Bizim Yaka Gazetesi ve gazetelerin gündemi

Bu köşeden zaman zaman Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinin “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” olduğunu yazıyorum.

Gündemi takip eden değil gündemi belirleyen haberlerinden örnekler veriyorum.

Gazetelerin genel yayın yönetmenleriyle genç haberci arkadaşları üzsem de habercilikte yaptıkları “emek hırsızlığını” eleştiriyorum.

Sorunlarını tartışmayan, sorumluluklarını unutan habercilerin masa başında, anonim ve imece habercilikle günü kurtarma anlayışlarına örnekler veriyorum.

15 gün sonra 9 Eylül’de okullar açılacak. 295 bin öğrenci ve 25 bin öğretmen ders başı yapacak.

Yaz boyu çoğu siftah yapamayan esnaf okulların açılmasını dört gözle bekliyor.

Ama İzmit’in, Kocaeli’nin, Türkiye’nin gündemi bugünlerde “Eğitim ve Okullar” olması gerekirken gazetelerde tek kelime haber yok.

Liseye Geçiş sınavı (LGS), Yükseköğretim kurumlar Sınavı (YKS) sonuçlarına göre önce tercihler ardından kayıtlar yapıldı.

Öğrencilerle anne ve babaları heyecanlı.

Milli eğitim bakanlığının Kocaeli’ye gönderdiği ücretsiz dağıtılacak toplam 3 milyon 200 bin ders kitabı 9 Eylül sabahı 395 bin öğrencinin sırasına konmak üzere depolarda bekliyor.

Geçtiğimiz günlerde 50. Yıl Cumhuriyet Ortaokulu, Yavuz MTAL’nin boşalttığı binaya taşındı.

Okullarda onarımlar tamamlandı, LGS yerleştirmelerinde tek çatlak ses çıkmadı.

Ama Kocaeli’nin en önemli gündem maddesi “Eğitim ve Okullar” olmasına rağmen gazeteciler ilgilenmiyor.

Valilikten ve belediyelerden yapılan haberlerle günü kurtarmaya çalışıyorlar.

Gazetecilinin en önemli görevi eleştirmektir.

Eyvallah. Ama özellikle okulların açılacağı, yeni ders zilinin çalacağı bugünlerde kamuoyunu, okuru, öğrenci ve velilerini bilgilendirmek, gündemi takip etmek de gazetecinin öncelikli görevidir.

Varsın, meslektaşlarımız okulların açılacağı bugünlerde eğitimi yok saysın.

Haber yapmak için vali ve milli eğitim müdürünün açıklama yapmasını beklesin.

Varsın, Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi haberlerini günler, aylar sonra manşetlerinden versin.

Varsın, değişik patronların farklı gazeteleri anonim manşetlerle yoluna devam etsin.

Varsın, oturduğu yerden “emek hırsızlığı” yaparak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi haberlerini kes-kopyala-yapıştır yöntemiyle okurlara kendi haberleri gibiymiş sunsun.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi olarak “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla her zaman olduğu gibi eğitimi yazmaya, gündemi belirlemeye, öğrenci, veli ve öğretmenleri bilgilendirmeye devam devam edeceğiz.

Bunu

***************************************************************

ULAŞIM ZAMMI KAPIDA

AMA ÖĞRENCİYE ŞARTLI OLACAK

Okulların açılacağı 9 Eylül’ü; öğrenciler, velileri, öğretmenler kadar yaz tatili süresince yüzde 20-25 eksik yolcu taşıyan özel halk otobüs sahipleri de bekliyor.

Minibüsçüler okulların açılmasını beklerken toplu taşıma ücretlerine zam yapılmasını da istiyor.

İğneden ipliğe zam yapılırken toplu taşıma ücretlerine zam kararı, 29 Ağustos’ta toplanması beklenen UKOME’de (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) alınacak.

Ama öyle toplanarak Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un talep ettiği gibi yüzde 15-25 olmayacak.

2019 zam oranından önce geliniz önceki yıllarda yapılan zamlara göz atalım.

2012’de;tam ücret 1.50 TL’den 1.75 TL’ye, öğrenci 1.00 TL’den 1.15 TL’ye, indirimli bilet 1.15 TL’den 1.30 TL’ye.

2013’de;tam ücret 1.75 TL’den 1.90 TL’ye, öğrenci 1.15 TL’den 1.25 TL’ye, indirimli bilet 1.30 TL’den 1.40 TL’ye.

2014’de;tam ücret 1.90 TL’den 2.10 TL’ye, öğrenci 1.25 TL’den 1.40 TL’ye, indirimli bilet1.40 TL’den 1.50 TL’ye.

2015’de;tam ücret 2.10 TL’den 2.30 TL’ye, öğrenci 1.40 TL’den 1.50 TL’ye, indirimli bilet 1.50 TL’den 1.75 TL’ye.

2017’de;tam ücret lastik tekerlekli araçlarda 2.30 TL’den 2.50 TL’ye çıkarken, tramvay ücreti 1.50 TL olarak belirlendi. İndirimli bilet 1.75 TL’den 2.00 TL’ye yükseldi. Öğrenci ücretine zam yapılmazken lastik tekerlekli araçlarda 1.50 TL’de kaldı, tramvay ücreti 1.00 TL oldu.

2018’de;tam ücret 2.50 TL’den 25 kuruş zamla 2.75 TL olurken öğrenci ve indirimli bilete zam yapılmadı. İndirimli kart sahibi ve öğretmenler 2.00 TL, öğrenciler 1.50 TL’den binmeye devam etti.

2018 yılında İndirimli kart sahibi ve öğretmenlerle öğrencilere zam yapılmadı ama Büyükşehir Belediye Meclisinin 15 Şubat 2018 tarihli toplantısında alınan kararla UKOME’ye verdiği yetki doğrultusunda hazırlanan protokol ile 1 Mart tarihinden itibaren bir yıl süreyle toplu taşıma araç sahiplerine ek ücret ödendi.

Buna göre Büyükşehir Belediyesi minibüsçülere ödediği ücret; öğrenci için kısa mesafede 40, uzun mesafede 60 kuruş, indirimli kent kart sahipleri için yakın mesafede 15, uzun mesafede 30 kuruş.

Büyükşehir Belediyesinin öğrenci, öğretmen ve indirimli kart sahiplerine ödediği rakamı biraz açmak istiyorum.

Öğrenci 1.50 TL, indirimli kent kart sahipleri 2.00 TL öderken Büyükşehir Belediyesi bir yılda toplu taşıma araç sahiplerine toplam yaklaşık 16 milyon TL ödedi.

Büyükşehir Belediyesinin toplu taşıma araç sahiplerine ödediği fark, protokol 31 Mart 2018’de sona erdiğinden araç sahipleri Nisan-Mayıs-Haziran aylarında fark alamadı.

2019’DA NE OLACAK

Kocaeli genelinde toplu taşıma 52 kooperatife kayıtlı çoğu klimasız, eski model 2 bin 200 özel halk otobüsü, Ulaşım Park bünyesinde konforlu, güvenli, seri 320 otobüs ve tramvay ile yapılıyor.

Bu araçlardan yararlanan ve Kent kart kullananların sayısı şöyle; öğrenci 304.250, öğretmen 15 bin, öğretmen ve 60 yaş üstü 36 bin, 65 yaş ve üzeri 90 bin, tam biletle binen 70 bin.

Büyük olasılıkla UKOME 29 Ağustos’ta toplanarak Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un Haziran ayında yaptığı yüzde 15-25 arası zam teklifini görüşecek.

Toplantıda minibüsçülerin teklifinin kabul edilmeyeceğini, KOÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyelerinin hazırladığı rapor doğrultusunda yüzde 12-18 zam kararı çıkacağını öngörüyorum.

Buna göre,İzmit şehir içi tam 2.75 TL’den 3.00 TL’ye, , tramvay 1.75 TL’den 2.00 TL’ye, öğretmen ve 60 yaş indirim 2.00 TL’den 2.50 TL’ye yükselmesi bekleniyor.

Öğrenci ücretine

“ŞARTLI ZAM”yapılarak 1.50 TL’den 2.00 TL’ye çıkarılacak ama aradaki fark öğrenciye yansımayacak.

Öğrenci lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarına 2016, 2017, 2018 yıllarında olduğu gibi Kent Kart ile yine 1.50 TL ödeyerek binecek.

Şimdi patenti bana ait olan

“ŞARTLI ZAM”ile ilgili birilerinin kafası karışacak ve“50 kuruşluk zam öğrenciye yansımayacaksa niye zam yapılıyor?”diyeceklerdir.

Anlatayım; 3 yıldır öğrenci ücretlerine zam yapılmadığından öğrenci ücreti 1.50 TL’de kaldı.

Yarın toplu taşıma araç sahiplerine yapılan öğrencilerle ilgili sübvanseden vaz geçilirse minibüsçüler kooperatifi UKOME ile zam masasına 3 yıl önceki 1.50 TL ile oturmak zorunda kalacak.

Bunun sonucu olarak minibüsçüler tam ücrete bir yıl önceki ücret üzerinden pazarlık yaparken öğrenci ücretine 3 yıl öncesinin rakamı ile zam istemek zorunda kalacaklarından mağdur olacaklar.

İşte yaşanacak mağduriyeti gidermek, öğrenci ücret tarifesini güncelleyebilmek için bu sene yapılacak tarifeye öğrenci ücretlerine de zam yapılması bekleniyor.

İleride yaşanacak mağduriyetin önlenmesi için UKOME ve kooperatif yöneticilerinin böyle bir karar alma konusunda hem fikir olduklarını düşünüyorum.

Sizin anlayacağınız; 29 Ağustos’ta yapılması düşünülen UKOME toplantısında 1.50 TL olan öğrenci ücretine 50 kuruş zam yapılarak 2.00 TL olacak.

Ama öğrenciler lastik tekerlekli toplu taşıma araçlarına 2016’dan buyana olduğu gibi yine 1.50 TL ödeyerek binmeye devam edecekler.

Aradaki fark önceki yıllarda olduğu gibi bu sefer Büyükşehir belediyesi tarafından değil hazine tarafından sübvanse edilecek.

Dün otobüsçüler kooperatif üyeleri mağdur edilirken bu sefer sübvansenin hazine tarafından ödenmesi halinde Ulaşım park AŞ mağdur olacak.

Çünkü yasa, sübvanseden yararlanacak araçların toplu taşıma kooperatiflerine ait olmasını, Ulaşım Park AŞ gibi belediye şirketlerine bu ödemelerin yapılamayacağını öngörüyor.

Dün, “Büyükşehir bünyesinde kurulan Ulaşım Park AŞ esnafla haksız rekabet ediyor” diyen kooperatif üyesi araç sahiplerinin yerini bu sefer “Yasa, 2018 yılında yaklaşık 200 milyon yolcu taşıyan şirketi cezalandırıyor” diyen Ulaşımpark AŞ yetkilileri alacak.

Bu durumda mağdur edilen taraf olan Ulaşım Park AŞ’nin zararını kim karşılayacak?

Öğrenciye “şartlı zam” yapılmasının kooperatiflere önemli sorumluluklar getirirken akl-ı selimle karar vermeleri gerekecek.

Öğrenci için verilecek ya sübvanseyi alacak ya da zamlı tarifeyi uygulayacak.

Hem sübvanse hem zam alamayacak. Birisini tercih edecek.

Çift taraflı zamma Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da izin vermeyecektir.

Umarım neden “Şartlı Zam” dediğimi anlamışsınızdır.

Bu arada toplu taşımaya zam yapılırken özel halk otobüs sahiplerinin de yolculardan gelen“Kooperatiflere kayıtlı toplu taşıma araçlarında da Ulaşım Park AŞ’ye ait konforlu, güvenli, seri tramvay ve otobüslerdeki gibi yolculuk yapmak istiyoruz. Klimasız, eski minibüslere binmek istemiyoruz”sese kulak vermeleri gerekiyor.

KURT VE TRAMVAY

Konu toplu taşıma oluncaKocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’tan bahsetmemek haksızlık olur.

Uzun yıllar 5 Nolu Kooperatif başkanlığı yaptıktan sonra oda başkanı seçilen

Kurt, bugünlerde sandıkta kaybettiği Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası başkanlığını ele geçirebilmek için mahkemeden çıkacak kararı bekliyor.

Gözü, Kadir Durmuş’un koltuğunda olan Kurt makam peşinde koşturmaktan şoför esnafın sorunlarına fazla zaman ayıramıyor ayırsa da beklenen sonucu alamıyor.

Tramvayın Haziran 2017’de Yahya Kaptan-Sekapark arasında seferlere başladığında,“Tramvaya harcanan para haramdır. İlla tramvay diye tutturdular. Bir mahalleden bir mahalleye tramvayın maliyeti yüksek olacaktır. Karşılığını alamayacaklar”diyen Mustafa Kurt, bugünlerde sanki tramvayın gelirine göz dikmiş gibi davranıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin lastik teker ve raylı sistem toplu ulaşımı entegre etmek, ulaşımı ortak havuzda toplamak için 2016 yılında gündeme getirilen “araçların kiralanması” projesine o tarihte sıcak bakmayan Kurt, şimdi tramvayın gelirine ortak olmak istiyor.

Nasıl olmasın ki? Çok değil 3 yıl önce günlük 14 bin yolcu olarak planlanan, konforlu, güvenli, seri ve ucuz oluşu nedeniyle kısa sürede günlük 50 bin yolcuya ulaşan tramvay, oda başkanı Mustafa Kurt’un vazgeçilmezi olmuş!

İzmit’ten başlanması için çalışmaların devam ettiği bugünlerde Ulaşım Park AŞ’ye ait tramvay ve otobüslerin de “araçların kiralanması” projesine dahil edilmesine “can suyu” olarak bakıyor.

Sizin anlayacağınız dün,“Tramvaya ne gerek var. Tramvaya harcanan para haramdır”diyen Mustafa Kurt bugünlerde tramvayın kazancına göz dikmiş, ortak olmak istiyor!

Son olarak Ulaşım Park AŞ 2018 yılında tramvay dahil yüzde 65’i nakit olmak üzere yaklaşık 190 milyon yolcu taşıdı.

2018 yılında sadece tramvaya binen yolcu sayısı yaklaşık 10 milyonu buldu.

Yetkililer bu sayının 2019 yılı sonunda 12 milyonu geçeceğini tahmin ediyorlar.

SONUÇ;Büyük olasılıkla 29 Ağustos’ta toplanacak UKOME’den çıkacak zam kararına göre;İzmit şehir içi tam 2.75 TL’den 3.00 TL’ye, tramvay 1.75 TL’den 2.00 TL’ye, öğretmen ve 60 yaş indirim 2.00 TL’den 2.50 TL’ye yükselecek.

Öğrenci ücreti

“ŞARTLI ZAM”ardından 1.50 TL iken 2.00 TL olacak ama 50 kuruşluk zam öğrenciye yansıtılmayacak.

***************************************************************

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.