Önce minibüse sonra ekmeğe ‘zam’ geliyor!

Seçim ve ramazan ayı nedeniyle ertelenen toplu taşıma ve ekmek ücretlerine yapılacak zam gündemde.

Fırıncılar odası ekmeğe, minibüs ve otobüsçüler odası ulaşım zammı için düğmeye bastı.

Daha önce komisyona havale edilen, üniversiteden rapor istenen ulaşım zammı UKOME’nin ilk toplantısında görüşülerek karar bağlanacak.

Oda başkanı Ali Sarı önümüzdeki günlerde Vali Hüseyin Aksoy ile görüştükten sonra ekmek zam dilekçesini Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanına verecek.

Ankara’da akaryakıt, elektrik, vergiler, asgari ücret dahil tüm girdilere yüzde 50 ile yüzde 100 arası zam yapılırken Kocaeli’de fırıncılar ve minibüsler mağdur ediliyordu.

El kadar simit ve poğaçanı 1.50 TL’ye satıldığı yerde ekmeğin 1.25 TL olması fırıncılara yapılan en büyük adaletsizlikti.

Ucuza taşıyan tramvay ile konforlu, güvenli, doğalgazlı seri otobüslerin sahibi Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Park AŞ önceki yönetiminin özel halk otobüsleri sahipleriyle haksız rekabete girmesi doğru değildi.

Yaz kış, sıcak soğuk, yağmur kar demeden özveriyle çalışan, 7/24 hizmet veren fırıncı ve şoför esnafı emeğinin karşılığını alın teri kurumadan alması gerekirken “Sana zam yok. Bununla yetin” denerek fırıncı ve şoför esnafı mağdur edildi.

İğneden ipliğe zam yapılırken fırıncıların ve özel halk otobüs sahiplerinin unutulması haksızlıktı.

Yaptıkları işi sevmelerine rağmen o kadar çok öfkeliler ki her sohbete hal hatır sormadan zam alamamaktan kaynaklanan mağduriyetlerini, para kazanamadıkları için kredileri ödeyemediklerini anlatarak başladılar.

Piyasadaki başını alıp giden zamları düşündüğümüzde hani haksız da değiller.

Ama işsizlik oranının yüzde 14, asgari ücretin 2 bin 22 TL olduğu memur ve emekliye yüzde 5 zam yapıldığı bir dönemde fırıncıların ve şoförlerin yüzde 20 zam istemesi de izah edilir gibi değil.

ÖNCE MİNİBÜSLERE

Girdilerdeki artış dikkate alındığın toplu taşıma ücretlerine zam yapılmazsa altından kalkamayacaklarını söyleyen kooperatif başkanları Haziran ayında zam talebinde bulundu.

Zam oranının yüzde 15 ile yüzde 25 arasında olmasını isteyen Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, her zaman olduğu gibi yine esti gürledi.

Bir zamanlar tramvaya harcanan paranın haram olduğunu söyleyen, zam yapılmazsa kontak kapatacakları tehdidinde bulunan, Yüzde 1 olan ÖTV zammını yüzde 18’den yüzde 1’e indirilmesini sağlamakla şoför esnafının aklıyla dalga geçen Kurt, başkanı olduğu oda üyelerine nefes aldıracak çalışmalara da karşı.

Kurt’un tek düşüncesi üyelerinin menfaatlerini korumaktan çok sandıkta kaybettiği Kocaeli Esnaf ve SanatkarlarOdaları Birliği seçiminimahkemelerde yenilenmesini sağlayarak KESOB koltuğuna oturmak.

Gelelim şoför esnafın mağduriyetini giderecek toplu taşıma ücretlerine yapılacak zam oranına.

UKOME’nin önünde üniversitenin önerdiği yüzde 12-18 zam raporu ve komisyona gönderilen oda başkanı Kurt’un yüzde 15-25 zam talebi var.

Ay sonuna doğru toplanması beklenen UKOME’nin alacağı kararı herkes merakla bekliyor.

Ben yüzde 15-25 arası bir zam çıkacağını sanmıyorum, yüzde 10-15 arası olacağını en büyük zammın öğretmen ve 60 yaş indirim ücretine yapılacağını düşünüyorum.

UKOME’den nasıl bir karar çıkar bilmiyorum ama benim öngörüm;

İzmit şehir içi tam 2.75 TL’den 3.00 TL’ye, öğretmen ve 60 yaşindirim 2.00 TL’den 2.50 TL’ye, tramvay 1.75 TL’den 2.00 TL’ye yükselecek.

Öğrenci ücretlerine önceki yıllarda olduğu gibi zam yapılmayıp 1.50 TL’de kalacak gibi.

SONRA EKMEĞE ZAM

Minibüsçüler gibi fırıncılar da zam için sırada.

Girdilerdeki artışın yüzde 100’e çıktığını iddia eden fırıncılar, 3 yıldır alamadıkları zammı bu sefer alacaklarına inanıyorlar.

Başkanları Ali Sarı’nın zam dahil her konuda üyelerin hakkını korumak konusunda kararlı olduğunu biliyorlar.

Ali başkan da dayanacak güçlerinin kalmadığını söylerken hakları olan zammı kırıp dökmeden, kimseyi mağdur etmeden ve kırıp dökmeden almak için girişimlere aylar öncesi başladı.

Ali Sarı’yı tanırım. Devletine bağlı, yöneticilerine saygılı, nerede nasıl konuşacağını ve neyi nasıl isteyeceğini bilen, üyelerin haklarını koruyan çok az sayıda oda başkanından biridir.

Bir yanda Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın ile “Halk Ekmek!” protokolunu imzalamaya hazırlanan Ali Sarı öte yandan ekmek zammının en kısa zamanda uygulanması için her kapıyı çalıyor.

Bugünlerde elinde son bir yılda ekmek girdilerindeki artışları gösteren rakamların olduğu dosya ile Vali Hüseyin Aksoy’un kapısını çalacak.

Fırıncı esnafın sıkıntılarını anlatacak, bıçağın kemiğe dayandığını, istedikleri zammı alamazlarsa birçok fırının kapanacağını söyleyecek.

Başka oda başkanları gibi kavga etmeden, kırıp dökmeden fırıncı esnafın hakkı olan ekmek zammını almak için çaba harcayacak.

Özetle; 1.25 TL’den satılan 200 Gram ekmek, çok değil en geç Ağustos ayında 1.50 TL’den satılmaya başlayacak.

*****************************************************************

HALK EKMEK Mİ?UCUZ EKMEK Mİ?

Bugünlerde Kocaeli Büyükşehir ve İzmit Belediyelerinin en önemli (!) gündemi, “Halk Ekmek”.

Son günlerdeki gelişmelere bakılırsa Fatma Hanım “pes” etmiş görünüyor.

Tahir Hoca ise yarın yapılacak meclis toplantısında protokol için yetki isteyecek.

Belediye ve fırıncılar odasından yapılan açıklamalara bakılırsa Kocaeli’de uygulanmak istenen Büyükşehir Belediyesi’nin diğer illerde olduğu gibi “Halk Ekmek AŞ” sistemi değil.

Büyükşehrin, fırıncılardan 25-30 kuruş ucuza alacağı ekmeği aynı fiyatla şehrin belli noktalarına koyacağı büfelerde satmak.

Bir başka deyişle bakkalların ve marketlerin kar ederek sattığıekmeği aldığı fiyattan ucuza tüketiciye ulaştırmak.

Fark; Fırıncı kendisine yapılan 25-30 kuruşluk indirimi tüketiciden alıyor, Büyükşehir almıyor.

Keşke bunun adına “Halk Ekmek” değil de “Ekmek Tanzim Satış” ya da “Ucuz Ekmek Satış Noktası”denseydi.

Çünkü “Halk Ekmek” dediğimiz sistem başka bir şey.

Belediyeler bünyesinde kurulan bir şirket olup amacı düzenli, ucuz, sağlıklı ve kaliteli ekmek ile undan mamul yiyecek ihtiyacını karşılamak üzere üretim yapmak, dağıtmak ve dağıtım için gerekli üniteleri tesis etmek.

Bunun için en az 7-8 milyon TL yatırım yapmak gerekiyor.

Gebze Belediyesi küçük çaplı bir tesis kurmuştu ama 50 bin TL zarar etti.

Şimdi çalışıyor mu çalışmıyor mu bilmiyorum.

Büyükşehir Belediyesi fırıncılardan ucuza aldığı ekmeği gelir düzeyi düşük semtlerde kuracağı büfelerde çok ekmek tüketen vatandaşlara ucuza satacak.

Bir başka deyişle Büyükşehir Belediyesi fırınların bayii olarak çalışacak.

Ucuz ekmek satarak bakkallarla haksız rekabet yapmış olacak.

******************************************************************

OSB’LER ARACI’YI VEGEBKİM’İ ÖRNEK ALSIN

Hayırsever iş insanı Vefa İbrahim Aracı ve kardeşlerinin Koruma Eğitim ve sağlık Vakfı olarak sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yaptıklarını bilmeyen ve takdir etmeyen yoktur.

Özellikle Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde annelerinin anısına yaptırdıkları Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” yalnız Kocaeli’nin değil bölge insanının hizmetinde.

Aracı kardeşlerin Kocaeli Üniversitesi Vakfına verdikleri desteği söylemiyorum.

Koruma Şirketler Grubu Yönetim Kurulu başkanı Vefa İbrahim Aracı aynı zamanda GEBKİM OSB ve GEBKİM Eğitim Araştırma Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı.

Kocaeli’de aktif 13 OSB olmasına rağmen sadece GEBKİM OSB’nin Kocaeli Üniversitesi’ne yaptığı katkı, verdiği destek dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz günlerde KOÜ Tıp Fakültesi ile imzalanan protokol doğrultusunda İnşaatı devam eden Poliklinik binasında açılacak İyi Hekim Uygulama Merkezinde GEBKİM elemanlarına eğitim verilecek.

Gazetelerde GEBKİM’in KOÜ Tıp Fakültesine yapacağı desteğin “Semahat Aracı Onkoloji ve Palyatif Bakım Merkezi” ile ilişkilendirilse de Aracı ailesiyle ilgisi yok.

Daha da önemlisi Kocaeli’de aktif 13 Organize Sanayi Bölgesi olmasına rağmen sadece GEBKİM OSB’nin Kocaeli Üniversitesine destek veriyor olması önemli.

Örnek mi istiyorsunuz? Hyndai, Assan Hanil, Posco gibi dünyaca ünlü markaların bulunduğu Alikahya Asım Kibar OSB.

Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, bırakın Kocaeli Üniversitesini eğitim ve sağlık alanında en küçük katkıda bulunmazken memleketi Kayseri’de ki üniversitelere her türlü desteği vermenin yanında Organ Nakil Hastanesi

yaptırdı.

Tüm OSB yöneticilerini Tıp Fakültesi ve Hastanesi başta olmak üzere Kocaeli Üniversitesi’ne destek vermeye çağırıyorum. Umarım 12 OSB yöneticileri Vefa İbrahim Aracı’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptığı GEBKİM OSB’yi örnek alırlar.

İbrahim Aracı’nın üniversite dahil tüm eğitim ve sağlık kurumlarına verdiği desteği, yaptığı katkıyı merak edenlerin geçmişe gitmesine gerek yok.

Kimya sektöründe ara değil ana eleman yetiştirmek üzere programlanan iş garantili GEBKİM MTAL’yi gezsinler, fabrika kalitesinde laboratuar ve atölyelerini gezsinler yeterli.

VEFA VAKFI BEKLİYOR

Vefa İbrahim Aracı, Koruma Şirketler Grubu ve GEBKİM OSB ile vakıfların başkanı olarak sosyal sorumluk projeleriyle verdiği desteğin yanı sıra “Vefa Vakfını” kuracak.

Anamıza, babamıza ve ailemize ait ne varsa devletimize vakfetmeye devam

edeceğiz”diyen Vefa İbrahim Aracı ve kardeşleri aile vakfı kurmak üzere bir yıl önce ilgili kurumlara başvurularını yapmış.

“Vefa Vakfı” adıyla kurulacak vakıf Ankara Caddesindeki Koruma İş hanının kira gelirleriyle Koruma şirketlerin yıllık gelirinin önemli bir kısmının aktarılacağı vakıf kuruluşu başvurusu bir yıl önce yapılmasına rağmen tescil edilmemesi düşündürücü.

Umarım en kısa zamanda “Vefa Vakfı” kurulur, Aracı ailesi üniversiteye, eğitim ve sağlığa daha çok yardım eder.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Yerli otomobile sahip olmak ister misiniz?