Fikri Işık’ı daha çok arayacağız

Haftanın belli günleri zaman tünelinde tek başıma yapacağım yolculukta Kocaeli siyasetine damgasını vuran, bürokraside öne çıkan isimlerle ilgili görüşlerimi paylaşacağım.

İlk konuğum; AK Parti Kocaeli kurucuüyeliğiyle başlayan, il başkan yardımcılığı ve il başkanlığı ile devam eden, 23, 24, 25, 26, 27’inci olmak üzere 5 dönem milletvekilliği, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı yapan Fikri Işık.

Mütevaziliği, beyefendiliği, siyaset ve devlet adamlığı, ilkelerinden ödün vermez kararları, Kocaeli’ye kazandırdıklarıyla dikkat çeken Işık, üstlendiği her görevi fazlasıyla yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde bakan yapılmaması, Büyükşehir Belediye Başkan adayı gösterilmemesi sonrası ilk günkü heyecanla, tempoyla, performansla çalışmaya devam etti.

“şehir efsanesi”dedikoduları ile kamuoyundaoluşturulmak istenen olumsuz algı bilesiyasetin merdivenlerini tırmanmasını, zirveye ulaşmasını engelleyemedi.

Bakanlık koltuğuna oturmasa da, genel merkezde aktif görev verilmese de küsmedi, kırılmadı.

31 Mart seçimleri öncesi milletvekili olarak AK Parti’nin seçim kazanması için

Kocaeli’nin tüm köylerini dolaştı, dokunduğu köylülerin lokmasını paylaştı, gönüllerine girdi.

Son 15 güne İzmit, Derince, Körfez ve Dilovası’nda geride girilen seçimin İzmit dışında 12-1 kazanılmasında Fikri Işık’ın katkısını, özverili çalışmasını, performansını kimse inkar edemez, yok sayamaz.

İzmit’in CHP’ye kaptırılması AK Parti’de“basiret bağlanması”neden olurken o kavgaya girmedi, taraf olmadı, gelişmeleri köşesinden izledi.

Partisi; Büyükşehir dahil 12 belediye başkanlığı ile 13 belediyenin tamamında meclis çoğunluğunu almasına rağmen İzmit’in kaybedilmesiyle yaşanan“travmanın”kısa sürede atlatılması için özel gayret sarf etti.

Partisinde ve İzmit dışında kazanılan belediyelerde kırgınlıklar, “devr-i sabık” yaratma girişimleri yaşanırken o hep tarafsız olmaya herkesi kucaklamaya devam etti.

Siyasette, özellikle de yerel yönetimlerde ilk 100 gün çok önemlidir.

Seçim üzerinden 100 günden fazla zaman geçmesine, İzmit dışındaki belediyeler el değiştirmemesine rağmen en küçük hareket yok.

Seçim öncesi başlayan, seçim sonrası devam eden hiçbir proje tamamlanıp açılamadığı gibi kamuoyu ile paylaşılan dişe dokunur proje olmaması dikkat çekiyor.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda 12 yıl üst düzey belediyecilik deneyimi olan, valilik yapan, akademisyen Tahir Büyükakın otursa da

Siyasi kimliğinden çok belediyeciliğiyle öne çıkan Mehmet EllibeşAK Parti il başkanlığına getirilse de

Milletvekili Emine Zeybek AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olsa da

AK Parti’de teşkilatları toparlayacak, küskünleri barıştıracak, devam eden projelerin bitmesini, bitenlerin açılışının yapılmasını, yenilerinin başlaması için Kocaeli-Ankara arasında köprü görevini üstlenecekisim yok.

100 günlük süreçte milletvekili Fikri Işık’ın eksikliği her fırsatta hissediliyor.

Sizin anlayacağınız Ali Babacan’ın parti kurulacağı mesajlarının verildiği bugünlerde AK Parti de yaşananlar pek hayra işaret değil.

Kim ne derse desin, kim nasıl yorumlarsa yorumlasın, kim nereye çekerse çeksin AK Partililer başta olmak üzere Kocaeli, Fikri Işık’ı arayacak.

İl başkanlığı, milletvekilliği ve bakanlık dönemlerinde eğitim başta olmak üzere her alanda Kocaeli’ne hizmet etmek, proje üretmek, bütçeden en fazla payı almak için çaba harcayan, tuttuğunu koparan Fikri Işık’ı hem de çok arayacak.

Kocaeli’nin her karış toprağının değerlendirilmesine, proje üretilmesine, üretilen projelerin hayata geçirilmesin destek olan, emek ve alın teri harcayan Fikri Işık’ı aramanın ötesinde sahiplenemediğimiz için pişman olacağız.

Yalnız Kocaelililer mi? Fikri Işık ile birlikte çalışma onurunu yakalayan, birikiminden, siyasi tecrübesinden, proje üretmek ve takipçiliğinden, kurumlar arası diyaloğundan, devlet adamlığından ve insanlığından çok şey öğrenen Kültür Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun, Erzurum Valisi Okay Memiş, Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ersan Arslan, Milli Savunma Bakan yardımcılarıYunus Emre Karaosmanoğlu ve Muhsin Dere, Türkiye’nin Brüksel’deki NATO daimi temsilcisi Reşat Öztürk de her zaman saygıyla, şükranla anacak.

SONUÇ:Varsın bakan yapılmasın, varsın genel merkezde görev verilmesin, varsın bazı nasırına bastıkları haddini aşan tavırlar alsın ama Fikri Işık liderine sadakatle bağlı, partisine ihanet etmeyen, proje üreten, tuttuğunu koparan, başladığı işi yarım bırakmayan, herkesle barışık, herkesle dost, herkesi kucaklayan“siyasi figür”olarak hep hatırlanacak.

***************************************************************************

1.50 TL OLMASI BEKLENEN EKMEK, “1.00 TL”YE İNDİ!

Bir zamanlar manşetten verilen zam haberleri biz gazeteciler için sıradan oldu.

İğneden ipliğe yapılan zamlardan çok olumsuz etkisinden mağdur olan vatandaşın dramı öne çıktı.

Zam furyası devam ederken ürettiği ürünü bırakın zamlı satmayı indirim yapmaya zorlanan esnafın haberleri dikkat çekmeye başladı.

Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olan esnaf örneği, fırıncılara “halk ekmek” adı altında ucuz ekmek satma dayatması gibi.

Biliyorum. 2015 yılından buyana girdilerde anormal artışlar olmasına rağmen zam alamayan, ekmeği 40 gram küçültmekle kalan fırıncı dostlar “Bu da nereden çıktı?” diye soracaklar.

“Biz, 2015 yılından buyana 210 gram ekmeği 1.25 TL’den satarken Galip Hoca ekmeğe zam yapılmayacak diyerek bizimle kafa mı buluyor?” diyerek sitem edecekler.

Galip Hocayı tanıyanlar doğruya ulaşmadan hiçbir bilgiyi ve haberi kamuoyu ile paylaşmaz, kimseyle kafa bulmaz.

Galip Hocanın “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” oluşu da araştırmacılığından, haberleri yarım asır öncesinin ilk günkü heyecanıyla takip edişinden kaynaklanıyor.

HAKLI OLMAK YETMİYOR

Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’nın,“2015 Aralık ayında 250 gram ekmek 1,25 TL oldu. Aradan 4 yıl geçti. 4 yıl sonra şu anda zam için çalışma yapıyoruz. Bu çalışma sadece Kocaeli değil, tüm illerde yapılıyor. 2015’te 65 TL olan un bugün 115 TL, asgari ücret 2015’te 950 TL’ydi bugün 2 bin 20 TL, maya 2015’te 35 TL’ydi, bugün 75 TL. 2015’ten bugüne doğalgaz, akaryakıt başta olmak üzere tüm giderlerimizde yüzde 100’e yakın bir artış oldu. Ama biz 9 ay önce ekmek gramajını sadece 40 gram küçülttük”derken ekmek zammını analarının ak sütü gibi hak ediyorlar.

Onların hazırladıkları karşılaştırmalı ve gerekçeli raporlarla zam talebinde bulunmaları yetmiyor.

Halk ekmek adı altında fırıncının cebinden bazı kesimlere ucuz ekmek sattırmak isteyenlerle bazı makamları aşmak öyle kolay olmuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın’ın İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’ten önce davranıp “rol çalar” gibi 12 ilçeden sadece İzmit’i seçtiği gibi.

Sadece İzmit’te uygulanacak ekmeğin 25 kuruş ucuza 1.25 TL yerine 1.00 TL’den “halk ekmek” adı altında satılacak olmasını eleştirmeyeceğim.

Ama bazı doğruları paylaşmak istiyorum;

Bir:Halk ekmek deyince benim aklıma zaman zaman kaldığım İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi tesislerinde üretilen buğday, kepek, çavdar, glütensiz dahil her türlü ekmek geliyor.

İki:İstanbul,Ankara, İzmir, Adana, Konya, Eskişehir, Bursa, Antalya, Mersin, Hatay, Gaziantep, Samsun, Aydın, Balıkesir, Van, Malatya Halk Ekmek tesislerinde üretilen kaliteli ekmek ve unlu mamuller halka ucuz satılıyor.

Üç:Sakarya’da halk ekmek Büyükşehir Belediyesi logosuyla fırıncılar odası tarafından üretiliyor.

Dört:Gebze Belediyesi Halk Ekmek, her ay yaklaşık 100 bin TL zarar etmeye başlayınca kapatıldı.

Beş:Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İzmit ve diğer ilçelerden gelecek talepler doğrultusunda ucuz ekmek satış noktalarını fırıncılar odası ile belirleyecek.

Altı:Ucuz ekmek satış büfeleri Yahya Kaptan, şehir merkezi dahil İzmit’in her tarafına Büyükşehir tarafından konacak.

Yedi:Büyükşehir ile fırıncılar odasının ucuz ekmek satışı marketleri de harekete geçirerek rekabet yaratacak.

Sekiz:Ucuz ekmek satışı fırıncıları fazla etkilemezken ekmek satan mahalle bakkallarını olumsuz etkileyecek.

Dokuz:Kocaeli genelinde faaliyet gösteren küçüklü büyüklü yaklaşık 500 fırında 350 bini İzmit’te olmak üzere ortalama 1 milyon 200 bin ekmek üretiliyor.

On:Halk ekmek üretilen büyükşehir büfelerinde her çeşit ekmek ve unlu mamul bulunurken İzmit’te 210 gram beyaz ekmek satışı kurban bayramı (6 Ağustos) öncesi planlanıyor.

EKMEK ZAMMI

Gelelim asıl konumuz ekmek zammının yapılıp yapılmayacağına, yapılacaksa ne zaman uygulanacağına ve kaç TL olacağına.

Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı, 4 yıldır alınamayan ekmek zammı ile ilgili hazırladığı dosyayı geçtiğimiz günlerde ziyaret ettiği Vali Hüseyin Aksoy’a verdi, yaptığı çalışmayı anlattı.

Vali Aksoy ekmek zammı ile ilgili ne söyledi, ne cevap verdi bilmiyorum.

Ekmek zammına geçen sene olduğu gibi ama “hayır” demediğini ama bakanlığın kararı doğrultusunda sıcak bakmadığını tahmin ediyorum.

İğneden ipliğe zam yapılırken, özel halk otobüslerine zam gündemdeyken fırıncıların ürettiği ekmeğe yaklaşık 4 yıldır zam yapılmaması haksızlık.

SONUÇ:Herkes zam alırken ekmeğe zam yapılmadığı gibi 1.25 TL’den satılan 210 Gram ekmek 1.00 TL’ye indirilerek fırıncılar Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan oldu.

***********************************************************


HALİS HOCA ÖSYM’DE

BİR “İLK”E İMZA ATTI

Kocaeli Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aygün, akademik ve sosyal çalışmalarını takdir ettiğim az sayıda akademisyenlerdendir.

Kocaeli ÖSYM Koordinatörlüğünden ÖSYM (Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Başkanlığına atanan Halis Hoca Eylül 2018’den buyana bu görevi yürütüyor.

Ulusal ölçekte yıllık ortalama 10 milyonun üzerinde adaya sınav hizmeti sunarak ülkemizde ve dünyada tek sınav merkezi olan ÖSYM’nin son 11 aylık çalışmalarına, Halis Hocanın performansına baktığımızda geçmişin olumsuz imajı silinmiş.

Uyguladığı sınavlarda geçerli, güvenilir, adil ölçme, seçme ve yerleştirme yapan kurum olma yolunda oldukça önemli mesafe almış.

Öyle ki ÖSYM tarihinde 2 milyon üniversite adayının katıldığı sınav sonuçları açıklanırken sistemde çökme yaşanmazken Halis Hoca da bir “ilk”e imza attı.

Gece gündüz demeden 7/24 çalışarak kurumu sıfır hata ile yönetmeye çalışan Halis Hoca, kısa sürede gösterdiği performansla kurumun geçmişteki olumsuz ve şaibeli imajını düzeltti.

Kendisini ÖSYM Başkanlığına teklif eden YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile bu göreve layık görerek atamasını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı mahcup etmedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Soran adam - Fikri isik defalarca söz verdi tren sefer sayisinin artacağını söyledi...hicbir gelişme yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Temmuz 17:37

Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?