İzmit şehiriçi trafikte devrim

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Tahir Büyükakın, cuma günü habercilerin karşısına geçti, 25 yılık “tramvay” tartışmasına son noktayı koydu.

Kamuoyuna açıkladığı tarihleri tutturamasa da, 50 yıllık “tramvay” hayalinin gerçekleştiği müjdesini verdi.

Güzergah seçimi yanlış olsa da 16 Haziran cuma gününden itibaren konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşıma aracı “tramvay” ile seyahat edeceğiz.

Zaman zaman, yer yer vatandaş mağdur olsa da, Tahir hoca hak etmediği hakarete varan eleştiriler ile karşılaşsa da “tramvay” hayatımıza girdi.

Şimdilik Otogar-Sekapark arasında çalışacak, 2018’de Kuruçeşme’ye kadar hizmet verecek “tramvay” hayırlı olsun.

Tahir hocanın “tramvay” müjdesi verdiği ve “Trafikte Yeni Dönemi” anlattığı toplantıda söylediklerini satır satır dikkatle okudum.

Arşivimden; siyasilerin son 25 yıldaki açıklamaları ile “tramvay” startının verildiği 3 Ağustos 2105 tarihinden buyana yazılanlara göz attım.

Söylenenleri, yazılanları, övgüleri, eleştirileri toplasan, Büyükşehir Belediyesi Kütüphanesinde(!) geleceğe ışık tutacak belgesel niteliğinde kitap olur.

“Söz uçar yazı kalır” özdeyişinde olduğu gibi, Şehir içi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt’un “Tramvaya harcanan para haramdır” açıklamasından CHP Milletvekillerinin “Anıtpark’ta elektrik kablosu bağlanan tramvay tam bir trajikomik” tepkisine, müteahhit firmanın “keyfiliğinden”, esnafın “mağdur olduk” feryadına, genel sekreterin “özür dileme” erdemliliği göstermesinden Başkan İbrahim Karaosmanoğlu’nun kararlı tutumu ile hayata geçirilmesine kadar “Tramvay Projesi”ni sahiplenen ve eleştiren köşe yazarları, siyasiler, sivil toplum örgütleri açıklamalarına kadar herkese ve her söze yer verilmeli.

Minibüsçülerin “tekel” oluşturduğu “yol fakiri” İzmit’te yılların alışkanlıklarını kırmak öyle akşamdan sabaha kolay olmadığı yazılmalı.

Hele hele işin sonunda “ekmek, geçim, yaşam mücadelesi” varsa radikal kararlar almanın ve uygulamanın zaman aldığına dikkat çekilmeli.

Ama her şeye ve her engele rağmen İzmit’in kangren olan trafik akışını rahatlatmak, ulaşımı daha konforlu ve güvenli hale getirmek için önemli mesafe alındığını kabul etmeliyiz.

İstiklal ve Fethiye Caddelerinin araç trafiğine yasaklandığı, İstiklal Caddesinde kurulan “Perşembe Pazarının” bugünkü yeri 15 Temmuz Demokrasi Meydanına, Bağdat Caddesinde kurulan Cumartesi Pazarının Mevlana Caddesi Kanal Boyuna kaldırıldığı günleri ve verilen tepkileri hatırlıyorum.

Hürriyet Caddesinde trafik, bugün uygulamaya konan haliyle Doğu-Batı yönünde akarken 1990’lı yıllarda Batı-Doğu yönüne çevrildiği günleri hatırladım.

Her konuda, olayda olduğu gibi değişim ve dönüşüm kolay olmuyor.

Özellikle trafikte sürücüler ile yayalar alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyor.

Uygulamaya konan değişikliklere bir süre tepki gösterilse de eleştirilse de uyum sağlanıyor. Yıllar öncesi olduğu gibi.

Bugün başlayacak “Trafikte Yeni Dönem” değişikliklere ilk günlerde alışmak kolay olmayacak.

Özel halk otobüs sahiplerinden yolculara, sürücülerden yayalara tepki gösterenler olacak.

Yolunu bulmakta zorlanan gazeteciler başta olmak zere muhalefet partileri, sivil toplum örgütleri dün olduğu gibi bugün de eleştirmiş olmak için eleştireceklerdir.

İyi niyetli davranan, özveri ile çalışan, sorunları aşmak için daha çok işleri olduğuna inanan Başkan Karaosmanoğlu’ndan genel sekreter Büyükakın ve ekibini eleştirelim ama kırıcı ve yıkıcı olmayalım.

İzmit’in kangren olan trafiğini, ulaşımda özel halk otobüs sahiplerinin keyfiliğini sonlandırmak için alınan radikal kararların yeterli olmadığını söyleyelim, yardımcı olalım.

Özel Halk Otobüs sahipleri, dün yaşanan ve duyulan pişmanlıkları, keşkeleri, inatlaşmaları, 65 ve üzeri yolcular üzerinden yapılan tartışmaları sonlandırmalı.

Minibüsçüler Oda Başkanı Mustafa Kurt, her şeyin eskisi gibi olmadığını, gelecekte de olmayacağını, “araç filosunu” güçlendiren, “tramvay” ile konforlu, güvenli, seri ve ucuz seyahat başlatan Başkan Karaosmanoğlu ve genel sekreteri Büyükakın’ın elinin güçlendiğini görmeli.

Kooperatif başkanları, nüfus artmasına rağmen toplu taşıma araçlarına binen yolcu sayısındaki azalmanın farkına varıp pastadan daha fazla pay almanın yasal yollarını aramalı.

“Tramvay” ve “Trafikte Yeni Dönem” değişiklikler hayırlı olsun derken Başkan Karaosmanoğlu, genel sekreter Büyükakın, UKOME ve Ulaşım Park AŞ yöneticilerini “devrim” niteliğinde “radikal” kararları geç de olsa uygulamaya koydukları için kutluyor, teşekkür ediyorum.

Bugün başlayacak “Trafikte Yeni Dönem” değişikliklere “evet” ama “yetmez”.

Bugün uygulanacak değişiklikler ile trafikte sıkışıklık bitecek mi?

Ulaşım, İzmit’in her tarafında konforlu, güvenli, seri mi olacak mı?

Deniz ile tepe arasında dar bir alana sıkışıp kalmış yol fakiri İzmit’te tüm sorunlar çözümlenecek mi?

Yeni terminallerden otoparklara, aktarmalı binişlerden kısa mesafe ücret tarifesine, tramvay güzergahının uzatılmasından metroya, yürüyüş yolundaki yaya geçitlerinin düzenlenmesinden yayalar ve sürücülerin eğitimine kadar yapılacak daha çok iş var.

Geliniz; tüm ufak hesapları, geçmişte yaşanan kırgınlıkları, kısır çekişmeleri, gelecek kaygılarını, özellikle de 65 yaş ve üzeri yolculara karşı katı ve sert tutumu bir kenara bırakalım.

Yeni düzenlemeye ve uygulamaya iyi niyetli yaklaşarak, yaşanacak olası sorunları ortak akıl ile çözelim.

Tramvay ve trafikte yeni düzen ve değişiklikler tekrar hayırlı olsun.

DEVRİM GİBİ DÜZENLEME

Yol fakiri İzmit’te yıllardır katlanarak artan trafik sıkışıklığını hep konuştuk, hep eleştirdik ama hiç tartışmadık.

Bugün “Trafikte Yeni Dönem”, cuma günü tramvayın tarifeli seferlere başlaması ile yaşanacak yeni sorunları azalarak da olsa yine konuşmaya, eleştirmeye devam edeceğiz.

Trafik sıkışıklığını, ulaşımda yaşanan sorunları en çok yazan, doğru projeleri sahiplenen, yanlışları eleştiren gazetecilerin başında geliyorum.

Büyükşehir Belediyesi projelerini ve UKOME kararlarını kamuoyu ile herkesten önce paylaşan, genel sekreter Tahir Büyükakın’ı tramvayın gecikmesi nedeni ile eleştirenlere “Tahir hocaya haksızlık yapmayın” diyen gazeteciyim.

Eğitimde olduğu gibi “trafik ve ulaşım” haberlerinde de öncü, yorumlarında güçlü ve iddialı gazeteci olarak İzmit’te “devrim” niteliğinde alınan radikal kararların uygulanmaya konması ile bir “ilk” yaşandığını anlatmak istiyorum.

Genel sekreter Tahir Büyükakın Başkan Karaosmanoğlu’nun talimatı ile özel halk otobüsleri kooperatiflerinin yıllar süren tekeline, keyfi uygulamalarına son verirken herkesten takdir aldı.

Büyükşehir Belediyesi UKOME ve Ulaşım Park AŞ yöneticileri özverili çalışmaları sonunda alkışı fazlası ile hak etti.

Alınan radikal kararları önemsiyorum, olumlu sonuç vermesini istiyor ve bekliyorum.

Bugün uygulanacak ve trafik akışını değiştirecek kararlardan bazıları;

Hayatımıza “tramvay” girecek. Şimdilik Otogar-Sekapark arasında da olsa konforlu, güvenli, seri, ucuz toplu taşıma aracına bineceğiz.Yürüyüş Yolu kenarındaki Hürriyet ve Cumhuriyet Caddelerine belediye ve özel halk otobüsleri girmeyecek.Hürriyet Caddesinde trafik Doğudan Batıya (Anıtpak’tan Birinci Geçide) akacak.Leyla Atakan Caddesi tek yön olacak araçlar Güneyden Kuzeye (D-100’den Baç’a doğru) seyredecek.Alemdar Caddesinde araç trafiği tek yön kuzeyden güneye (Cumhuriyet Parkından D-100 doğru) akacak ve eski jandarma lojmanlarının olduğu yerden yan yola çıkacak.İnönü Caddesi Baç Kavşağından Batıya doğru (Cumhuriyet Parkına) tek yönlü seyredecek.Merkez Bankası yanındaki köprü bölgesinde yapılan düzenleme ile Ankara yönüne gitmek isteyen araçlar D-100’e çıkabilecek.

................................................................................................

VALİ, SAFALI KÖYÜ ŞAMPİYONUNU

VE ENGELLİ SEZER’İ UNUTMADI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve milli eğitim il müdürü Fehmi Rasim Çelik’in bugünlerde keyfine diyecek yok.

Hani haksız da değiller. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG-2 sınavında 15’i hem TEOG-1 hem TEOG-2’de olmak üzere toplamda 366 öğrenci 120 sorunun 120’sini yaptı.

Türkiye birincisi ve şampiyonu “Kocaeli’nin Altın Çocukları” bu başarıları ile eğitimde tüm zamanların rekorunun kırılmasını sağlayarak bir ilk’e imza attılar.

TEOG’daki başarı kadar Vali Güzeloğlu’nun karne dağıtım töreni için TEOG şampiyonu çıkaran Kandıra Safalı Köyü’nü seçmesini de önemsiyorum.

Sayın Vali, geçen sene de karne dağıtımı için TEOG Şampiyonu çıkaran Kartepe ilçesi Karatepe Köyü’nü seçmişti.

Safalı Köyündeki törene katılamadı ama Rasim hocayı dinlerken, oku müdüründen bilgi alırken yaşanan duydu dolu anları törene katılmış gibi yaşadım.

Neden derseniz? TEOG-2 sınavına Kandıra Safalı Köyü Ortaokulundan 14 öğrenci girdi.

Berkan Vural, 120 sorunun 120’sini yaparak “Türkiye Birincisi ve Şampiyonu” oldu.

“Omurilik Hastası” Sezer Yaşar’ın da aralarında olduğu 4 öğrenci 120 sorunun 119’unu yaptı, şampiyonluğu bir yanlış ile kaçırdı.

Baba Ayhan Yaşar, oğlu Sezer’i okula her gün kucağında götürüyor ve okulun temizliğini hiçbir ücret almadan yapıyor.

Safalı Köyü Ortaokulu TEOG Şampiyonu Berkan Vural, 1 yanlış ile şampiyonluğu kaçıran omurilik hastası Sezer yaşar ve 3 arkadaşını, anne ve babalarını, öğretmenlerini, okul müdürünü tebrik ediyorum.

****************

TORUNLAR İLK KARNELERİNİ ALDI

Hülya- Muzaffer Oğuz çiftinin ikizleri Galip Utkan ve Hüseyin Utku ile Aynur-Emrah çiftinin oğlu Mert ders yılının sona ermesi ile eğitim yaşamlarının ilk karnesini aldılar.

Türkan Dereli İlkokulu 1/F sınıfında okurken ikinci sınıfa geçen Galip Utkan ve Hüseyin Utku öğretmenleri Aynur Erdoğan’dan karnelerini alırken anneleri Hülya hanım ile babaları Muzaffer Bey çocuklarından daha heyecanlı idi.

Galip Utkan ve Hüseyin Utku bir hafta önce Tiyatro Kulübünün sergilediği “Kitapların Kanatları” oyununda rol alarak öğrenciliklerinin ilk yılını taçlandırdılar.

Özel Bahçeşehir İlkokul birinci sınıf öğrencisi Mert Özkan da ilk karnesini öğretmeni Sebiha Demir’den alırken sevincini annesi Aynur hanım, babası Emrah bey ile paylaştı.

Mert, bir yıl boyunca sosyal çalışmalara katılımı, sanat, kültür, spor yarışmalarında kazandığı madalyalar ile ailenin gururu olurken özellikle iddialı olduğu satrançta gösterdiği performans ve aldığı madalya ile dikkat çekti.

Büyükanneleri Gülümser Hanım ve Büyükbabaları Ben, sevgili torunlarımız Galip Utkan, Hüseyin Utku ve Mert’i ilk karnelerini aldıkları bu özel günde kutluyoruz, başarılar diliyoruz.

Eğitim yaşamlarının her döneminde Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda ilerleyeceklerine inanıyor, sevgi ile öpüyoruz.

FOTOĞRAF

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.