“Partisiz Partililer” ve Tersine Seçim

Önceleri yerel seçimlerde partiden ziyade isimler önem arz ederdi. Hala da isim endeksli seçim bölgelerinin olduğu ve önümüzdeki yerel seçimlerde bu sandık alışkanlığının olacağı muhakkak…

Ama birçok yerde istisna bir durum olacağını düşünüyorum..

Metal yorgunluğu furyasıyla makamlarından uzaklaştırılıp, milli iradenin yok sayıldığı belediye başkanlıkları başta olmak üzere, birçok seçim bölgesinde de bu istisna seçimin olacağını zannediyorum.

Tehlikeyi gören iktidar, toplumsal ve seçmene dayalı bir algı sürecini başlatarak, yereldeki isimler üzerinden bir “arınma” yapacağına dair bir politika uyguluyor.

Tutacak mı? Tutmayacak mı? Seçim akşamı görülecek.

Benim kanaatim odur ki, bugünkü şartlarla seçim gerçekleşirse bu sefer tutmayacak ve başarılı isimler olsa dahi, AK Parti’nin son yıllardaki yürüttüğü siyaset ve uyguladığı politikalarından dolayı karşılık bulamayacak, birçok seçim bölgesi ve belediyelik kaybedilecek…

Doğu ve Güneydoğu illerindeki HDP’li belediye başkanlıklarında, milli irade dışında, seçilmişler değil de atanmışlarla ve kayyumlarla yerel yönetimlerin sürdürülmesi, AK Parti’ye desteğini esirgemeyen Doğu ve Güneydoğu illerindeki AK Parti seçmenlerini nasıl etkileyeceğini de merak ediyorum açıkçası…!

Malumunuz, sonrasında bizzat AK Parti’li belediye başkanlıklarının, görevden alınma, yargılanma ya da soruşturma açılma suretiyle değil de, İSTİFA suretiyle milli irade dışındaki yerel yönetimlerin sürdürülmesi, başta Kadir Topbaş ve Melih Gökçek olmak üzere izlerinin silinmesi gayretleri, siyasi gündemde hedef şaşırtma ve algı operasyonları bakalım nasıl sonuç verecek!

Akabinde de İstanbul Ataşehir Belediye Başkanının görevden alınması ile sıra CHP’ye uzandı. Malumunuz birkaç gün önce de Beşiktaş Belediye Başkanlığı makamı boşaltılarak milli iradeye müdahale edilmişti.

Niye müdahale diyoruz? Çünkü ortada ne bir yargılama süreci, ne de bir yargı kararı görünmüyor…!

* * *

Gelelim seçim sürecine girilirken ve milli irade üzerinde bu derece baskı varken, muhalefet partilerinin siyasi hesaplarına!

CHP ve özellikle de İYİ Parti yöneticilerine diyorum ki..!

Eğer gerçekten Kocaeli’ndeki 13 – 0 hezimetlerine bir son vermek ve Kocaeli’nin en azından bazı ilçelerindeki belediyelikleri kazanmak istiyorsanız, “partisiz partililere” dikkat etmelisiniz…!

Ne demek “partisiz partili”?

Resmi anlamda bir siyasi partiye üye olarak kayıtlı olmak, hatta partilerin teşkilatlarında görev yapmak ve önceden yapmış olmakla birlikte veya üye kaydı bulunmamasına rağmen, kamuoyunda “X” partili algısı ile gezinenlerin, “uzayan kol bizden olsun” düşüncesine tutsaklığı gereği partilerine değil oy vermek!, Oy verilmesin diye eylem, söylem, düşünce, fikir beyanlarında bulunan, toplumu çaktırmadan yönlendirme çabasında şimdiye kadar hep başarılı olmuş(!) isimlerdir partisiz partililer…

Ve bu isimlere dikkat edilmesi gerekir…

Her zamanki gibi isim vererek, kişileri suçlamak değil amacım. Amacım, siyasetin mertçe, adilce, dürüstçe, gerçekleşen değil, gerçekleşmesi gereken ve tanımını haklı çıkarır bir uğraş, bir meslek, topluma huzur, zenginlik, umut veren bir hizmet aracı olarak gördüğümden dolayı bunları ifade etmek durumundayım…

Sığ siyaset sarmalına dolanmış kesimler!

Bazı kişiler ve az sayıdaki aslında etkisiz zümreler etrafında dolanıp durmayı, sizleri bu dar ve sığ siyasete mahkûm bırakma gayretlerini hiç bırakmayanları görmenizi, etrafınızdan uzaklaştırmasanız da etkisiz kılacak hamlelerde bulunmanız gerektiğini düşünüyorum sadece.

Ve sadece, kendi çapımda, şartlar ve imkânlar ölçüsünde uyarmış olmak istiyorum…!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?