Parayı veren okulu alır!

İzmit merkezde, Sultan 2. Mahmut’un torunu ve Sultan Abdülmecid’in oğlu 2. Abdülhamit tarafından1887 yılında yaptırılan bina bugünlerde pek revaçta.

132 yıl önce Mekteb-i İdadi olarak açılan, birinci dünya savaşında kısa bir süre hastane olan, 1922’de ortaokul ve ilkokul, 1931’de ortaokul, 1945’de lise, 1965’te tekrar ortaokul yapılan,1993’te liseye dönüştürülen bina paylaşılamıyor.

Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde yüzlerce eğitimci, akademisyen, siyasetçi, iş insanı, bürokrat, gazeteci, doktor, mühendis, sanatçı yetiştiren okul son mezunlarını Haziran ayında verdi.

Gazi Anadolu Lisesi’nin kapatılarak öğrencilerin Nuh Çimento Eğitim Kampüsündeki İzmit Lisesine nakledilmesiyle herkesin gözü tarihi binada.

Belediye başkanları, sivil toplum örgütleri binaya konmak için sıraya girmişler.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, KOTO Başkanı Necmi Bulut, İKM Başkanı Murat Öztürk, bazı köşe yazarları tarihi binanın çocuklar için eğlence merkezi olmasını istiyor.

Neymiş efendim, tarihi bina çocuk eğlence merkezi yapılırsa çocuklarını buraya bırakacak anne babalar rahat alışveriş yapacak, esnaf daha çok kazanacakmış!

Kültür müdür vekili Ercan Yamen ise binanın kütüphane yapılmasını öneriyor.

Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet de okul ile sanat sokağını birleştirerek bölgenin “Kültür Sanat ve Eğlence Merkezi” yapılması için çalışıyor.

Esnaflardan da binanın sadece tapu ve nüfus müdürlüklerine tahsis edilmesini isteyenler bile var.

Başka kim nereyi istiyor?

Bakanlık, başbakan yardımcılığı yapan, milletvekili Fikri Işık, halkevinin yıkılarak başka yere yapılmasını.

İzmit Başkanı Hürriyet ile Baro Başkanı Candemir halkevini birlikte projelendirmek ve kullanmak .

İKM Başkanı Öztürk, İzmit Kaymakamlığının İzmit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin bulunduğu alana taşımak.

Allah’tan eğitimin sorunlarını dert edinmeyen, başarı için proje üretmeyen, üye sayısını arttırmak ve okullara müdür atamasından başka bir şey düşünmeyen, milli eğitimi yönetmeye çalışan sendikaların bir talebi yok.

Tarihi binalara herkes bir şekilde sahip olmak istiyor da bir Allah’ın kulu çıkıp da binaların sahibi Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in kapısını çalmıyor.

“Sayın valim, sayın müdürüm bizler boşalan Gazi Lisesi ilerestorasyon yapılacak halkevi binalarına talimiz” demiyor.

Tapulu mallarıymış gibi proje üretiyorlar, akıllarınca kamuoyu oluşturuyorlar!

Bugün milli eğitimin binalarına ve arsalarına göz dikenler vali Aksoy ve müdür Çelik derslik sayısını arttırmak için arsa ararken ortalıkta görünmüyorlardı.

Aksoy ile Çelik hayırsever iş insanları ve sanayicilerle okul protokolu imzalarken çevreci(!) gazeteci ve sivil toplum örgütleri tarafından çevreyi kirletenleri ödüllendirmekle suçlanırlarken sesleri çıkmıyordu.

Eğitimin kalitesini arttırmak, başarı çıtasını yukarı çıkarmak için ellerini taşın altına koymayan sendikacılar siyasi söylemlerle özveriyle çalışan milli eğitim yöneticilerini yıpratmaya ve itibarsızlaştırmaya çalışırken susuyordu.

Hiç kimse kusura bakmasın. Başında bulundukları, temsil ettikleri kurumların parasına, arsasına şahin kesilenlerin başkasının binasına, arsasına göz dikmeye, sahip olmaya hakkı yok!

Yalnız tarihi binaları isteyenler mi?

Onlara destek verirken “Müdür Bey, basında okuyoruz. Halkevi, Gazi Anadolu Lisesi, İzmit MTAL binalarına başkanlar talip. Siz ne düşünüyorsunuz?” demeyen gazetecilerin de tarihi binaların “Batan geminin mallarıymış” gibi paylaşılmasına destek vermeye hakkı yok!

VER PARAYI AL BİNAYI

Buradan sorumlu sorumsuz, yetkili yetkisiz, istekli isteksiz herkese çağrıda bulunuyorum.

Halkevi, Gazi Anadolu Lisesi, İzmit Lisesi, İzmit MTAL binalarının kullanım hakkını isteyenlere sesleniyorum.

Bir: Rasim Hocanın kapısını çalın, kahvesini için, sahibi olduğu binaları hangi amaçla kullanacağını öğrenin.

İki: Vali Hüseyin Aksoy’dan randevu isteyin, düşüncelerinizi, projelerinizi anlatın, binalarla ilgili projelerini dinleyin.

Üç: O göz diktiğiniz tarihi binalarla arsaların kullanma hakkını almakta kararlı, samimi ve ısrarcı iseniz “Pamuk eller cebe” denmesini beklemeden piyasa değerini sorun.

Herkes konuşuyor. Belediye kasasında para olmamaktan yakınan, alacaklılarının parasını ödeyemeyen, proje üretemeyen, başlanan projeleri tamamlayıp açamayan başkanlar parayı nereden bulacak?

Varsayalım ki parayı buldu. Eş değer de okulu hangi arsaya nasıl yaptıracak?

O bina ve arsaların değerini merak mı ediyorsunuz? Tahminen şöyle::

Gazi Lisesi bina ve arsası 120 milyon Dolar, 750 milyon TL.

İzmit MTAL bina ve arsası 80 milyon Dolar. 450 milyon TL.

İzmit Lisesi bina ve arsası 90 milyon Dolar, 500 milyon TL.

Halkevi bina ve arsası 15 milyon Dolar, 90 milyon TL.

Evet sayın başkanlar, göz koyduğunuz, parasız kullanmak istediğiniz, çocuklara eğlence merkezi yapmak istediğiniz binaların ve arsaların değeri üç aşağı beş yukarı böyle.

Alacak, kullanacak paranız var mı?

O kadar paranız varsa halkevi binasının 20 milyon TL tahmin edilen restorasyonunu üstlenin.

Gücünüzün o binaları almaya yetmeyeceğine göre milli eğitimin işine karışarak binaların kullanımını tartışmaya açmak, popülist söylemlerle şov yapmaya son verin.

SONUÇ: Ne demiş Nasreddin Hoca, “Parayı veren düdüğü çalar”. Paranız varsa istediğiniz okul binasını alır güle güle, tepe tepe kullanırsınız. Bize de hayırlı olsun demek düşer. Yok o binaları almaya gücünüz yetmiyorsa susun. Milli eğitimin planlamasına dışardan gazel okuyarak vatandaşın ve esnafın kafasını karıştırmayın.

HALKEVİ BOŞALTILACAK,

GAZİ MÜDÜRLÜK OLACAK

Cumhuriyet dönemi anıtsal yapılarından, İzmit’in simgelerinden, demokrasi kültürü sembollerinden “halkevi binası” yıprandı, iş göremez durma geldi.

Tramvay güzergahı ile birlikte önemi, değeri daha da arttı ama bakımsızlıktan deyim yerindeyse dökülüyor.

Yıllar önce Vali Ercan Topaca döneminde yasal prosödürler tamamlanmış, Tüpraş restorasyon için sponsorluğu üstlenmişti.

Ama Sayın Topaca’nın Kocaeli’den ayrılmasının ardından dönemin valisi Hasan Basri Güzeloğlu projeyi rafa kaldırdı.

Görsel kirliliğinin yanında yorulan 78 yıllık tarihi halkevi binası görev yaptığı Muğla, Mersin, Samsun, Diyarbakır’da ödüllü kültür, sanat, turizm projeleri üretmek ve tarihi eserlere sahip çıkmakla ünlenen Vali Hüseyin Aksoy’un gündeminde.

Sayın Vali, Kocaeli’ne geldiğinden buyana halkevi binasının restorasyonu üzerinde çalışıyor.

Masasında Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış restorasyon projesi var.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi hocalarına inceleme yaptırarak rapor hazırlattığını da biliyorum.

Proje maliyetinin çok yüksek olduğunu düşünerek hazırlanan raporarestorasyonundan önce güçlendirilmesi gerektiği yönünde görüş yazıldığını da tahmin ediyorum.

Sizin anlayacağınız restorasyon için 3-5 milyon lira yeterli görünürken güçlendirme ile maliyetler artmış.

Sayın Vali zaman zaman halkevi binasının güçlendirilmesi, onarımı ve restorasyonu ile ilgili işin uzmanlarıyla biraraya geliyor.

Rakamı aşağıya çekebilmek için projeye dokunmadan neler yapılabileceğini

Sizin anlayacağınız her şey hazır, başlamak için tek eksik 20 milyon TL.

Ama sanayinin lokomotifi, iş dünyasının vergi ve ihracat şampiyonlarının bulunduğu Kocaeli’de sponsor bulunamıyor. Hayret!.

Sayın Vali geç de olsa, zaman da alsa halkevi binasını güçlendirmek, onarmak, restorasyonunu yapmak konusunda kararlı ve istekli.

Aynı duyarlılığı keşke kültür varlıkları fonuna ödemeleri gereken payları valiliğe yatırmayan belediye başkanları ile hayırsever iş insanları da gösterebilse.

ADRES, 50. YIL OKULU

Önümüzdeki günlerde halkevi binasının güçlendirilmesi ve onarılması için boşaltılması bekleniyor.

Gerekli paranın bulunması halinde daha fazla vakit kaybetmemek için

İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun başka bir binaya gitmesi gerekiyor.

Halkevi binasını 1980’den bu yana kullanan halk eğitim müdürlüğünün gideceği adresin Kozluk Mahallesindeki 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu binası olacağı konuşuluyor.

İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulunun yeni yerine taşınabilmesi için önce 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunun Pazar pazarı içindeki Yavuz MTAL’nin boşalttığı ve yaklaşık 6 milyon TL harcanan binadaki onarımın bitmesi gerekecek.

Büyük olasılıkla 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulunun Yavuz MTAL binasına geçmesinin ardından İzmit Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu taşınacak, kursiyerler yeni adreslerinde eğitimlerini sürdürecek.

MİLLİ EĞİTİMGAZİ’YE

Ülke genelinde yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle belediyelerin başlayan projeleri bitirmekte zorlandığı, yenilerine başlayamadığı, kamu kurumların tasarruf ettiği bir dönemde milli eğitim müdürlüğü şantiye gibi çalışıyor.

80 il milli eğitim müdürü bırakın okul ve derslik yapmayı onarımlar için bile Ankara’dan ödenek alamazken il milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik sayesinde Kocaeli’de okul inşaatlarının yanı sıra, onarımlar yeni eğitim öğretim yılına yetişecek şekilde aksamadan devam ediyor.

Ödenek sorunu olmayınca, 7/24 özveriyle çalışan ekip sahada işleri kontrol edince milli eğitimde işler tıkır tıkır yürüyor.

Öğrenciler modern ve örnek okul binalarında eğitim-öğretimi sürdürürken onlara her türlü olanağı ve kolaylığı sağlayan İzmit İlçe milli eğitim müdürlüğü Seka camii yanındaki daracık eski bir binada zor koşullarda hizmet vermeye çalışıyor.

Ömer Akmanşen’in müdürlüğünü yaptığı ilçe milli eğitim, yıllar önce inşa edilen bir dönem eğitim araçları merkezi, sonrası seçim kurulları salonu olarak kullanılan binada 80 kişi çalışıyor.

İlçe milli eğitim müdürlüğüne yeni atanacak kişilere yer olmadığı gibi işyeri güvenliği uzmanları yakındaki okulda görev yapıyor.

Öğrenciler ve öğretmenler en modern binalarda eğitim-öğretim yaparken onları planlayan, her türlü sorunlarını çözen ilçe milli eğitim müdürlüğünün geniş, rahat mekanlarda hizmet vermesi nedense düşünülmemiş.

Gazi Anadolu Lisesinin boşa çıkmasıyla herkesin gözü olan, kullanım hakkını isteyenler sıraya girerken geçenlerde ilçe milli eğitim müdürlüğünün taşınmasını önermiştim.

Bugün de hala aynı görüşümü savunuyor, bugüne kadar en küçük katkı vermedikleri tarihi binaya yerleşmek isteyenlere “hayrola hangi hakla binaya el koymak istiyorsunuz?” diyorum.

Bırakın tarihi binanın 132 yıl olduğu gibi bugünde nasıl kullanılacağına, kime hizmet vereceğine Vali Hüseyin Aksoy ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik karar versin.

Belki bir dönem okumak, önünden geçmekten başka hiçbir bağı, ilişkisi olmayanlar okulun bahçesini istedikleri gibi tepe tepe kullansınlar.

Ama tarihi binaya dokunmasınlar, karışmasınlar, dışardan ahkam kesmesinler.

İzmit’te bir şeyler yapılmasını, değişime katkı sunulmasını, proje üretilmesini, valiliğe ve milli eğitime yardımcı olmak istiyorlarsa Halkevi binasının güçlendirilmesi, onarımı için gerekli 20 milyon lira bulmak için çaba harcasınlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Bir Eğitimci. - Kalemine, yüreğine sağlık değerli Hocam.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 18:30
03

izmitli - çok güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Olay bu kadar güzel anlatılırdı...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 18:30
02

eğitimci - Vali ve il milli eğitim müdürünün dışında kimse söz sahibi değildir.Lütfen herkes haddini bilsin.Hiç bir işlevi olmayan Milletvekilleri,her yeri rant olarak gören Yerel yöneticiler ve üstüne farz olmadığı halde ahkam kesen Sivil Kuruluşlar...Lütfen Sayın Valimizin ve İl Milli Eğitim Müdürünün işine burnunuzu sokmayın.Onlar en iyi kararı verirler.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 18:30
01

memo - Atanmışlar değil seçilmişler karar verecek, Tahir hoca ile Vali ve Milli eğitim müdürü kıyaslanamaz. Bürokratların her an görev yeri değişebilir ama seçilen daha 5 sene daha görev başında, öyle değil mi?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Temmuz 18:30

Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?