Patriot meselesi

Suriye’den gelebilecek bir füze saldırısına karşılık Nato üyesi olmamız hasebiyle Nato’dan patriot füzeleri talebinde bulunduk. Tabi bunun içte ve dışarıda büyük yankıları oldu. Başta Rusya ve İran bunu bir tehdit unsuru olarak değerlendirdiler. Hâlbuki Türkiye’nin yaptığı tamamiyle savunma amaçlı idi. Ancak diplomasi gereği Rusya ve İran, söylemiş olmak için, ülkemizde yerleştirilecek patriot füzelerine karşı çıktılar.

Yoksa onlarda çok iyi biliyorlardı ki hiçbir zaman bir tehdit unsuru olmazdı. Fakat gelgelim ülkemizde bazı çevreler meseleyi o kadar abartıp ileriye götürüyorlar ki; adeta Suriye namına faaliyet gösteren misyon şefleri gibi hareket etmektedirler. Doğrusu hayret etmemek elde değil. Kimin namına siyaset yapılıyor ve kimin namına patriot füzelerine karşı çıkılıyor anlamak mümkün değil. Her şey dünyanın gözleri önünde cereyan ediyor. Türkiye’nin patriot füzelerini hududumuza yerleştirmesinden daha tabi bir şey olamazken, bu çevreler şiddetle karşı çıkıyorlar.

Peki, Suriye’den bize bir saldırı olursa ne olacak? O zaman bu malûm çevreler, inanın hükümeti tedbir almamakla suçlayıp divan-ı harbe verirler. Bunlar Bremen mızıkacıları gibi iki yıl önce de Malatya Kürecik’e yerleştirilen füze rampa sistemlerine de karşı çıkmışlardı. Elbette muhalefet edilecek ve doğrular ortaya konacak ama, sırf hükümete muhalefet için faaliyetlerine karşı olunmaz ki! Patriot füzelerine karşı duruş; ‘ niçin Nato’dan böyle bir savunma sistemleri almak durumunda bırakılıyoruz. Neden bu füzeleri kendimiz üretemiyoruz da, Hollanda’dan veya Almanya’dan almak zorunda kalıyoruz ‘ şeklinde olması gerekirdi.

Evet, neden ülkemiz başkalarının himmeti ile varlığını devam ettirmek zorunda bırakılıyor? Meseleye bu açıdan, yani bağımsızlığımız açısından bakılması lâzım değil mi? Memleketi düşünmek, ezbere hükümete muhalefet etmek değildir. Siz hükümete ‘niye kendi patriot füzelerini yapamadın’ diye hesap sorun ki; işte o zaman tavrınızın bir mânâsı olsun. Yaptığınız şey; dam başında saksağan vur beline kazmayı. Buradan hükümet yetkililerine sesleniyorum: Başkalarının himmeti ile bağımsızlığımızı ve savunmamızı sağlayamayız. Unutmayın! Himmetle verilenin mihneti ağır olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.