Tüpraş İstanbul’a gitsin ama vergisini Kocaeli’de ödesin!

Türkiye’nin vergi ve ihracat şampiyonu, en büyük sanayi şirketi, Avrupa’nın 7’nci, dünyanın 26’ncı büyük rafinaj firması Tüpraş; genel müdürlüğü İstanbul’a taşımaya hazırlanıyormuş.

Ömer Koç’un yönetim kurulu başkanı, Ali Koç’un başkan vekili olduğu Tüpraş,

pisliğini ve zehrini Kocaeli’de bırakma, vergilerini İstanbul’a yatırma kararı almış.

Gezi Parkı olaylarında eylemcilere yiyecek yardımı yapıldığı iddia edilen otel sahibi Koç Grubu’nun; İstanbul’un CHP’li Büyükşehir Belediyesinin bütçesine destek olacakmış!

Sizin anlayacağınız KOÇ Gurubu Kocaeli ve AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ni cezalandırırken İstanbul ve CHP’li Büyükşehir Belediyesi’ni ödüllendirecekmiş!

Son birkaç gündür konuşulanlara henüz Tüpraş yönetimi tarafından yalanlama yok ama doğrulayan iddialar çok.

Sizin anlayacağınız; Körfez’de 1961 yılında İpraş adıyla kurulan, 1983 yılında Tüpraş adını alan, 2005 yılında özelleştirilerek hisselerinin yüzde 51’i Koç Grubuna tarafından satın alınan Türkiye’nin ekonomide “bir numarası” bundan böyle gelirlerini İstanbul’a hizmet için kullandıracak.

Tüpraş’ın yatırımlarına, ekonomisine, planlamasına karar veren patron, genel müdürlüğün nerede faaliyet göstereceğine de karar verir.

Karışmaya, itiraz etmeye hakkımız yok. Hayırlı olsun.

Ancak, yıllardır vergilerini pisliğini akıttığı, zehrini yaydığı tesislerin bulunduğu Kocaeli-Körfez Vergi dairelerine yatıran Tüpraş’ın, gerekçelerini kamuoyu ile paylaşması gerekir.

Tüpraş yöneticilerinin“Önümüzdeki yıldan itibaren aylık ÖTV, yıllık kurumlar vergisi dahil tüm vergilerimi İstanbul’a yatıracağım. Canım Öyle istedi”deme lüksü olmadığı gibi etik ve samimi değildir.

Kaldı ki böyle bir açıklama, Türkiye şampiyonu, Avrupa 7’ncisi, dünya 26’ncısı bir şirkete yakışmaz.

Koç Grubu, Tüpraş Genel Müdürlüğünü İstanbul Mecidiyeköy’deki Aygaz’ın bulunduğu binaya taşımakla ne kazanacak?

İstanbul’da oturan yönetim kurulu üyeleri, genel müdür ve çalışanlar Körfez ilçeye gelmek zorunda kalmayacak.

Aksine Kocaeli’nin değişik ilçelerinde ikamet eden genel müdürlük personeli İstanbul Mecidiyeköy’e taşınmak zorunda kalacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin CHP’li Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun genel sekreteri, Shell ve Tüpraş’ta uzun yıllar genel müdürlük yapan Yavuz Erkut ile daha sık bir araya gelebilecek.

Kocaeli’den İstanbul Büyükşehir Belediyesine yapılacak her türlü destek rafinerinin bulunduğu Körfez’den kaçırılmış olacak.

YAVUZ ERKUT İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sağ kolu Yavuz Erkut’u Tüpraş genel müdür yardımcısı olduğu yıllarda tanıdım.

Genel müdürlük yaptığı 2005-2015 yıllarında değişik tarihlerde zaman zaman bir araya gelerek sohbet etme imkanım oldu.

Yaş haddinden emekli olup Azerbaycan’ın devlet petrol şirketi Socar’ın Türkiye temsilcisi olan Yavuz Beyin adını 31 Mart seçimleri sonrası önce danışman ardından genel sekreter olunca yeniden duymaya başladım.

Tanıdığım kadarıyla Boğaziçi Üniversitesi kültürüyle yetişen, üstlendiği her görevi başarıyla tamamlayan Yavuz Beyin adının Tüpraş Genel Müdürlüğü'nün İstanbul’a taşınmasıyla ilişkilendirilmesi dikkatimi çekti.

İddialara inanasım gelmedi ama İstanbul’un CHP’li Başkanı İmamoğlu’nun Kocaeli’yi ve AK Partili Büyükşehir Belediyesini Yavuz Erkut üzerinden yıpratmak istemiş olacağı hani uzak ihtimal gelmedi.

Tüpraş genel müdürü İbrahim Yelmenoğlu’nun toplu iş görüşmelerinde ki tavrı, Tüpraş eski genel müdürü Yavuz Erkut’un İstanbul’a genel sekreter olması gibi pazılın taşlarını yan yana koyduğumuzda bugünkü iddiaları sanki doğruluyor.

SONUÇ;Tüpraş genel müdürlüğünün İstanbul’a taşınacağı haberleri doğru. Ama Koç ailesinin vergilerini İstanbul’da ödeyerek CHP’li Başkanı İmamoğlu’na ekonomik destek verirken Kocaeli ve AK Partili Büyükşehir Belediyesini cezalandıracağını sanmıyorum. Gezi olaylarının ardından olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yeni bir tartışmayı, restleşmeyi göze alacağına ihtimal vermiyorum. CHP’nin “Hak, Hukuk, Adalet” sloganıyla çelişecek “Haksızlık, Hukuksuzluk, Adaletsizlik” kararı alacağını düşünmüyorum.

Kaldı ki; Koç Grubunun bir diğer Amiral Gemisi Ford Otosan’ın kullandığı yaklaşık bin dönümlük SEKA arazisi dönemin Başbakanı tarafından sembolik bir rakamla Ford Otosan’a “hediye” edilmişti.

**********************************************************

LİSELERDE, AÇIKTA KİMSE KALMAYACAK

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi;“Haberde Öncü, Yorumda Güçlü”sloganıyla her zaman olduğu gibi yine habercilikte farkını gösteriyor.

Galip Hoca;“Gündemi Takip Eden Değil Gündemi Belirleyen”misyonuyla eğitim başta olmak üzere, sosyal ve kentsel projelerden zamlara, siyasi kulislerden toplumsal olaylara kadar her alanda habercilikte öncü olduğunu genç-yaşlı, yeni-eski, mektepli-alaylı, seven-sevmeyen habercilere gücünü ve güvenilirliğini kabul ettiriyor.

Vali Hüseyin Aksoy’un devlet adamlığını, farkındalık yaratan toplumsal ve sosyal projelerini sahipleneceğim.

Eğitimde örnek ve model projelere imza atan, eğitim kalitesini arttırmak, öğretmenleri motive etmek için özveriyle çalışan müdür Fehmi Rasim Çelik’i ısrarla yazmaya devam edeceğim.

Bakmayın siz sendikaların ya da istediklerini yaptıramayan siyasilerin Rasim Hocayı hak ettiği şekilde övmemden rahatsız olmasına.

Varsın siyasi söylemler dışında eğitimle ilgili yapıcı, destekleyici, yol gösterici, iyileştirici açıklamalar yapmayan sendikaların memnun olmadığı Rasim Hoca iznini geçirdiği memleketi Rize’den LGS yerleştirmeleri başta olmak üzere eğitimin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyor.

Kısaca Rasim Hoca, fiziken Rize’de ama aklı da fikri de yüreği de Kocaeli’de.

ÇATLAK SES YOK

Bugün LGS, önceki yıllarda TEOG, SBS sonuçları açıklandığında yer yerinden oynar, çocuğunun yerleştirildiği okuldan memnun olmayan velilerin şikayetleri, eylemleri gündemin ilk sırasına otururdu.

Uzağa gitmeye gerek yok. TEOG sonrası LGS’nin ilk kez uygulandığı geçen sene sınavsız yerel yerleştirme sonucu imam hatip liseleri başta olmak üzere çocuğunun istemediği liseye gitmesine isyan eden veliler büyük tepki göstermiş, günlerce gazete manşetlerinde haber olmuştu.

Bu sene LGS sonuçlarının açıklandığı, tercihlerin ve yerleştirmelerin yapıldığı tarihten buyana bir tek çatlak ses çıkmadığı gibi gazetecilerde geçen seneki haberler de yayınlanmadı.

Nedeni mi? Ankara’dan çok yerelde Rasim Hocanın, Vali Hüseyin Aksoy’un talimatları ve oluru doğrultusunda yerleştirmeleri hiçbir öğrencinin açıkta kalmayacak önlemleri alması.

Dün milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik ile konuşurken, “Abi, ortaokul mezunlarımız istediği lisede okuyacak. Zorlamak, evine uzak okula göndermemiz söz konusu değil” açıklaması ve verdiği rakamlar bir sonraki yerleştirme sonunda her öğrencinin istediği lisede okuyacağının mesajı gibiydi.

İlk yerleştirme sonrası liselerde 4 bin 78 kontenjan boş kalırken tercih etmediği ya da yanlış tercih nedeniyle yerleşemeyen öğrenci sayısı 795 idi.

Kurumlara göre dağılım; Mesleki ve Teknik Anadolu Liseler 3.288, Anadolu İmam Hatip Liseleri 643, Anadolu Liseleri 147.

Önceki gün açıklanan listelere göre, Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde 3.779, Anadolu İmam Hatip Liselerine 531, Anadolu Liselerinde 112 olmak üzere toplam boş kontenjan 4 bin 442 oldu.

Nakil alan, okul değiştiren öğrenciler nedeniyle ikinci tercih döneminde 364 öğrenci istediği okula yerleşti.

SONUÇ:8. sınıftan mezun olan 26 bin 736 öğrenciden 24 bin 958’i tercihte bulunarak istediği bir liseye yerleştirilirken tercih yapmayan ya da yerleşemeyen öğrenci sayısı 795’ten 370’e düştü.

**********************************************************

PARADAN VAZGEÇTİ AMA

ŞİMDİ ARSA BEĞENMİYOR

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in “İzmit Huzurevi” inşaatı ile ilgili yaklaşımını, açıklamalarını, Kocaeli Valiliği ile olan “restleşmesini” defalarca yazdım.Fatma Hanım, konuyla doğrudan ilgilenmese ya da yeterli bilgi sahibi olmadığını söylese de 100 yaşlının kalacağı Huzurevi projesini “taş yığını” olarak eleştirmişti.

Uzmanların verdiği bilgi doğrultusunda Huzurevi inşaat alanı içinde kalan belediyeye ait 350 metrekarelik alanın terki karşılığı Kocaeli Valiliği'nden 350 Bin TL’nin belediye veznesine yatırılmasını istemişti.

Kocaeli Valisi ve yetkililerinin arsa takası ya da vergi borcuna karşılık mahsup önerilerini “Ben Devletten zengin miyim?” diyerek geri çevirmişti.

İstediği parayı alamayan Başkan Hürriyet ve İzmit Belediyesi yetkilileri bu sefer milli emlak müdürlüğünün göstereceği arsalar arasından tercih yapmak yerine Ayazma Mahallesi Pazar Yeri karşısındaki arsayı şart koşmuş.

Ancak hazinenin onay vermediği arsa İzmir Belediyesine verilemeyince bu sefer milli emlak müdürlüğünün önerdiği 6 arsadan birisini seçecekmiş.

Sizin anlayacağınız, Fatma Başkan huzurevi inşaat alanı içinde kalan arsaya karşılık 350 bin TL para isteğinden vazgeçmiş.

Ama şimdi de arsa beğenemiyormuş! Beğense de beğenmese de Kocaeli Valiliği’nin gösterdiği 6 arsadan birisini kabul etmek zorunda kalacak.

Aksi halde Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olacak.

Yani Kocaeli Valiliğine olan kültür Varlıkları için kesilen yüzde 10 paylarla vergi ve sigorta primlerinden oluşan borçlara haciz gelecek.

İNŞAAT DEVAM EDİYOR

İzmit Belediyesinin çıkardığı bürokratik engellere rağmen inşaatı devam eden Huzur evinde dünden bugüne yaşananları hatırlayalım.

1994 yılında hizmete giren, 17 Ağustos 1999 depreminde hasar gören, yaşanan toprak kayması sonrası 12 Nisan 2001’de boşaltılan Turgut Mahallesi'ndeki İzmit Huzurevi 10 Ekim 2017 tarihinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yıkıldı.

Yıkımın ardından başlatılan yeni huzurevi çalışmalarında bürokratik engeller nedeniyle gecikme yaşandı.

Büyükşehir Belediyesi yıkılan huzurevi yerine yapılacak 6 katlı 100 adet tek kişilik odalardan oluşan yeni huzurevi inşaatı için gerekli imar değişikliklerini yaparak onayladı.

Yıkım sonrası değişik yerlerde konuk edilen 100 yaşlımızın kalacağı huzurevi üst kısmındaki sitede oturan vatandaşlar görüntülerinin kapanacağını ileri sürerek Büyükşehir Belediyesi kararına itiraz etti.

Sanki herkes ağız birliği yapmış gibi huzurevi inşaatını geciktirmek için yoğun çaba içine girmiş.

Kim ne yaparsa yapsın, hangi yolu denerse denesin, Vali Hüseyin Aksoy Huzurevi inşaatını en kısa zamanda tamamlayarak 100 yaşlının hizmetine sunmak konusunda kararlı.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Murat - Huzurevi şehir içinde olmamalı. Beton yığını yerine iki katlı bir proje yapılmalı ve en uygun yer akmeşe tarafı. Doğa içinde harika bir huzurevi yapılabilir. Bir çok ülkede huzurevleri şehir dışında.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Ağustos 16:25

Anket Halk Ekmek uygulamasından memnun musunuz?