“Genç girişimcilere sesleniyorum: Korkmayın”

Röportaj: Semrel AŞÇI & Pınar GÜL

“Bir Başarı Hikayesi” adlı köşemizde bu hafta ilimizin en genç iş adamları arasında yer alan Haksoy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Özsoy’u konuk ettik. Gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda başarılı ve bir o kadar da insanı değerlere önem veren, dürüstlükten asla taviz vermeyen iş adamı Özsoy, 2011 yılında ticarete atılarak hayata geçirdiği projelerinden ve hedeflerinden bahsetti. En büyük hedefi tırnaklarıyla kurduğu Haksoy A.Ş.’yi holdinge dönüştürmek olan Özsoy, kendisi gibi genç girişimcilere de birtakım tavsiyelerde bulundu.

Semrel Aşçı: Hakan Özsoy kimdir?

Hakan Özsoy: Aslen Niğdeliyim. Mersin’de doğdum. Kocaeli Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nden mezun olduktan sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nü bitirdim. Boğaziçi Üniversitesi’nde Pre-MBA eğitimi alarak, liderlik ve yöneticilik sertifika programlarını tamamladım. Şu anda da Haksoy A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmekteyim. Kocaeli Üniversitesi’nin Dış Ticaret Kulübü’nü ben kurdum. MÜSİAD ve KOSİAD üyesiyim. Nişanlıyım.

UNILEVER’DAN İSTİFA ETMEME ŞAŞIRDILAR

S.A: İş hayatına ne zaman ve nasıl giriş yaptınız?

H.Ö: İşletme bölümünde okurken Unilever Kocaeli Bölge Müşteri Geliştirme Uzmanı olarak iki sene çalıştım. Bir sene satış temsilcisiydim. İkinci yılımda müşteri geliştirme uzmanı oldum. Üçüncü yılımda istifa ettim. Kendi şirketimi açtım. Kendi öz sermayemle kurdum. Unilever gibi bir şirketten istifa etmeme de şaşırdılar. 2011 yılında ticarete başladım. 2013 yılında şahıstan kurumsallığa yani Hakan Özsoy’dan Haksoy A.Ş’ye döndüm. Haksoy’a dönüşle birlikte de madeni yağ sektöründen geçildik. Şu anda demir-çelik sektöründe faaliyet gösteriyorum. Toptan demir-çelik, galvaniz, sac, boru işleriyle uğraşıyorum. 2014 yılında ve 2015 yılının başlarında çelik konstrüksiyon müteahhitliği yaptım. Yaklaşık 150 personelimiz oldu.

DAİMA EN İYİSİ

S.A: Haksoy A.Ş. tam olarak neler yapar?

H.Ö: Çelik metalleri üzerine toptancılık yapıyoruz. Üretimsiz olarak, kar amacımız üzerine ekleyip piyasaya sunuyoruz. Belli başlı yerlerle çalışıyoruz. Akabinde perakendeye de geçiş yaptık. Vezirçiftliği’nde fabrikamız vardı, onu da depoya dönüştürdük. Yıllardır sektörün öncü kuruluşları arasında en üst sıralardaki yerimizi koruduk. Haksoy A.Ş. kurulduğu günden bu yana üstün kalite ve hizmet politikalarını ön planda tutarak müşterilerine daima en iyisini vermeyi hedeflemiştir.

S.A: Yapmayı düşündüğünüz başka bir alan var mı?

H.Ö: Alanımızda kendimize bir rakip görmüyoruz. Rakip odaklı değil, kendimizi yetiştirmeye geliştirmeye yönelik bir firmayız. Her yıl büyüyerek ilerliyoruz.

40 YAŞINDA DURACAĞIM

S.A: Daha önce 40 yaşında emekli olmak gibi bir hayaliniz olduğunu belirtmişsiniz. Nedeni ne, ayrıca erken değil mi?

H.Ö: Erken değil. İnsan 40 yaşından sonra hastalıklarıyla uğraşmaktansa kendisi için yaşamalı diye düşünüyorum. Çünkü 40 yaşınıza kadar bir emek veriyorsunuz. Bunun karşılığını da almak zorundasınız. Almak için de 40 yaşında tamah edip elimizdekilere şükrederek iş hayatını doldurmak gerek diye düşünüyorum. İnsanoğlunun gözü aç olduğu için bir anda her şeyi kaybedebiliyor. Bunu da erkenden edindiğimiz tecrübeler sayesinde öğrendik. Var olanın değerini bilmeyi tercih ediyorum. O yüzden 40 yaşında duracağım.

S.A: 2023’te holdingleşme hedefiniz var. Biraz da ondan bahseder misiniz?

H.Ö: Şu an 2023 holding hedefimiz devam ediyor. Büyüyerek gidiyoruz. Şu an bunun altyapısıyla ilgili görüşmeler yapıyoruz zaten. İnşallah olur.

S.A: Yurtdışına açılma gibi bir hedefiniz söz konusu mu?

H.Ö: Evet, yurtdışı hedefimiz de var. Şu anda birtakım görüşmeler yapıyoruz. Şubeleşme açısından Avrupa ve Amerika’da ofis açmak amacıyla görüşmelerimiz sürüyor.

KOCAELİ ESNAFI ÇOK DÜZGÜN

S.A: Kocaeli’nin ticareti hakkında neler düşünüyorsunuz?

H.Ö: Kocaeli sürekli kendini geliştiren yenileyen bir kent. Özellikle sanayi ve ticaret şehri olarak tanınıyor. Kocaeli’nin esnafı da çok düzgün ve dürüst. İstanbul gibi, Bursa gibi büyükşehir olmasına rağmen belirli insanlarla diyalog kurabiliyorsunuz. Bu her yerde yok. O yüzden bu şehirde ticaret yaptığım için kendimi şanslı hissediyorum.

DEMİR GİBİ SAĞLAM DURMALI

S.A: Başarılı bir iş insanı olmanın püf noktaları nelerdir?

H.Ö: Dürüstlüktür. Efendilik, haddini bilmektir. Karşıdaki insanın konumunu gözeterek değil de onu insan olarak değerlendirmektir. Her şeyden önce manevi olarak kişiye verdiğin değerdir. Benim hal hatır sorup da 8-10 sene sonra ticaret yaptığım insan çok oldu. İnsana menfaat için yaklaşmazsan o insanın kendisi size geliyor. Başarılı bir iş insanının temeli dürüstlüktür, demir gibi sağlam durmaktır.

ONLAR AİLESİNDEN BEKLEDİ, BEN ÇALIŞTIM

S.A: Genç girişimcilere ne gibi tavsiyeleriniz olur?

H.Ö: İnsanlar galaksiyi araştırırken yer çekimi kuvvetini sorgularken var oluşu anlamak için çaba sarf ederken biz de toplum olarak genç nesiller olarak teknoloji ve bilimi her an takip edip geliştirmeliyiz. İnsanlar oturduğu yerden birçok şeye sahip olmak istiyor ama olamıyor. Sürekli koşturmak gerekiyor. Korkmamak, kendini ifade edebilmek lazım. Ben üniversitedeydim. Geldiğimde ilk yaptığım şey iş aramak olmuştu. İnsanlar ailelerinden para beklerken ben işe girip çalışmıştım. Çok güzel paralar kazanıp evimi tutmuştum, gezip eğleniyordum. O yüzden genç yaşta iş hayatına atılmak isteyen, kendi şirketini kurmak isteyen girişimcilere sesleniyorum: Korkmayın.

S.A: Sosyal sorumluluk projeleriniz var mı?

H.Ö: İçinde var olduğumuz projeler var. Öğrencilere burs veriyoruz. Kendimizden başka insanların var olduğunun farkındayız. Huzurevinde olan yaşlılar, çok esirgeme kurumlarındaki yetimlerin farkındayız. Tabi bunun reklamı yapılmaz. Bu insanları hatırlatmak görevimiz.

S.A: Hakan Özsoy iş hayatının dışında özel hayatında neler yapar?

H.Ö: Boş zamanlarımı arkadaşlarımla geçiririm. Kitap okuyorum. Televizyonla aram yok, belgesel izleyicisiyim. Haberleri takip ediyorum. At kulübüne arada gider gelirim. Tenis oynuyorum. Müzik dinlemeyi seviyorum. Olabildiğince canlı müziğe gitmek istiyorum. 6 aylık nişanlıyım. Bu aralar düğün koşuşturmacamız var.

İNSAN PENCERESİNİ İYİ SEÇMELİ

S.A: Son olarak neler söylemek istersiniz?

H.Ö: Bir yapıyı düşünün. Tarihi olmayanın geleceği olamaz. İnsan önce geçmişini bilmeli. Bu temelde aileden başlamalı. Ailesini nasıl daha iyi temsil eder, kendisine aynada baktığı zaman nasıl farklılaştırır, geliştirir. Onlara önem vermeli. İnsan kendini geliştirme konusunda çok fazla detaya takılmalı. Pencerelerini iyi seçmeli insanlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semrel AŞÇI - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Cumali Bozok - Haksoy a.ş yönetim kurulu başkanı genç iş adamı girişimci kişiliği dürüst ve dik duruşu ile sevilen sayılan sayın Hakan Aksoyu kutluyotum tebrik ediyorum başarılar diliyorum yolu açık olsun...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 16:03
02

Volkan YAVUZKAN - Kendisini takdir ettim başarılarının devamını dilerim..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 16:03
01

Mustafa - Hakanın başarılarını biliyorum Allah yolunu açık etsin inşallah bir gün istediği yere gelir Almanya'dan kucaklar dolusu selamlar saygılar kuzenim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Nisan 16:03

Anket Kocaelispor’un yeni teknik direktörü Selahattin Dinçel başarılı olur mu ?