Gerçek Milli İrade ve Siyaset Akademisi

Şimdilik son darbe girişimi olan 15 Temmuz sonrası, gelecek için darbe tehlikeleri gerekçesiyle sadece Askeri Liseleri, Harp Okullarını ve Harp Akademilerini kapatmayı çözüm olarak görmek yerine, siyaset kurumunu güçlendirmek adına siyaset akademisi kurmak ve siyasetçi yetişmesini sağlamak gerektiğini söylemek lazım sanırım. Bu düşünceye uzun yıllardır inanırım ve söylerim.

Hatta bugünkü Milli Savunma Bakanımız sayın Fikri Işık ile gerçekleştirdiğim, Kocaeli TV’deki Öteki Siyaset programlarının bir konusunu, “Siyasi Partilerin Teşkilatlanmaları ve Demokrasi İlişkileri” olarak ele almış, kendileriyle gerçekleştirmiş, bu önerimi de izleyicilerimizin karşısında kendileriyle paylaşmıştım.

***

Malumunuz siyasette devlet idaresini yönetme yetkinliği ve sorumluluğunu elde etmede, hızlı yükselişlerin, tepeden inmelerin ağırlıkta olduğu gerçeği hiç değişmiyor..

Liyakat, yönetim tecrübesi, devlet tecrübesi, kamu idaresi tecrübesi, uluslararası ve ulusal politika bilinci aranmak yerine, sadakat ağırlıklı yapıların hakim olduğu bir siyaset anlayışımız var.

Ülkemizde, zaten darbelerin sebep olduğu siyasetçi yetiş(tiril)memesi ve demokratik olgunlaşamama sorunu varken, askeri ve yargı bürokrasinin içinde kendilerine yer bulanların, milletin imkanlarıyla kendilerini yetiştirirken, siyasetin içinde yer alıp da üst düzey görevlere talip olanların, yeni ve bilinçli bir siyasetçi geleneği oluşturamaması, hatta bizzat engel olması, demokrasimizin de gelişememesine neden olmuş ve olmaktadır…

Her zaman olduğu gibi, sorunların çözümleri için de, hala şahsına, kendi grubuna, aidiyet içinde olduğu kuruma, şirkete, yönteme, bilgiye, tecrübeye bakmayanlar, suçluyu başka taraflarda aramaya devam ediyor…

Şimdiye kadar yaşanan darbelerde hep günah keçisi olarak görülen ordunun, bugün de görülmeye devam ettiği anlaşılıyor. Bu düşünceyle de TSK yapısında yapılan değişiklikler konusunda OHAL içindeyken gelen itirazlar(!), uyarılar(!) ne kadar etki eder bilmiyoruz..!

Mesela Ali Bayramoğlu’nun uyarısı: “AK Parti'nin tam müdahaleci, çoğunlukçu milli irade ve siyaset anlayışı, bu çerçevede Merkez Bankası'ndan özerk idari kurumlara, yargıdan emniyete kadar liyakatten çok sadakat esaslı kadrolara dayalı bir yönetim tarzı olması, siyasi denetim ve yönlendirmeyle yetinmeyip, kurumların kendisine has dokularına tam nüfuz etmesi, bu soruları daha keskin hale getiriyor” şeklinde oldu. Katılırsınız ya da katılmazsınız. Ama dikkat edilmesi gereken önemli bir uyarı…

Bence, artık gerçek bir Siyaset Akademisi de olmalı ve siyasi partilerin kadrolarında, politika üretebilecek ve uygulama meziyetlerinin kazanılabileceği, kısa vadeli siyaset ve politikalarla günü geçiştiren ve sandık sonuçlarına çalışan değil, uzun vadeli politikaları öngörebilecek insanların yetiştirilmesi de hedeflenmelidir..

Ülkemizin iç ve dış politikalarını belirleyebilecek (en azından neler olup bittiğini farkına varacak, bilecek!) insan yetişmesine, demokratik siyasetimize, basiretli, liyakatli, tarihi okuyan ve geleceği öngörebilen siyasetçilerin yetiştirilmesinin yolu açılmalıdır.

Artık, son ahvalde yaşanan 15 Temmuz kalkışmasının sorunları iyi analiz edilmeli, Gerçek Milli İradenin siyasetteki gücünü, etkisini ve tecrübesini taşımasına da fırsat verilmeli, yaşananların ileri demokrasi için bir fırsat olduğu anlaşılmalıdır..

***

Darbe, muhtıra, kalkışma gibi antidemokratik eylemleri daha önce defalarca yaşayan bir ülkedeyiz. Hatta toplumsal genlerimizde bu darbecilik ruhunun var olduğunu bile söyleyenler var malumunuz.

Bildiğiniz üzere de, bugüne kadar darbelerin ülkemize kazandırdıkları(!) ile kaybettirdikleri hala tartışılıyor...

Şimdiye kadarki darbelerin gerekçelerinin özünü; siyasetçilerin iş bilmezlikleri, ülke idaresine hakim olunmadığı ve yetersizlikleri, ülkeye huzurlu bir yaşam olanağının oluşturulmaması, adaletsizliğin hakim kılınması, güvenlikte beceriksizlik, toplumsal sorunların çözümsüzlüğe neden olması gibi baş nedenler sayılmaktadır..

Ancak, bu seferki kalkışmada, benzer gerekçelerle süslenmiş(!) başka hesapların var olduğu da aşikâr. FETÖ, PDY gibi oluşumların yerli sempatizanları ile iç ve dış destekli işbirlikçileri, TSK içinde sız(dırıl)mış ve yuvalan(dırıl)mış cemaat mensupları, çevre coğrafyamızda oluşturulmaya çalışılan yeni ülke sınırlarına katkılar sunmaya çalıştıklarına dair bilgiler alınıyor, bugünler için öngörüde bulunamayanların geri görüde bulundukları görülüyor…

Dünya haritasını değiştirmeye hevesli olan “oyun kurucular”, “üst akıl”, “alt akıl” her ne ise, bunlara bugüne kadar destek olan herkes ve her kesim, yeni yüzyılın haritalarına katkılar sunma hayaliyle yaşadı, yaşıyor..

Farkında olsalar da olmasalar da…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?