26 ilde 40 bin suriyeli çocuğa 9 haftalık anaokulu eğitimi

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve kendilerine sağlanan imkanlarla yaşamlarını sürdürmeye çalışanların sayısı 42 bini Kocaeli’nde olmak üzere 3.5 milyonu geçti.

Okuma çağındaki çocukların sayısı ise 9 bin146 Kocaeli’de olmak üzere 260 bin civarında.

Kocaeli’nde yaşayan 6-17 yaş arası okul çağındaki 9 bin146 Suriyeli çocuktan

6 bin 78’i Türkçe öğretim yapılan okullarda eğitim görüyor.

Çocukların yanı sıra 3 binin üzerinde Suriyeli yetişkin sığınmacı da halk eğitim merkezlerinde Türkçe okuma yazma öğreniyor.

Geçen hafta Afyon’da düzenlenen toplantıya katılan milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik, Suriye Uyruklu Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu Projesi (PİKTES) kapsamında 26 ilde 5-6 yaşındaki 20 bini Türk, 20 bini Suriyeli çocuğun 9 haftalık yaz okuluna devam edeceklerini söyledi.

Rasim Hocanın verdiği bilgiye göre, 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ilkokula başlayacak ve daha önce hiç okula gitmemiş 5-6 yaş Suriyeli çocuklara haftada 30 saat olmak üzere 9 haftalık bir eğitim programı uygulanacak.

Bu çocuklara okul adaptasyonlarını güçlendirmek, sosyal uyumlarını geliştirmek, bazı kültürel farklılıklarını asgari seviyeye indirmek amacıyla anaokullarında verilecek eğitimler 1 Temmuz’da başlayacak 31 Ağustos’ta sona erecek.

807 SURİYELİ ÖĞRENCİ

Milli Eğitim Bakanlığı ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu işbirliğinde başlatılan Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında uygulanacak projeden ilimizde yaşayan 807 Suriyeli çocuğun katılması bekleniyor.

5-6 yaş dönemi çocukların ilkokula adaptasyonu ve birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak amacıyla başlatılacak anaokulu eğitiminin 22 anaokulunda verilecek eğitimlere Suriyeli çocukların yanı sıra Türk çocuklar da devam edecek.

Eğitimlerin hangi ilçelerde ve hangi anaokullarında verileceği pazartesi günü netleşecek.

Milli eğitimde yapılan çalışmaya göre Suriyeli 5-6 yaş dönemi çocuklar için anaokullarının açılacağı ilçeler; Gebze (132), Darıca (110), İzmit (87), Gölcük (83), Körfez (82).

Kandıra (14), Karamürsel (8), Kartepe (26), Çayırova (50), Başiskele (66), Dilovası (64), Derince (95) ilçelerinde yaşayan Suriyeli çocuklar milli eğitim müdürlüğünce planlanan anaokullarına servis araçlarıyla taşınacak.

Bu ilçelerdeki çocuklar servis araçlarıyla en yakın ilçede açılan anaokullarına taşınacak.

1 Temmuz-31 Ağustos arasında anaokullarında verilecek eğitimlere katılacak Suriyeli ve Türk çocukların taşıma giderleri, öğle kumanyaları, ders araç gereçleri, oyun malzemeleri, müdür ve öğretmenlerin ücretleri Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında milli eğitim müdürlüğünce karşılanacak.

Sayılarının 30 olması beklenen eğitim verilecek anaokullarına masa, sandalye, klima gibi çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması için PIKTES tarafından 10 bin ile 15 bin TL destek verilecek.

1 Temmuz-31 Ağustos tarihlerinde Suriyeli ve Türk çocukların eğitim alacağı aralarında İzmit Yeni Turan, Gölcük Barbaros Ana okul müdürlerinin de bulunduğu 22 müdür geçtiğimiz günlerde eğitimden geçti.

SONUÇ:Suriyeli çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında 6-17 yaş arası okul çağındaki Suriyeli çocukların ilkokul, ortaokul ve liseden sonra 5-6 yaş çocukların anaokullarında eğitim almalarını önemsiyorum.

Potansiyel suçlu gözüyle bakılan, horlanan, dışlanan, kalabalık yerlerde ve trafik ışıklarında dilenen Suriyeli çocukların eğitimine keşke 6-17 yaş arası okul çocuklardan değil de 5-6 yaş çocuklardan başlanmış olsaydı.

******************************************************************

HÜRRİYET’İNBİR SONRAKİGÜNDEMİ, MİA

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet siyaset yapmayı, gündemde kalmayı, gazetelere haber olmayı seviyor.

Rakiplerini eleştirdiği basın toplantılarında, yaptığı açıklamalarda üslubunun sert olmasına, söylemlerin incitici olmasına özellikle dikkat ediyor.

Rakibinin zayıf tarafını bulduğunda başlattığı yasal sürecin sonucunu beklemeden “gol” atmaktan büyük keyif alıyor.

CHP’nin tek belediye başkanı olarak adından AK Parti’nin 12 belediye başkanından daha çok bahsettirmeyi, kamuoyunda konuşulmayı beceriyor.

Milletvekili iken “Yere batsın saraylarınız, yere batsın başkanlığınız” açıklamasında, TBMM’deki tartışmalı oturumlarda olduğu gibi.

Halefi AK Partili Başkan Nevzat Doğan yönetimiyle ilgili iddiaları açıklamak için pazar günü yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesini seçtiği gibi.

Son açıklamalar ve iddialar benim için hiç de sürpriz olmadı, bekliyordum.

Fatma Hanım basın toplantısında gündeme getirdiği iddialarla 31 Mart öncesi, kaynak ve paraların nereye gittiğini soracağı, şeffaf ve hesap veren başkan olacağı sözünü tutmuş oldu.

Ama iddiaların belgeli de olsa henüz inceleme aşamasındayken kamuoyuyla paylaşılmasının zamanlamasını manidar ve siyaseten olduğunu düşünüyorum.

Önceki dönemde alınan bir karar yanlış da olsa iptalinin de aynı yöntemle olacağını bilmesine rağmen vakıflarla ilgili açıklamayı İstanbul seçimi öncesi yapması bilinçli olup İstanbul’daki seçim öncesi algı oluşturmayı amaçlamıştır.

Belediyedeki inceleme sonuçları henüz soruşturulmadan, yargıya intikal etmeden kamuoyu ile paylaşması siyaseten kabul edilse de etik olarak doğru olmamıştır.

İzmit Belediyesi’nin 2004 öncesi ve sonrası çok sayıda dernek, STK’ya yer tahsis etmesi, yardımcı olmasına rağmen sadece TÜGVA ve Ensar Vakıfları ile ilgili harcamaların açıklanması dikkat çekmiştir.

Fatma Hanımın önceliklerini, tercihlerini tartışacak değilim.

Gazetecilerin karşısına geçtiğinde önceliğinin siyaseten önceki dönemin yanlışlarını, varsa usulsüzlüklerini bulup kişiler üzerinden kamuoyu paylaşmak değil seçim öncesi açıkladığı İzmit’in sorunlarının çözümüyle ilgili projeler olmasını beklerdim.

Amaç AK Parti ve yönetimini cezalandırmaksa seçmen 31 Mart’ta oy vermeyerek en büyük cezayı verdi.

CHP adayını başkan seçerek Cedit, Veliahmet, Hacıhızır mahallelerinde başlatılan “Kentsel Dönüşüm” başta olmak üzere çözüm bekleyen sorunlarla ilgili hangi önlemleri alacağını bilmek, Fatma hanımın ağzından duymak istiyor.

,

HÜRRİYET’İN GÜNDEMİ

Fatma Hanımla basın toplantısı öncesinde telefonda uzun uzun konuştum.

Açıklayacağı konular, usulsüzlükler yapıldığı iddialar, kayırılan vakıflarla bilgilerin büyük bölümü önceden medyaya sızdığından o konulara hiç girmedim.

Daha önce bana yaptığı “Devr-i sabık yaratmayacağım” açıklamasını bildiğimden inceleme konularına ben fazla girmedim.

Ama o basın toplantısında Nevzat Doğan döneminde yasa ve yönetmeliklere aykırı kararları belgeleriyle açıklayacağını söyledi.

Ben kamuoyunun merak ettiklerimi sordum, Fatma Hanım cevapladı.

Soru: Belediye başkanlığına alıştınız mı? Yönetimde değişiklikler devam edecek mi?

Cevap: İlk zamanlar tebrik ziyaretleri nedeniyle fazla zaman ayıramamıştım. Ziyaretlere ara verdiğim son bir haftada personeli tanıma ve çalışma imkanım oldu. Çalışanlarımızın büyük bölümünün yüzlerinden, davranışlarından, konuşmalarından memnun olduğunu görüyorum. Basın toplantısında açıklayacağım konuları basına sızdıran ve memnun olmayanlar var. Yönetimde değişiklik devam ediyor. Bir süre önce başkan yardımcılığına getirilen Dilek Yalçın ve Nurettin Bulut’tan sonra önümüzdeki günlerde belediye içinden bir bürokratı başkan yardımcısı olarak atayacağım. Bazı birimlerin başına koordinatör görevlendireceğim.

Soru; başka?

Cevap: Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Beyin yaptığı gibi İzmit Belediyesi teşkilat şemasında da değişiklik yapacağım. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü, Basın Yayın Müdürlüğü ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü olarak iki ayrı müdürlüğe dönüştüreceğim. Ulaşım Hizmetler Müdürlüğünü kapatarak, Destek Hizmetleri Müdürlüğü ile birleştireceğim. Ulaşım, İzmit Belediyesinin işi değil. Adından dolayı İzmit Belediyesinin göreviymiş gibi algılanıyor. Bu yanlışı düzelteceğim. (Fatma Hanım söylemedi ama ayrı ayrı çalışan Eğitim ve Kültür Müdürlükleri birleştirilebilir, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ayrılabilir.)

Soru: Cedit, Veliahmet, Hacıhızır mahallelerindeki kentsel dönüşümle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Cevap: Kentsel dönüşümü İzmit Belediyesi olarak benim yapmam mümkün değil. Siz yazmıştınız. Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Beyi ziyaretimde desteğini istedim, birlikte yapalım dedim. Uygun gördü, her iki belediyeden oluşacak bir ekibin çalışma başlatmasına karar verildi. Çalışmalar başladı. Hazırlanacak rapor doğrultusunda yol haritamızı belirleyeceğiz.

Soru: Geçmişte çok konuşulan ve tartışılan, İzmit Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesini, AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getiren, 31 Mart seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müdahalesiyle rafa kaldırılan real’i de kapsayan MİA projesi ne olacak?

Cevap: MİA ve Durhasan Köyünde yapılması planlanan sanayi sitesi ile ilgili arkadaşlardan brifing aldım. Tapu kayıtlarını çıkarttık. Nerelerin satıldığının belgeleri elimizde ama kimin ve kimlerin aldığını bilmiyorum. Dolaşan bazı isimler var ama belgesi olmadığı için kimsenin günahını almak istemem.

SONUÇ: İzmit Belediye Başkanı düzenlediği basın toplantısın zamanlama ve yargıya taşınmayan iddiaları kişiler üzerinden açıklaması siyasi bir davranış olsa da sonrası yapılan açıklamalar ve verilen cevaplara bakıldığında amacına ulaştı.

Seçim öncesi ve basın toplantısında “şeffaf ve hesap veren başkan olacağım” açıklaması sonrası biz gazeteciler başta olmak üzere kamuoyunun gözü Fatma Hanımın üzerinde olacaktır.

2023’e kadar uzun bir süreç var. Dileğim, bugün eleştirdiği Nevzat Doğan yönetimini aratmayacak kararlar alır, uygulamalar yapar, görevi devrettikten sonra kaynak ve paraların nereye gittiğinin hesabı sorulmaz.

*********************************************

GTÜ, ‘HALUK HOCAYI’DAHA ÇOK ARAYACAK

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıkladığı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2018 üniversiteler ve endeks puanlarına göre Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) 3’üncülükten 7’inciliğe geriledi.

Sonuçları okuduğumda bir yılda 4 basamak gerilemeye inanamadım, tekrar tekrar okudum.

Tatmin olmadım, GTÜ Internet Sitesine gidim. Bir kez daha kahroldum.

GTÜ’nün TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2018 üniversiteler sıralamasında 7’nci, Devlet Üniversitelerinde 5’inci olduğu yazıyordu.

Önceki rektör, halen ASELSAN Yönetim Kurulu başkanı ve genel müdürü olan Prof. Dr. Haluk Görgün’ün kulaklarını çınlattım.

TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler ve endeks puanlarının ilk kez açıklandığı 2012 yılından günümüze kadarki sonuçlara baktım.

GTÜ’nün Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) olarak eğitim verdiği 2012-2014 Haluk Hoca öncesi dönem, 3 Nisan 2018’e kadarki Haluk Hoca dönemi ve Haluk Hoca sonrası dönem sıralamalarını paylaşmak istedim.

TÜBİTAK verilerine göre Haluk Hocadan önceki dönemde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) olarak eğitim verirken 2012’de 9’uncu sıradaymış.

2013’te 4 basamak gerileyerek 13’üncü, 2014’te bir basamak yukarı çıkarak 12’inci olmuş.

Geliniz şimdi de GYTE yerine GTÜ’nün kurulması ve Haluk Hocanın rektörlüğünün başladığı ve bittiği yıllarda GTÜ sıralamasına bakalım;

2015’te 12’incilikten 11’inciliğe yükselen GTÜ, 2016’da 4 basamak yukarıya çıkarak 7’nci, 2017’de Sabancı ve ODTÜ’nün ardından 85.18 puanla 3’üncü sıraya yükselerek ilk 5’e girdi.

Haluk Hocanın ayrılması ve Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın rektörlüğe

atanmasıyla GTÜ 2018 sıralamasında 4 basamak gerilerek 77.82 puanla 7’inci oldu.

Haluk Hocanın rektörlüğü dönemindeki yöneticiliğini, başarısını, performansını, sıralamada nereden alıp nerede bıraktığını, bugün nerede olduğu nedenlerini uzun uzun anlatacak değilim.

GTÜ’yü TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler ve endeks puanları 2018’de ilk sıraya çıkarmayı hedefleyen Haluk Hocadan övgüyle de bahsetmeyeceğim.

GTÜ’nün 4 basamak gerilemesi sonrası Haluk Hocanın ayrılmasının ardından ODTÜ yöneticilerinin “Rektörlükten ayrılmanıza en çok biz sevindik. Kalsaydınız bizi geçecektiniz” cümlesini ve İTÜ yöneticilerinin “100 yıllık İTÜ’yü geçtin, tebrikler” sözlerini hatırlatmakla yetineceğim.

GTÜ’de son bir yılda yaşananları, başarının ve performansın neden gerilediğini bir başka yazıya bırakıp TÜBİTAK 2018 sıralamasında ilk 10’a göz atalım: Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 93,16, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 90,16, Sabancı Üniversitesi 85,49, Bilkent Üniversitesi 84,42, Boğaziçi Üniversitesi 83,33, Yıldız Teknik Üniversitesi 81,40, GEBZE TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (GTÜ), 77,82, Hacettepe Üniversitesi 75,93, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü 75,64, Ege Üniversitesi 70,66.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.