Ekmek zammı bir daha mahkemeden döner mi?

Döviz kurları yükseldikçe tüm tüketim ürünleri maliyetleri ve girdileri de arttırıyor.

Vergiler, primler, su, elektrik, doğalgaz, akaryakıt, ulaşım, kağıt, giysi, gıda, odun, un aklınıza gelen her şeye zam yapılıyor.

Tam buğday, çavdar, kepek, yulaf, susamlı, Trabzon türü ekmeklerde zamdan nasibini alıyor.

Ama çoğunlukla dar gelirlilerin aldığı ve yediği halk tipi somun ekmeğe yapılan zam valilere takılıyor.

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin 18 aydır 1.25 TL’den satılan 250 gram ekmeğin fiyatını arttırmak yerine gramajını 200 grama düşürerek yaptığı gizli zamda olduğu gibi.

Valiler, vatandaşın mağduriyetini önlemek için yasa ve yönetmeliklerin verdiği yetkiyi kullanarak zamma müdahale ediyor.

Geliniz önce Türkiye Fırıncılar Federasyonunun Temmuz ayında “Ekmeğe yüzde 15 zam”, ardından Ticaret Bakanlığının “Federasyonun zam yapma yetkisi yok. 2019’a kadar ekmeğe zam yapılmayacak” açıklamaları sonrası Kocaeli’nde yaşananlara bakalım.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, fırıncılardan gelen talep doğrultusunda ekmeğe 18 aydır zam yapılmadığı, maliyetlerde artış olduğu gerekçesiyle 21 Eylül’de ekmeğe gizli zam yaparak ekmek gramajını 50 gram düşürdü.

1.25 TL olan ekmeğin gramajı 250 gram yerine 200 gramdan satılmaya başladı.

Kocaeli Valiliği Ticaret Müdürlüğü 27 Eylül’de, zammın Ticaret Bakanlığı görüşü alınmadan yapıldığı gerekçesiyle müdahale etti.

Ekmek gramajı eskiden olduğu gibi 250 grama çıkartıldı.

Gizli zam uygulayan 40 fırına 11 bin lira ceza kesildi.

Valilik kararına uymamakta ısrar eden fırıncılar hakkında tutulan tutanaklar ceza uygulanması için belediyelere gönderildi.

Bu arada fırıncılar odası başkanı Ali Sarı başta olmak üzere valilik kararına uyan fırıncıları kutluyorum.

Kocaeli’nde ekmek zammı kargaşası sirerken yaklaşık 3 aydır zam talebine cevap vermeyen bakanlık yetkililerine sihirli bir el değmiş olacak ki 28 Eylül’de olumlu görüş Kocaeli Valiliğine ulaştı.

Pusuda bekleyen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, 1.25 TL’den satılan 250 gram ekmeğin gramajını daha önce aldığı 200 gram yerine 210 grama indirerek durdurulan gizli zammı uygulamaya koydu.

Raflarda çavdar, tam buğday, esmer, yulaf, susamlı, kepekli, Trabzon türü ekmek zamları serbest bırakılırken dar gelirlilerin aldığı halk tipi somon ekmek zammının kurala, görüşe, izne bağlanması herkesin kafasını karıştırdı.

İTİRAZ EDECEK

Ekmekte yaşanan zam bilmecesini Vali Hüseyin Aksoy’a sordum.

Sayın Valinin cevabı, “Galip Bey, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin 21 Eylül’de aldığı zam kararı Ticaret Bakanlığı görüşü alınmadan uygulandığı için durdurduk. Birliğin cuma günü açıkladığı yeni zam kararı perşembe akşam saatlerinde gelen bakanlık görüşü doğrultusunda alındığından uygulanmasına izin verdik. Arkadaşlara valilik olarak zam kararına itiraz etmek için hazırlık yapmaları konusunda talimat verdim. Valilik, KOTO ve Esnaf Odaları Birliği temsilcilerinden oluşacak komisyon fiyat ve gramajda değişiklik yapmazsa yargıya gideceğiz” oldu.

Maliyetlerde ve girdilerdeki artışları kabul eden Vali Aksoy, ekmek zammının yargıya taşınmasının ilk olmadığı, 2013 ve 2016 yıllarında dönemin valileri tarafından da itiraz edildiğine dikkat çekti, yargının vereceği son karara tarafların uyması gerektiğini söyledi.

Önümüzdeki günlerde Vali Aksoy ekmeğe yapılan gizli zam kararını yasa gereği oluşacak 3 kişilik komisyona götürecek.

Komisyonun itirazı red etmesi halinde yargıya gidilecek.

Geliniz önceki yıllarda yapılan ekmek zammı sonrası yaşananları hatırlayalım;

2003 yılında, 90 kuruşa satılan ekmeğin fiyatına dokunulmamış, gramajı 300 gramdan 250 grama indirilmişti.

Dönemin Valisi Ercan Topaca’nın itiraz ettiği gizli ekmek zammı komisyonun KOTO ve birlik üyelerinin oylarıyla red edilmişti.

Komisyonda uzlaşma sağlanamayınca Vali Topaca’nın başvurduğu mahkeme 90 kuruşa satılan 250 gram ekmek fiyatını 85 kuruşa indirdi.

Çok değil 3 ay sonra Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği 85 kuruştan satılan 250 gram ekmek fiyatına 15 kuruş zam yaparak 1.00 liraya yükseltildi.

2015 yılı sonunda, Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği ekmeğin 250 gram olan gramajına dokunmazken 1.00 lira fiyatına 25 kuruş zam yaptı ve 250 gram ekmek 1.25 liradan satılmaya başladı.

2016 yılında Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 250 gram ekmek fiyatının 1.00 TL’den 1.25 TL’ye yükseltilmesini fazla bularak komisyona itiraz etse de karar değişmedi.

Ekmek zammına itirazının komisyon tarafından red edilmesi üzerine Vali Güzeloğlu yargıya gitti.

Mahkeme Kocaeli Valiliği itirazını haklı bularak 250 gram ekmeğin 1.25 lira yerine zam öncesi olduğu gibi 1.00 liradan satılmasına karar verdi.

Mahkeme kararıyla 2016 yılında geri alınan yüzde 25’lik zam 2017 yılında

Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği kararı doğrultusunda 250 gram ekmek 1.00 lira yerine 1.25 liradan satılmaya başladı.

SONUÇ: Çavdar, tam buğday, esmer, yulaf, susamlı, kepekli, Trabzon türü ekmek fiyatı artışına kimsenin itirazı yok. Satan memnun alan memnun.

Ama çoğunlukla dar gelirlilerin aldığı ve yediği halk tipi somon ekmek zammına alıcı da mağduriyetleri önleme görevi olan valilik de karşı.

Vali Aksoy’un itirazına Valilik, KOTO ve birlik üyelerinden oluşacak 3 kişilik komisyonun bire karşı 2 oyla ekmek fiyatında değişiklik yapmayacağını düşünmüyorum.

Ama mahkemenin 2013 ve 2016 yıllarında olduğu gibi zamda değişiklik yapacağını tahmin ediyorum.

***************

2020’DE “DÜNYA GENÇLERİNİ”

KOCAELİ’DE AĞIRLAYACAĞIZ

2024 Avrupa Futbol Şampiyonasında (Euro 2014) çok umutlanmıştık.

Finalde 13 ülkenin oyunu alan Almanya Euro 2024’e ev sahipliği yapacak.

4 ülke Hollanda, Macaristan, İspanya, Bulgaristan Türkiye için oy kullandı.

Euro 2024’e ev sahipliği yapamayacağız ama

2020 Dünya Gençler Oryantiring Yarışması” Türkiye’de olacak.

Müjdeyi, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer Akyüz ve yönetim kurulu üyelerini kabulü sonrası Vali Hüseyin Aksoy verdi.

Doğada, ormanda harita, pusula ve elektronik aletler yardımıyla zamana karşı yapılan oryantiring yarışmasına 50 ülkeden 2 bin 500 yerli ve yabancı sporcunun katılması bekleniyor.

2020 Dünya Gençler Oryantiring Yarışması” tanıtımı ve açılışı, 28 Haziran İzmit’in düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümünde Sekapark, fuar alanı, harikalar sahili ve Uzuntarla Doğa Parkında oluşturulacak sabit parkurda yapılacak ve 8 gün sürecek.

Büyükşehir Belediyesi’nin ekolojik turizmi geliştirmek ve doğa sporlarını teşvik etmek amacıyla geliştirdiği Gebze başta olmak üzere Kocaeli’nin değişik yerlerinde yaklaşık bin kilometrelik doğa yürüyüş parkurlarında devam edecek.

2020 Dünya Gençler Oryantiring Yarışması”, Kocaeli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve MARKA ev sahipliğinde gerçekleşecek.

2017 Dünya Üniversite Yaz Oyunlarını ilgisizliğimiz nedeniyle Kocaeli’nde yapılmasını beceremedik.

2024 Avrupa Futbol Şampiyonasını yeterli tanıtım ve kulis yapamadığımız için son anda Almanya’ya kaptırdık.

Ama 2020 Dünya Gençler Oryantiring Yarışmasının Kocaeli’nde yapılmasını başardık.

Dünya gençlerinin Kocaeli’ne gelmesini sağlayan kişi ve kurumları kutluyor, teşekkür ediyorum.

**************

MARKA'DA HEDEF,

‘HİNT DÜĞÜNLERİ’

Turizmden sağlığa, eğitimden spora, ekonomiden sanayiye her alanda proje üreten, destek veren Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın (MARKA) Araplardan sonra yeni hedefi “Hint Düğünleri”.

Dünya genelinde yaygınlaşan, 2017’de toplam 40 milyar dolar pazar hacmine ulaşan Hint Düğünleri Türkiye’de de pazar bulmaya başladı.

Antalya Belek’de 5 yıldızlı otelde yapılan 3 gün 3 gece süren ve 4 milyon dolar harcanan Hint Düğününün ekonomiye ve turizme getirisini gören MARKA yetkilileri kolları sıvadı.

Düğün başına milyon dolarlar harcanan Hint Düğünlerinin bölgemizde de

yapılması, pazar bulması için Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın girişimi sonrası Yeni Delhi Turizm ve Tanıtma Müşavirliği ile Türk Hava Yolları desteğiyle Hindistan’ın önde gelen düğün organizatörü, basın temsilcisi ve seyahat acentesi üst düzey yetkilileri MARKA’yı ziyaret etti.

Hintli firma yetkilileri hafta sonu Başiskele, Sapanca ve Abant’taki 5 yıldızlı otelleri dolaştı, Hint düğünü organizasyonuna en uygun turistik tesisleri gezdi, bölgenin turistik destinasyonlarını yerinde inceledi.

Hint aileleri düğün mevsimi olan Ekim - Nisan aralığını kapsayan dönemde “4 Mevsim, 12 Ay Turizmin” yaşandığı Kocaeli’yi tercih ederek bölgenin cazibe merkezi olmasına önemli katkı sağlayacaktır.

Hint düğünlerinin Kocaeli başta olmak üzere MARKA’nın görev alanına giren Yalova, Sakarya, Düzce ve Bolu’da yapılacak olması tarih, kültür turizminin yanında beklenen çıkışı yapamayan Sabiha Gökçen Havalimanını da hareketlendirecektir.

2017’de toplam 40 milyar dolar pazar hacmine ulaşan Hint Düğünlerinin bölgemizde yapılması için incelemelerde bulunan Hintli konuklar; Dream Indian Weddings, Perfexion Weddings/Events, R2S Events/Weddings, Chapter 2 Events, Rohit Bal Luxury Weddings, Weddings Planner, Riveting Weddings and Events, Hintli gazeteciler ve tur organizatörleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları, mihmandarlar.

******************

DEVECİ, ADALET

MYO’NA ATANDI

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü öğretim üyesi Akın Deveci çalışmalarını takdir ettiğim saygın, disiplinli ve ilkeli akademisyenlerdendir.

İletişim Fakültesi öğretim üyeliğinin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Basın ve halkla İlişkiler Koordinatörlük görevini de başarıyla yürüten Sevgili Akın, Meslek Yüksekokulu müdür yardımcılığına atandı.

Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesinde yapan, doktorasını Kocaeli Üniversitesinde tamamlayan Akın Deveci’ye yeni görevinde başarılar diliyorum.

İletişim Fakültesi öğretim üyeliği ile Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlük görevini yürütürken gazetecilerle üniversite arasındaki diyaloğu kuran, üniversitenin tanıtımında önemli rol oynayan sevgili Akın’ın daha üst görevlere fazlasıyla layık olup, Umuttepe’deki Adalet Meslek Yüksekokul yöneticiliğinde de başarılı olacağına inanıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?