Şehit Erkan Aydın Okulu

Okulların açılacağı bugünlerde Kocaeli’nin öncelikli gündemi, “Eğitim, Ulaşım”.

Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi “Haberde Öncü, Yorumda Güçlü” sloganıyla son günlerdeki manşetleriyle gündemi takip etmenin ötesinde gündemi belirliyor.

Ulaşımda yaşanan sorunlar ve alınan önlemlerle dün açıklanan zam haberlerini

okurlar gibi özel halk otobüs ve minibüs sahipleri de Bizim Yaka Kocaeli Gazetesinden öğreniyor.

Eğitim haberlerindeki hızımıza yetişemeyen diğer gazete ve internet siteleri günler, bazen aylar sonra da olsa her zaman olduğu Bizim Yaka Kocaeli Gazetesini takip etmek zorunda kalıyor.

Kurum yöneticileriyle konuşmadan konuşmuş gibi masa başında yaptıkları haberlerle çoğu zaman kamuoyunu yanlış bilgilerle yanıltıyorlar.

En son Kocaeli Gazetesinde yayınlanan “Öğretmenlere özel tuvalet, öğrencilere konteyner” haberi gibi.

Okuyanların “Bu kadar da olmaz” diyeceği, yarışmada jürinin “ödül” vereceği haber belli ki sipariş ve masa başında yapılmış.

Dahası, sanki milli eğitim öğretmenlere okul içinde özel, öğrenciler için bahçede konteyner tuvalet yaptırmış algısı oluşturulmak istenmiş.

Haberi yazan ve yayınlayan kişi bırakın okul müdürüyle konuşmayı haberi dikte ettiren velinin aynı okulda öğretmen olan eşine sormuş olsaydı gerçeği ve nedenlerini öğrenirdi.

Onlar zahmet edip nedenlerini araştırıp yazmayınca her zaman olduğu gibi doğruları yazmak yine bana düştü.

Tüysüzler Mahallesinde 1996 yılında yaptırılan, 1993 yılında görev yaptığı Tunceli'de terör örgütü PKK tarafından şehit edilen öğretmen Erkan Aydın adı verilen okulda yaklaşık 400 öğrenci öğrenim görüyor.

Milli eğitim bölgede ilkokul çağ nüfusunun artması üzerine 12 derslikli okulun yetersiz kalması üzerine mevcut binanın yerine 26 derslikli okul inşaatı başlattı.

Öğrencilerin Muammer Aksoy, Gültepe okulları ile İnkılap Ortaokulu yanındaki yıkılacak olan boş okul binasına taşınmasına muhtar, öğrenci velileri ve öğretmenler karşı çıkınca Tüysüzler Mahalle Konağının geçici okula dönüştürülmesi fikri benimsendi.

Ve İzmit Belediye meclisinin Şubat ayı toplantısında mahalle konağı 2 yıllığına okula tahsis edilirken milli eğitim İZMEK kursiyerleri için iki ayrı yer kiralayarak kursların aksamadan devam etmesini sağladı.

Gelelim mahalle konağındaki 4 tuvaletin nerede olduğuna kimlerin kullandığına;

Bina okul değil de mahalle konağı olarak yapıldığından 2 tuvalet üst kattaki emekli odasında olup öğretmenler kullanıyor.

Müdür odası yapılan muhtar odasındaki tuvalet kullanılmıyor.

Diğer tuvalet ana sınıfı yapılan yerde olup, ilk ve ortaokul öğrencilerinin kullanması pedagojik olarak mümkün değil.

Bu arada konakta sağlık ocağı olarak kullanılan oda rehberlik odasına, İZMEK kursiyerlerinin kullandığı bölümler de dersliğe dönüştürülmüş.

400 öğrencinin kullanacağı Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan tuvalet ve lavaboların bulunduğu bahçedeki yeri beğenmeyen milli eğitim müdürlüğü 2 konteynır koyarak öğrencilerin daha sağlıklı ortamda ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamış.

Milli eğitim yöneticilerinin tuvaletler konusundaki hassasiyetini ve duyarlılığını eleştiren Ulaş Yıldızlı keşke yavuz MTAL’nin kullandığı bahçedeki okul tuvaletleri ile aynı binaya taşınan 50. Yıl Ortaokulu öğrencilerinin engelliler dahil kullanacağı tuvalet ve lavaboları görmüş olsaydı.

Geçici bir süre kullanılacak mahalle konağının okula dönüştürülmesinden mahalle muhtarı, öğrenci velileri, öğretmenler ve mahalle sakinleri memnun.

Memnun olmayan tek kişi eşi öğretmen, çocuğu öğrenci olan ve okulların açılmasına yakın gazete gazete dolaşarak milli eğitimi, okul yönetimini şikayet eden Ulaş Yıldızlı.

Ulaş Yıldızlı’nın milli eğitim yöneticilerini şikayet etmesini anlıyorum da görev yaptığı Tunceli’de PKK tarafından şehit edilen öğretmen Erkan Aydın’ın anısına ve yakınlarına saygısızlığını anlayamıyorum.

Bu arada Ulaş Beyin milli eğitim yöneticilerine eğitim-öğretimi aksatmadıkları, bölgeye 26 derslikli okul yaptırdıkları için teşekkür edeceği yerde sağa sola şikayet etmesinin nedenini de doğrusu merak ediyorum.

2.372 DERSLİK YAPILIYOR

Her fırsatta milli eğitim yöneticilerini itibarsızlaştırmak için fırsat kollayan gazeteciler anlaşılan bugünlerde eleştirecek bir şey bulamayınca bu tür aslı astarı olmayan haberlerle kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlar!

Son yıllarda eğitimde kalitenin arttırılması, başarı çıtasının yükseltilmesinin yanında 270 okul onarımının tatilde tamamlanması, tüm illerde milli eğitim yatırımları durmuşken milli eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik’in kişisel girişimiyle sağlanan ödenekle 2 bin 372 derslikli okul inşaatlarının devam etmesi nedeniyle eğitim öğretimin başlayacağı bugünlerde eksiklik bulamayanlar tuvaletlere takılmış.

Geçin bunları. Gerçekleri, milli eğitim yöneticilerinin özverili çalışmalarını Ulaş Yıldızlı gibi birkaç veli kasıtlı olarak görmüyor olabilir.

Ama Kocaeli’yi yönetmeye soyunan, her şeyi kendilerinin bildiği sanan gazetecilere sipariş üzerine gerçdek dışı haber yapmak yakışmıyor.

*****************************************************

TAHİR BÜYÜKAKINSORUMLUĞU ALDI

Pazartesi günkü “Başkan Büyükakın Sorumluluk almalı” başlıklı yazıma,

“Tahir Hoca akademisyenliği, bürokratlığı, valiliği dönemindeki performansı, aldığı kararlar ve uygulamalar ile Kocaeli’nin yeni “karar verici” misyonu üstlenmesi gerekiyor” diyerek başlamıştım.

“Cumhurbaşkanının güvenini kazanan, Kocaeli kamuoyuna umut olan Tahir Hoca elini çabuk tutmaz, gerekli kararları almaz, Kocaeli’nin abiliğine soyunmazsa; AK Parti’de çoğu dışarı yansımayan milletvekilleri dahil birbirini suçlayanların sayısı artar. 31 Mart seçimleri sonrası siyasette gözlenen travma ve basiret bağlanması diğer kurumlara da yansır, olası motivasyonun azalması yeni yatırımları ve projeleri etkiler” cümlesiyle bitirmiştim.

Tevafuk olacak, Tahir Hoca pazartesi günkü genel sekreter ve yardımcıları ile yaptığı toplantıda “Arkadaşlar, Büyükşehir Belediyesi olarak kamu kurumlarının çalışmalarını takip etmek bizim işimiz değil. Ama 31 Mart’ta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tahir Büyükakın olarak benim Kocaelilerin tamamını kucaklamak, Ankara’da işleri takip etmek gibi bir sorumluluğum var” türünde bir konuşma yapmış.

Ve eğitim, sağlık, kültür, turizm, spor başta olmak üzere Kocaeli’de başlayıp da tamamlanamayan, projeleri hazırlanıp da başlamayan tüm işleri kurum yetkilileri ile bir araya gelerek envanterlerini çıkarmaları yönünde görev vermiş.

Sizin anlayacağınız; Fikri Işık’ın Başbakan yardımcılığı görevinin sona ermesinin ardından Kocaeli’de siyaseten bir otorite boşluğu oluştuğunu Tahir Hoca da fark etmiş.

Kocaeli’nin sorunlarını dert edinecek, yarım kalan projelerin tamamlanması için Ankara’da takip edecek, bekleyen projelere ödenek bulmak ve sorunları çözmek için bir “siyasi karar verici” eksikliğini üstlenmenin zamanı geldiğini düşünmüş.

Tahir Hocaya, üstlendiği misyonda başarılar diliyorum.

Sadece AK Partililerin değil, siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, muhtarlar, odalar, kanaat önderlerinden de destek vermesini, yardımcı olmasını bekliyorum.

*******************************************************

ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENE10, SİVİLE 25 KURUŞ ZAM

Büyükşehir Belediyesi UKOME dün yaptığı toplantıda toplu taşıma araçlarına zam kararı aldı.

Buna göre İzmit şehir içi fiyat tarifeleri en son dün olmak üzere daha önce bu köşede yazdığım gibi açıklandı.

İzmit şehir içi tam 2.75 TL’den 3.00 TL’ye, öğretmen ve 60 yaş indirim 2.00 TL’den 2.25 TL’ye, tramvay 1.75 TL’den 2.00 TL’ye, yaklaşık 3 yıldır zam yapılmayan öğrenci ücreti 1.50 TL’den 2.00 TL’ye yükseldi.

Aylardır zam bekleyen şoför esnafına, 3 yıldır aynı ücretle taşınırken 10 kuruş fazla ödeyecek öğrenci ve öğretmenlere hayırlı olsun.

Zam tamam da UKOME’nin aldığı karar benim gibi ulaşım ve trafik konusuna kafa yoran çok kişinin kafasını karıştırdı.

Önceki akşam internette yayınlanan yazımda, öğrenci biletinin 1.50 TL’den 2.00 TL’ye çıkacağını, öğrenciye 10 kuruş yansırken 40 kuruşun meclis kararı doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacağını yazmıştım.

Öğretmen ve 60 yaş üstü indirimli tarife ücretinin 2.00 TL’den 2.25 TL olacağını 10 kuruşu yolcunun, 15 kuruşu daha önce olduğu gibi Büyükşehir Belediyesinin ödeyeceğini paylaşmıştım.

Buna göre Kocaeli genelinde kent kart sahibi 304.268 öğrenci seyahat ederken 1.60 TL ödeyecek, 40 kuruşu Büyükşehir Belediyesi.

Benzer şekilde 36.220’si indirimli, 15.000’i öğretmen olmak üzere toplam 51.220 indirimli kent kart kullananlar toplu taşıma araçlarına 2.10 TL Büyükşehir Belediyesi 15 kuruş ödeyecek.

Özel halk Otobüs ve minibüs sahipleri memnun kalmasalar da alacaklarını aldı.

Tramvay dahil konforlu, güvenli, seri otobüslerin sahibi Ulaşım Park AŞ yasa nedeniyle için Büyükşehir Belediyesinin özel halk otobüslerine ödediği öğrenciler için 40, indirimli binenler için 15 kuruşu alamayacak.

Ve taşıdığı halde ücretini alamadığı yolcular nedeniyle Ulaşım Park AŞ yılda yaklaşık bir milyon TL zarar edecek.

Belki de toplu taşıma öğrenci tarifesi 2.00 TL iken 1.60 TL’ye, öğretmen ve indirimli tarife 2.25 TL iken 2.10 TL’ye taşıdığı için yarın Danıştay yetkililer ve sorumlulara zimmet çıkarabilir.

*********************************************************

TORUN HÜSEYİNOKULLU OLDU

Çocuklar büyüyünce torunlar da çoğalıyor, okula gidenlerin sayısı da artıyor.

Bu sene okullu torunlara Hüseyin Aşçı da eklendi. Semrel-Mustafa çiftinin biricik oğulları, gazetemizin maskotu sevgili Hüseyin Ulagazi İlkokuluna başladı. Öğretmen Ümran Yılmaz’ın 1/C sınıfında dün ders başı başı yapan sevgili Hüseyin’e başarılar diliyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?