Erenkaya: Türkiye’ye döviz getiren gençlere ihtiyacımız var

Semrel AŞÇI – Pınar GÜL

23. Dönem Kocaeli Milletvekili ve eski İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Erenkaya’nın oğlu Erenkaya İnşaat Şirketi Müdürü ve Shell Erenkaya İşletme Sahibi Ulaş Erenkaya ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Babası Erenkaya’dan bayrağı teslim alan ve babasının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını belirten Erenkaya, kendini ispatladığı dev projelerinden de söz etti. Başarılı bir iş insanı olmanın püf noktalarını gazetemize aktaran genç iş adamı, genç girişimcilere de tavsiyelerde bulundu.

Semrel Aşçı: Ulaş Erenkaya kimdir?

Ulaş Erenkaya: 1981 İzmit doğumluyum. İnşaat mühendisiyim. 12 yıldır iş sektörünün içinde aktif rol alıyorum. İlk, ortaokul ve liseyi Özel Seymen Lisesi’nde tamamladım. Üniversiteyi Kıbrıs’ta İnşaat Fakültesi’nde okudum. 4 yılda okulu bitirince gelir gelmez de askere gittim. Ondan sonra iş hayatına girdik. Babam da önümü hep açmıştır o konuda. Şirketin kuruluş sırasında, inşaatlarım konusunda çok yardımcı oldu. O günden bugüne çalışmaya devam ediyorum. Evli ve iki çocuk babasıyım.

BEN DE BİR BABAYIM

S.A: Hikmet beyden bayrağı tam olarak teslim aldınız mı?

U.E: Kozluk Mahallesi’ndeki yapacağım binanın yerini, projesini hep babamın desteği ile yaptık. Daha sonra da ailemle de oturduğum Erenkaya Park Evleri’ni yaparken orada da arazi sahibiyle ve mimarisiyle hep kendisi ilgilendi. Ancak yer seçimi, finansal tercihler, büyüklük, mimar seçiminde Anatolia Evleri benim için bir başlangıç oldu. Yuvacık’taki projemden sonra artık yer seçimleri vs. hepsini kendim yapmaya başladım. Zaten Hikmet beyin güveni bana tam. Ben de işleri layıkıyla yapmaya çalışıyorum. Ama ben de bir babayım. Günün belli zamanlarında işler nasıl gidiyor diye bir kontrol ediyor. Ama şunu söyleyebilirim: Tüm kontrol benim elimde. Şu anda tek imza yetkilisiyim. Benden başka herhangi bir hamle yapabilen yok. Artık şirketin hissesinin tamamı da bana ait.

BABAM İYİ BİR İŞ ADAMI OLAMADI

Hikmet Erenkaya’nın artık Erenkaya Şirketler Grubu’nda imza hakkı yok, benim üzerimden söz sahibi sadece. Bu konuda doğru olanı yaptığını düşünüyorum. Babam hiçbir zaman iyi bir iş adamı olamadı. İdealleri olan bir adamdı. İdealleri olan adamlar parayı çok ön planda tutmazlar. Babam iyi bir devlet adamı aslında. İnsanların sorunlarını çözmek için çok emek harcıyor. Hala öyle. Halka erişirken en çok karşısına çıkan sorunlarla bugün emekli bir siyasetçi olarak hala uğraşıyor. Kim hangi hastalığa yakalanmış, hangi doktora gitmeli bunlarla uğraşıyor. Her gün birilerini işe sokmaya çalışıyor. Bu da bir yandan Türkiye’nin birikmiş sorunları olduğunu gösteriyor. Bu konuda hem ticareti hem siyaseti aynı anda götürme şansınız yok.

HİDROELEKTRİK YATIRIMI DÜŞÜNÜYORUZ

S.A: İnşaat ve akaryakıt sektörü dışında ilgilendiğiniz başka iş kolları var mı?

U.E: İnşaat sektöründe projelerimizle hızla ilerliyoruz. Başiskele/Yuvacık’ta Anatolia Evlerimiz tamamlandı. Yine Başiskele’de Melisa Evleri’ni bitirdik. Vega Residence projemiz de tamamlanmak üzere. 3200 metrekarelik alana sahip projemiz 7 katlı ve 91 daireden oluşuyor. İçerisinde resepsiyon hizmetleri, lobi, sinema odası, fitness center, sauna, hamam, terasımız mevcut. Projelerimizde hep huzur, konfor ve kaliteyi ön planda tutuyoruz. Akaryakıt sektöründe de yıkamacılığı, marketçiliği, hizmeti öğreniyorsunuz. Bu da size başka kapılar açmaya başlıyor. Bir de Tekirdağ bölgesinde antrepo için arazi alımları yaptık. Yakında bir taşımacılık ve konteyner depolaması yapacağız. O konuda şirketin gelir kaynaklarını çeşitlendirip arttırmaya çalışıyoruz. Mutlaka döviz getiren sektörle ilgilenmek istiyoruz. Enerji sektörünü seçtik ama bugün onda da biraz sıkıntılar var. İlk güneş santralini de yapacaktım. Shell Erenkaya’nın enerjisini başka bir arazide kuracağım yaklaşık 500-600 bin TL’lik bir yatırım yapacaktım, yüzde 50 destekle. Fakat köyün enerji bağlantılarında problem olduğu için maliyet çok yukarı çıkıyordu. Oradaki kanunlar tam oturmadığı için o konuya pek adım atmıyoruz. Birkaç ortak girişimle beraber Hidroelektrik ile ilgilenmek istiyoruz. Tabi ki milyon dolarlık bir yatırım olmayacak. Karlılığın bu kadar az olduğu dönemde bu tür iş yapmak riskli.

S.A: Partnerleriniz buradan mı olacak?

U.E: Benim en büyük iş partnerlerim daha önce de başkanlığını yaptığım Atılımcı İş Adamları Derneği’ndeki (ATİK) iş arkadaşlarım. Tekirdağ’daki yatırımlarda da onlarla beraberiz. Zaten tahminen önümüzdeki birkaç yıl içinde duyacaksınız.

İLK HEDEFİMİZ SAĞLAM VE GÜVENİLİR YAPI

S.A: İlimizde inşaat sektörü son yıllarda revaçta. Dolayısıyla rekabet ortamınız da genişledi. İnsanlar neden Erenkaya İnşaat tercih etmeli?

U.E: Erenkaya İnşaat olarak gelişmekte olan malzeme teknolojilerini çok yakından takip ediyoruz. Erenkaya İnşaat’ın sahibi bir mühendis. Babam da mimar. Mühendis olduğum için binalarımızı tasarlarken tabi ki ilk hedefimiz yüksek kar değil, sağlam ve güvenilir bir bina. Daha sonra hakkını alabileceğini düşünüyoruz. Bundan dolayı tercih edebilirler. Ortaklık yapımız yok, finansı güçlü bir şirket. Bir inşaatı yarım bırakmayan, zaten böyle projelere girmeyen bir şirket. Kendi ekonomik öz sermaye gücünü aşabilen hiçbir projeyi yapmayan bir şirket.

DİSİPLİN ÇOK ÖNEMLİ

S.A: Başarılı bir iş insanı olmanın püf noktaları nelerdir?

U.E: Bu kişiden kişiye değişebilir. Bununla ilgili bir sürü kitaplar yazılmış. Bir iş adamı nasıl olur, bugüne kadar gelmiş geçmiş büyük iş adamları neler yapmışlar gibi soruların cevaplarına yer verilmiş kitaplar. Ben kendime en uygun olanlarını seçebiliyorum. Bugün dünyanın en zengin adamı bir şey söylüyorsa benim karakterime uygun olup olmadığına bakıyorum. İnsan ayırmadan, büyük küçük demeden, kendi işyerimde kesinlikle bir patron statüsüne bürünmeden çalışıyoruz. Hepsi benim iş arkadaşım. İşyerinde sevgi saygıya çok önem veriyorum. Düzenli bir aile hayatım var. Sabah 06.00-06.30 gibi kalkıyorum. Disiplin çok önemli. İnsanlarla iletişimde mütevazı olmanın çok ciddi kazanımları var. Kibirli olmamanın, az konuşmanın çok ciddi kazanımları var.

DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLAYAN GENÇLER LAZIM

S.A: Genç girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

U.E: Ben genç girişimcilere tavsiye vermek için iyi bir örnek değilim aslında. Girişimcilik biraz arzu, aşk gerektirir. Benim de hayatımda tam tersi, Allah bana ne verdiyse onunla razı olabilmeliyim diye bir kanı vardır bende. Ben ne kazandıysam o benim için yeterlidir. Tabi ki geliştirmeliyim. Ama yatım olsun, uçağım olsun gibi özel hayaller kurmuyorum. Yeni gençlere şunu söyleyeyim: İnşaat sektöründe, klasik herkesin yapabildiği, çok özelliği olmayan sektörlerde çok zengin olsanız da size bir prestij kazandırmıyor. Ben yüzlerce daire yapıyor olabilirim. 10 tane istasyonum da olabilir. Önemli olan Türkiye’nin ihtiyacı olan, döviz girdisi sağlayan, yurtdışında yabancı dilleriyle bir Alman ile İngiliz ile iş yapabilmek. Ben bu kitlelere çok daha saygı duyuyorum. Arsa alıp satarak milyon dolarlar kazanan bir adam ile yurtdışına satış yapabilen, onların kültürüyle hareket edebilen adamı daha çok tercih ediyorum. Ülkemize de böyle gençler lazım.

ÇOCUKLARIMIZ İÇİN CİDDİ ÇABA HARCIYORUZ

S.A: Ulaş Erenkaya iş hayatının dışında özel hayatında neler yapar?

U.E: Çocuklarım doğduğundan beri tüm boşluklarımı onlar dolduruyorlar. Ciddi bir çaba harcıyoruz onlar için. Özel hayatımızda Atılımcı İş Adamları Derneği’ndeki arkadaşlarımızla dışarıda da sosyal hayatım var. Pazartesi, salı günleri toplantılarım oluyor. Müteahhitler Birliği’nin yönetim kurulu üyesi olduğum için onların bazı ziyaretleri, toplantıları oluyor. Orada da çok ciddi zamanım gidiyor. Onun dışında bir yıldır tenis oynuyorum. Doğa Sporları Kulübü’nün kayak kamplarına katılmaya gayret ediyorum. Hoş son üç dört yıldır gidemedik. Dalış kamplarına da elimden geldiğince periyodik olarak uymaya çalışıyorum. Kendime bir kural koydum. Yılda en az 2-3 defa yurtdışına gideceğim. Dünyayı tanımak, Türkiye’de gidemediğim yerlere gidebilmek istiyorum. Aile ziyaretlerine çok önem veriyorum. Boş kaldığım anda gidemediğim arkadaşlarıma giderim. Ulaş Erenkaya özel hayatında böyle biri.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?