CHP Türkiye Partisi olmayı becerebilecek mi?

Türk siyasi hayatında Cumhuriyet kurulduktan sonra ilk siyasi partilerinden olan Cumhuriyet Halk Partisi bu güne kadar birçok deneme gerçekleştirdi. Ama son yıllarda iktidar değil de muhalefet olma konusunda kararlı görünen ve her seçimin ardından parti içerisin de farklı seslerin çıktığı ve aslında her kongresi de olaylı geçen bir yapıya sahip bir parti haline gelmesi de gerçekleşen kurultay bir hayli önemli oldu.
18.Olağan Kurultayının aslında farklı bir havada gerçekleştirdiğini söyleye biliriz.
Bir anlamda Parti içinde demokrasinin gereği olan bir Kurultay süreci yaşadığına şahit olduk.
Daha önceki kurultaylardan bana göre çok daha farklıydı en azından alışılmışın dışında iki aday yarıştı ve sonuçta değişen belki bir şey olmadı. Ama CHP delegeleri hem mevcut Genel Başkana hem de muhalefetin sesi olan Muharrem inceye de mesaj vermiş oldu.
Neden diyecek olursanız? Kurultaydan önce 175 delegenin oyuyla aday gösterilen Muharrem İnce oldukça yüksek bir oy aldı. Diğer yandan 940 oyla aday gösterilen mevcut genel başkan da 740 civarı oy almasının altında yatan bir gerçeği unutmamak gerekir.
Oda nedir mevcut genel başkana verilen mesaj bence orası ömürlük değil, muhalefetin adayı İnce’ye de söylemlerin ve eylemlerin bir birine uyarsa bundan sonraki süreçte bu partinin başına geçebilirsin dediğini unutmamak gerekir.
Nitekim sonuç açıklandıktan sonra her iki adayında sarf ettikleri sözler aslında çok önemliydi. Birlik beraberlik mesajlara verdiler belki ama diğer yandan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözleri aslında çok önem arz ediyordu.
Bu güne kadar CHP’nin hep İçki sofralarından idare edildiği konusunda eleştirilmesine karşın bu tür kişilerden partiyi temizleyeceğini ve birde parti ağalarının yeni dönemde olmayacağını vurgulaması ve bunu yüksek sesle ifade etmesi de, CHP de bazı şeylerin değişeceği ve daha farklı bir şekilde halka inerek siyaset yapacaklarını gösterdi. Bundan sonra iktidar olamadıkları yada bu oydan daha fazla oy alamadıkları takdirde orada olamayacaklarını anladıklarının bir göstergesi olduğuna inanıyorum.
Bunun en bariz örneği de birkaç gün öncesinde partiye davet ettiği eski Saadet Partili Mehmet Bekeroğlu’nun da partiye katılmasıyla birlikte partinin aslında yol haritasının değiştiğinin bir göstergesi olduğunu da unutmamak gerekir.
Zira CHP’nin bir bölümü partinin sağa doğru kaydığı ile ilgili şüphelerini ve serzenişlerini dile getirmeleri de aslında çok fazla bir şeyi değiştirmeyecek gibi görünüyor.
Aslında Kongrede her iki adayın aldıkları oya baktığınızda Muharrem İnce’nin aldığı Dörtyüzün üzerindeki oy bir anlamda sürpriz oldu. Ama bana sürpriz olmadı neden diyecek olursanız seçim öncesinde söylemlerinin ve eleştirilerinin Muharrem İnce’ye gerçekten puan kazandırabileceğini söylemiştim.
Nitekim zaten Muharrem İnce’nin bu seçimi kazanamayacağı belli idi ama göstermiş olduğu cesareti de takdir etmemek olmaz.
Kemal Kılıçdaroğlu’nun da kongreden önce ve kongre esnasında rakibine göstermiş olduğu tavırda bence önemli olsa gerek.
Elbette partilerde yarışlar yaşanmalı herkes bazen söylemek istediğini söyleye bilmeli eleştiri yapanı hemen hain ilan etmemeli.
Zira bu hastalık aslında bütün partiler de olan bir hastalık işte asıl önemli olan bu hastalıktan kurtulmak.
Parti içerisine demokrasinin yerleşmesi ülkemizdeki demokrasinin yerleşmesine de katkı sağlayacağını unutmamak gerekir.
Zira partilerin içerisinde demokrasi yerleşmezse ülkemize de demokrasinin yerleşeceğini söylemek hayalcilik olmaz mı?
İşte aslında Türkiye siyasi hayatının vazgeçilmez ve en uzun soluklu partilerinden biri olan CHP’nin de bu anlamda Türk siyasi hayatında yerini korurken bir yandan da kendisini yenilemesi gerektiği konusunda oluşan bu imkânı iyi değerlendirmesi gerekmektedir.
Bu nedenle Kemal Kılıçdaroğlu’nu söylediği iki şeyi de gerçekleştire bilmesi aslında belki de hem Türkiye için hem de CHP için dönüm noktası olabilir.
Zira bugün iktidarın alternatifsiz oluşu iktidarda olanların şımarık davranmalarına ve her şeyi istediklerini yapa bileceklerini düşünmeleri ve yaptıkları her şeyin doğru olduğunu ve bazen kural tanımaz davranışların içerisine girmelerinin önüne geçmesi bakımından da önem arz ettiğini unutmamak gerekir.
Türkiye’de aslında şu görülmeli iktidarın her yaptığına yanlış diyen bir muhalefet değil de yapmış olduğu projelerle iktidarı her an denetleyen ve doğru yaptığında doğru diyen yanlış yaptığında da eleştiren bir muhalefete ihtiyaç var artık bu görülmeli.
CHP bu yeni dönem de Türkiye partisi olmayı becerebilecek mi? Bunu hep birlikte önümüzdeki süreçlerde göreceğiz.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?