Delege mi? Onaycı mı?

Siyaset kurumunun ne kadar demokratik yapılar olup olmadığını herkes aslında görüyor, biliyor..

Ama yine herkes işine geldiği şekilde, ya sessiz kalıyor ya da sözlerini istemeye istemeye de olsa zemine uygun kelimelerle boğuyor, geçiştiriyor.

Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu başta olmak üzere birçok meşru(!) görünümlü siyasal mücadeleler, aslında ne demokratik, ne de milli iradeyi esas alan eylemler.

Seçimlerde sandığa gittiğimiz ne peki diyecek olursanız! Seçilenlerin seçmen nezdinde onaya sunularak, oransal paylaşımlarının tercih ölçümünden öteye bir şey değil.

Genel seçimlerde seçtiğimiz(!) milletvekillerini Allah aşkına kim seçiyor?

Milli irade mi seçiyor? Halk mı seçiyor?

Hepimiz biliyoruz ki kesinlikle hayır..!

Biz, yani seçmen, birileri tarafından seçilerek oy sandıklarına atmamız istenen pusulalara yazılan isimler arasındaki insanları bile, hiçbir aşamasında kişisel olarak seçemiyoruz ki!

Parti isimleri zikretmeye bile gerek yok. Nerdeyse tüm siyasi partiler aynı usullerle yollarına devam etmeyi sürdürüyorlar.

Gerçi CHP’nin son birkaç seçimde partili üyelerine başvurarak ön seçim yaptığını, “yetmez ama eh işte demokrasi” dedirttiğini de hatırlatalım.

Örneğin yerel seçimlerde belediye meclisi üyelerini dahi seçerken, demokratik değil, farklı hesaplar üzerinden isimlerin belirlendiğini, belde ve mahalle ile seçmen sayıları oranında aday belirlenmediğini de biliyoruz.

Bahaneleri de, ‘o mahalleden bize az oy çıkıyor onun için o mahalleden belediye meclis üyesi belirlemedik’ şeklinde oluyor.

Bu mantığa göre milletvekili seçimlerinde de o zaman oy alamadığınız il, ilçe, bölgelerde milletvekili isimlerini de yazmasa ve seçime girmeseler belki anlayışla karşılarız..!

Ama siyaset, madem ki yasal ve meşru “seçme ve seçilme hakkının kullanılması” yolu, o halde yasaların belirlediği sayıda aday ile her mahallenin milli iradesi ile sandığa gidilmesi de, hem meşru hem de doğru olanı.

Ama bu doğruyu işine geldiği gibi yorumlayan ve uygulayanlar da malumunuz…

Kısacası seçilen isimlere “delege” değil, meşru(!) onay prosedürlerini gerçekleştirmeye yarayacak olan “onaycı” demek sanırım daha uygun olanı…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.