26 bin 8. sınıf öğrencisinin 2 bini sınavla yerleşecek

Ortaokul 8. Sınav öğrencileri ve velilerin merakla beklediği TEOG sınavı yerine getirilen LGS (Lise Geçiş Sınavı) 2 Haziran saat 10.00’da yapılacak.

Bakmayın siz bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan Özgür Kocaeli Gazetesi’nin Nisan’da yapılacak yazdığına.

50. Yıl Cumhuriyet Ortaokul müdürü Gökhan Dumrul’un Eğitim Bir Sen İzmit ilçe temsilcisi kimliği ile haddini ve yetkisini aşan açıklamalarını manşetten “LİSE STRESİ” başlığıyla vererek kafaları karıştırdığına.

Okulunun taşınması başta olmak üzere onca sorunu varken, görevi LGS öncesi öğrencileri ve velileri doğru bilgilendirmek, sınav öncesi moral depolamak olan okul müdürünün işgüzarlığına.

Okul müdürünün sendikacı(!) kimliğiyle açıklamalarını, gazetenin kafa karıştıran haberini bir kenara bırakıp LGS ile ilgili doğru bilgileri paylaşalım.

Bir: Kocaeli’nde öğrenim gören 26 bin 153 sekizinci sınıf öğrencisin gireceği LGS, 50. Yıl Ortaokul müdürün açıkladığı, Özgür Kocaeli Gazetesinin yazdığı gibi Nisan ayında değil 2 Haziran’da yapılacak.

İki: Kocaeli’nde

8 FEN (Kocaeli, İzmit Şehit Özcan Kan, Gölcük, Körfez, Gebze Yücel Boru, Darıca, Çayırova 15 Temmuz Şehitler) 2 SOSYAL BİLİMLER (Kartepe Ali Fuat Başgil, Gebze Kanuni), 4 PİLOT OKUL (İzmit Mehmet Akif Ersoy Kız AİHL, İzmit Necip Fazıl Kısakürek AİHL, Darıca Şehit Kaya Kız AİHL, Başiskele Şehit Ozan Özen Kız AİHL) olmak üzere toplam 14 lise sınavla öğrenci alacak.

Üç: 26 bin 153 öğrenciden bin 830’u (geçen seneki kontenjanlar) LGS sonunda aldığı puana göre 14 liseden birine kayıt yaptıracak.

Dört: Milli eğitim bakanlığının sınavla öğrenci alan liselere yüzde 5 oranını yüzde 10’a çıkaran çalışması gerçekleşirse 14 lise bin 830 yerine 2 bin 615 öğrenci alacak.

Beş: Fen liselerinin kontenjanları değişmez, Anadolu imam hatip liseleri kontenjanları ile proje okul sayıları artarsa sınav kazanan öğrencilerden 785’i bu liselere dağıtılacak.

Altı: Sınav kazanamayan öğrencilerse adrese dayalı olarak milli eğitimin belirleyeceği evine en yakın okuldan başlamak üzere evinden giderek uzaklaşan 3 çember içinde yer alacak 3 Anadolu, 3 Anadolu imam hatip ve 3 Anadolu meslek lisesi olmak üzere toplam 9 okul tercih edecek.

Yedi: Yerleştirme işlemi öğrencinin tercihlerine göre ve kendisine en yakın çemberdeki okullar taranarak yapılacak.

Sekiz: İlk çembere yerleşemeyen öğrenci ikinci ve üçüncü çembere kadar tercihine göre yerleştirilecek.

Dokuz: Yerleştirme işleminde öğrencinin tercihi ve evine yakınlığı dikkate alınırken öğrencinin ortaokul notları dikkate alınmayacak.

On: İzmit’te Cahit Elginkan Anadolu, İzmit Anadolu, Atılım Anadolu, Gebze’de Fen, Gebze Anadolu İmam Hatip, Gölcük’te Fen, Derince’de Merkez Bankası Anadolu, Şehit Ozan Özen Kız Anadolu İmam Hatip liselerinin “Proje Okul” başvuruları onaylanırsa sınavla öğrenci alacak lise ve öğrenci sayıları değişecek.

SONUÇ: TEOG yerine gelen ve ilk kez bu yıl liselere geçişte uygulanacak sistemin önemli detayları belli olsa da soru işaretleri henüz bitmiş değil.

Bir: İzmit’te 5, Gebze’de 2, Darıca’da 2, Gölcük, Körfez, Kartepe, Başiskele, Çayırova’da birer olmak üzere toplam 14 lise LGS ile öğrenci alacak.

İki: Kandıra, Karamürsel, Derince, Dilovası ilçelerinde sınavla öğrenci alacak lise olmadığından bu ilçelerden LGS’ye girerek başarılı olan öğrenciler ilçeleri dışında okumak zorunda kalacak.

Üç: TEOG yerine gelen LGS sonrası her il kendi bünyesinde yapılan sınava göre öğrenci alacağından Kocaeli’nde başarılı ortaokul mezunları başka illerdeki liselere gidemeyecek. Kocaeli’deki liselerin başarı oranları yükselecek.

Dört: TEOG kalkalı neredeyse bir yıl olacak. Milli eğitim bakanlığı yetkilileri sınava 2 ay kala LGS ve yerleştirme ile ilgili soru işaretlerini giderecek kalıcı bir çözümü kamuoyu ile paylaşmadığından 8. sınıf öğrencileri ve velilerinin kafası karışık.

Beş: LGS ve çember sistemi ile özellikle kırsal kesimlerde yaşayan öğrenciler mağdur edilecek. Sınav kazanamayan öğrenciler Anadolu liseleri yerine imam hatip ve meslek liselerine kayıt yaptırmak zorunda kalacak.

Altı: Yeni sitem eve en yakın okul uygulaması getirdiğinden çocuğunu imam hatip ve meslek lisesine göndermek istemeyen veliler başarılı liselere yakın yerlerden ev kiralayacak, adres gösterecek.

Yedi: Üniversiteye girişte yüksek puan almak isteyen öğrenciler özel liseleri tercih edeceğinden kayıtlarda başvuru patlaması yaşanacak.

**************

VALİ’YE VERDİĞİ SÖZÜ

SADECE ‘ARACI’ TUTTU

Kocaeli Sanayi Odası’nın Ekim-2017 meclis toplantısın katılan Vali Hüseyin Aksoy sanayicilere seslenirken, “Sayın başbakanımızın başlattığı kampanya doğrultusunda 2019 sonrası tekli öğretime geçme kararı alındı. Kocaeli genelinde 836 dersliğe ihtiyaç var. Okul yaptırmak isteyen iş adamlarımızı bu kampanyaya çağırıyoruz”demişti.

Sizin anlayacağınız Vali Aksoy sanayicilerden 836 derslik yaptırmalarını istedi.

Aradan 6 ay geçti ama aralarında sanayi odası başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da bulunduğu sanayicilerden bir kişi bile Sayın Vali’nin kapısını çalmadı.

“Sayın Valim,Sayın Başbakanımızın başlattığı kampanya doğrultusundaEkim ayında bizden okul ve derslik yaptırmamızı istemiştiniz. Ne zaman uygun görürseniz protokol imzalamak ve okul yaptırmak için hazırız” demedi.

Sanayicilerin derslik ve okul yaptırmak konusundaki duyarsızlığını 7 Kasım’da “Sanayici Okul Yaptırmak İstemiyor” manşetiyle duyurmuştum.

Sayın Vali 5 Mart’ta KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun Welborn Luxury Hotel’de düzenlediği toplantıda İzmit Körfezi’ndeki 35 liman sahibi ile bir araya geldi.

İzmit Körfezi’nde toplam 73 milyon tonluk elleçleme ile Kocaeli’ne Türkiye birinciliği kazandıran 35 liman işletmecisine seslenirken, “Bir tanesinin maliyeti 40 bin TL olan kodlama sınıfından 118 sınıfa ihtiyaç var” dedi.

Sayın Vali’nin liman işletme sahiplerine bir hafta süre verdiği haberi okurlarla 7 Mart Çarşamba günü manşetten okurlarla “Vali Aksoy, liman sahiplerine bir hafta süre verdi” başlığı ile paylaştık.

Aradan bir ay geçti. 35 liman işletmeci listesi başına sahibi olduğu “Autoport” firmasını yazan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun da aralarında olduğu 32 liman işletmecisinden hiç kimse Vali Aksoy’un kapısını çalmadı.

Derslik ve okul yapımında olduğu gibi, “Sayın Valim kodlama sınıfı yaptıracağız” demedi.

İBRAHİM ARACI FARKI

Haberin yayınlandığı gün, hayırsever iş adamı Vefa İbrahim Aracı arayarak,

“Hocam, Sayın Valimizin toplantısına katılamadım ama sizin yazınızı okuduktan sonra Koruma Klor Alkali AŞ adına 40 Bin, Koruma Temizlik AŞ adına 40 Bin TL, başkanlığını yaptığım GEBKİM OSB adına da 60 Bin TL’yı milli eğitim il müdürlüğü hesabına yatırdım” dedi.

Ve Ziraat Bankasına yatırılan toplam 140 Bin liralık 3 ayrı makbuz fotokopisini gönderdi.

Koruma Klor Alkali AŞ demişken küçük bir parantez açmak istiyorum.

Vefa İbrahim, Kemal, Zümran, Ayşe Aracı kardeşlerin öne çıkan özelliklerinin başında; mütevazilikleri ve hayırseverlikleri gelir.

Sonra, İbrahim Beyin ön adı ‘Vefa’ gibi vefası, dostluğu, dobralığı, çalışkanlığı. Başka? Yaptırdığı okullara, hastanelere, çocuk sığınma evlerine diğer iş adamları gibi sahibi olduğu kurumların adını vererek reklam yaptırmadığı.

En çok da “Robotik Sınıf Projesinde” olduğu gibi sosyal sorumluluk projeleri dahil her konuda verdiği sözü tutması.

Çalışma ofisi raflarında dünyanın en prestijli at yarışlarında kazandığı kupaların arasına sosyal projeler sonrası verilen plaketleri, 3 torunu Poyraz, Elif, Ada’nın fotoğraflarını özenle yerleştiren, masasında inşaatı devam eden ya da temelleri önümüzdeki günlerde atılacak hastane, okul, cami projeleri bulunan Vefa İbrahim Aracı’yı gönülden kutluyorum.

Bu arada Vali Hüseyin Aksoy’un 5 Mart’ta liman işletme sahipleri ile düzenlediği toplantıda söz veren Çolakoğlu Metalurji AŞ de milli eğitim müdürlüğü hesabına 160 Bin TL yatırdı.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, yapılacak robotik sınıflarda kullanılmak üzere 700 bilgisayar bağışladı.

Ama aralarında Autoport, Yılport, Poliport, Evyaport, Safiport, Efesanport, Diler Çelik, Rota, Nuh Çimento, Lafarge Çimento, Tüpraş, Ford Otosan, Altınnel, Kroman Çelik, Yıldız Entegre, Ak-Taş, Petrol Ofisi, Shell, Milangaz’ın da bulunduğu liman işletmeleri sahipleri Vali Aksoy’a verdikleri “Robotik Sınıf” sözünü tutmadı.

*****************

SADETTİN HOCA ‘DÜNYA İLE YARIŞAN

ÜNİVERSİTEMİZ RÜŞTÜNÜ İSPAT ETTİ’

Kocaeli Üniversitesi ile Kartepe Belediyesi iş birliğinde düzenlenen yerel ve ulusal boyuttaki kongrelerin değerlendirildiği toplantıda Başkan Hüseyin Üzülmez’in anlattıklarını yazmıştım.

Bugün Rektör Prof. Dr. Sadettin Hülagü’nün samimi olduğu kadar iddialı açıklamalarını paylaşacağım.

İşte Sadettin hocanın açıklamalarından satır başları “Kocaeli Üniversitesi 25 yılda iyi ivme kazandı. Halkın gönlünde iyi bir yer etti. Rüştünü ispat eden üniversitemizde değişim yaşanırken dünya ile yarışıyor.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun destek ve katkılarıyla Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Yerleşkesinin adeta şantiyeye döndüğüne dikkat çeken sevgili rektör, “Temeli Aralık ayında atılan, 2019 başlarında açmayı planladığımız 4 katlı ek poliklinik binası inşaatı içinde Avrupa çapında Gastroentroloji ve Eğitim Merkezi, İyi Hekim Uygulama Merkezi olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile Sahil Güvenlikten Türkiye’de sayıları 3 olan Radyasyon Onkoloji Linear Akseleratör cihazı çalışıyor. Yeni bir MR cihazı bugünlerde gelecek. Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Merkezi hekim, hemşire, teknisyen ve diğer kadrolarını Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla aldık. Güvenlik soruşturmalarının tamamlanmasının ardından açacağız. Fareler dışında daha büyük hayvanlar üzerinde deneyler yapmaya imkan verecek Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Birimi (DETAB) binası bitti yakında açılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı gölette toplanan su ile çevre sulama ihtiyacını karşılayacağız. AMATEM ve ÇEMATEM inşaatına yakında başlayacağız” dedi.

Meslek Yüksekokullarının müfredat ve istihdamı çalıştayı sonrası Yükseköğretim Kurulu (YÖK)’nun da daha geniş kapsamlı çalıştay düzenleyeceğini ifade eden Rektör Hülagü, Katarlıların Ford Otosan İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu’na hayran kaldıklarını ve örnek aldıklarını söyledi.

DSP il başkanı Halim Dedeoğlu’nun Kocaeli Üniversitesi’nin bölünerek üçüncü bir üniversite kurulacağı açıklaması ile ilgili bakın dedi “Kurumların hafızalarda oluşması kolay olmadığı gibi kurumsal kimlikler bir iki günde kazanılmıyor. Üçüncü üniversite kurulmasına karşı değiliz. Kurulacak olan resmi ya da özel üçüncü üniversiteye ağabeylik yaparız. Ama Kocaeli Üniversitesinin bölünmesi önerisine ilk günden beri sıcak bakmıyoruz. Kaldı ki dünyada bilimselliği akredite edilmemiş üniversitelerin fazla önemi de yok.”

************

CUMHURBAŞKANI TÜRKİYE’DEN

DOĞAN FRANSA’DAN YÜKLENDİ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sınır güvenliğimizi korumak, tüm terör örgütlerini bölgeden uzaklaştırmak amacıyla 20 Ocak’ta Afrin’de başlattığı ve başarıyla sonuçlanan “Zeytin Dalı Harekatı” dünyada büyük ses getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları, teröristleri inlerine kadar kovalayarak köklerini kazıyacakları açıklamaları AB ülkelerini rahatsız etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elysee Sarayı’nda terör örgütü YPG heyetini kabul eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a sert tepki gösterdi.

Erdoğan’ın “Macron’un haddini ve boyunu aşan laflar etmesi ve 7 teröristi Elysee Sarayında ağırlaması teröre destek olduğunu tescil etmiştir” açıklaması önceki yıllarda Davos’ta “On minute”, geçen sene “Bizim Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacımız yok” açıklamasını hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara’dan Fransa başta olmak üzere teröre destek veren teröristlere ev sahipliği yapan AB ülkelerine sert tepki gösterirken İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan da Fransa’nın Strasbourg kentinden AB ülkelerine meydan okudu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Paris’te YPG teröristlerini kabul ettiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ankara’dan sert cevap verdiği saatlerde Başkan Doğan Avrupa Konseyi Yerel Yönetimler ve Bölgesel Yönetimler Kongresi asil üyesi olarak Strasbourg’dan AB ülkelerini “ikiyüzlülük” ile suçladı.

Doğan o konuşmasında teröristlere sahip çıkan ülkelere Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi sert tepki gösterirken,

Avrupa Konseyi ve önde gelen bazı Avrupa ülkeleri demokrasi, insan hakları, mülteciler konularında taraflı, çifte standartlı, hatta iki yüzlü davranışlar sergilerken Türkiye’de terör örgütüne alenen maddi ve manevi destek veren, halkın kaynaklarını teröristlere harcayan yerel yöneticileri görevdenalarak yerlerine atamalar yaptı” dedi.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Tarik şan - Bunlar okula gitmeden müdürlük yaptıkları için sınavdan falan anlamazlar.Sendikaciliklari ise bozgunculuktur.bir ilçe başkanı bu kadar hakki kimden almış acaba.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Nisan 22:30