Turizm Lisesi'nin Kartepe'ye taşınmasına TOKİ engeli

2019-2020 eğitim öğretim yılına sayılı günler kala milli eğitim müdürlüğü inşaatı devam eden okulları tamamlamak, onarımları devam eden okulları bitirmek için yoğun çaba harcıyor.

Mill eğitim müdürü Fehmi Rasim Çelik ve çalışma arkadaşlarının özverili çalışmaları bazen kendileri dışından kaynaklanan sorunları çözmeye yetmiyor.

Kartepe-Maşukiye’de 2012 yılında yapımına karar verilen, 2017 yılında TOJKİ tarafından ihalesi yapılanTurizm ve Otelcilik MTAL inşaatındaki eksiklerin giderilememesi gibi.

2017 yılından bu yana 3 müteahhit değiştiren, projeye göre eksikleri olması nedeniyle milli eğitime teslim edilemeyen okul, 2019-2020 eğitim öğretim yılına yetiştirilemediği için öğrenciler Tavşantepe’de geçici olarak kullandıkları okulda ders başı yapacaklar.

2008 yılında Kuruçeşme’deki geöçici bir okulda eğitim öğretime başlayan, bir süre önce Tavşantepe’deki yeni yapılan okula geçici olarak taşınan Turizm ve Otelcilik MTAL’nin talihsizliği devam ediyor.

En büyük talihsizlik Kartepe Maşukiye’de Göl manzaralı okul ihalesi yapımının milli eğitim yerine TOKİ’ye verilmesi oldu.

Rasim Hoca, bugüne kadar sağladığı özel ödeneklerle ve hayırseverlerin desteğiyle yaptığı örnek okullar gibi Kartepe’deki Turizm ve Otelcilik MTAL okulunu da zamanından önce hem de daha ucuza tamamlamış yeni öğretim yılına yetiştirmiş olurdu.

TOKİ, meyilli arazide yapılan okulun istinat duvarlarına yeterli ve gerekli hassasiyeti göstermediği için milli eğitim müdürü ve çalışanların uyarısı üzerine bir milyon daha fazla harcayarak yeniden yapıyor.

İhalesi TOKİ tarafından yapılan okulun eksikleri bununla bitmiyor.

200 yataklı uygulama oteli yok, öğrenci pansiyou yok. turizm kongreleri ve hizmet içi eğitimlerin yapılacağı en az bin kapasiteli toplantı salonu yok.

Allah’tan geçmişte Fikri Işık ve Sibel Gönül gibi son günlerde Rasim Hoca ve ekibi inşaat eksiklerini takip ediyor.

Okul eksikleri nedeniyle teslim alınamadığı için elektrik, su, doğalgaz bağlanamıyor, atölye ve uygulama sınıfları açılamıyor.

Rasim Hoca, bir süre öncederslik sayısını12’den 16’ya, öğrenci sayısını 360’dan 480’e, otel yatak kapasitesini 180’den 200’e çıkartmasaydı gecikmeli de olsa açılacak okul düşük kapasite ile çalışacaktı.

Bu yıl yeni kayıt yaptıran 80, stajdaki 10 ve 11. Sınıf öğrencileriyle 600 kapasiteli okulda görev yapan öğretmenlerle öğrencilere yeniş yolda başarılar diliyorum.

Eksikleri görerek müdahale eden Rasim Hoca ve arkadaşlarını titiz çalışmaları nedeniyle kutluyorum.

****************************************

VALİ AKSOY VE TURİZM ÇALIŞTAYI

Kocaeli; 3 tarafı denizle çevrili, Sapanca Gölüne kıyısı olan, “Mavi Bayraklı Plajları” bulunan şirin bir ilimiz.

Samanlı dağlarının 1600 metre zirvesinde Kocaeli’nin dünyaya açılan penceresi “Kartepe Green Park Hotel ve Kış Sporları Merkezi” var.

Dağcılık, trekking (doğa yürüyüşü), kampçılık, yamaç paraşütü, su altı dalış, doğa fotoğrafçılığı gibi sporları yapmaya elverişli alanlar var.

Darıca Kuş Cenneti, Beş Kayalar ve Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Ormanya Parkı var.

Bin metreden çıkarılan yüksek debili, 50 derecede boşa akan “Termal Suyu” var.

Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz ve Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ev sahipliği yapan “Saray Müze” var.

Tarihi geçmişi 3 bin yıla kadar uzanan “Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi” var.

Sultan 2. Abdülhamit' döneminde yaptırılan “Saat Kulesi” var.

Osmanlı ile Cumhuriyet dönemini buluşturan gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin de bulunduğu “Tarih Koridoru ve Kapanca Sokak” var.

Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuyla ünlenen “Osman Hamdi Bey Müzesi”, Kaiser 2. Wilhelm Köşkü, Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi var.

Atatürk ve Redif Müzesi, Seka Kağıt Müzesi, Basın Müzesi, Sırrı Paşa Konağı, Portakal Hafız Konağı var.

Yerli ve yabancı turiste hizmet verecek nitelikli eleman yetiştiren turizm okullarımız var.

Coğrafi İşaretli geleneksel ürünlerimiz İzmit’in pişmaniyesi, Kandıranın yoğurdu, hindisi, bezi, Karamürsel’in sepeti, Eşmen’nin ayvası, Yarımca’nın kirazı var.

Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret edeceği onlarca yüzlerce saraylar, müzeler, köşkler, camiler, mescidler, hamamlar, piknik ve mesire alanları var.

Ama turistin gelmesini sağlayacak yeterli tanıtım yok, turizm acentalarıyla işbirliği yok, Kış Sporları ve Kayak Merkezine çıkacak teleferik yok, turla gelen turistlerin araçlarını park edeceği otopark yok.

Turisti çekmek için her türlü olanak var ama turisti getirecek, turizm acenta ve operatörlerini bilgilendirecek sistem yok.

TURİZM ÇALIŞTAYI

Muğla, Mersin ve Samsun’da görev yaparken hayata geçirdiği projelerle bölgeyi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerine çeviren, çekim merkezine dönüştüren Vali Hüseyin Aksoy 2 yılı aşkın süredir Kocaeli’de.

Her konuşmamızda, her karşılaşmamızda Sayın Valiye turizm acenta ve operatörlerinin Kocaeli’yi ne zaman programlarına alacağını sorarım.

Hafta başı sohbet ederken “Galip Bey önümüzdeki günlerde geniş katılımlı turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Kocaeli’ne turist çekmek için alınacak önlemleri, yapılacak hizmetleri konuşacağız” diyerek uzun zamandır beklediğim sorunun cevabını aldım.

Ve “Turizm Çalıştayı” organizasyon sorumluluğunu üstlenen, önceki çalışmalarında başarılı ve deneyimli vali yardımcısı Suat Yıldız ile görüşmemi sağladı.

Suat Beyle zamanı ve yeri önümüzdeki günlerde belirlenecek “Turizm Çalıştayını” konuşurken “Bu sefer bu iş tamam” dedim.

Ardından çalıştayın oturumlarını yönetecek akademisyenlerin görevli olduğu Kocaeli Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Bilsen Bilgili’yi aradım.

İşini seven, üstlendiği sorumluluğu en iyi şekilde yapmak için özveriyle çalışan Bilsen Hoca çalıştay ile hazırlıkları Kocaeli Valiliği öncülüğünde 4 aydır sürdürdüklerini ve oldukça önemli mesafe aldıklarını söyledi.

Heyecanlıydı.Turizme dönük yatırım ve projelerin konuşulacağı çalıştayın oturum başkanlıklarını akademisyenlerin üstleneceğini söylerken “Çalıştayda,

Medikal ve termal turizm olarak 2 başlık altında Sağlık Turizmi, İş Turizmi, Kongre ve Fuar Turizmi, gastronomi Turizmi, Kültür-İnanç-Kültürel Miras Turizmi, Deniz Turizmi, Doğa Turizmi, Spor Turizminden oluşan 9 ana başlığı konuşup tartışacağız” dedi.

Kocaeli’nin turizm konusunda önemli bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Bilsen Hoca, Kocaeli’ye artı değer kazandırmak, Kocaeli’nin gelecek master planına ilişkin çalışmalara ışık tutacak Kocaeli valiliği öncülüğünde yapılacak Turizm Çalıştayına üniversite akademsiyenleri, belediyeler, kaymakamlıklar, MARKA, KOSGEB, Odalar, STK’lar, spor federasyonları, otel temsilcileri ve yöneticileri, seyahat acente temsilcileri ve yöneticileri, kamu ve özel hastane yöneticileri, turizm işletmesi belgesli restoran yöneticileriyle turizmle ilgilenen herkesin davet edileceğini söyledi.

Kültürün, sanatın, doğanın, denizin, sağlığın, eğitimin, sporun,kültürel mirasın ve inanç turizm dahil 9 dalda düzenlebe-necek Turizm çalıştayının hayırlı olması dileğiyle katılımcılara başarılar diliyorum.

***********************************************

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Tarihimizi özel günlerinden, Kurtuluş savaşımızın kırılma noktalarından olan biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 97. Yılını kutluyorum.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizi rahmet, şükranla anıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Galip Ataman - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

master - bu çok normal, o okulun parası başka bir projenin idi, başka proje yok edilip bu turizm okulu yapıldı, doğal olarak doğru yoldan sapılınca ellere ayaklara dolandı bu okulun yapımı bitemedi, bir yiğitin çıkıp il milli eğitim müdürünü şikayet etmesi kaldı geriye, başka proje denilen de çok önemli bir sektöre aitti ama sahip çıkılmadı, hiç abartısız 10 yıl kaybedildi, kim bilir belki bu yorumdan rahatsız olan birisi , ihmal edilen projenin hesabını sorar sorumlusundan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 16:36
01

master2 - turizm okuluna özel ödenek 20 milyon tl hem de 2012 yılında, galatasaray başkanı ünal aysaldan, nasıl bitmez bu inşaat, çünkü önceki valinin projesi müthişti ama devam ettirilmeyip turizme çark edildi, sonuçta sorumluların eline ayağına dolandı, acaba devlette devamlılık esastır düsturu il milli eğitim müdürü tarafından uygulanmadığı için mi bunlar yaşanıyor?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Ağustos 16:36