Eğitimdeki başarısızlık kimin suçu?

Kocaeli her açıdan çok gelişmişbir il. Maddi olarak, Türkiye’ye katkısı olan illerinbaşında geliyor ve gelir düzeyi de birçok ilimize oranla daha yüksek. Ayrıcaeğitime de çok para harcanan bir il olmasına rağmen, son yıllarda eğitimde birtürlü başarıyı yakalayamıyoruz. Sınavlarda başarısızlık almış başını gidiyor.Bu konu son günlerde ilimizde oldukça tartışılıyor. Siyaset, ekonomi, spor tabiki tartışılmalı ancak ilimizdeki bu başarısızlığın nedeni de bir an çözülmeli.Çünkü geleceğimizi emanet edeceğimiz gençler, yarınlara hazırlanırken, onlarabazen ne para kar eder, ne de başka bir şey. Önemli bir şey var ki, o daonların almış olduğu eğitimdir. Geleceğimiz şekillendirmede çocuklarımızınaldığı eğitimin katkısı yadsınamaz.

Gelecekte belki de ilimizin veTürkiye’ nin yönetilmesine katkısı olacak,siyasetten ekonomiye, hukuktan, spora her alanda söz sahibi olacakgençlerimizin eğitilmesinde bence kimse üzerine düşeni yapmıyor. Bu konuda neMilli Eğitim, ne de diğer yöneticiler üzerine düşeni yapıyor. Bunun tekaçıklaması bu başka izahı olamaz.

Sadeceyöneticiler mi hatalı?

Bu arada yöneticileri bu konudasuçlarken aileleri de unutmamak lazım. Çünkü onlar da ihmalkâr ve hatalı. Ailelerde, çocuklar okul gitsin ne olursa olsun, diye düşünüyor. Çocuklarının okultakibini yapmıyorlar. Ödev konusunda, ders konusunda yardımcı olmuyorlar. Velitoplantılarına gitmeyen, çocuğunun okuldaki durumunu merak etmeyen hattaçocuğun öğretmenlerini tanımayan aileler var. Çocuklarını okulagönderdiklerinde, tüm sorunların bitiğini düşünüyor aileler, ama öyle olmuyor.

İşte bu noktada, sorumsuzlukzinciri, geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerimizin başarısız olmasına nedenoluyor. Sonra da herkes suçu birbirinin üzerine atıyor. Aslında bu konudaüzerimize düşen görev ve sorumluluğun bilincinde olursak, mutlaka bir değişimolacaktır. Ancak bu konuda hiç kimsenin son birkaç yıldır gayret göstermediğinigözlemliyorum.

Kocaeli Kentinin Türkiye’yesağladığı katkıdan daha önemlidir genç nesillerin yetişmesi. İlimizdekigelişmeyi devam ettirecek kişiler yetiştirilmeli. Aksine bu gelişmeyi devamettirecek kişiler iyi yetiştirilmez ise, gelecekte başarılı işler yapamayız ve yapmamızda mümkün olamaz.

Diğer bir yandan, ilimizdeki siyasetçilerinen büyük eksikliği, her konuda olduğu gibi bu konuda da sadece eleştiri yapmaları.Bundan öteye geçemiyor ve çözüm önerileri sunmuyorlar. Aslında bu işin siyasetiolmaması gerekir. Çünkü çocuklarımız aynı sıralarda oturuyor, yan yana okuyor.Çocuklarımızın geleceğe hazırlanabilmesi için bu konuda geniş katılımlı birtoplantı düzenleyip çözüm önerileri getirmeleri gerek. Uzmanlar veakademisyenler tarafından konuya çözüm sunabilecek kişiler ile enine boyuna bukonunun tartışılıp çözüme kavuşturulması gerekir. Aksi takdirde bu konudadiğerleri gibi bir süre konuşulup daha sonra unutulur ve rafa kaldırılır. Ta kiseneye aynı olay cereyan edene kadar

Maalesefbiz toplum olarak bazı şeyleri çok çabuk unutuyoruz

Bu konunun hassas ve önemliolduğunu bildiğim için bizlerde basın olarak üzerimize düşen görev vesorumluluğu yerine getirmeliyiz. Başkakonularda belki uzlaşamıyoruz fakat toplumun tümünü ilgilendiren konu üzerindehassasiyetle durmamız gerektiği inancındayım.

Basın kuruluşları da siyasilergibi eleştirmenin aksine çözüm önerileri getirmeli ve bu konuya dairtoplantılara basın kuruluşları öncülük etmeli.

Eğeröncülük edilmez ise, sadece yazmak yeterli olmayacak ve bir anlam ifadeetmeyecektir.

Saygılarımla…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.