İnsanlığın Düşmanı Kibir

Kibirli insanlar yalnız insanlardır. Hayatları tek başına geçer. Yanlarında kimseleri yoktur. Kirpi gibi içine dürülürler. Kimseyi yanlarına sokmazlar. Ve kimseyi beğenmezler. Kendilerinden başka kimseyi sevmezler. Sever gibi görünürler ama sevmezler. Allah-Celle Celâluhû- kimseyi böyle bir duruma düşürmesin. Bu, ne kadar acınacak bir haldir. Akıllı insan kibirli olmaz.Çünkü kibirlenecek kendine ait bir şeyi olmadığını bilir. Bunu bildiği için de, kibirlenmenin insan için en düşük bir davranış olduğunu da bilir. İnsan kibirlendikçe Firavunlaşır, Nemrutlaşır.

İnsanı Yüce Yaratıcı’dan (c.c) uzaklaştırıp Nemrutlaştıran sebep kibirdir. İnsan kibirlenip kendi kendine tapsın diye yaratılmadı. Allah’a tapsın, O’na kul olsun diye yaratıldı. Mütevazılık kişiyi Allah’a yaklaştırır. Kibir ise O’ndan uzaklaştırıp Nemrutlaştırır. Mütevazılık insanı insan yapar. Kibir ise insanı kendi kendisine tapan yapar.

Mütevazılık ifade edilemeyecek kadar güzelliklerle dolu bir saraydır. Bir gül zardır. Ama haddinden fazla mütevazılık kişinin kendisine yaptığı bir zulümdür. Kendimize zulmedecek kadar mütevazı olmayacağız. Kibirli insanlara ve kibirli davrananlara karşı da kibirli olacağız. Kibirli insanlara mütevazı olmak onların kibrini artırır.

Kibirli insan zaten kendi kendisinin putperestidir. Bir de siz ona mütevazı davranırsanız, sizin de kendisine tapmanızı bekler. Onun için kibirliye karşı kibirli olacağız. İzzeti nefsimizi muhafaza edeceğiz. Mütevazılık aynı su gibidir. Akar gider ve hedefine vasıl olur. Kibirlilik ise çöp gibidir. Takılıp kalır. Bir yere asla varamaz. Vardığını sanır ama yanılır. Çünkü vardığı ve varacağı yer kendi nefsinin tehlikeli zirveleridir. Küçücük bir esintiyle oradan uçurumlara düşer. Bunun için insan olanın kibirden uzak olması gerekir. İnsana yakışan kulluktur, Firavunluk değil.

İnsanlık, kibir abidesi Firavunları Nemrutları hep lanetlemiştir. Ama mütevazılığın zirve isimleri olan Mevlana Hazretlerini, Yunus Emre Hazretlerini, Hacı Bektaşi Veli Hazretlerini, Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ve bunların yolunda olan gönül ehlini, her daim güzellikler içerisinde yâd etmiştir ve etmeye de devam etmektedir. Mütevazı olup insan olmak ne kadar güzeldir. Kibirli olup insanlığı kaybetmek ise ne kadar çirkindir. Mütevazı insanlara bakın, Allah’ı hatırlatırlar. Kibirli insanlara bakın, şeytanı hatırlatırlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

gamze çetindor - bunları kendi yaşamınızda uyguluyormusunuz merak ediyorum...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Ocak 00:00