Makamlar kalıcı, insanlar geçici unutmamak lazım!

Makamlar kalıcı, insanlar gelip geçici yani aslında insanlar fani ama bunu anlamakta zorluk çekiyoruz. Daha doğrusu makamlara gelince insanlar değişiyor ve dönüşüme uğruyor.

Makamlardan inildiğinde geride hoş bir seda bırakabilmek önemli olan.
İşte bunun için zamanın kıymetini bilip, her şeyi vaktinde yapabilmek önemli. Bu nedenle de son dönemlerde özellikle siyasette bazı şeylere şahit oluyoruz.
Gerçekten de vaktinde yapılan her şey güzeldir
Siyasette tüm adaylar merak edilir. Ama bu döneme kadar, bu kadar çok merak edildiğine de çok fazla şahit olmadık.
Aslına bakılırsa yapılan bu değişiklik bir anlama kendini yenilenme olmuştur.
AK parti kendisini diğer konularda da yenileyebilirse ne mutlu. Sadece insanları değiştirmek yetmez mantık da değişmeli.
Elbette bu değişim, tüm belediye başkanlarının başarısız olduğu için yapılmadı. O koltuklarda değişime ihtiyaç duyulduysa bunun farklı nedenleri vardır.
Şimdi şöyle bir durumla karşılaşırsak bu da olmaz. Bazı makamlardaki insanların da değişmesi gerekiyor.
Çünkü “Öldü eski kral, yaşasın yeni kral!” diyen çok insan çıkacak, bunlara da yeni göreve gelecek başkan adayları itibar etmemeli.
Gerçekten de geçmişte yapılan hatalardan ders alınmalı. Eğer o makamlara halk, onları layık görürse bunun kıymetini bilmeliler, halka tepeden bakmayı bırakmalılar. En önemlisi de, yanlarına aldıkları danışmanlarından tutun, özel kalem müdürlerine kadar halkla iletişimi iyi olanlardan seçmeliler. Liyakata önem vermeliler, aksi takdirde bu değişiklik çok bir şey ifade etmeyecektir.
Elbette yapılan değişiklik bana göre; Birçok noktada doğru olmuştur.
Elbette bu değişimin Büyükşehir adayının değişmesinde büyük etkisi olmuştur.
Aslında Cumhurbaşkanı değişim sinyalini vermişti, lakin bir önceki dönemde başkanların yarısı değişmişti. Bu kez AK Parti’de bu kadar değişikliği, doğrusu ben de beklemiyordum.
Elbette bu seçim çok kritik ve çok önemli.
Bence AK Parti’de imtihan sınav asıl şimdi başlıyor.
Bundan sonra makam düşünenler, dava düşünenler ortaya çıkacak lakin en büyük tehlike ikiyüzlü çabuk yer değiştiren kişiler, bunlar konusunda çok dikkatli olunması gerekiyor.
Aslında burada bir şey daha anlaşılıyor, bu bir mesajdır. Kim kimin adamı olursa olsun herkes değişebilir. Yani kimsenin koltuğu baki değil, kimse de şah değil, padişah değil.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği mesajlar önemli! Ben bunu her zaman söylüyorum. Kimseye asla tepeden bakmayın! O makamlar geçici; kalıcı olan insanlık.
Cumhurbaşkanımız da gönül belediyeciliği diyor, yani gönüllere giren her şeyi başarır hepimiz insanız hata yapabiliriz. Belediye başkanları da insan, onlar da hata yapabilir, ama önemli olan yaptıkları hatadan ders çıkarmaları.
Aslında eskilerin de, yenilerin de sınavı, yeni başlıyor.
Eskiler indikleri makamların muhasebelerini yapmalılar, yeniler geldikleri makamların muhasebelerini yapmalılar. Herkes üzerine düşen dersi çıkarmalı. Aslında bir de fırıldaklara her devrin adamlarına dikkat etmeliler. Çok çabuk yer değiştiren, saf değiştirenlere karşı dikkat etmeliler.
Bu değişim bence önemli bir mesaj.
Bunu iyi değerlendirmek lazım.
Aslında bir yandan da Büyükşehir’deki değişimin bir yansıması.
Nitekim yeni başkanın, yeni başkanlarla daha iyi çalışabilmesinin önü açılmış oldu.

Burada bir şeyi daha vurgulamak isterim; Bütün belediye başkan adaylarını tebrik ediyorum. Ama Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım’ı da yerini koruyabilen tek isim olduğu için ayrıca tebrik etmek lazım. Çünkü bana göre bu da bir başarıdır. Bütün belediyeler değişirken onun yerinde kalmasının farklı bir anlamı var.
Makam gücünden ziyade bilek gücü de var. Saygı duymak lazım.
Yeni belediye başkan adaylarına buradan bir önerim olacak.

Kendilerine danışman seçerken en azından bir tane muhalif, yani kendilerine bazen yanlış bir şey yaptıklarında, yanlış yapıyorsun diyebilecek bir danışman seçsinler.

En azından “efendim her şeyin en iyisini siz biliyorsunuz” demeyen, doğru olana doğru, yanlış olanın da doğru yapılması için tavsiyeler veren bir danışmanın gerçekten de fayda sağlayabileceğine inanıyorum.
Her şeyden önce hepsine başarılar diliyorum. Sakın ola seçimden sonra sizi seçenleri asla küçümsemeyin! Makamdan güç alan değil, makama güç veren olmaya gayret edin...
Saygılarımla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?