Global Siyaset Sonrası…

Küreselleşmenin siyasi yönü kadar, ekonomik, askeri, sosyal ve toplumların yaşamsal tercihlerinde de ne kadar etkin ve keskin yönlendirici olduğunu yaşayarak öğreniyoruz sanırım.

Ancak, zaman zaman küreselleşme yandaşları, kimi zaman ise karşıtlarının söylemleri ve eylemlerinin etkileriyle, bugün bile hala tam olarak ne anlam ifade ettiği, nelere sirayet edebildiğinin de anlaşılır olduğu tartışma konusudur..!

Özellikle iletişim teknolojilerinin hayatımızın her alanına olanca gücü ve etkisi ile bir yandan, özgür kalabilme mücadelesi verebilen(!) medya aracılığıyla da diğer yandan, dünyayı globalleştiren örneklemeler, değişim talepleri, zorlamalar ile..

Bir diğer yandan, bitmek tükenmek bilmeyen bazı etnik ve bölgesel sorunların yeniden ortaya çıkarılması,..

Değişik terör odakları yaratılarak ya da iç muhalefete daha meşru görünen sıfatlar takılarak devam etmesi, ülkelerin siyasal yaşam şekillerini ve ülke idarelerindeki ihtilafların, çatışmaların yeniden alevlenmesi süreçlerini de olumsuzluklar olarak karşımıza çıkardığını da yaşayarak görüyoruz..

Global yeni dünya düzeninin, en önde gelen ideolojik önermelerinden biri olan minimal devlet; “refahdevletinin tasfiyesini ya da en azından ciddi ölçekte daraltılmasını ifade etmektedir” diye ortaya atılan görüşlerin varlığı malum..!

Burada ‘refah devleti’ sözünün, mevcut sistemde gerçekte ne kadar refah içinde oldukları da ayrıca tartışılmalıdır! Öyle ki, son yıllarda çevre coğrafyalarımızla birlikte, devletlerin sosyal, ekonomik, hukuki işlevlerinin ve meşruiyetlerinin bir şekilde tasfiye edilmesini, gerekçeleri ile şimdilik görülen gerçeklerini de, iyi analiz edebilmek gerekir sanırım…

* * *

Toplumumuzda devlet ve demokrasi arasındaki ilişki, pozitif anlamlar içermesine rağmen kimi kesimler tarafından, devlet ve küreselleşme arasındaki ilişkinin negatif olduğuna inanan kesimlerin de olduğu muhakkaktır.

Hatta bazı kesimlerin, küreselleşmenin, yerel kültürlerin ve geleneksel bağların çözülmesine, milli ruh ve vicdanların belirleyiciliğini azalttığına dair söylemleri de bulunmaktadır. Bunların doğruluklarını ve yaşanmışlıklarını, bizzat bireylerin kendi akıl ve vicdanlarında sorgulamaları gerek.

Ülke nimetleri üzerindeki bölüşümün farklılıklar gösterdiğine, toplumumuzdaki kutuplaşmaların, ötekileştirmelerin, giderek daha da keskin bir şekilde yayılma tehlikesine sebep olduğunu zaman zaman dile getirmeye çalıştık, çalışıyoruz..

Aslında küreselleşme, bizim için de yeni imkan ve fırsat kapılarının aralanmasına, gidilmemiş, görülmemiş ve keşfedilmemiş yeni coğrafyaların, ülkelerin tanınmasına, oradaki ticari ilişkilerin geliştirilmeleri ile yeni yatırım imkanlarına ulaşılmasına da sebep olmuştu.

Ama, son birkaç yıldır yaşananları da hesap edebilmek gerekirdi galiba..! Eğer, dış dünyaya kapalı, dünya yüzeyinde etkileşimi olmayan, karşılıklı ekonomik, sosyal ve siyasal alanlarda alış veriş yapmayan bir ülke olmuş olsak, belki yaşadıklarımıza farklı anlamlar yükleyebilirdik. Ancak ne yakın coğrafyamızdan, ne de dünyada yaşanan gelişmelerden etkilenmeyen bir ülke olmadığımız da bir gerçek..

Hatta ilgisiz kalamayacağımız, tarihsel bir gerçeğimiz de var..

İçinde olduğumuz yüzyılın gereklilikleri, bize tarihin herhangi bir bölümü ile kıyaslanamayacak şekilde hızlı ve inanılmaz ölçüde değişimlerden geçtiğimizi de gösteriyor. Bizim bu gelişmelerden kendimizi soyutlamamız düşünülemez sanırım..

Her değişim süreci ve krizler, içinde bulunulan şartlara göre de yeni imkanlar ve fırsatlar olarak karşımıza çıktığından, bu fırsatları ülkemize kazandırmakla sorumlu olanlar, siyaset kurumu, yerli yatırımcılar, iş adamlarımız ve müteşebbislerimizdir.

Sorumlu olanlara düşen ise bu fırsatları iyi analiz edebilmek ve ülkemizin imkanları haline dönüştürerek yeni kazanımlar elde edebilmektir...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Koronavirüs aşısı çıktığında yaptırmayı düşünür müsünüz?