Hatipoğlunun suçu ne !

Galiba 2000 ‘li yıllardan sonra başladı , popüler medya vaizliği….

Milenyum çağındaydık , herşeyi deforme ettiğimiz gibi, akli İslam’dan iyice uzaklaşıp şekilci ve kulaktan dolma dini bilgimizle, son altın vuruşumuzuda yapmamız gerekiyordu.

Fantezi müzik sanatçılarından sonra, fantezi ilahiyatçılara da ihtiyaç duymaya başladık! Allah’ın emir ve yasaklarını dahi gerekirse, kamufle edebilecek, nabza, naza, niyaza göre fetva verecek, herkesi memnun edebilecek orta yol vaizleri peyda oldu.

Kendilerinden birkaç yıl önce sahne alan , medyumların cinci hocaların , fadimelerin tahrip ettiği dimağlarımız , artık onların özlü, allı-güllü laflarına emanetti

“Beeenimsekgizmelyar cinim var tilifonlebani areyin, baneana adi, babo adi, doğimyiliziii deyin size hesteliklerizibir birsayim birde eyle due edim ki hemmeneyileşin!”

Diyen sakallı sarıklı cübbeli din âlimlerimizin program yaptığı kanallar, İlk emir OKU olduğu halde, iyi ki okumamışım densizliğini !!! okumuşların ürettiği radyo ve televizyonlardan haykıran, yoksa bende diplomalı zındık olurdum diyen kapşonlu cübbeli Ahmetlerin mehmetlerinvideoları, okumuş zındıkların icat ettiği youtube’lardatıklanma rekorları kırıyordu!

Romatizmal ağrılara, kısırlığa, belfıtığına, cinsel istikrarsızlığa, kansere , kalp yetmezliğine ve yeni doğan çocukların gaz sorununa varıncaya kadar her şeye şifa olan, ümmü sübyan dualarının muska olarak satıldığı programlar, izlenme rekorları kırıyordu !

Cuma namazından daha kalabalık, siyasi parti mitinglerini andıran kalabalıklar ile stadyum programları yapılarak, hocalarına sorularına canlı canlı sormalarına imkânlar verildi.

Hocam!Aynı kişi ile üçüncü kez evlenmek caiz mi?

Hocam!Çarşamba günü çocuk yıkamak günah mı?

Hocam!Cennete girdiğimizde istediğimiz bölgeye yerleşebilecek miyiz?

Hocam!Bedduanın tuttuğu belli bir saat varmı?

Hocam! Düğünden sonra balayına hacca veya umreye gidilirmi?

Hocam!Eşimin dayısı bana helalmidir?

Düşünsenize Hatipoğlu'ndaki sorumluluğu, helaldir kızım deyi verse dayı beye gün doğacak!

Hal böyle olunca, insanınHatipoğlu’nun suçu ne?diyesi geliyor…

Arz ve talep meselesi , gün geçtikçe de çoğalıyor yeni yeni Hatipoğulları!, değişik tarzlar ilefarklı kitlelere hitap ediyorlar.

Şayet halkımız ihtiyaç hissetse idi, aynı televizyonlarda Maturidi aklını, Yesevi ahlakını bilen, dört kapıyı kırk makamı anlatan nice samimi mümin din adamlarımız da var ,sadece bir avuç insanın izlediği ?

Bu gerçek din alimlerinin konferanslarına en fazla 20-30 kişi gider, kitapları pek satmaz , kafalarında dondurmacı külahı ve sapkın cümleleri yoktur , çünkü süslemeden en anlaşılır sadelikle Allah’ın emirlerini yazarlar !

Dinimizi destanlaştırıp, dram ve gözyaşı katıp para kazanmak için “arkası yarın tadında” gereken her yolu denemezler !haliyle program başı binlerce lirayı ceplerine atıp, fakire, sabır ve tevekkül edebiyatı yapmazlar …

ÇÜNKÜ DİN ASLA GEÇİM KAPISI DEĞİLDİR.

Bu fantezi vaizler de bizim insanımız, dışardan ithal etmiyoruz, demek ki bu insanlara ihtiyaç var ki yayıncılar peşlerinden koşturuyor!

Yüce Allah, kulları cehaletten kurtulsun, insanca yaşasın diye 4 büyük kitap ve 124 bin peygamber gönderdiği halde, İslam âleminde maalesef durum ortada!

Ayetlerinin birçoğunun sonunda "Akletmez misiniz? Düşünmez misiniz?"diyen ilmi, okumayı, sorgulamayı, öğrenmeyi ve öğretmeyi bütün inanlara farz kılan Cenab-ı Hakkyaşadığı gibi inanlardan değil, inandığı gibi yaşayan kullarından eylesin inşallah.

Hani derler ya "sussam gönül razı değil , konuşsam bedeli ağır olabilir !”yinede usulünce söyleyeyim içimde kalmasın , ticarette , siyasette , yerel yönetimlerde , bürokraside ve dernekçilik alanlarında üstün başarılarına şahit olduğumuz . İmam hatip liselilerimizin ve Diyanet İşleri çalışanlarımız bu gidişata dur dese ,birşeyler yapsa iyi olacak , görev ve sorumluluk evvela onlara düşer , uzaktan izleyip düzelir inşallah demekle, bizde hoşnut değiliz ama halkımız böyle istiyor ne yapalım! demekle olmaz.

Bilenlerin vebali bilmeyenlerden fazla olsa gerek.

Selam ve dua ile ….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yücel Alpay Demir - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?