Bir “Fakıbaba” bulunmalı…!

Sıra yerel seçimlerde.

‘Siyaset yerelden başlar’ ise madem, gelecekte siyasi güç kazanmak isteyen siyasi partilerin şimdiden çalışmalarını başlatmaları gerekiyor.

Güçlü olan, önde olan, yerel ve genel siyasette konumunu ve devletin tüm imkanlarını elde eden iktidar partisi ile mücadele edebilmek için, daha fazla çalışması, daha erken yola çıkması, daha çok insana kendisini ve belirleyeceği isimleri tanıtması gerekir.

Seçmenleri ikna edebilmek için öncelikle adaylarına, partilerinin, üyelerinin ve teşkilatlarının güvenmesi ve ikna olması gerekir.

Sandığa gelene kadar aday isimlerin kendini topluma ve siyaset sahnesine tanıtması, yereldeki insanların ve seçmenlerin de kendilerini, fikirlerini, projelerini, hayallerini tanımasına fırsat verilmesi gerekiyor.

Biliyoruz ki ülkemizde siyaset kişiler üzerinden değil, siyasi partiler ve liderleri üzerinden yapılıyor.

“Lider için oy verenler” seçmen tercihlerinin en önemli kesimini oluşturuyorlar.

Tıpkı AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi…

Aksini iddia etmek çok manasız. Var ise iddialı olan isim, çıksın bağımsız veya bir başka partiden aday olsun da görelim..!

Tabi istisna isimler de yok değil. Geçmiş yerel seçimlerde belli seçim bölgelerinde bu inatlaşmayı gördü bu ülke..

Mesela Ahmet Eşref Fakıbaba.

28 Mart 2004’de AK Parti’den belediye başkanı seçilerek göreve geldi.

2009 yerel seçimlerinde partisi tarafından yeniden aday gösterilmeyince, bağımsız olarak seçime katıldı ve bizzat ismi ile kazanmasını bilerek Şanlıurfa’ya Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi…

Yani Ahmet Eşref Fakıbaba kendi partisi AK Parti’yi bile yendi.

***

Gelelim Kocaeli’ne ve benim de ilçem Gölcük’e…

Samimi olarak cevap verin! 13 belediye başkanı arasında bir tane bile Fakıbaba çıkar mı?

Çıkmaz…!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mustafa Kalabalık - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.