Fen'ciler 'Tıp' dedi

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı 9 Eylül’de başlayacak.14 Haziran’da tatile çıkan öğrencilerin ders başı yapmasına sayılı günler kaldı.

Bu arada ortaokul mezunlarının lise, lise mezunlarının üniversite telaşı sürüyor.Anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liseye yeni başlayacakların kayıt heyecanı yaşıyor.Milli eğitim bakanlığı ise kaliteyi arttırmak, sorunları çözecek önlemleri almak yerine bildiğini okuyor.

Allah’tan Kocaeli’de eğitimin başında sorunları dert edinen, öğretmenleri motive eden, öğrencilerin başarısı için 7/24 çalışan Fehmi Rasim Çelik gibi müdür var.

Öyle olmasaydı 2018’de 1 olan LGS’de tüm soruları yaparak 500 tam puan alan öğrenci sayısı 2019’da 14’e yükselir miydi?

2018’de 6’sı ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e giren öğrenci sayısı 43 iken 2019’da 8’i ilk 100’de olmak üzere ilk 1000’e giren öğrenci sayısı 48 olur muydu?

“Keşfedilen Yetenekler” projesi kapsamında pilot seçilen 32 okulda 9 bin 955 spor, 6 bin 728 müzik, 5 bin 957 sanat dalında olmak üzere toplamda 22 bin 640 öğrenci yeteneklerini geliştirebilir miydi?

“Keşfedilen Yetenekler”, “Hayatımız Okul”, “Çölyak”, “Engelsiz Çal Kocaeli”, “Kocaeli Geleceği Kodluyor”projeleri Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları sitelerinde örnek ve model proje olarak yayınlanır mıydı?

2015 yılında ODAK (Ortaöğretim Değerlendirme ve Akreditasyon) Projesi başlatılmamış olsaydı öğretmenler özgüven kazanır mıydı?

Ortaokul mezunlarının merkeze dayalı yerleştirme sisteminde öğrenci ve velileri istedikleri okullara yerleşebilirler miydi?

FENCİLER ‘TIP’ DEDİ

Bu örnekleri çoğaltmayı bir kenara bırakıp her yıl eğitimde Kocaeli’nin lokomotifi olan Kocaeli Fen Lisesi dahil Muammer Dereli Fen, Şehit Özcan Kan Fen, Özel Enka Fen Liseleri mezunlarının tercihlerine bakalım.

Üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü TEVİTÖL (Özel Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Anadolu Lisesi) sonuçlarına göz atalım.

Sınavlarda ilk 100 ve ilk 1000’e giren süper öğrenciler önceki yıllarda İTÜ, ODTÜ, Boğaziçi gibi üniversitelerin mühendislik fakültelerini tercih ederdi.

Koç, Sabancı gibi özel üniversiteler burs dahil çeşitli avantajlar sağlayarak şampiyonları kapardı.

2019 YKS’ye giren şampiyon öğrenciler “Tıp Fakültesi” başta olmak üzere Diş Hekimliği ve Eczacılık dedi.

Mühendislik Fakültesi tercih edenlerin sayısı önceki yıllardakilerin yarısı kadar.

Kocaeli Fen Lisesi mezunlarının 43’ü tıp, 28’i mühendislik, Muammer Dereli Fen Lisesi mezunlarının 29’u tıp, 30’u mühendislik, Şehit Özcan Kan Fen Lisesi mezunlarının 6’sı tıp, 7’si diş, 30’u mühendislik, Gölcük Fen Lisesi mezunlarından 16'sı tıp, 6'sı diş hekimliği, 4'ü eczacılık, 39'u mühendislik, ENKA Fen Lisesi mezunlarının 23’ü tıp,5’i diş, 3’ü eczacı, 35’i mühendislik tercih etmiş.

Üstün zekalı öğrencilerin okuduğu TEVİTÖL mezunlarının 19’u yurt içi, 24’ü yurt dışı üniversitelerde okumak istemiş.

Fen lisesi mezunları okullarında yeterince yabancı dil eğitimi aldıklarından tercih ettikleri üniversitelerde hazırlık sınıfı okumadan doğrudan birinci sınıftan başlayacaklar.

***************************************************************

MUHALEFET BÜYÜKAKIN'I KISKANIYOR!

Muhalefet partileri ve sözcüleri; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine geçiş dahil sayısız kararlara karşı çıkabilir.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büykakın’ı evsel katı atık yakma tesisinden kentsel dönüşüm projelerine, toplu taşımadaki adaletsiz ücret tarifesinden özel halk otobüsleri dağınıklığına kadar eleştirebilir.

Ama CHP milletvekili Haydar Akar ile İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Büyükakın’ı eleştirmiş olmak için tramvay ve metro konusunda çelişkili açıklamalar yapması bana“siyaseten kıskançlık”gibi sanki.

Tarih, 3 Ağustos 2017; CHP milletvekili Akar,

İzmir'de, Ankara'da tramvayı Ulaştırma Bakanlığı yapıyor ama bizim kentimizde bu iş belediyenin kaderine bırakılıyor. Demek ki en çok vergi veren kentiz ama bu işlerden en az yararlanan kent durumundayız. Bu konuda iktidardaki ve yerel yönetimlerde yöneticilere sesleniyorum, merkezi hükümeti zorlayın ve Kocaeli hak ettiği katkıyı alsın”açıklamasında bulunmuştu.

Tarih, 16 Ağustos 2019; İYİ Parti milletvekili Türkkan,“Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir BüyükakınGebze metrosunu beceremedi bakanlığa devretti. Büyükakın her şeyi Ankara’ya yaptıracaksa neden o koltukta oturuyor”dedi.

Sizin anlayacağınız CHP’li Akar, Başkan Büyükakın’ı tramvayı bakanlığa yaptırmamasını eleştirirken İYİ Partili Türkkan metronun bakanlığa devredilmesine karşı çıkıyor.

O tarihlerde“Tramvaya harcanan para haramdır”diyen Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt ise bugünlerde tramvayın kazancına ortak olmak için UKOME kapısında nöbet tutuyor.

Peki, AK Partili Başkan Büyükakın, metronun bakanlığa devredilmesine karşı çıkan Türkkan’a sosyal medya hesabından bakın ne cevap verdi,

Kocaeli’ne hükümet eliyle yapılmış en büyük yatırımı kazandırırsın, anlamayan yine anlamaz. Lütfü Türkkan anlamadı diye, hizmetten, yatırımdan, Kocaeli’ne kazandırmaktan vazgeçecek değiliz. Anlamasını da bekliyor değiliz. Gölge etmesin başka ihsan istemez'”.

10 Ağustos’ta bu köşeden ben ne yazmışım,“Tramvaya karşı çıkan, Gebze metrosu konusunda sessiz kalan CHP ve İYİ Parti milletvekillerinin bu konuya AK Parti açısından değil Kocaeli’nin geleceği, alacağı yatırımlar anlayışıyla bakmalıdır ve Ankara’da takipçisi olmalıdır. Gebze-OSB Metrosunun Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına devredilmesine köstek olmak yerine destek vermelidir.”

SONUÇ;Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Konya metrolarının yapımını üstlenen Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Gebze-OSB metrosunu da üstlendi. Böylece devlete en fazla vergiyi ödeyen Kocaeli geç de olsa ödüllendirildi. Cumhurbaşkanı jesti sonrası Başkan Büyükakın’ı “beceriksizlikle” suçlamak yerine Ankara’nın daha çok projeyi üstlenmesi için çaba harcamak lazım.

****************************************************************

EDEBALİ ORTAOKULUBAŞARISI ALKIŞLANIR

Sayıları az da olsa bazı eğitim kurumları; müdür ve öğretmenlerin performansının yanında öğrenci velilerinin ilgisiyle “başarılı okul” olarak anılır.

O bölgede oturanların sosyal, eğitim, kültür ve ekonomik üstünlüklerine çevreden okul servislerle taşınan öğrenciler eklenince o okullar “başarılı” diğerleri “başarısız” kabul edilir.

Bir iki öğrencinin sınavlardaki üstün başarısı o okulların kayıt dönemlerinde

Başvuru yapmasına neden olur, o okul öğretmenleri çok başarılıymış gibi gösterilir.

Varoşlarda, kenar semtlerde, belli bölgelerde, köylerde görev yapan öğretmenler “başarısızmış” gibi bir algı yaratılarak belki de en büyük haksızlık yapılır.

Bugün başarılı gibi gösterilen İzmit’teki her kademedeki okullara değişik semt hatta ilçelerden servislerle ya da özel araçlarla gelen başarılı öğrenci velilerinin “çakma ikametgahlarını” iptal edin, sonra başarıya bakın.

İlkokullarda; Türkan Dereli, Ulugazi, Hızırreis, 23 Nisan İlkokulu.

Ortaokullarda; Edebali, 50. Yıl Cumhuriyet, Hızırreis (İzmit) Ortaokulu.

Liselerde; Cahit Elginkan, Atılım, Namık Kemal, Tevfik Seno Arda Anadolu.

Bu örnekleri tüm ilçeler için çoğaltabiliriz.

Özellikle ilkokullarda öyle öğretmenler var ki okuttukları öğrenciler arasında bugün bulundukları görevlerde başarıyla hizmet ediyorlar.

Daha da önemlisi ortaokul ve liselerde başarılı olan öğrencilerin çoğu o başarılı ve deneyimli öğretmenler tarafından eğitildi ve yetiştirildi.

VELİLER ÇOK İSTİYOR

Bugün velilerin çocuklarını okutmak için yarıştığı az sayıda ortaokuldan Yahya Kaptan’daki Edebali Ortaokulu’nun bireysel değil kurumsal, bir yıllık değil 4 yıllık performansını anlatmak istiyorum.

2014 yılında 23 Nisan İlkokulunun kendi binasına taşınmasıyla Edebali Ortaokulu olarak eğitim öğretime başlayan okul müdürlüğünü Harun Kargılı yapıyor.

Çiftli eğitim yapılan 16 derslikli, 52 öğretmenin çalıştığı, 985 öğrencinin eğitim gördüğü okulda resim, müzik, BT, fen laboratuvarı, atölye-işlik (3), kütüphane, kantin, konferans ve spor salonu bulunuyor.

9 Eylül’de başlayacak 2019-2020 eğitim öğretim yılında 160 öğrenci alması planlanan Edebali Ortaokulu 5. Sınıfa kayıt yaptırabilmek için binin üzerinde velinin ikametgah değişikliği yaptırdığı iddia ediliyor.

Bölgede ikamet eden 100-150 civarında öğrencinin okuması için yapılan okula

300’ü 14 Mart-14 Nisan tarihleri arasında olmak üzere toplam bin 100 öğrenci velisi çocuklarını okutmak için ikametgahlarını Edebali Ortaokulu bölgesine aldırmış.

Geçen sene 750 öğrenci velisi adres değişikliği yapması nedeniyle başvuru çok olunca okul çiftli eğitim-öğretim yapmak zorunda kalmış.

OKULUN BAŞARISI

Kocaeli’de onlarca ortaokul varken veliler neden çocuklarını Edebali Ortaokulu’nda okutabilmek için her yolu deniyor, adres değişikliği yapıyor, servis ücreti dahil eğitim masraflarını göze alıyor?

Geliniz bu sorunun cevabını vermek için Edebali Ortaokulunun kuruluşundan buyana 4 yıllık müdür Harun Kargılı ve öğretmenlerin performansına, öğrencilerin başarı karnesine bakalım.

2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı:Mezun olan 138 öğrencinin 11’i Özel ENKA Fen, 22’si devlet Fen, 5’i Sosyal Bilimler, 89’u Cahit Elginkan ve Kocaeli başta olmak üzere Anadolu, 3’ü Güzel Sanatlar Liselerine kayıt yaptırdı. 7 öğrenci parasız yatılı bursluluk sınavı kazandı.

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı:Mezun olan 178 öğrencinin, 42’si devlet Fen, 3’ü Sosyal Bilimler, 86’sı Cahit Elginkan ve Kocaeli başta olmak üzere Anadolu, 3’ü Güzel Sanatlar, 3’ü Sağlık meslek Liselerine kayıt yaptırdı. 34 öğrenci özel liselere kayıt yaptırırken 8 öğrenci parasız yatılı bursluluk sınavı kazandı.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı:Mezun olan 252 öğrenciden 1’i Kabataş Erkek, 1’i İstanbul Fen, 1’i Özel Enka Fen, 51’i Devlet Fen, 4’ü152’si Anadolu, 16’sı özel Anadolu, diğerleri Güzel sanatlar, Sağlık Meslrk liselerine kayıt yaptırdı.

SONUÇ:Uluslararası Eğitim Başarılarını Değerlendirme Kuruluşu olan Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırmasına göreTIMSS(Trends in International Mathematics and Science Study), Edebali Ortaokulunun Fen Bilimleri Ortalaması 90.16, Matematik Ortalaması 89.27.

Bin 100 velinin çocuklarını okutmak için adres değişikliği yapması, mezunların yüksek puanlı liselerde okuma hakkı elde etmesi Edebelai ortaokulunun başarısını müdür ve öğretmenlerin performansını göstermeye yetiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Gölcüklü - Bir Gölcüklü olarak Gölcük Fen Lisesinin listede olmasını isterdim,çünkü aşağıda ki rakamlar küçümsenecek rakamlar (Okulun Resmi Sitesinden alınmış) değil....rnrnTIP...............16rnDİŞ HEKİMLİĞİ......6rnECZACILIK..........4rnMÜHENDİSLİK........39rnFEN EDEBİYAT.......4( 1 BOĞAZİÇİ , 3 ODTÜ)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 20:07
01

memo - ülkeye mühendis lazım, yapay zeka robotlar zaten doktorların yerini alıyor, bu zehir gibi çocukları yönlendiren hocalar, ne yapmaya çalışıyor acaba??? ecnebilerin mallarıyla yaşamak çok mu hoşunuza gidiyor ????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 20:07