Tahir Hocanın önceliği; ulaşım ve trafik olacak

31 Mart seçimi ile Kocaeli; başarılı, saygın, özgüveni yüksek, yaşadığı ve başkan seçildiği kentin sorunlarını bilen bir siyasetçi kazandı.

Kocaeli Üniversitesi öğretim üyeliği, Büyükşehir Belediyesi genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterliği, Bilecik Valiliği yapan Doç. Dr. Tahir Büyükakın’dan bahsediyorum.

12 yıl bürokrat olarak çalıştığı Büyükşehrin başkanlık koltuğuna 4 Nisan Perşembe günü oturan Tahir Hoca ile önceki gün makamında sohbet ettik.

Uzun ve yorucu seçim sürecinin ardından başlayan yoğun ziyaretçi trafiğine rağmen rahat, zinde, dinç ve mutlu görünüyordu.

Odasında ve özel kalemde ziyaretlerde alışılan canlı çiçeklerden eser yoktu.

Özel kalem müdürü sevgili Serhan, gelenlerin kalabalık yapmaması için ayrı bir yere götürüldüğünü söyledi.

Sohbet ederken AK Parti milletvekilleri Emine Zeybek ve Radiye Sezer Katırcıoğlu geldi.

Çıkışta değerli dostum, başarılı siyasetçi, saygın devlet adamı Fikri Işık ile karşılaştık. Çok kısa da olsa ayaküstü lafladık.

ACELESİ YOK

Tahir Hocamla Bilecik Valiliği’ne atandığından buyana oturup sohbet etmek kısmet olmadı.

Seçim döneminde karşılaştığımız etkinliklerde selamlaştık, zaman zaman telefonla konuştuk.

Önceki gün zamanın darlığını bildiğimden fazla soru sormadım ama kamuoyunun merak ettiği soruların cevabını aldım.

Büyükşehir Belediyesini okyanustaki gros tonluk şileplere benzeten Tahir Hoca, “Kocaeli, 2 kürekli sandal değil ki hemen karaya yanaşalım. Büyük bir şilep gibi düşünün. Nasıl ki şilepler belirlediği rotada giderken riskli ve sıkıntılı durumlarda klavuz alma gereği duyuyorsa Büyükşehri yönetirken deneyimli ve başarılı çalışma arkadaşlara ihtiyaç var. 12 yıl görev yaptığım belediyede çalışan arkadaşların performanslarını biliyorum. Vizyon projeler için profesyonel hizmet yöneticilerden de yararlanmak istiyorum” dedi.

Sizin anlayacağınız Tahir hocanın 2023’e kadar hayata geçireceği projeleri hayata geçirmek konusunda acelesi yok.

Akşamdan sabaha alınacak kararları uygulayıp bir süre sonra değişikliklere giderek zaman kaybetmek niyetinde değil. İnce eleyip sık dokuyacak.

Kocaeli’yi yönetirken tecrübe, bilgi paylaşımı, tasarruf, şeffaflık, ortak aklı öne çıkaracak.

Sorunları konuşarak, anlaşarak, paydaşlarla beraber düşünerek, kentin bütüncül algısını bozmadan çözecek.

TOPLANTI YAPACAK

Son günlerde Büyükşehir çalışanları kadar kamuoyunun merak ettiği genel sekreter ve yardımcıları ile ilgili tek kelime konuşmadık.

Doğrusunu söylemek gerekirse genel sekreter dahil kimin gideceği kimin kalacağı konusunda Tahir hocanın kafasında oluşmuş liste olmadığı gibi acelesi de yok.

Büyükşehri yönetmeyi seven gazetecilerin “papatya falı” bakarak çarşaf çarşaf isim yazıp fotoğraf yayınlamaları Tahir hocayı rahatsız etmenin ötesinde çalışanların da performansının düşmesine neden oluyor diye düşünüyorum.

Ziyaretlerden fırsat buldukça ve akşamları saat 24.00’e kadar çalışarak yöneticilerden bilgi alan Tahir hocanın bugünlerde geniş katılımlı bir toplantı yapması benim için sürpriz olmaz.

Genel sekreter, yardımcıları, daire başkanları, müdürler ve şube müdürleriyle bir araya gelmesi beklenen Tahir hoca, 5 yıl birlikte çalışacağı çalışma arkadaşlarından isteklerini ve beklentilerini paylaşırken herkesi tek tek dinleyecektir.

Son günlerde kamuoyundaki dedikodular nedeniyle yaşanan huzursuzlukları giderecek düşüncelerini anlatacaktır.

Yazdıklarımı Tahir hocayla paylaşmadım ama daha önce konuşmamızda söylediklerinden ve sohbet ederken satır aralarında verdiği mesajlardan aldığım bilgiler.

18 Mart’ta yazdığım o yazıda Tahir hoca, ““Büyükşehirde toplam 12 yıl üst düzey görev yaptım. Tüm arkadaşları tanıyor, performanslarını biliyorum. Benim yönetim anlayışıma uyan, hizmet tempoma ayak uyduran herkesle çalışırım. Uymayanlarla yollarımı ayırmam doğaldır. Herkesin istifasını isteyeceğim iddiası doğru değil. Genel sekreter İlhan Beyle hiçbir sorunum yok. İlhan bey isterse göreve devam edebilir ve birlikte çalışabiliriz. Kaldı ki, genel sekreter atama yetkisi Büyükşehir Belediye Başkanına değil İçişleri Bakanına ait”demişti.

Konuşmadık ama hala aynı noktada ve aynı düşüncede.

Kaldı ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesaisinin büyük bölümünü İstanbul seçim sonuçlarına ayırdığı bir dönemde Kocaeli’ni düşünecek, genel sekreter atamasıyla ilgili tasarrufta bulunacak ne zamanı ne de kafasından geçirdiği isim var.

İstanbul düğümü çözülmeden Tahir hoca dahil bir Allah’ın kulunun Sayın Cumhurbaşkanının kapısını çalıp “Kocaeli’nin genel sekreteri değişecek mi, yeni genel sekreteri kim olacak?” deme şansı da cesareti de yok.

ÖNCELİĞİ, ULAŞIM

12 yıllık genel sekreter yardımcılığı ve genel sekreterliği döneminde Kocaeli’yi tanıyan, projeler üreten, birikimleriyle 2023’e hazırlanan döneminde Tahir hocaya önceliğini sordum. Cevabı, “Ulaşım ve trafik” oldu.

Kocaeli’nin ulaşım ve trafik sorunlarıyla bire bir ilgilenen çözüm arayan, proje üreten eski genel sekreter, yeni başkan devam etti, “Geçmişte oldukça önemli mesafe aldık ama istediğimiz projeyi hayata geçiremedik. Kooperatif yöneticileriyle, ilgili birim yöneticileriyle bir araya geleceğiz. Biz düşüncelerimizi anlatacağız. Onların isteklerini dinleyeceğiz. Mevzuat değişikliği gerektiren konularda Ankara’da bakanlarla bire bir görüşerek desteklerini isteyeceğiz. Bu ilin ulaşım ve trafik sorununu mutlaka çözeceğiz.”

Tramvayı konuşurken, hafif tebessüm etti. Genel sekreterliği döneminde güzergahı istediği gibi belirlenmemiş olsa da İzmitlilerin konforlu, güvenli, seri ve ucuz tramvayla seyahat ediyor olmasından son derece memnundu.

Güzergahı batıda ve doğuda uzatmak, daha çok kişiyi tramvaydan yararlandırmak istiyor.

Son olarak yürüyüş yolu, fuar ve göl, evsel atık tesisini, Perşembe Pazar alanına yapılması planlanan kent meydanını sordum.

Yürüyüş yolunu yayalaştırmak istediğin söyledi. Araçların egzoz gazları arasında yayaların dolaşmasının çevre ve sağlık açısından uygun olmadığına dikkat çekti.

Her projede olduğu gibi yürüyüş yolunda acele etmeyeceğini, İzmit’in vizyon projelerinden birini yapmak için üzerinde yoğun çalışma yapacağını söyledi.

Fuar ve göl ile ilgili günü birlik değil, millet bahçeleri gibi kalıcı, vatandaşın ihtiyaçlarını karşılayacak, çekici, dinlenme yeri olacak proje yapmayı düşünüyor.

Evsel katı Atık ile ilgili, “Arkadaşlarımız yeni bir çalışma yapıyor. Yakma ünitesi yerine belki depolama alanlarını çoğaltacağız. Sıfır Atık Projesine öncelik vereceğiz” dedi.

Kent estetiği konusunda halka soracak. Halktan böyle bir talep gelirse proje yapacak, gelmezse dokunmayacak.

Perşembe pazarına yapılması planlanan kent meydanı ile ilgili genel sekreterliği döneminde yaptırılan projeyi yeniden revize etmek, eski valilik bahçesindeki gibi betondan oluşan bir meydan istemediğini söyledi.

Milletvekilleri Emine Zeybek ve Radiye Sezer Katırcıoğlu gelince sohbeti noktaladık.

Son bir not: Tahir Başkandan ayrıldıktan sonra merdivenlerde ikinci kez karşılaştığım milletvekilleri Zeybek ve Katırcıoğlu’na İzmit seçimini, itirazları sordum. Emine hanım yorum yapmak yerine anlamlı bir tebessümle “Bekleyip görelim., AK Parti, seçim sonuçlarına itiraz ederek demokratik ve yasal haklarını kullanıyor. Bunda yadırganacak hiçbir şey yok. Önceki seçimlerde ve bu seçimde CHP’de benzer itirazları yapıyor. İtiraz hakkımızı sonuna kadar kullanacağız” dedi.

SONUÇ:Kocaeli, 31 Mart’ta Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ı Büyükşehir Belediye Başkanı seçmekle isabetli karar verdi. Kocaeli’nin sorunlarını ve çözümlerini bilen, 2019-2023 dönemine damgasını vuracak vizyon projeleri hazırlamaya soyunan genç, birikimli, deneyimli Tahir hocaya başarılar diliyorum.

********************

ÇELİK, ŞEHİT ÖĞRETMENİN

LİSESİ “PROJE OKUL” OLDU

Milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in sendikacıların milli eğitimi yönetmeye kalkışması, liyakatsız müdürlerin atanması, bilgi sahibi olmadan haber yapan gazeteciler dahil yaşadığı onlarca olay karşısında dik durduğunu, doğru kararlar aldığını biliyorum.

Yaşanan üzücü olayların 4 yılda saçlarını ağarttığına, ameliyatlar geçirdiğine tanığım.

Ama hiç birisi Rasim hocayı, Gebze Atatürk Anadolu Lisesi müdür başyardımcısı Necmettin Kuyucu’nun öğrencisi tarafından bıçaklanarak şehit edilmesi kadar üzmedi, kahretmedi.

Rasim hoca, Necmettin öğretmenin şehit edilmesinin ardından bir an olsun ailesi ve öğretmen arkadaşlarını yalnız bırakmadı.

Okulun adının “Şehit Öğretmen Necmettin Kuyucu” olarak değiştirilmesini önerdi.

Eşi Gülay öğretmen ve çocuklarıyla yakından ilgilendi, öğretmenlerin ve öğrencilerin yaşadığı travmayı en aza indirmek için bakanlık ve validen destek istedi.

Milli eğitim bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Gebze’deki aileyi ziyaretine eşlik etti, babasına Türk Bayrağı ve Kur’an hediye ederken yanında oldu.

Önceki gün aradığında, “Abi, dün Gebze Şehit Öğretmen Necmettin Kuyucu Anadolu Lisesini ziyaret ettim. Sayın Bakanımızın, şehit öğretmenimizin çalıştığı lisenin proje okul olduğu müjdesini okuldaki öğretmen arkadaşlarla paylaştım” dedi.

******************

İBRAHİM ARACI

POLİSLERİ DE

UNUTMUYOR

Kocaeli’de eğitim ve sağlık başta olmak üzere toplumsal sosyal sorumluk projeleriyle devlete destek olan onlarca, yüzlerce zengin hayırsever kişi ve kurum var.

Büyük çoğunluğu yaptırdıkları tesislere kurumların ve sanayi tesislerin adını vererek, bazıları da imzaladıkları protokollara uymayarak ve tek kuruş harcamadan reklamlarını yaptırıyor.

Koruma Klor Alkali AŞ sahipleri Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşler ise yaptırdıkları okullara ve sağlık tesislerine kurumlarının reklamı yerine verdikleri aile büyüklerinin adını yaşatıyorlar.

Kocaeli Üniversitesi Vakfı başta olmak eğitim ve sağlık alanına öncelik tanıyarak kapısını çalan her ihtiyaç sahibini eli boş çevirmeyen, Cumhurbaşkanı ve TBMM dahil onlarca yüzlerce ödül alan Vefa İbrahim Aracı 10 Nisan Polis Teşkilatı Kuruluş Yıldönümünde Vali Hüseyin Aksoy tarafından ödüllendirildi.

Vali Aksoy, polis teşkilatının kuruluşunun 174. Yıldönümünde Vefa İbrahim Aracı başta olmak üzere halkın huzur ve güvenini sağlayan emniyet teşkilatına katkı sağlamak amacıyla kurulan Türk Polis Teşkilatı Güçlendirme Vakfı’na katkıda bulunanlara Teşekkür Belgesi verdi.

İşte Aracı kardeşlerin, eğitim ve sağlık alanında benim bildiğim katkıları;

Kocaeli Üniversitesi Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi, İzmit Zöhre Aracı Evi ve Kalben derneği, Derince Şükrü Aracı İlk ve Ortaokulu, Kocaeli Üniversitesi UmuttepeSemahat Aracı Konferans Salonu, Kocaeli Üniversitesi Arslanbey Semahat Aracı Kütüphanesi, KOÜ Vakfı ve Polis Teşkilatı Vakfına destek, binlerce öğrenciye burs.

Kazançlarını hayır işlerine adamayı, eğitim ve sağlık alanında tesisler yapmayı kendilerine görev edinen Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlee teşekkürler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.