer aranıyor

Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın. 12 yıllık genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterliği döneminde “Ulaşım ve Çöp Fabrikası”konusuna çok kafa yormuş, projeler üretmişti.

31 Mart seçimleri sonrası başkanlık koltuğuna oturduğunda önceliklerinin ilk sırasına “Ulaşım ve Çöp Fabrikasını” yazdı.

İlk açıklamasını çöp fabrikası ile ilgili yapmış, ilk brifingi ulaşımdan sorumlu bürokratlardan aldı.

Ulaşımdaki sorunları çözmek için Büyükşehir bürokratlarıyla kooperatif başkanlarını bir masa etrafında buluşturarak ortak çalışma başlattı.

Günde üretilen 2 bin ton çöpün bertaraf edileceği Evsel Katı Atık Yakma Tesisinin Umuttepe’de kurulmasına karşı çıkan ve iptal edilmesinde etkili olan Akademik Odalar Birliği ile bir araya gelerek destek istedi.

Son günlerde günlük 2 bin ton yıllık 650 bin ton çöp, ulaşımın önüne geçtiğine göre biz de Tahir Hocayı takip edip “ÇÖP” ten başlayalım.

Bugünlere nasıl gelindi, Büyükşehir Belediyesi ne yapmak istiyor ona bakalım.

Alikahya Solaklar bölgesinde 4 milyon 250 bin metreküp kapasiteli Düzenli Depolama Sahalarının 2020 yılında dolacağı söylenerek 2016 yılında yer arayışları başladı.

Çöplerin depolanacağı ve ayrıştırıldıktan sonra yakılacağı tesisin kurulacağı yerin belirlenmesi öncesi başkanlar, muhtarlar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler bilgilendirildi hatta Avrupa’ya götürülerek örnek tesisler ziyaret edildi.

Kocaeli, İstanbul ve Gebze Teknik Üniversite hocalarına bilimsel rapor hazırlattırıldı.

Ve Umuttepe’de 200 hektarlık ormanlık alanda 350 milyon Dolarlık “Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisi” kurulmasına karar verildi.

Bu arada Düzenli Depolama Sahaları dolduğu için toplanan günlük 2 bin ton çöp, kepçelerle açılan bölgedeki kullanılmayan ya da iptal edilen yollara dökülerek üstü kapatıldı.

Çöp kokusuna isyan eden Alikahyalılar eylemlerini sıklaştırdı, maske ile dolaşmaya başladı.

31 Mart öncesi Kocaelispor maçını izlemek için gittiği yeni stadyumda kokudan burnunun direğinin sızladığını itiraf eden Başkan Tahir Büyükakın, “İZAYDAŞ sahasındaki çöp lotları doldu. 1 Nisan’da başkanlık koltuğuna oturduğumda ilk işim, Alikahya’daki çöp kokusunu tamamensonlandırmak olacaktır. Çöplerin İZAYDAŞ alanına dökülmemesi için kısa zamanda yeni çöp alanları bulmak için çalışma başlatacağız”dedi.

Tahir Hoca, başkanlık koltuğuna oturmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığına başvurarak 350 milyon Dolarlık “Kentsel katı Atık Enerji Üretim Tesisi” projesini iptal ettirdi.

Çöpleri depolanması ve bertaraf edilmesi, yeni yer arayışları için Umuttepe’de kurulacak tesise karşı çıkan, eylem yapan Akademik Odalar Birliği ile ortak çalışma başlattı.

Toplantılar yapıldı, çöplerin ayrıştırılacağı, yakma tesisi kurulacağı yeri belirlemek üzere kurulan komisyonlardan rapor hazırlamaları istendi.

Tahir Hoca, Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri ve daire başkanlarıyla yaptığı toplantıda konuşurken,

Çöp fabrikasıyla ilgili geçtiğimiz günlerde Akademik Odalar Birliği üyelerini misafir ettik, rapor hazırlamalarını istedik. Çöpleri Sıfır Atık Projesi kapsamında toplanırken kaynağında ayrıştırmayı, sonra geri kazanımı ve bertaraf edilmesi için tesis kurmayı ve bunun için uygun yer arıyoruz” dedi.

YAKMA TESİSİ

Tahir Hocanın siyasetçi kimliğiyle aldığı karara saygı duyuyorum.

Ama 2017 yılında imzalanan Avrupa Birliği Strateji Raporundan bugüne kadar tek kelime etmemesini anlamıyorum.

O raporda, “2021 yılından itibaren çöpleri depolama alanında toplamayacağız. Depolama sistemini iptal edeceğiz” ile ilgili kararı kamuoyundan gizlemesini yadırgıyorum.

O günlerde Avrupa Birliği Strateji Raporundan bahsetmiş olsaydı sanırım bu kadar onca sıkıntı yaşanmaz, bu kadar zaman ve para boşa harcanmazdı.

Tahir Hocanın bu açıklamasına göre depolama yapılmayacak, YAKMA TESİSİ kurulacak.

Tamam da adama, “Depolama yapmayıp yakma tesisi kuracağına göre yıllarca üzerinde çalışılan, projesi hazırlanan, ÇED süreci tamamlanan, ihale aşamasına gelinen Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisi projesinden neden vazgeçtin?” diye sormazlar mı?

Başka ne sorarlar; “Kocaeli için hala fizibl olan projeden vazgeçmek yerine proje maliyeti 350 milyon Dolardan 100 milyon Dolara, yer 200 Hektar değil de 50-100 Hektar olamaz mıydı?”

Akademik Odalar Birliğinin bulacağı ve Büyükşehir Belediyesinin uygun göreceği yeni bulunacak yerde Yakma Tesisinden önce olmayacağı söylenen depolama alanı düzenlenecek.

Nereden mi biliyorum? Büyükşehir bünyesinde henüz çöpleri yerinde ayrıştıracak Sıfır Atık Projesi ile ilgili çalışma yok.

Her alanda tasarruf kararı alan Büyükşehir Belediyesinin Yakma Tesisi kuracak parası yok.

SONUÇ;

Bir: Kentsel Katı Atık Enerji Üretim Tesisi için kimlerle işbirliği yapılacaksa yapılsın, hangi proje nereye uygulanacaksa uygulansın ama Alikahya’daki çöp kokusu sorunu en kısa zamanda çözülsün.

İki: Bugün küçük gruplarla maske takarak cılız sesler çıkaran grupların eylemleri İzaydaş sınırlarını aşıp Büyükşehir Belediyesi önüne taşınmaması için bugünden önlem alınsın.

Üç: Proje sürecine destek için geçmişte tepki gösteren, eleştiren, eylem yapanlar tercih edilirken, destek verenler dışlanmasın.

Dört: İşbirliği yapılan kişi ve kurumlar seçilirken daha dikkatli olunsun, şeffaf

davranılsın.

27 Mart 2019

12 Haziran 2019

13 Mayıs 2019

*********************

KOCAELİ FEN LİSESİVE AHMET AKİF KAYAGURURUMUZ OLDU

Haziran; ara sınıflarda okuyanlar için tatil başlangıcı, lise ve üniversite sınavlarına giren öğrenciler için stresin, heyecanın tavan yaptığı ay.

Ortaokul 8.sınıfların girdiği LGS (Liselere Geçiş Sınavı) 1 Haziran’da yapıldı.

Lise 12.sınıf ve mezunlarının katıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)

Cumartesi ve Pazar günleri tamamlandı.

Milyonlarca öğrenci, velileri, öğretmenleri için sınavlardan daha zor ve heyecanlı süreç başladı.

Sınav kazananlar, hedeflerini tutturanlar sevinirken, başarısız olanlar üzülecek.

Kocaeli Fen Lisesi Müdürü Mesut Tekin gibi eğitimin sorunlarını dert edinen, kaliteyi arttırmak, başarı çıtasını yukarılara çıkarmak için 7/24 özveriyle çalışan müdürler başarıya imza atan öğrencilerle gurur duyarken bir yılın yorgunluğunu unutacaklar.

Yıllardır eğitimi yazan, sorunlarına dikkat çeken, başarılarını kamuoyu ile paylaşan, egosu yüksek sendika yöneticilerinin keyfi kararlarını eleştiren biri olarak eğitim adına güzellikleri yazmaktan büyük keyif alıyorum.

YKS ilk oturumunun yapıldığı cumartesi akşamı Kocaeli Fen Lisesi Müdürü

Sevgili Mesut Tekin aradı

Mesut Hocanın her arayışında, Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin yeni bir başarıya imza attığı haberini alacağımı düşünerek heyecanlanırım.

Yine öyle oldu, 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Akif Kaya’nın “Dünya Birincisi” olduğu söyledi.

Belli ki Görme Engelliler için ‘Bilgegöz’ adı verilen proje ile dünya birincisi olan Ahmet Akif Kaya’dan daha heyecanlıydı.

Ahmet Akif Kaya’yı İzmir’de düzenlenen 2. Uluslararası Oğuzhan Özkaya Education-Karademir Science Energy Engineering Fair (OKSEF) Araştırma Projeleri Yarışması’na hazırlayan Biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk kadar gururluydu.

Kocaeli Fen Lisesinin her başarısını sahiplenen, “Eğitimde Kocaeli’nin Lokomotifi” manşeti atarken, müdür ve öğretmenleri motive eden yazılar yazarken bir kez daha yanılmadığımı anladım.

Yüksek puanlı ve şampiyon ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin tercih ettiği, üniversite sınavlarında ilk 100’e giren öğrencilerin çoğunlukta olduğu, Türkiye Fen Liseleri sıralamasında ilk 5’e giren Kocaeli Fen Lisesinin başarısı elbette tesadüf değil.

“Eğitimin Amiral Gemisi” olarak da bilinen Kocaeli Fen Lisesi dümeninde mütevaziliğiyle, özverili çalışmalarıyla, performansıyla dikkat çeken, tüm amirlerinin takdirini alan, benim her ortamda övgüyle bahsettiğim müdür Mesut Tekin var.

Başka? Deneyimli, projeci, başarılı, kendilerini öğrencilerine adayan müdür yardımcıları ve öğretmenler.

Her an yanlarında olan, bir dediklerini iki etmeyen okul aile birliği başkan ve yöneticileri.

Her türlü sorunlarını çözen milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, İzmit milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen ve yardımcıları.

Ahmet Akif Kaya’yı, biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk başta olmak üzere destek veren herkesi kutluyorum.

BİRİNCİLİKLERE ABONE

Danışmanlığını biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk’ün yaptığı Kocaeli Fen Lisesi 11. Sınıf öğrencisi Ahmet Akif Kaya’nın İzmir’de yapılan ve 26 ülkenin ‘Mühendislik’ alanında 30 projesi arasında elde ettiği dünya birinciliği ilk değil.

Ahmet Akif Kaya, danışmanlığını biyoloji öğretmeni Şadiye Öztürk ve bilgisayar öğretmeni İrfan Kaya’nın yaptığı “Tashimasu” robot çalışmasıyla

INSPO 2018’de Türkiye ve Dünya Birincisi olmuştu.

2019 TÜBİTAK Liselerarası Proje yarışmasında Türkiye Üçüncülüğü var.

Kocaeli Fen Lisesi, Kocaeli ve Türkiye’nin gururu olan, 12. sınıfa birincilikle geçen Ahmet Akif Kaya lise öğrenimine Erzincan Fen Lisesinde başladı.

Kocaeli Üniversitesi Uzay ve Havacılık Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Kaya ile ev kadını Ayşe hanımın oğlu olan Ahmet Akif Kaya’yı müdürü Mesut hocaya sordum.

Cevabı, “Galip Hocam, 12. Sınıfa geçen Ahmet Akif Kaya sessiz, sakin, başarıya odaklanan başarılı bir öğrencimiz. Kodlama, yazılım ve bilişim yeteneğini fark eden öğretmenlerimizin özel ilgisi ve desteğiyle var olan yeteneğini tanıtma ve birincilikler kazanmasına neden oldu. Sunum yapabilecek düzeyde İngilizce bilen Ahmet Akif Kaya’nın üniversite öğrenimi sırasında elinden tutulur, her türlü bilimsel çalışmalarda destek verilirse gururumuz Aziz Sancar olacaktır” oldu.

Mesut Hoca öğrencisiyle gurur duyduğunu tekrarlarken destek veren öğretmen arkadaşlarına, Kocaeli Fen Lisesi’nin ihtiyaçlarının karşılanması, sorunlarının giderilmesinde her türlü desteği veren vali Hüseyin Aksoy, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, İzmit ilçe milli eğitim müdürü Ömer Akmanşen ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

KONFERANS SALONU

Kocaeli Fen Lisesi’nin bireysel ve kurumsal başarılarını yazmaktan keyif almanın ötesinde gurur duyuyorum.

Kocaeli Fen Lisesi öğrencilerinin başarısının müdürden yardımcılara, öğretmenlerden velilere kadar ekip çalışmasıyla elde edildiğine inanıyorum.

Müdür Mesut Tekin’in özel sektörden çok yüksek transfer teklifleri almasına rağmen Kocaeli Fen Lisesinde çalışmak istediğini biliyorum.

Kocaeli Fen Lisesi, adını yalnız akademik alanda değil sosyal, kültürel ve sportif alanda da Türkiye ve Dünya’ya duyuruyor.

Ama “Eğitimde Kalitenin Markası” olan, adını Türkiye ve Dünya Şampiyonları yetiştirerek duyuran Kocaeli Fen Lisesi’ne yakışmayan, yetersiz konferans salonu olduğumu geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiğimde gördüm ve üzüldüm.

“Marifet İltifata Tabidir” diyerek başarıyı takdir eden, başarıya imza atanları ödüllendiren Sayın Vali Hüseyin Aksoy’a çağrıda bulunmak istiyorum.

Sayın Vali, Kocaeli Fen Lisesini ziyaret edip etmediğinizi bilmiyorum.

Ziyaret etmişseniz görmüşsünüzdür, okula gitmediyseniz lütfen en kısa zamanda uğrayınız ve özellikle konferans salonuna uğrayınız.

Türkiye ve Dünya birincileri, sınav şampiyonları yetiştiren okulun konferans salonunun Kocaeli Fen Lisesine yakışmadığını benim gibi siz de düşüneceksiniz.

Okuldaki birlik ve beraberliği, dayanışmayı, sosyal barışı, öğretmenlerin performansını, öğrencilerin başarısını yerinde gördüğünüzde “Bugüne kadar nasıl görmemişiz, ihmal etmişiz” diyerek Kocaeli Fen Lisesini, yıllar sonra da olsa adına yaraşır bir konferans salonuna kavuşması için gereğini yapacağınıza inanıyorum.

Kocaeli Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri adına şimdiden destekleriniz ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Ümit Kılıç - Galip bey bu onur verici yazinizdan dolayı bir Kocaeli Fen Lisesi velisi olarak gurur duyduğumu ve teşekkürü bir borç bildiğimi söylemek isterim.Başarıyı ilke edinmiş değerli müdürümüz Mesut bey ve çok değerli öğretmenlerimi kutluyorum Ahmet kardeşimin başarılarının devamını diliyor tebrik ediyorum yüce mevlam yolunu açık etsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 16:08
04

A.Durmuş - Galip hocam okulumuz ve öğrencilerimiz adına bu güzel yazınız için çok teşekkür ederiz. Hislerimize tercüman oldunuz.Kaleminize sağlık. İyi günler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 16:08
03

Özlem yiğit - Galip bey Kocaeli fen lisesi velisi olarak öğrencimizin, öğretmeninin ve okul müdürümüzün başarısını çok güzel dile getirmişsiniz, çok gururandık ve bu gururu herkesle paylaşmamıza vesile olduğunuz için teşekkürler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 16:08
01

hasan demir - Galip bey çöp tesisinin umuttepe ye yapılmaması için yıllardır gösterdiğiniz mücadele için teşekkür ederiz. İzmit'imiz sayenizde büyük bir felaketden kurtuldu. Yeni depolama yerleri Dilovası ve İzaydaş olmalıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Haziran 16:08

Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?