Aile arazisine okul yaptıran gerçek bir eğitimci

Röportaj: Semrel AŞÇI & Pınar GÜL

İzmit’te doğup büyümüş, kendini bu kentin çocuklarına adamış gerçek bir eğitimci. Devlet okullarında Türkçe ve Edebiyat Öğretmenliği yaptığı dönemlerde bu kentin çocukları için radikal bir karar alarak sadece 20 bin TL’lik sermaye ile yola çıkan cesur isim, Ali Korkmaz. 2003 yılında devlet okullarındaki görevinden istifa ederek kendi tırnakları ile kurduğu Bilgi Köprüsü Özel Etüt Eğitim Merkezi’nin ardından, şimdi de Bilfen geleneğinden gelen Bilnet Okulları’nı kente kazandırmanın gururunu yaşıyor. İzmit Tepeköy Mahallesi’nde aile arazisini lüks konut yerine okul yapmak için kullanan Korkmaz, eğitimdeki başarı dolu yolculuğunu gazetemizle paylaştı.

Semrel Aşçı: Ali Korkmaz kimdir?

Ali Korkmaz: 1971 İzmit doğumluyum. İzmit İmam Hatip Lisesi mezunuyum. Daha sonra Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldum. 1994 yılında mezun olduktan sonra hemen atandım ve öğretmenliğe İstanbul’da başladım. Devlet okullarında ve bir süre de özelde çalıştım. Beş yıl sonra Kocaeli’ye döndüm. Döndüğümde yine devlet okulunda mesleğime devam ederken 2003 yılında Bilgi Köprüsü Özel Etüt Eğitim Merkezi’ni kurduk. Sonra Kids ve Montessori Anaokullarımızı ve ardından da üniversiteye hazırlık için özel eğitim kursumuzu kurduk. Şimdi de Bilnet Okullarımızla kentimize hizmete devam edeceğiz. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım.

S.A: Kocaeli’ye döndüğünüzde devletten istifa ettiniz. Bilgi Köprüsü ve ardından da Bilnet Okulları’nı kurma fikri nasıl gelişti?

A.K: Kocaeli’ye döndüğümde devlete devam ediyordum. Leyla Atakan İlköğretim Okulu’nda Türkçe Öğretmeniydim. Sonra Mimar Sinan Lisesi’nde Edebiyat Öğretmenliği yaptım. Eğitim alanında daha farklı şeyler yapmam gerektiği konusunda kafamda bazı fikirler vardı. O zamanlar Bursa, etüt merkezleri anlamında çok popülerdi. Bursa’ya gidip etüt merkezlerini inceledik. Ve orada bunların en iyisini biz kendi memleketimizde de yapabiliriz dedik. Servisiyle, yemekleriyle, sosyal aktiviteleriyle o dönem fark yaratan Bilgi Köprüsü’nü oluşturduk. 20 Bin TL’lik bir sermayeydi. Kendi tırnaklarımızla en güzelini yaparak, velilerimizin teveccühüyle oluşturduk. Bilgi Köprüsü Özel Etüt Eğitim Merkezi’ni kurduğumda biraz yoğun olunca devletten istifa etme kararı aldım. Etüt merkezi ile beraber yeni ihtiyaçlar doğmaya başladı. 2006’da ilk özel anaokulumuzu açtık. 2009’da bağımsız 0-3 yaş kreşimizi açtık. Daha sonra da Montessori eğitim sistemini uyguladığımız yeni bir anaokulu daha açtık. Çocuğun yeteneklerini, ilgi alanlarını ön plana çıkaran bir sistem. Çok iyi bir kadro oluşturduk. Öğretmenlerimizi düzenli olarak İstanbul’da Montessori eğitim sistemiyle ilgili eğitimlere gönderiyoruz.

KENTİN ÇOCUKLARINA BİLNET’İ KAZANDIRDIK

Dershanelerden sonra etüt eğitim merkezleri de kaldırıldı ama Türkiye’de bir sınav gerçeği var. Özellikle üniversite anlamında özel eğitim kursları ihtiyacı doğdu. Biz de güçlü bir kadro ile çocukların ihtiyaçları doğrultusunda özel eğitim kursumuzu kurduk. İlk sene çok güzel bir başarı elde ettik. Geçen yıl ilk 100’e giren 5 öğrencimiz ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe gibi üniversitelere yerleştiler. Bilgi Köprüsü bu kentte bir marka oldu, ama yıllardan beri bu kentin beklediği Bilfen geleneğinden gelen bir okul vardı. Biz de Bilnet ile görüştük. Bu kentin çocuklarına Bilnet Okulları’nı kazandırdık. İnşallah güçlü kadromuzla, güzel fiziki imkanlarımızla, mükemmel bir sistemle Bilnet Okullarımızla yeni yılda bu kente hizmete devam edeceğiz.

LÜKS KONUT İÇİN ÇOK İSTEDİLER

Biz her anlamda öğretmenine değer veren bir kurumuz. Bizde şöyle bir anlayış vardır: Eğer sizin personeliniz mutluysa öğrenci de mutlu olur; öğrenci mutluysa veli mutlu olur ve başarı birlikte gelir. Sonunda bu sarmalın başarılı çalışmasıyla kurum da mutlu oluyor. Bu çok önemli. Şu an Bilnet Okulları yatırımımız 30 milyon TL civarını buldu. Bilnet Okulları’nın kurulduğu alan, ailemize ait. Önü deniz, arkası Gölkay Park gören bir yer. Lüks konut için çok istediler. Otel de yapabilirdik, petrol ofisi de; ama ben eğitimci olduğum için bu kentin çocuklarını düşünerek konut alanından eğitim alanına çevirdim. İnşaatımızda da şu an 350’ye yakın çalışanla 240’ıncı günümüzdeyiz. Bu kadar kısa sürede yüzde 95’i tamamladık. Günümün büyük bölümü orada geçiyor. Gerçekten çok değerli ve özverili çalışan firmalarla bu işi yapıyoruz. Hepsine teşekkür ediyorum. Yeni eğitim öğretim döneminde çocuklarımız okuluna kavuşacak.

ÖZEL OKULLAŞMA ORANI ÇOK DÜŞÜK

S.A: Eğitim sisteminde eksik gördüğünüz veya olmazsa olmaz diyebileceğiniz konular neler?

A.K: Eğitim sistemimizde artık okullar mükemmel bir konumda. Eskiden 40-50 kişilik derslikler varken şu anda devlet okullarında sınıflar 30 öğrenciye kadar düştü. Ama bir taraftan da özellikle Kocaeli’de nüfusumuz hızla artıyor. Tabi olumsuz tarafı şu: Özel okullaşma oranı çok düşük. Türkiye’de şu anda yüzde 5-6’larda. Özel okullaşmanın oranının artması devletteki kaliteyi, rekabeti de artıracak. Böylelikle devletin yükünü de hafifletecek. Son dönemde bu konuda da güzel yatırımlar var. İnanıyorum ki önümüzdeki süreçte hem özel hem devlette rekabet artacak. Bu ülkenin güzel evlatları hak ettiği eğitimi daha iyi alacak; ama şu son 10 yıllık sürece baktığımız zaman eğitimin kalitesi Türkiye’de her geçen gün artmaktadır.

ÇOCUKLAR MAKİNE GİBİ DEĞERLENDİRİLİYOR

S.A: Peki eğitim sistemindeki sürekli değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

A.K: Şu anda çocukları makine gibi değerlendirmek çok doğru değil. Maalesef Türkiye’de sistem çocukları bazı noktalarda oraya getiriyor. Çocuklar çocukluklarını, gençliklerini yaşayamadan sınav maratonu içerisinde makine gibi koşuyorlar. Bakanlığın son sisteminde bu biraz daha azaldı. Eski TEOG dediğimiz sınavda öğrencilerin yüzde 10’luk bir kesimi okullara yerleşecek. Diğerleri de farklı yeteneklerde farklı alanlardaki okullara yerleşecekler. Ama üniversite sınavında maalesef yine bir seçim olması lazım; ama soru tipleri değişiyor. Klasik ezberci sorulardan daha çok düşünen, yorumlayan tarzda sorulara geliniyor.

S.A: Bilnet Okulları’ndan bahsedelim. Neden Bilnet Okulları?

A.K: Ben eğitim kökenliyim. 15 yıldır da zaten Kocaeli’de özel öğretimin içindeyiz. Artık Kocaeli’de güçlü güzel bir okula ihtiyaç vardı. Baktığımız zaman ulusal marka anlamında Bilfen bu işin gerçekten üst konumunda. Bakanlığın açıkladığı, özel eğitim kurumlarının en son girdiği TEOG sınavında ilk 20’de 15 tane Bilfen Okulları var. Bu müthiş bir başarı. 35 yıllık bir geleneği var. Biz de bu gelenekten gelen bir okulla çalışmak istemiştik. Bilgi Köprüsü de güçlü bir marka; ama ulusal markanın bu kentin çocuklarına artık dokunması gerektiğini düşündük. Anadolu’ya açılan kapısı da Bilnet Okulları’ydı. O yüzden Bilfen geleneğinden gelen Bilnet Okulları’nı bu kentin çocuklarına kazandırmak istedik. Böyle bir kurumu bu kentin çocukları hak ediyor.

TAM DONANIMLI

Okulumuz 15 bin metrekarelik kapalı bir alanda kuruldu. 3 bin 600 metrekarelik de bahçesi bulunuyor. 1400 öğrenci kapasitemiz var. Anaokulundan liseye kadar 58 derslikten oluşuyor. Her branşa uygun 4 farklı spor salonumuz, 3 bilişim, 4 müzik, 3 görsel sanatlar dersliği var. 5 laboratuvar, 3 kütüphane, 700 kişilik konferans salonu ve 1000 kişilik yemekhanesi mevcut. Ayrıca kapalı yüzme havuzu, teknoloji tasarım dersliği, etkinlik alanları ve hobi bahçesi de yer alıyor. Öğrencilerimizi sınavla alıyoruz. Barajı geçemeyen öğrencileri almıyoruz.

S.A: Anne babalara vermek istediğiniz bir mesajınız var mı?

A.K: Eğitim çok önemli. Her çocuk bir değerdir. Her evlat kendi ebeveyni için bir değerdir. Doğru eğitimi doğru şekilde yönlendirmemiz gerekiyor. Bu konuda velilerimiz de araştırmacı bir kimliğe sahip. Kadrodan tutun sisteme kadar çok irdeleyerek araştırıyorlar. Çocuklarımızın artık çağın gereksinimlerine göre eğitim almaları için iyi araştırıp doğru bir eğitim yuvası ile buluşması gerekiyor.

S.A: Bilnet sadece eğitim açısından değil, sosyal açıdan da birçok aktivitelerle donanımlı bir eğitim kurumu.

A.K: Özellikle Bilnet’te akademik başarı ön planda; ama bunun yanında her çocuğumuz muhakkak bir enstrüman çalacak kadar müzik eğitimi, bir spor dalı ve İngilizce dışında bir yabancı dil daha muhakkak öğrenerek mezun olacak.

16 PERSONELDEN 350 PERSONELE

S.A: Ali Korkmaz eğitim kurumlarında kaç personel çalışıyor ve kaç öğrenciniz var?

A.K: Bilgi Köprüsü’nde ilk olarak 16 çalışanımızla başladık. Şu anda orada 160 çalışanımız var. Bilnet Okulları’nda ise bu tam doluluk oranına ulaştığımızda 200’ün üzerinde bir kadromuz olacak. Ortalama 350 personelimiz ile hizmetimize devam edeceğiz. Öğrenci sayımız ise Bilgi Köprüsü’nde 1000 civarında, Bilnet’te ise 1400. Bilgi Köprüsü Etüt Merkezi’mizi kurduğumuzda ilk sene 60-70 öğrenci ile başlamıştık. Bu büyüme de Kocaeli halkının güveni ve sahiplenmesinden geliyor. Çok açık söylüyorum, bizim yaptığımız işin kalitesine halkımızın güveni olmasaydı bu aşamaya gelemezdik. Bu açıdan müteşekkiriz. Biz yaptığımız işi en güzel şekilde yapmaya çalışıyoruz.

S.A: Ali Korkmaz özel hayatında nasıl biridir?

A.K: Ali Korkmaz özel hayatında yoğun tempoyla çalışan biri. Şu anda 5 farklı kurumumuz var. Bir de okul kuruyoruz. Bütün kurumlarımızla birebir ilgilenmeye çalışıyorum. Çocuklarımıza karşı en ufak hatayı, eksik çalışmayı kabul edemem. Allah’a çok şükür çok doğru ekiplerle çalışıyoruz. Yükümüzü hafifletiyorlar. Yine özel okullarla ilgili her sabah onların enerjisini, motivasyonunu artırmak adına toplantılar yapıyoruz. Eşime ve iki oğluma da bu tempoda bana destekleri için teşekkür ediyorum. Her zaman yanımda oldular.

S.A: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

A.K: Ben teşekkür ediyorum. Bilnet olarak öğretmen kadromuzu özel bir süreçten geçirerek çok güçlü şekilde oluşturduk. Güçlü kadro ve mükemmel bir sistem. İyi bir eğitim için gerekli tam donanımlı okulumuz da hazırlanıyor. Spor, sanat, sosyal olmak üzere her anlamda çocuklarımızın ihtiyaçlarına göre bir okul oluşturduk. Bundan sonra inşallah çocuklarımız eğitimleri için il dışına gitmek zorunda kalmayacak, şehrimizden beyin göçü yaşanmayacaktır. Şu ana kadar halkımızın ilgisinden de çok memnunuz. Herkese teşekkür ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?