Bakmak ve görmek arasındaki fark, ‘Taraflılık’ mı?

Ak Parti Genel Başkanını değiştirdi dolayısı ile Başbakan da değişti şimdi 2015 seçimlerine girecek kadronun oluşturulması için önce ilçe daha sonrada il kongrelerini yapmaya hazırlanıyor.
Dolayısı ile Ak Parti için Kocaeli’de vazgeçilmez illerin başında geliyor.
Bir dönem sosyal demokratların kalesi olan Kocaeli artık Ak Parti’nin kalesi durumunda.
En yüksek oyu aldığı illerden bir tanesi. Hem milletvekilliği seçimlerinde hem de yerel seçimlerde göstermiş olduğu başarı önemli en son Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ismi gerçektende önemli katkı sundu ve bazı yerlerde yerel seçimlerde alınan oyun çok üstünde bir oy alındı.
Ve bunu bazı gazeteci arkadaşlarımız bazı yerlerde başarı olarak adlandırırken bazı yerlerde de başarısızlık olarak adlandırdılar.
Ama bizler bu haberlerde bile kimse lehine yada aleyhine haberler yapmadık.
Dolayısı ile her seçim döneminde Ak Parti Kocaeli’de en çok oyu nerde almış diye bakarsanız hemen hemen her seçimden sonra aynı sonuç çıkar.
Kocaeli’de Başiskele, Kocaeli’nin en güzel yerleşim yerlerinden bir tanesidir.
Eskiden beri genellikle sağ partileri tercih eden bir yapısı var.
2009 yılında beş belediyeden oluşan bir ilçe olarak ilk seçimini de Ak Parti’nin zaferiyle sonuçlandırdı.
Dolayısı ile bugün Ak Parti’nin üst kademesinin yerleşim yeri olan birçoğunun da tercih ettiği bir ilçe haline geldiğini kimse inkâr etmiyor.
Lakin Kocaeli’nin de en kozmopolit yerlerinden bir tanesi olduğunu da unutmamak gerekir.
Ve orada görev yapmak diğer ilçelere oranla biraz daha zordur.
Zira ben 1989 da Yuvacık’ta oturmaya başladım ve o dönemlerden beri insanlar kendi işlerine geldiği olayları yorumlayarak bölgesel milliyetçilik yapılır.
Lakin ben bugüne kadar bunu hiç yapmadım yeri geldi İbrahim Karaosmanoğlu’na oy verdim sonrada Hüseyin Ayaz’a da oy verdim. Trabzonluyum, başkanın biri Rizeli diğeri de Muhacir lakin insanlar bazen bu durumu işlerine geldiği gibi yorumluyorlar ve kullanıyorlar.
Bir diğer yandan Ak Parti’nin İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu dolayısı ile oda Rizeli elbette bazı noktalarda ister istemez bu konuda farklı yorumlar yapılsa da bana göre bunu yanlış algılayan ve kullananlar buradan böylesi bir soruna varıyor.
Yoksa kendilerinin ya da aklı başında insanların böyle bir ayrım yapmasını elbette doğru bir tarafı olamaz.
Nitekim geçtiğimiz gün gazetemizde verdiğimiz haber diğer gazetelerden farklıydı.
Bunun üzerine de herkes farklı yorumlar yapmaya başladı ama kimse şunu unutmasın bizim siyaseti dizayn etme gibi ne çabamız nede böyle bir gücümüz ve görevimiz var.
Nede kimsenin sözüne göre habercilik yapmak gibi bir yol hiç izlemedik izlemeyiz de.
Ne gördüysek orada yetkililer ne söylediyse onu yazarız.
O gün orada olan arkadaşımız gazetemizin Yazı işleri Müdürü Kübra Türkan orada İl Başkanı Mahmut Civelek’in istişare sözü üzerine bu haberi diğer gazetelerden farklı yorumladı.
Ve öyle gördü zaten herkesle aynı görmek gerçek habercilik değil. Bizler bu güne kadar her şart ve durumda parti falan gözetmeksizin yaptığımız haberlerle duruşumuzu belli ettik. Bundan böyle de duruşumuzu belli etmeye ve doğru nokta da durmaya devam edeceğimiz den kimsenin şüphesi olmasın.
Kimsenin adamı olmam. Kimsenin ardından koşmam. Kimsenin dediği ile de iş yapmam. Bunu da herkes böyle bilsin.
Bu gazete bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada ekibine kattığı ve katacağı yürekli insanlarla Kocaeli’de habercilik nasıl yapılır herkese kanıtladı. Bundan sonrada aynen yoluna devam edecek.
Demem o dur ki kimse bizden farklı ve kendine has bir şey beklemesin.
Bu haber yapıldıktan sonra gerçekten yanlış bir şey mi yazdık diye İl Başkanı Mahmut Civelek’le bizzat telefonda görüştüm ve bu konuda Mahmut Başkan da aynen şu ifadeleri kullandı.
Bizde bu güne kadar her şey istişare ile oldu. En üst kademe de bulunan Şuan ki Cumhurbaşkanımız geçmişte Partimizin Genel başkanı ve Başbakandı o bile birçok konuyu bizimle istişare etti ve sonrasında karar aldıysa bizlerin de burada aynı şeyleri uygulamamız gerekir.
İstişarelerden Mehmet Ustaoğlu çıkarsa elbette bir sorun yok Ustaoğlu olacak. Yok partide yapılan istişarelerde başka biri çıkarsa da Mehmet Ustaoğlu’da onun arkasında duracaktır.
Dolayısı ile bu konuşmamdan sonra da anladım ki biz bu haberi doğru görmüşüz.
İşte bu gazetenin bir farkı var.
Görmek istediği şekilde değil de haberi doğru şekilde yorumlamayı önemsiyor.
Bizler doğrudan tarafız.
Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?