İkinci Erbakan siyasete heyecan katabilir mi?

Türk Siyasi tarihinde çok kişi geldi geçti. Fakatbunlardan siyasi tarihte kalıcı izler bırakan ve hayatı boyunca anlaşılmayanama ölümünden sonra herkesin üzerinde uzlaşmaya vardığı ve Türk siyasi hayatınaaslında çok şey kattığı konusunda uzlaşmaya varılan ender liderlerden biridir NecmettinErbakan ve belkide siyasi tarihimizde aslında hayatı bir dönüm noktasıoluşturmuştur. Türk Siyasi tarihine bir çok siyaset ve devlet adamınınkazandırılmasında önemli faktörleri olmuştur, bu herkesin malumudur.

Baktığımızdason dönemlerde Saadet Partisi aslında lider seçimi konusunda çok fazla kişileraradı. Benim gördüğüm o ki herkes emanetçi. Neden diyecek olursanız. Sondönemlerde ülkemizde ve ilimizde yapılan Saadet Partisi kongrelerini takipedenler bunun böyle olduğunu görecekler. Çünkü Saadet Partisi’nde Fatih Erbakan’ınveliaht olarak yetiştirildiğini daha öncede öngörmüştüm. Şimdi aynı şeyi tekrarediyorum. Belkide çok yakın bir zaman da Fatih Erbakan Saadet Partisinin başınageçecektir. Çünkü Has Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un partidenayrılmasından sonra bunun daha kuvvetlendiği herkesin malumudur.

Türk Siyasi hayatının çok fazla değişimgöstermediği herkesin ortak görüşü ve Saadet Partisinin Milli Görüş geleneği bazılarınagöre devam ediyor. Bazılarına göre belli değişimlere uğramış. Şuanda Milli Görüşsaflarında siyaset yapanlar her ne kadar eskilerinde siyaset yapmasıgerektiğine inansalar da partinin taze bir kana ve heyecana gerek olduğunudüşünenlerde azınlıkta değil.

Amayalnız görünmeyen bir gerçek var. Fatih Erbakan belki de gelecekte iyi bir liderolabilir. Ama Saadet Partisi bu haliyle ne oyunu yükseltir, ne de düşürür. Aynıyerinde sayar. Fatih Erbakan’ın partinin başına geçmesini düşünenler birsempati duyula bileceği konusunda hem fikirler. Ama bunun ne kadar doğru kararolacağı tartışılır.

Saadet Partisi’nin en büyük yanlışı Numan Kurtulmuş’unpartinin başından gitmesiydi. Bu hem Saadet Partisi açısından hem de yeni kurulanHas Parti açısından bir kayıp olmuştu. Belkide gelecekte iktidar alternatifibir parti oluşabilecekken bunun önüne geçilmiştir.

Bununeye dayanarak söylüyorsunuz derseniz onunda cevabı hazır. Çünkü NumanKurtulmuş’un Saadet Partisinin başında olduğu dönemlerde sohbet ettiğim birçokinsan bu görüşte birleşiyordu. Değişim her zaman olmasa bile bir çok zaman etkigetirmiştir.

Bugün bunu bir kenara not edin. İlk kongredeFatih Erbakan babasının koltuğuna oturma hamlesi yapacak ve Saadet Partisiiçerisindekilerde vefalarını gösterecek ve ikinci Erbakan Dönemi başlamışolacak.

BuSaadet Partisi için ne anlama gelir bilemem ama yeni ve genç bir heyecan getirebilir. Ama bu oylara yansır mı bilinmez.

Tabi ki ülke siyasetine bir dönem damgasınıvurmuş bir liderin oğlu olmak artı kazandırabilir. Ama bunun yönetim biçimineyansıması ne olur onu bilemem.

Türkiyesiyasetinde yarınlarda ne olacak hep beraber yaşayıp göreceğiz. Ama benim öngörüm bütün siyasi partiler gibi Saadet Partisi de Başbakanın Ak Partininbaşından köşke çıkacağı güne göre hesap yapıyor.

KalınSağlıcakla...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hayrullah Demiray - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Bizim Yaka Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.