ORUÇ MEVSİMİ

Ramazan ayı ibadetlerle zengin bir ay. İnsani his ve duyguların en yoğun olarak yaşandığı bir mevsim. Bu mevsimde oruç ibadetini yerine getirmek ehli iman için farzdır. İnsan oruç tutacak, açlığı tadacak , bu vesile ile kötü arzu ve heveslerden kurtulacaktır.

Oruç ibadeti, İslamiyet’ten önceki dinlerde de vardı. Fakat İsrailoğulları sonradan orucu yalnız Aşure Günü’nde tutmaya başladılar. Hristiyanlık’ ta ise zamanla bu ibadet perhize dönüştü. Şükürler olsun ki biz Ümmet-i Muhammed olarak bu ibadeti büyük bir heyecanla yerine getiriyoruz.

Oruç tutmak; peygamberlerin usulüdür. Peygamberler nübüvvetin ruhaniyetine oruçta hazırlanmışlardır. Tur’i Sina dağının kıymetli peygamberi Hz. Musa Tevrat nazil oluncaya kadar kırk gün kırk gece – savm-ı visal- tutmuştur.

Sair Dağı’nın peygamberi Hz. İsa da İncil’den ilk kelamı duyuncaya kadar kırk gün oruç tutmuştur. Hz. Yusuf , Mısır’da hazinedarlık yaparken fakirlerin, gariplerin, açların halinden gafil olmamak için midesini tam olarak doyurmamıştır.

Efendimiz de zaman zaman iftar etmeksizin peş peşe oruç tutardı.

Oruç ruhi bir disiplindir; Oruç benliğin kontrol altına alınması, böylelikle de insanın merhamet ve şefkat duygularının ortaya çıkmasını sağlayan ruhi bir disiplindir.

Oruç ilahi bir talimdir; Oruç hayat mücadelesinde zaruri olan ‘sabır, irade, sebat, azim ve nefsi arzulardan uzaklaşma’ gibi hallerin talimi ile ahlaki durumumuzun olgunlaşmasını sağlar.

Oruç nimetlerin kıymetini bildiren şükür hislerini uyandıran yoksul ve çaresizlerin halinden anlama şuurunu kazandıracak sabrı öğreten bir ibadettir. Bununla beraber oruç ibadetinin makbul olması için midenin açlığına ilaveten göz, dil, kulak gibi diğer uzuvlara da oruç tutturulmalıdır.

Ramazan-ı Şerif ayların efendisidir. Bu ay içerisinde yapılacak olan ibadet ve taatlara mislince sevap yazılacaktır. Aynı zaman da Kur’an ayı olarak bilinen bu ayda Kur’an-ı Kerim hatim ve mukabeleleri okunarak gözler ve gönüller nurlanacaktır.

Allah’ın bizlere müstesna bir ikramı olan Kadir Gecesi de bu ay içindedir. Bin aydan daha kıymetli bir gecenin ihya edilmesi; affa, rahmete, merhamete ve muhabbete vesile olacaktır. Kadir Gecesi ümmetler içinde sadece Ümmet-i Muhammed’ e lütfedilmiş bir ikramdır.

Bütün bu lütuf ve ihsanlara karşı duyarsız, hissiz kalmayan ve bu mübarek zaman dilimini heyecanla, iştiyakla bekleyenlere ne mutlu! Bekleyen ve kavuşanlara ne mutlu! Geçen sene Ramazan’da aramızda olup şimdi kabir aleminde olanları düşünerek bu sene bizim de son Ramazan’ımız olabilir düşüncesi içerisinde bu ayı değerlendirme hissiyatı içinde olmalıyız. Zira Efendimiz bütün ibadetlerimizi son ibadetimiz gibi yapmayı telkin etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle herkese hayırlı Ramazanlar dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Melek Engin Aktemur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Rasih - Allah (c.c) hakkıyla ifa edebilmeyi cumlemize nasip etsin.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Haziran 17:31